Zázračné kyselé zelí – je na všechno :)

26.2.2010 v Výživa 5

Následující text jsem obdržela po mailu, autora neznám.

_________________________________________________________

Oblíbené kysané zelí účinně chrání před vznikem rakoviny jater, plic, tlustého střeva a prsu. Věděli jste to? Látky zabraňující nádorovému bujení však neobsahuje zelí jako takové, ozdravné účinky mu dodává až proces kysání. Během něj totiž v zelí vznikají takzvané izotiokyanáty látky, které mají silně protirakovinné účinky.Uchování celých zelných hlávek nasolením už znali staří Římané. Dnešní způsob výroby kysaného zelí údajně převzali ve středověku Slované od Tatarů. Při objevných cestách po světových mořích se dávní mořeplavci chránili požíváním kysaného zelí před obávanými kurdějemi, nemocí vznikající z nedostatku vitaminů.
Obsah vitaminu C je v kysaném zelí dokonce vyšší než v čerstvém, což je důsledek činnosti bakterií mléčného kvašení. Již 200 g kysaného zelí pokryje denní potřebu vitaminu C. Zelí působí také proti depresím a obsah vitamínu B12 je dobrý pro nervovou soustavu. Vysoké množství vitamínu C zvyšuje imunitu a je velice potřebný ke tvorbě hormonů. V kysaném zelí najdeme také draslík, železo, vápník, zinek, hořčík, fluor a enzymy. Kysané zelí rovněž podporuje tvorbu krve a hormonů. Aktivuje imunitní systém v boji proti virům a bakteriím, posiluje organismus proti infekcím. Snižuje také vysoké hodnoty krevního tlaku a zároveň aktivuje funkci střev a vylučování toxických látek. Podporuje i látkovou výměnu a má odvodňující účinek, a proto umožňuje rychlé odstraňování odpadních látek z těla .

Další zvířátka – ZDE

Komentáře

Ikona diskutujiciho ok 2010-02-26 18:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ale proč si ti kuálíčci nepochutnávají na zelí, ale na marihuaně?? :D

Ikona diskutujiciho Alue 2010-02-26 19:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: A hlavně v obchodě do toho rvou ASPARTAM 🙁

Ikona diskutujiciho Granvin 2010-02-26 22:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ještě je dobrý se podívat po nějakym kvalitnějšim zelí, který je přirozeně kvašený, protože to, co je běžně v obchodě je octovej šmejd, kterej zdaleka nemá účinky přirozeně kvašenýho zelí.

Ikona diskutujiciho II|II 2010-02-27 22:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Miluji Alusku a kysane zeliiiiiiii!!:)

Ikona diskutujiciho JanaJ 2010-03-08 01:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kedysi som si kupovala kyslé žížalky JOJO – sú bez farbív a umelých sladidiel, ale či i prirodzene kvasené, neviem…

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek