Zážitek / NÁHODA / autor: Slevan

20.6.2010 v Čtenáři 6

alue.cz

Následující text jsem dostala jako příspěvek od Slevana.

Tentokrát potěším všechny čtenáře ze Slovenska, protože si můžou počíst ve svém rodném jazyce. Češi mají zase možnost procvičit se ve Slovenštině. Hanba mě fackuje, když mi přátelé ze Slovenska vykládají, že jim Češi nerozumí.

Připojila jsem také e-mail, který autor napsal ke svému příspěvku a odlišila ho kurzívou. Chápejte ho jako takový stručný úvod před samotným dílem.

Zážitky jsou dva, jeden jsem dostala dříve, druhý později a spojila je dohromady.

linka

Už veľakrát v živote som cítil že mám niečo urobiť, no neurobil som to a potom som to ľutoval.  Preto teraz konám a píšem.

Čítam niektoré komentáre pod vašimi článkami a vidím že veľa ľudí neuverí pokiaľ sa o niečom nepresvedčia osobne, niekedy však postačí aj životný príbeh alebo situácia niekoho iného, ako príklad. Posielam vám príbeh z môjho života, že zákony skutočne fungujú.


Prajem veľa šťastia  vo všetkom čo pre tento svet robíte. V poslednej dobe som pozabudol na určité veci ale prišla pomoc, priviedlo ma to na vaše stránky a teraz znovu štartujem, VĎAKA.

________________________________________

1. NÁHODA

NÁHODA. To je teda slovo, vyjadrenie vlastne čoho? Čo sa skrýva za dejom ktoré má vystihovať toto slovo? Človek má toto slovo veľmi rád a ešte radšej ho používa, používa ho všade tam, kde si nevie niečo vysvetliť, kde je niečo nejasné a nedokáže svojim obmedzeným rozumom pochopiť určité deje. Neviem ako je to s Vami, ale skúsme sa nad tým zamyslieť. Pripustime že skutočne existuje náhoda, že všetko čo sa deje v prírode, vo vesmíre, nemá žiadny scenár, všetko prebieha len tak, ako príde tak aj odíde.

Kirk Reinert

Ak by to tak naozaj bolo, len ťažko by sme sa mohli spoľahnúť na to že po zime príde naozaj jar a nie hneď leto, alebo bude zima trvať pol roka, že keď do zeme zasadíme semienko, skutočne nám z neho vyrastie rastlinka, ktorá neskôr zarodí a prinesie nám plody. Každé zviera v prírode vie, čo má presne v určitom období robiť.
Len človek stále nič nevie a neustále sa vyhovára na náhodu. Nenadarmo sa hovorí ” čo zaseješ, to zožneš”, je to skutočne tak. Ak túžime urobiť niekomu radosť, ak chceme niekomu pomôcť, chceme niečo pekné vytvoriť a nemáme na dosiahnutie tohto cieľa trebárs peniaze, vhodné prostredie, alebo niečo iné nezúfajme, ak túžime skutočne po niečom ušľachtilom, všetko nám bude ako zázrakom umožnené a všetko sa nám podarí. Samozrejme, keď sa nám takéto niečo podarí a budeme o tom s nadšením rozprávať, veľa ľudí nás vráti do “akože reality”, s hodnotením, to bola určite NÁHODA!!!

Či už veríte na náhodu, alebo nie, ponúkam vám príbeh, z môjho života. Kreslím portréty detí, dnes je to už niekoľko rokov, ale keď som začínal, všetko som len skúšal, prišli prvé prosby o nakreslenie portrétov od cudzích ľudí, musel som sa viac sústrediť, viac si dať záležať. Doma pri rodine, deťoch sa len veľmi ťažko našlo tiché miestečko, kde by som sa mohol plne venovať kresleniu. Preto som v duchu uvažoval a predstavoval som si miesto, miestnosť kde by som mohol nerušene tvoriť. Samozrejme som si nemohol dovoliť platiť niekomu za prenájom. Takto som chodil s hlavou v oblakoch asi týždeň. Po týždni som stretol “NÁHODOU” kamaráta, ktorého som nevidel niekoľko rokov. Veľmi sa potešil že ma vidí a pozval ma na kávu k nemu do novučičkej kancelárie, ktorú si práve v meste zriadil. Bola to veľmi lukratívna časť mesta, kde nájomné za takéto priestory siaha do astronomických výšok. Pri káve som spomenul moju záľubu v kreslení portrétov. Zrazu sa postavil a zavolal ma k dverám, ktoré boli v zadnej časti miestnosti, otvoril ich so slovami ” ak chceš, môžeš tu kresliť a zadarmo, ten priestor zatiaľ nepotrebujem.” Bolo to niečo úžasné. NÁHODA? Pri ceste domov mi vírili v hlave myšlienky ako a čím tento priestor zariadim, miestnosť bola úplne prázdna, na čom budem kresliť atď. Na ďalší deň to začalo, nebudem teraz opisovať dopodrobna ako všetko prebiehalo, dôležité je že takouto NÁHODOU postupne ku mne prišli veci, ktoré som potreboval. Sedačka s dvomi kreslami, ktorú už nikto nepotreboval, písací kancelársky stolík, ktorý bol nahradený novým, kancelárska stolička atď. Neboli to veci nové, ale mne slúžili k veľkej radosti. Do dvoch týždňov, kedy som po prvý krát začal nad niečím takým uvažovať, som sedel vo svojom ” ateliéry”, kompletne zariadenom a do toho všetkého som nemusel investovať ani korunu. Dnes už ateliér nepotrebujem, sústredím sa aj pri deťoch a rodine a kreslím aj večer keď je všade ticho. Bolo to však obdobie, kedy som sa rozbiehal a v tej miestnosti vznikli prekrásne portréty detí, ktoré ešte stále visia niekde na stene v detskej izbe. NÁHODA? Môže to tak vyzerať, ale mňa o tom nepresvedčíte.

                                                                                                             SLEVAN

linka

2. NÁHODA

Tak a je to tu znovu, opäť mám krásny príklad na náhodu, na ktorú samozrejme neverím. V živote je to také jednoduché že to núti človeka až zaplakať. Chce to len jedno, aby človek počúval svoje svedomie, svoj vnútorný hlas. No a to je ten najväčší problém, človek ten vnútorný hlas nepočuje, ak by ho počul bol by každý z nás spokojný. Samozrejme nie všetci ľudia sú hluchý a slepý. No ale teraz k veci, portrétom sa už nevenujem, posunul som sa k drevu, je to úžasný materiál v ktorom sa skrýva obrovské množstvo energie. Opracovať tento materiál
však vôbec nie je jednoduché, záleží samozrejme od druhu, ale aj to najmäkšie drevo je nutné zafixovať, aby sa nám nehýbalo a aby dláto namiesto v ňom neskončilo v prste. Skúšal som to len tak na voľno, skúšal som to aj na rôznych stoloch, vo zveráku, no nebolo to ono. Tak som vyslal do vesmíru objednávku, túžbu, prosbu, nevedel som presne čo vlastne chcem, len aby mi to uľahčilo prácu.

A potom to prišlo, pri ceste domov z práce som dennodenne prechádzal okolo staršieho domu ktorý prerábali nový majitelia a vyhadzovali všetky nepotrebné veci. Zrazu som na dvore uvidel úúúúúžasnúúúúúúúúú vec, originál starý stolársky stôl, no ako v múzeu starej oravskej dediny, neváhal som ani sekundu, počkal som kým budú domáci doma a hneď som letel na výzvedy aké majú plány s týmto, pre mňa unikátnym, stolom.

Na moje preveľké sklamanie bol už tento stôl sľúbený niekomu inému. Nepotešilo ma to, ale už som mal predstavu po čom moje srdce prahne. Teraz už viem že vesmír odo mňa žiadal spresnenie objednávky, čo to vlastne potrebujem.

Budete sa čudovať, ale o pár dní to prišlo, zavolal mi otec, že bol u suseda, ktorý vlastní starý dom, vzadu v zarastenej záhrade, je zarastená stará stodola, no ako v šípkovej Ruženke a v tej zarastenej stodole je jeden starý, no pomerne zachovalý stolársky stôl. Ak ho vraj chcem, môžem si ho zobrať a zadarmo. Nebesá ma vypočuli.
A potom niekto povie že náhoda. Ďakujem, ďakujem a ešte raz ďakujem.

Musím ho ešte trošička zrenovovať, prebrúsiť, namoriť, ale už teraz sa na to veľmi teším.

Slevan

Kirk Reinert

Další nádhera od Kirka Reinerta – Zde

Komentáře

Ikona diskutujiciho Smejko 2010-06-20 09:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

uzasne priklady tuzby cisteho srdca a ich vyplnenia… tesim sa, ze po svete chodi coraz viac takychto ludi… a dakujem im za to, ze si uvedomili, ze to vsetko dokazu 🙂

Ikona diskutujiciho Lily Addams 2010-06-20 09:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Se slovenštinou nějaké velké problémy nemá, málo kdy narazím na slovo, které neznám…Oba dva příběhy jsou moc zajímavé 🙂

Ikona diskutujiciho Vee 2010-06-20 12:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za tento pěkný článek, něco takového jsem si potřebovala přečíst..:) kéž by se všem plnilo to, co si přejí…

Ikona diskutujiciho Hannah 2010-06-20 12:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na internetu jsem našla pěkný citát o kterém si myslím, že přesně vystihuje téma o náhodách :

Ikona diskutujiciho Veronika 2010-06-21 11:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuju za krásný článek v nádherné slovenštině :-) Není náhoda, že poslední dobou opět čtu nebo slyším o NÁHODĚ. Vím to, jen nějaká moje část občas pochybuje, tak musím posilovat :-)

Ikona diskutujiciho M 2010-06-27 21:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: SUPER :-) aneb "NIC NENÍ NÁHODA" :-) *

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek