Zápisníček / Duben 2015 (2.díl)

20.4.2015 v Aluška.org 56

Aktualitky, zprávičky, myšlenky, zážitky a vše, co se okolo mne mihne zajímavého.

První zápisníček pro měsíc duben je -ZDE- .

29. dubna 2015

….. Normálně ,,náhoda”, otevřu youtube a tam mi to vyhodilo video, kde je natočené morče, co vypadá skoro úplně stejně jako moje chundelatá Babulína: https://www.youtube.com/watch?v=_xqkokDFYAE hahaha 😀 … Už bych jí mohla vybrat oficiální jméno, ale nějaké výrazné, aby se na něho naučila slyšet 😛 Na Babulku asi nikdy slyšet nebude.

….. Na youtube jsem dala video, které sice není tak úplně moje, ale editovala jsem ho a koho by zajímalo nějaké povídání o knihovnách palmových listů (jakože dotazy na mě občas směřujete), určitě by se vám mohlo líbit. Najdete ho tady: https://www.youtube.com/watch?v=60RRvgdY28E

27. dubna 2015

….. MORČECÍ ZÁSILKA JE DOMA!!! 😀 Super ultra Living World Eco Habitat za šílené prachy jsem měla složený asi za 10 minut. Dírky a škvírky, všechno do sebe perfektně zapadlo a výsledek je NÁDHERNÝ! Do interiéru to perfektně zapadlo, přesně tak jak jsem si představovala.

Morčice první strašně panikařila že ji na chvilku vracím do malé krabice (asi chuděrka dostala strach že zase pojede autem), pak panikařila že je zničehonic v obrovském průhledném výběhu… Tak jsem ji pochovala, ona se uklidnila a už začala trochu rejdit. – Vždycky když ji pochovám, tak se uvolní a ožije.

Všechno jsem nafotila – i natočila!!! – tak to ještě dám do kupy, sestříhám a ukážu, jaký má Babulka krásný domov.

Teď na mě kouká z výběhu, jak pracuju u PC… Normálně mi asi bude v noci chybět, že už se mnou nebude spinkat v pokojíčku. Protože byla jako andílek, ani trošku mě nerušila. A to je na mě co říct!

P.S. 20:35 – Morčice se vydává na průzkum svého domova a obchází všechno co tam má. Domeček na spaní jsem jí sebrala a nechala jenom tunýlky a prolézačky, abych ji namotivovala k pohybu a funguje to! Bublá, zkoumá a strašně se jí líbí krmelec, co jsem jí koupila. Nemůžu se na ni vynadívat, jak je tam krásná. Večerní práce prakticky žádná není, každých 5 minut běžím k morčátku… Zbytek času na něho zírám z dálky a fandím.

20:40 – Morčice chytla střelu, začala oslavovat svůj nový bejvák a lítá po Eco Habitatu jako splašená. Naprosto jasně se raduje, i poskakuje. Takhle nadšenou jsem ji ještě neviděla, tak mám fakt radost, že ocenila moji snahu i investici a je spokojená. Je to vděčné morče, o to ji mám teď radši.

26.dubna 2015

….. Když všechno půjde dobře, měl by mi zítra konečně dojít ten super drahý výběh pro moje chundelaté čuníky. Šel DPD až z Německa a v pátek se zarazil v Praze, takže doprava už dlouho trvat nebude. Tak se moc těším, až to budu montovat a až tam tu svoji boubelku slavnostně přestěhuju 🙂 Doufám že se ta maličká v tom velkém bejváku neztratí a že ji tam pak ještě najdu 😀

….. Moje sladká morčice dnes udělala několikanásobný pokrok. Zaprvé se nějak pozapomněla a bezprostředně po příjemném mazlení a návratu do bedýnky si ode mě z ruky vzala travičku. Pak se strašně zarazila ,,ajo no vlastně já ještě nejsem ochočená!” a další už si ode mě nevzala. Žeby jenom dělala drahoty? 😀 hmmm? 🙂

Zadruhé mě dnes počůrala, tak jsem ji hned vrátila do domečku, pochválila ji jak to hezky umí a šla se převlíct… Po chvilce slyším známý randál – Babulka si brousila zuby na domečku – po další chvilce podivný šramot a pak ,,bum”. Tak jsem samozřejmě hned přiběhla abych svou maličkou zkontrolovala a našla jsem ji nacpanou za domečkem. Byla za ním natažená jak špageta a kulila oči… Normálně z něho vylezla, asi začala nějak moc akčně rejdit a takhle to dopadlo. A to jsem ji předtím chtěla nechat trošku proběhnout po posteli pod palestinou aby měla pohyb (na tuto hru přistoupila. Bez palestiny zalehne a dělá tuhého vojáka v zákopu, ale když ji něčím přikryju, tak pod tím hned začne rejdit :D), takže ji to asi inspirovalo a otrkalo, protože předtím z domečku sama nevylezla ani za nic.

….. Poslala jsem dotaz na nedalekou chovnou stanici, jestli mají pro moji Babulku nějakou malou kamarádku, tak uvidím. Doufám že brzy najdu druhou babulku do party, aby se ta moje první trochu víc uvolnila. Je mi jí líto když sedí sama v domečku. Jde vidět že jí moje pozornost dělá dobře (vždycky ožije a pak řádí i v domečku), ale potřebuje i někoho na svém levelu.

….. Kocourek byl dneska super. Šel se mnou do lesíka morčátku pro travičku jako doprovod, pořád pomňoukával (povídal) a seděli jsme pak spolu na balkoně. Macík se mi uprdelil na nohy a spinkal (pak jsem mu dala vlastní židli a podušku, protože se strašně rozvaloval), já dělala úkoly do němčiny a mezitím se ke mě přišel Divočák nažrat. První se bál, pak se odhodlal a přišel blíž, když viděl že se nehýbu a macek spinká a nevidí ho.. Tak tady dneska bylo parádně živo. Jenom škoda, že se macík cpe do domu i když já jsem venku. Dneska bylo tak krásně a teploučko, vzduch voněl… Tak jsme byli venku oba, žádný vysedávání u komplu, žádný chrápání na křesle doma. Hezky na sluníčko! A kocour to nechtěl pochopit, seděl u dveří a kvílel snad čtvrt hodiny, než si za mnou šel lehnout. Přitom není vychovaný jako domácí, je vychovaný jako venkovní, tak nevím co to zase vymýšlí za nesmysly 🙂 Ale jsem ráda, že je přítula a zase se začal sám umývat, tak svítí čistotou. Vždycky po vykoupání je takový čistotnější a víc se udržuje, je to zvláštní.

….. Zacyklila jsem se do jedné věty a jsem jako kolovrátek. Když ke mně kdokoliv přijde a zeptá se mě jak se mám a co je nového: ,,Skvěle! .. Já mám nové morčátko!” Říkám to všem, pořád, už i rozesílám fotky mailem na všechny možné směry. Hlásím to do němčiny, hlásím to rakušákům, hlásím to všem. JÁ MÁM MORČE, ať to celý svět ví! Všichni to musí vědět! A všichni musí vědět všechno. Kdy babulka papá, kdy kadí, kdy mě počůrá, kdy hryzala domeček. Nic není důležitějšího, než moje malá morčice!! 😀

Schválně čekám, kdy mě to ,,hlášení všeho” přejde a přestane bavit, ale zatím to vypadá, že to jen tak samo nepřejde. Jsem strašně nabitá, natěšená, radioaktivní a vždycky čekám až moje babulka dopapá, abych jí mohla zase něco přinést 😀 a chodím na travičku s pusou od ucha k uchu, jakoby to bylo největší blaho na světě… Ono to vlastně blaho je. Těším se jak budou všichni blaženě slintat, až tady 28.4. vyjdou její fotky.

… Mimochodem: Babulce hodně chutná. Dneska jsem jí byla pro travičku 2x a co je u mě, o něco ztěžkla. Přitom dostává seno, vodnatou okurku (nechce vodičku z misky a napaječka dojde zítra poštou), jablíčko, mrkvičku, bazalku a travičku. Žádné obilí… A přesto během pár dnů ztěžkla. Zdála se mi nějaká moc lehká a křehká, říkala jsem si že ji vykrmím, ale že do toho to děvče půjde až tak po hlavě? – Asi jí v tom zverimexu nedávali dost najíst, protože už není jako pírko, ale je to hezky napapané morčátko, co je v ruce alespoň nějak cítit. Nebo tam možná na jídlo neměla klid, protože jak ji obírám, nacházím na ní stroupky a stopy které vypadají, jakoby ji někdo v tom zverimexu občas šikanoval. – Možná se jí už ani nestýská, možná naopak slaví že má klid a má všechno jenom pro sebe, tak se cpe…

24. dubna 2015 – večerní dodatek

….. Můj kocourek Moristek se konečně umoudřil. Zastesklo se mu po mně, po domově a začal se zase chovat normálně. Takže každý den se nají, nechá se pěkně pochovat a zdržuje se víc u domu. Začal s návratem do normálního režimu zrovna v tu chvíli, kdy jsem se odhodlala k pořízení morčat. Jakoby věděl, že začne mít doma konkurenci 😀

Včera jsem ho koupala, byl z těch toulaček jako čunče, ale teď je to zase hezká sněhobílá kočička a zase se zakulacuje, tak mu to sluší. To, že se vrátil ke mně ze stesku jsem poznala podle toho, že leze na místa kde cítí můj pach a po jeho posledním návratu ho přátelé našli u mně v koupelně v prádelním koši, protože zapomněli zavřít dveře, když jsem nebyla zrovna doma. V prádelním koši bylo hlavně spodní prádlo a nikdy dřív do něho nelezl… Prý tam spokojeně spinkal a nechtěl ven. Tak je mi to jasné, toto dělají ze stesku psi, že lehají svému pánovi třeba na spocené tričko, když není doma…. Tohle bylo pro mne moc důležité gesto.

Ten den kdy se vrátil po týdnu, jsem se ho na vážno zeptala proč se toulá, jestli už mě nemá rád? – A zamáčkla jsem slzu, jak mě to mrzelo. Opravdu mi tím touláním ublížil a úplně jsem se stáhla do sebe… Kocour s sebou tak divně mrsknul, jakoby pochopil na co se ho ptám… Tak ten prádelňák asi byla jeho odpověď.

….. A ty další dvě kočičky které krmím se taky mají moc dobře. Z Divočáka už je překrásný ,,don Seladon”. Dneska jsem ho načapala před domem se sousedovic kočičkou. Seděli tam spolu a rozkošně na sebe vrkali a chodili za sebou… Kamarádili se 🙂 … Tak jsem tam za nima přišla a lákala tu černou sousedovu, protože ta se ode mě nechá ňuchňat… A ona že jo, že za mnou půjde.. Ale Divočák nešel a uraženě zamňoukal ,,No dovol, já jsem tady!” a černá se zastavila na půli cesty, ohlédla se na něj, pak na mě, pak zase na něj… Zavrkala na Divočáka a vrátila se zase smířlivě k němu, obešla ho, pohladila ocáskem a on pak tak krásně spokojeně zabručel. To bylo tak strašně sladký!!! :3

A tu celou srandovní scénku pozorovala i ta záhadná bíločerná kočička, co jí pracovně přezdívám ,,Tomík”, ale pohlaví nevím jistě. Ta chodí na jídlo taky každý den, ale drží si odstup jako Divočák.

….. Moje malá morčičí slečinka už si zvyká. Na to že ji mám doma teprve druhý den je vývoj hodně dobrý. Babulka hezky papá, moc jí chutná salátová okurka. Dneska dostala i pořádnou hrst travičky, ta už je snězená. Teď večer jsem jí nachystala mističku se zeleninkou a bazalkou (okurčička nesmí chybět, když jí tak chutná..) a nakrojila jsem jí měsíček z jablíčka. Dávám jí jídlo hned k okénku do domečku, aby se nemusela bát jít ven, pokud nechce. A ona si to pak hezky tahá přes okénko dovnitř, když ji zrovna nevidím.

Jablíčko jí hned zavonělo, to šlo vidět jak spokojeně zavětřila… a za pět minut už tam nebylo a to už měla i rozdělaný druhý kousek okurky.. Ta jede!! 🙂 To bude ráno bobků!

…. Zdála se mi strašně ustrašená, tak jsem porušila svoje původní rozhodnutí že ji nechám pár dnů napokoji a začala jsem ji už dneska chovat na klíně. Beru vždycky velkou palestinu, trošku ji s ní přikreju ať se cítí víc v bezpečí a muckám ji. Všimla jsem si jak nešikovně s ní zacházeli ve zverimexu (o tom ještě napíšu víc, ale musím si na to udělat čas, to bude článek na dlouho :P), tak jsem jí prostě chtěla ukázat, že nejsem takový primitiv jako oni, že jí rozumím a že s ní budu zacházet něžně… Zítra nejsem doma, tak ať má nad čím přemýšlet.

A vypadá to, že moje mazlindo grando na ni funguje. Fakt se uklidnila, když vidí že ji nedlachním a hladím něžně. Už začíná dělat klasické ,,drrrrr” a rochnit se v Palestině, přitom ráno ještě seděla nešťastně jako pecka a bála se jenom pohnout… Ale když už se rochní a chytla řádný apetit, tak to je super. Mám z ní radost, že to pochopila.

,,Jsme přišli, viděli a všude nakadili…”

24.dubna 2015

….. Moje střapatá sladká předražená babulka byla v noci ticho jako andílek a tajně snědla trošku zeleninky, co jsem jí strčila do domečku až pod čumáček. A dneska jsem ji načapala, jak z okénka domečku užírá seno… Tak jsem ráda, že nemá zase až takovou depresi z přestěhování a jízdy autem. Teď už to bude jenom lepší.

….. Pobavil mě TENTO díl ,,Vší ve škole”. Proč? – Na knihu Masaru Emoto jsem dělala referát v šesté třídě a když jsem skončila s tím co je řečeno v tomto videu, celá třída nehla brvou a učitelka taky vůbec nechápala o čem je řeč. Pak mi řekla, že čtu knížky, kterým je svém věku nemůžu pořádně rozumět. 😀

A já z toho pak byla strašně ukřivděná, protože jsem si původně myslela, že tak primitivní a jednoduchý mechanismus musí pochopit každý idiot a že to ve škole v pohodě vezmou… Dost jsem je přecenila.

23. dubna 2015

….. První morčátko ze dvou už mám doma! Je to střapatá šlechtěná kulička s rozetkama, malá a děsně moc drahá. Ale jak jsem ji viděla, dala bych za ni i tak všechno… – ňu ňu ňu !!! :3 :3 Až se trošku otrká, tak vám ji zdokumentuji.

20. dubna 2015

….. Inu, je teprve 20.dubna a já už nevystačila s počtem znaků na jeden článek a musím si založit nové okénko. Vypadá to, že v dubnu jsem buď upovídaná, nebo se toho hodně děje 😀

….. Už asi dva týdny jsem permanentně rozněžněná při představě, že chovám morčátka. Občas jak tak vzpomínám na ty které jsem měla a jak si představuju ty co teprve mít budu, tak se i před spaním dojmu a pak nemůžu spát. Strašně měknu a jak nemám kocoura každý den doma, je to úplný konec. Nemám se o koho starat, žádný čumáček mě neotravuje, neskáče po mě a najednou to chybí. Život bez zvířat je sterilní a netěší mě… Krmím alespoň ptáčky z okna pracovny každý den, chodí se na mě koukat a zpívají mi. Jsou úžasní, ale divocí, nepohladím si je.

Taky krmím Divočáka a černobílého macíčka, začínám mu přezdívat Tomík, ale nevím jestli je to kluk, pod ocásek jsem mu zatím nekoukala 😛 A přesto pořád toužím po morčatech. Prostě diagnoza, co se dá dělat. Už se ten nápad ve mně úplně vyklubal, včera kolem půlnoci jsem si řekla že do toho jdu a hotovo.


Dneska ráno jsem vstala, napochodovala k počítači a udělala ten velký krok, naklikala jsem do košíku všechny věci co už týden postupně na netu vybírám, objednala, rovnou zaplatila a čekám na balík. Udělám jim naprosto překrásný výběh předem, aby morčátka šla do připraveného. (Protože už plánuju obcházet okolní zverimexy, taže je jasné, že se tam zamiluju a něco si odnesu.. znám se.) Teď už není cesty zpět… Zvážila jsem to opravdu pořádně, protože morče není hračka, je to živá bytost, na rozdíl od kočky absolutně závislá a podle toho vyžaduje pečlivost. Ale já už zkušená jsem a když jsem to zvládla tehdy, tak teď absolutně s přehledem, naopak ještě víc zlepším metody a všechno 🙂 Za ty dva týdny co jsem se rozhodovala, jsem toho taky dost načetla a dozvěděla jsem se i nové věci, které budu chtít vyzkoušet.

….. A kocourek jakoby tušil že plánuju přírůstek do svého zvěřince, se po týdnu vrátil domů na jídlo, úplně špinavý. Snažím se mu vysvětlit, že mu nic nezakazuju, že mu klidně budu ochotně dělat kočičí motorest, ale ať nechodí na jídlo jednou týdně. (Vždyť u domu mám každý den misku s jídlem, kdykoliv tam mohl přijít a najíst se. Moc dobře o tom ví, že je tam pořád jídlo.)

Vždycky jsem chtěla, aby byl venkovní, aby v baráku nezblbnul, neznudil se a nebyl tlustý… Ale toto je prostě moc. – Kouká na mě, mazlí se a vrní… Nevím jestli to chápe. Zkusím ho ještě chvilku podržet doma a vykrmit ho. Je mi jasné že jen co bude možnost zase zdrhne, nebo že se bude zítra dobývat ven a plakat… Ale co se dá dělat. Je to kočka, kočky mají svůj tajný život. Tak ho aspoň nacpu pořádně tlačenkou… K večeru na mě zkoušel jestli ho pustím ven. Začal jančit, šílet, škrabat rohožku, kvílet… ale neobměkčil mě.

….. Morčátkům jsem vybrala naprosto úžasné bydlení. Když jsem byla malá, chovala se morčata ve starých televizích. Prostě se vykuchala televize ven z toho dřevěného rámu a v tom dřevě jsme měli morčata. Pak jsem zažila i klec, ale vždycky mi vadilo, že je z toho strašně bordel kolem a morčata z nudy občas hryžou ty mříže, v noci je z toho randál a nedá se usnout 🙁

Tak jsem uvažovala co s tím aby nebyl bordel, hluk, taky aby se to dalo zabezpečit, aby se k nim nemohl dostat kocour v případě že zrovna bude doma. A přes mříže by mohl prostrčit drápy kdybych se zrovna nekoukala, to bych nepřežila… A pak jsem našla tenhle hrad: http://www.zoohit.cz/shop/hlodavci/klece_ohradky/pro_morcata/do_120cm/347934

No když si k ceně představíte ještě dodatečné vybavení do klece, pítko, seno, piliny atd., není to zrovna málo. Dost jsem se prohla když jsem viděla tu cenu, ale říkám si že je lepší investovat do kvalitního bydlení, než se pak rozčilovat s klecí a běhat kolem nich každý den se smetáčkem… (Koneckonců tenhle výběh určitě nemám na rok na dva, ale tak na 10-20 a možná víc, když to dřevo přežije. Co by nepřežilo? Ty staré televize taky přežily, tak proč by nemoho přežít tohle?

Pochybuju, že zůstanu u dvou morčat a pak si další už nepořídím, až umřou. Těch 6 a půl roku co jsem byla bez morčat mi stačilo a celou tu dobu jsem je chtěla. Pořád.)

…. Mně se ty klece ani od pohledu nelíbí a nelíbí se mi ani ta symbolika. Nechci mít zvířata v klecích, jako ve vězení. A toto je nádhera. Plexisklo, dřevo, zbytek vybavení se pokusím sladit a morčíci tam budou překrásní, jako ve výloze. Dám je tak, abychom na sebe viděli, když budu pracovat. V případě nouze je přiklopím, zavřu a můžu být absolutně klidná, že jsou v bezpečí. Chci je chovat odkrytá, aby na ně šel čerstvý luft, ale mít možnost dát na ně dekl, ta se vždycky hodí. Hlavně v zimě, aby jim nebylo chladno a taky když se macek bude zrovna hřát doma, abych ho nemusela mít zavřeného jenom v obyváku. S trochou dozoru to půjde.

… S potravou problém nebude. Trávy je všude dost a když jdu nakupovat, beru stejně hlavně zeleninu (ano, pomalu se ze mě stává vegoš a to jsem kdysi napsala článek, kde jsem říkala, že jsem spíš proti tomu… tak teď to vidím jinak), tak jí prostě vždycky přihodím trochu víc a bude to. A pošmáknem si na mrkvičce spolu…. Prostě vymyšlené to mám dobře. Ještě zbývá sehnat ty morčata a taky vysvětlit kocourovi, že má dojít na jídlo každý den.

Kam dál:

• Kontakt: [email protected]

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí” níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

http://www.kramky.cz/alue/

Komentáře

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2015-04-21 02:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Morčatá sú pre deti. Mala si si zohnať radšej nejakého vtáka. Taká korela je super, dá sa vycvičiť, papagáj neni na chov náročnejší než morča a vydrží dlho (pokým neuletí). Klietka sa dá zavesiť na stenu kam sa mačka nedostane a keď je teplejšie tak sa môže dať von.

Ikona diskutujiciho Michaela 2015-04-21 11:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Potvrzuji, že život se zvířaty je daleko zábavnější, a zvířata působí na člověka blahodárným způsobem :-) My toho chovali hodně když jsem byla malá, ale jako malá jsem se o zvířata moc nestarala, takže rodiče už jsou zásadně proti tomu. Několik let jsem byla bez zvířátka a když už jsem dospělá, konečně si je mohu pořídit. Měla jsem dvě potkanky (úžasná zvířata ti potkani!), teď budu kupovat králíčka. Na morčatech mi vždy hrozně vadilo jak pískají 🙁

Ikona diskutujiciho BE 2015-04-21 11:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je milý článok …, ať máš radost, když sa podaří. – a já, žádný zvíře v dohlednu…

Ikona diskutujiciho Alue 2015-04-21 12:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: To že je morče neagresivní a nechá si skoro všechno líbit z něj nedělá hračku pro děti. Je to plnohdnotné zvíře jako každé jiné.

Ikona diskutujiciho Svatka 2015-04-21 12:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je krásný článek,celá jsem se nad ním rozněžnila.Mívali jsme taky morče,umřelo nám před třemi roky.Syn měl tehdy 14 let a velmi usedavě plakal.On je totiž běžně takový ten neplačící typ,(po manželovi)a mě náhle došlo,kolik je v něm něhy a jak je uvnitř křehký.Pak mu šel udělat hrobeček na kraji lesa.Když jdeme kolem na vycházku,tak si vzpomenem.Kdyby to bylo na mě a dětech,pořídíme si morčátko znovu,ale manžel si to nepřeje,tak to respektuji.A musím mu dát za pravdu v tom,že máme malý byt a dvě fenky nám stačí.A radosti dají mnoho.Určitě domácí mazlíčky doporučuji,je to balzám pro duši i srdce.

Ikona diskutujiciho Asteracea 2015-04-21 15:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

nevím,proč by morčátka měla být pro děcka, to může napsat člověk,který je nikdy nechoval. Mám pro ně slabost a když se vypiplají, naopak ony jsou skoro jak děti, jsou to neuvěřitelně vděčná zvířata, miluj mazlení a tulení. Já mám morče v kleci, která má šprušle jen jako víko, zbytek je celý z plexiskla, nikde nevypadávají hobliny a šprušle jsou dost široké na luft a zároveň plexisklo brání případnému průvanu, na který jsou morčata citlivá. Ten "hrad" je s ohledem na bezpečí od kočky lepší, protože víkem packu neprostrčí.

Ikona diskutujiciho asteracea 2015-04-21 15:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jestli někdo sleduje Prostřeno, včera tam vařila holka, která něla morče v miniakvariu, kde se sotva mohlo otočit, to zvíře bylo úplně apatické. Tohle mě může dožrat, když si někdo pořídí zvíře na okrasu, nic si o jeho chovu dopředu nenačte a týrá ho v nepřípustných podmínkách.

Ikona diskutujiciho Solais 2015-04-21 15:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moje kamarádka má doma andulku, a ten má rád, když se mu zpívá…jestli se mu to líbí, nebo ne, se pozná snadno. Když zpíváte něco, co se mu líbí, zpívá s vámi, jestli je to hrůza, strašně nadává. Jednou jsem u nich byla a její rodiče si pouštěli zprávy, bylo slyšet přes několik pokojů, jak nadával :D :D

Ikona diskutujiciho lissabonka 2015-04-21 17:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je bezvadný domeček :D

Ikona diskutujiciho Alue 2015-04-21 19:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: Právě bych je chtěla vypiplat. Mám na ně čas, peníze, i prostor… myslím že se budou mít luxusně.

Ikona diskutujiciho Auri 2015-04-21 19:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alusko, vitam te zpet mezi morcoholiky :-)) Libi se mi, ze mas v planu porizovat dve. Spousta lidi si porizuje morcatko jen jedno, aniz by tusili, ze je to tvor spolecensky, vyzadujici nejakeho dalsiho kamarada sveho druhu… Tak snad si brzy poctem o novych chlupatych (nebo skinny?) prirustcich.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-04-21 21:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: Mně se skinny ani trochu nelíbí. Nic co je až moc přešlechtěné a úplně to jde mimo původní vzhled svého druhu, se mi nelíbí. Bude to slabé, snadno nemocné a zdegenerované. Stejně jako přešlechtění psi… i kočky bez srsti, to je hrůza.

Ikona diskutujiciho Mára - japan performance 2015-04-22 10:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahojky Aluško, téda tu klec Ti závidím, je to ale ukrutánsky drahý, to bych fakt nedal a nezdá se mi že je ta klec dost velká za ty prašule. Sestra má tedy podle Tvého povídání všechno špatně, ona má klasickou klec dole asi 15 cm černého plastu, takže morče nejde vidět a je samo, nemá žádného morčecího kamaráda. Já bych si taky rád pořídil morče, ale jsem věčně někde v trapu, bylo by to problém se o něj dobře starat. Jinak mít zvíře v kleci se mi taky nelíbí, je to fakt jak kriminál. Budeš pro něj dělat i ten venkovní výběh? Já myslím že to je pro morčátko dobrý když může ven když je hezky.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-04-22 10:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]: Máš pravdu ta ubikace je šíleně drahá, ale řeší u mne problém hluku, bordelu a případného bezpečí. Za to těch pár tisíc navíc dám, nejsem škrt, když zvíře tak se snažím mu dopřát.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2015-04-22 11:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: Nekúpiš morčaťu aj kšíry? Potom s ním môžeš chodiť trebars do lesa bez toho že by ušlo.

Ikona diskutujiciho Solais 2015-04-22 16:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, můžu se jen zeptat, jestli je dobré na noc vypínat mobil? Když jsem řekla kamarádkám, že si ho na noc vypínám, koukaly se na mě jako na šílence, který neví nic o mobilech a že to prý tomu mobilu neprospívá…nevím, no…radši si ten mobil vypnu a budu šetřit svoje zdraví. Nebo to nemá smysl?

Ikona diskutujiciho Ayeri 2015-04-22 17:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jůůů morčátka! 🙂 Mám je ráda, ale doma jsem je nikdy nechovala. Kamarádka dřív měla 2 a vždycky mi připadali hrozně roztomilý a vtipný :D Já chovám osmáky, což jsou, myslím, taky úžasný zvířátka, nedám na ně dopustit :D A ta "klec" je naprosto luxusní :D

Ikona diskutujiciho Alue 2015-04-22 20:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]: Morče na kšírkách? To je stejná bláznivina jako kočka na kšírkách 🙂 Je to hlodavec, ne pes…

Ikona diskutujiciho Verča 2015-04-22 20:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jé Alu, to je super! Já po morčeti nikdy příliš netoužila, což je asi hlavně tím, že na ně má táta alergii. Hlodavce ale, krom dosud nezpracované averze k myším, miluju! Minulý rok jsem přemýšlela o potkánkovi, nebo křečkovi, ale křeček je na mě moc malinkej a rychle běhá, takže bych ho bez dozoru někoho koukavého nemohla pouštět a potkana bych si sice v nějakem zveráku ráda pohladila, ale momentálně mě jaksi jako domácí mazel přestal zajímat. Tak třeba někdy jindy… Hlodavec, který mne však stále láká nejvíce je králík. Ani tak ne zakrslý, jako spíše klasické plemeno. Doma máme ještě staré králikárny, tak jsem si říkala, že bych je nějak upravila a koupila si alespoň jednoho ušáčka. Je ale též možné, že si výběh koupím – ty králikárny jsou na dost blbém místě. Jediným problémem je fakt, že pendluji mezi domovem a kolejemi a tudíž bych na králíčka neměla tolik času. Tak uvidím… Nechám to volně plynout, však on mi vesmír ukáže, jestli už je ta správná doba či nikoli.

Ikona diskutujiciho all-is-magic 2015-04-22 21:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[18]: Já měla králíka na kšírkách ale nakonec jsem ji naučila pobíhat volně – už mu naprosto důvěřuji…

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2015-04-22 22:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[18]: V Amerike sú okšírované zvieratá bežné, dokonca i papagáje. U nás to neni tak rozšírené ale keď to zvládli tam, tak by si na to zvykli aj naše zvieratá. I keď je pravda že zvieratá (okrem psa) kšíry nemajú radi, neni to pre ne prirodzené, preto sa na ne musia učiť odmalička. A keď už zviera okšírujete, je dobré s ním ísť von, aby pochopilo na čo to je, lebo keď necháte okšírované zviera doma, berie to ako trest. Niektoré zvieratá sa potom na kšíry tešia, lebo ich majú spojené s tým že idú von. Naša mačka kšíry neznáša, priviazal som ju na dvore na dlhé vodítko, nech je trochu vonku na tráve a ona sa z tých kšírov vyslobodila a utiekla. Ale potom sa vrátila, keď potrebovala na mačací záchod.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-04-22 23:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[21]: … z Ameriky taky nikdy nic dobrého nepřišlo. Každé zvíře se má respektovat, stejně tak jako jeho přirozené potřeby.

Ikona diskutujiciho fluttershine 2015-04-23 20:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Těším těším na fotky :-)

Ikona diskutujiciho Khira 2015-04-23 22:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tož su ráda že sis to tak hezky zařídila, hezky se to čte ty tvoje updates o morčátkách. Já na takové malinké nikdy moc nebyla (málo zodpovědnosti), naposledy jsem měla takou tu malinkou vodní želvu. Moje srdce teď patří jen jednomu zvířeti… koním :') ♥ Ale kdybych o nějakém měla přemýšlet, tak chameleon.

Ikona diskutujiciho Amálka 2015-04-23 22:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ten dnešní zápis o novém morčátku je strašně moc milý :-) Těším se na foto dokumentaci.

Ikona diskutujiciho Mišpule 2015-04-24 15:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já už se tak těším na fotky morčínka. Vím jak se cítíš. Já jsem byla na potkaních klučících nalepená každou chvilku a koukala co dělají. No první dny byly po většinu času taky schovaní:-D.

Ikona diskutujiciho Ayeri 2015-04-24 21:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[18]: To je divný… Je pravda, že potřebuješ pořádnou klec, kterou nerozkoušou, protože utíkají. To jo. Ale ti moji jsou úplně zlatí, hodní a naprosto v pohodě. Že by kousli člověka, se nikdy nestávalo moc často, jedině, když jsme některého chytli nějak neopatrně a nebo chtěli z klece vytáhnout mláďata dřív, než to osmáčice "dovolila". Některá osmátka koušou ze zvědavosti, ale to se za pár týdnů odnaučí. Jinak nikdy nebyl problém s tím, že by byli agresivní…

Ikona diskutujiciho Aeonsun 2015-04-25 10:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

K 24. dubna 2015 – večerní dodatek. Moc krásně jsi se rozněžnila. Úplně to mě to pohladilo po duši.

Ikona diskutujiciho lissabonka 2015-04-25 11:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Chudák ta rostlina v kvetináči "nenávisť"…

Ikona diskutujiciho vanilková 2015-04-25 20:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Heleee:https://www.youtube.com/watch?v=GBBt_-dP7-A dokument o morčatech:-) Ještě jsem ho neviděla celý, ale vypadá to zajímavě!

Ikona diskutujiciho fluttershine 2015-04-26 21:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já se tedy na ty fotky těším :-) Morčátka jsou sladká :3 ♥

Ikona diskutujiciho Mára - jpn prfrmnc 2015-04-27 01:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško jak dlouhá trvá než se morčík přestane bát a nezdrhá každou chvilku do domečku?

Ikona diskutujiciho Mára - Japan performance 2015-04-27 10:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško, ještě k té prosklené klacei, bavil jsem se s tím se dvěma lidma a oba mi řekli že tam morčátku nebude dostačovat vzduch, a je to napsané i v knížce o morčatech – knížka se jmenuje Jak na to Morče, Immanuel Birmelin. Jestli chceš vyfotím Ti ten článek a pošlu na email.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-04-27 12:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[33]: Díky, to není potřeba, nebudu je chovat instantně pod deklem, to by nebyla ani ochočená. Dekl bude jenom jako pojistka v případě nouze.

Ikona diskutujiciho Verča 2015-04-27 23:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ten popis mrouskajících kočiček byl sladký! Vezmu-li v úvahu jak něžná a mazlivá stvoření to umí být, v době páření musí taková to scénka vypadat jak sklenice medu.:-D Už se těším domů na svou mazlindu Micinečku.

Ikona diskutujiciho Mára - japan performance 2015-04-29 09:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj normálně dneska se mi zdál sen o tomášovy marném :D pamatuju si jenom utržky bohužel. V životě jsem ho neviděl, ani ho nějak extra nevyhledávám, ale přece mi vlezl do snu. Zjevil se mi jako postarší podsaditý, vcelku sympatický chlapík, něco mi povídal ale nevím co přesně. Panatuju si jen že mi říkal že zná jednu holku z chatu, kterou znám i já která má falešný učet :D a pak jsme se bavily o autech, tykaly jsme si, já jsem se ho ptal jestli má Chrysler Voyager, (nemám zdání čím jezdí) a on myslím řekl že ano, ale nevím to jistě a pak nějak že ho to auto někde nechalo, jakože se mu něco rozbilo a že někde stojí ale že je v pořádku protože se na něj chodí dívat Alue každej den :D Nevím co to bylo za haluz.

Ikona diskutujiciho Inalyn 2015-04-29 17:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jéj, Babulka musí byť hrozne roztomilá :3 Ja som kedysi dávno tiež mala morčiatko, volala sa Miki a vyzerala úplne ako jazvec :D Len na zadočku mala taký hnedý fľak maličký…Bola neskutočne roztomilá, len som ju žiaľ mala len dva roky – niečo sa jej stalo s bruškom a nedalo sa to liečiť. Nechcela už papať a injekcie od veterinárky nezaberali. Potom ju operovala, ale už ju nenechala zobudiť, že už sa jej nedalo pomôcť a o pár dní by zomrela sama od seba 🙁

Ikona diskutujiciho Alue 2015-04-29 19:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[37]: To babulka dostala krmelec a má seno nahoře.. ale pod krmelcem ráda sedí a bobkuje, tam se jí líbí :D

Ikona diskutujiciho aitan 2015-04-30 06:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, máš pro Babulku, nějaké speciální krmivo, myslím jako granule, nebo směsku? Já se nějak nemůžu rozhodnou…Někde píšou, že prý zrní vůbec nedávat, že tloustnou a jsou nezdraví…na druhou stranu, všechny moje morčata ho jedly a byly docela v kondici….

Ikona diskutujiciho Alue 2015-04-30 09:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[39]: Pro morče je nejdůležitější seno. Na druhém místě čerstvá tráva a vhodné typy zeleniny. Na třetím místě je ovoce a až potom je suché krmivo. Je to doplněk a není nutné ho podávat, pokud morče dobře živíš, má pořád seno a čerstovu trávu každý den.

Ikona diskutujiciho aitan 2015-04-30 09:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Díky, seno je základ, ale to mám vlastní včetně bylin a tak….Jen jsem měla pocit, že by v misce mělo být kromě zeleniny ještě něco jakože zrníčkatého…tloustnou, když je toho moc, to je jasný, ale tu a tam…je možné, že ty granulky nechce, právě kvůli tomu, že ve zverimexu jí dávali ty obilniny….Tak hodně štěstí zdraví a radosti!

Ikona diskutujiciho Alue 2015-04-30 09:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[41]: No jo no… to je klidně možné, že kvalitním granulím nerozumí, když dostávala nejlevnější srajdu :D

Ikona diskutujiciho Asteracea 2015-04-30 12:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

já krmím svoje morče senem a pestrými druhy zeleniny, v každé zelenině je jiný poměr vitamínů. Občas granule s nízkým obsahem obilí nebo tvrdý celozrnný chleba na obrušování zubů, morčátka si ráda zakousnou. A z této potravy má moje morče nádhernou lesklou srst, je silné, dobře stavěné a netrpí obezitou.

Ikona diskutujiciho Asteracea 2015-04-30 12:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

S trávou opatrně, některá morčata mají citlivé žaludky, po trávě se nadouvají. Nejlepší je pěstovat vlastní trávu, člověk má jistotu, že není toxikovaná výkaly zvířat. Stejně střídmě s ovocem.

Ikona diskutujiciho Asteracea 2015-04-30 13:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nejlepší je zakoupit morčátko z chovné stanice, majitelé k tomu maji vztah,v zvěrimexech se o ně prodavači většinou ani neumí starat, morčata se stresují a výživa je prachbídná. já mám sama morče ze zvěrimexu, taky láska na první pohled:) původně tam byla moje morčice zamluvená jako potrava pro hady. Krásná rozkošná holčička, nemohla jsem ji tam tomu magorovi nechat.

Ikona diskutujiciho Asteracea 2015-04-30 13:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Morčata jsou pro majitelé hadů nejvděčnější pro poměr cena/potravní vydatnost. Proto většina morčat ve zvěrimexech jde na odbyt tímto způsobem, méně často jako domácí mazlíček.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-04-30 14:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[46]: Taky proto ta moje asi stála 600, aby si ji nějaký magor neodnesl pro hada.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-04-30 20:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[41]: POZOR POZOR POZOR, ZMĚNA! Morčová dneska okusila ty speciální granule a vypadá to, že jí docela chutnají! 🙂 Tak mi udělala radost, že to nebyly zbytečně vyhozené peníze.

Ikona diskutujiciho Asteracea 2015-04-30 22:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[48]: já jsem si myslela,že to ochutná a kvalita ji bude šmakovat:) většinou trvá nějakou přechodnou dobu, než si morčátko odvykne nezdravé stravě z chovenky.

Ikona diskutujiciho Asteracea 2015-04-30 22:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[47]: Já jsem jedině pro,aby se ceny zvedly. Na malém městě stojí obyč morče 80 Kč. Dokážeš si představit, jak jdou u hadomagorů na dračku:/

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek