11 Příznaků, kterými vám tělo signalizuje nedostatek bílkovin

13.5.2020 v Výživa 17

Bílkoviny jsou velice důležité, protože tvoří základní stavební prvek při obnově i tvorbě svalů, pleti, enzymů, hormonů a všech ostatních tkání v těle. Nedostatek bílkovin znamená, že váš příjem z jídla nepokrývá množství, které tělo denně potřebuje pro své zachování. V dnešním článku si řekneme, jaké příznaky se objeví, když tělu chybí bílkoviny.



1. Otoky
Vědci se domnívají, že jde o nedostatek albuminu v těle, což je následek nedostatku bílkovin.
Jednou z hlavních funkcí albuminu je udržovat onkotický tlak – sílu, která vtahuje tekutinu do krevního oběhu. Tímto způsobem albumin zabraňuje hromadění nadměrného množství tekutiny v tkáních nebo jiných částech těla.
Snížená hladina albuminu vede k hromadění tekutin v tkáních a způsobuje otoky.

2. Tučná játra
Ztučnělá játra jsou jedním z nejčastějších příznaků nedostatku bílkovin. Pokud se steatóza jater neléčí, může vyústit až k daleko závažnějším onemocněním, jako jsou zánět jater, zjizvení nebo nevratné selhání jater.
Jde o častý stav, který se vyskytuje u lidí s nadváhou a těch, kteří konzumují hodně alkoholu. Dnes se však vyskytuje také u dětí kvůli špatné stravě.

3. Problémy s kůží, vlasy i nehty
Nedostatek bílkovin může vést k tomu, že budete mít nehty slabé, křehké a v některých případech se na nehtech objeví bílé proužky nebo nahnědlé skvrny.
Nedostatek proteinů může ovlivnit pokožku celkově, protože bílkoviny umožňují regeneraci buněk, vytvářejí nové buňky a nahrazují mrtvé.
Při nedostatku bílkovin ve stravě je vaše pleť suchá, šupinatá a popraskaná.

4. Ztráta svalové hmoty a bolesti kloubů
Svaly jsou největší zásobník bílkovin v těle. Svalová slabost, bolest a ztráta hmotnosti je znakem  nedostatku bílkovin. Bílkoviny jsou nezbytné pro růst a udržování svalstva.
Z nedostatku bílkovin bývá také anémie nebo slabost (zejména u lidí nad 55 let věku) spojená se zhoršenou koordinací pohybů.

5. Větší riziko zlomenin
Nízký příjem bílkovin může ovlivnit nejen svaly, ale i kosti. Nedostatek proteinů vede k oslabení kostí, čímž se zvyšuje riziko jejich zlomení. Důvodem je zejména to, že protein je potřebný k dostatečnému vstřebávání vápníku a pomáhá při metabolismu kostí.

5+1: Zakrslost dětí
Proteiny nejen pomáhají udržovat svalovou a kostní hmotu, ale jsou také nezbytné pro růst celého těla. Nedostatek bílkovin je tedy obzvláště škodlivý pro děti.

7. Závažnější infekce a pomalé hojení ran
Deficit bílkovin si může vybrat daň i na imunitním systému, který se nedokáže tak dobře bránit před infekcemi, než kdyby měl bílkovin dostatek. Průběh zánětu i nemocí (i chřipky) je proto těžší.
Trvá také delší dobu, než se vám zhojí poranění. Při nedostatku bílkovin také tělu chybí kolagen, který nutně potřebují vaše klouby a pleť.

8. Zvýšený apetit a kalorický příjem
Zatímco nechutenství se vyskytuje u závažných případů, opačný efekt – žravost – se objevuje u středně závažných případů nedostatku bílkovin ve stravě.
Nedostatek bílkovin totiž nutí tělo k vyvolávání pocitů hladu, aby vás donutilo sníst něco pořádného.
Pokud máte nadměrnou chuť k jídlu, důvodem může být fakt, že váš jídelníček obsahuje málo bílkovin a naopak nadbytek sacharidů a cukru.

9. Vypadávání vlasů
Téměř 90 % struktury vlasů tvoří bílkovina, známá pod názvem keratin. Pokud se do vlasových folikulů nedostává dostatek živin, vlasy začnou být tenké a vybledlé. Dochází k tomu proto, že tělo přestane používat proteiny na nepodstatné věci jako je růst vlasů, ve snaze zachovat jiné, potřebnější funkce.

10. Problémy se spaním
Pokud máte problémy se spánkem nebo trpíte jeho nedostatkem, pravděpodobně to souvisí s nedostatkem bílkovin. Proteiny z jídla působí jako stavební prvky tryptofanu. Je to aminokyselina, jejíž nízká hladina způsobuje problémy se spánkem. K večeři je proto dobré konzumovat potraviny bohaté na bílkoviny, aby se vám lépe usínalo. Při těžších případech nespavosti vám pomůže brát l-tryptofan ve formě kapslí těsně před spaním.

11. Nesoustředěnost a změny nálad
Je velmi důležité zajistit tělu správný příjem proteinů pro podporu zdravých funkcí organismu, zejména mozku. Pokud máte nedostatek motivace, špatnou paměť nebo problémy s učením, je to příznak toho, že vašemu tělu chybí bílkoviny.
Jedna studie zjistila, že neurotransmitery jako jsou dopamin, adrenalin a serotonin, váš mozek potřebuje na to, abyste se dokázali soustředit.
Nedostatek bílkovin také může vyvolat podrážděnost, změny nálad, depresi a dokonce i agresivitu.

 

Kolik bílkovin denně potřebujete
Adekvátní příjem bílkovin se může v jednotlivých případech lišit, například při těhotenství, nebo při nemoci. Tehdy je spotřeba bílkovin o něco vyšší.
Denní doporučený příjem bílkovin se pohybuje kolem 0,8 gramů bílkoviny na kilogram tělesné hmotnosti.

  • 56 gramů bílkovin denně pro průměrného muže se sedavým zaměstnáním.
  • 46 gramů bílkovin denně pro průměrnou ženu se sedavým zaměstnáním.
  • U dětí se to pohybuje v rozmezí 19 až 34 g denně, v závislosti na jejich věku.

Přestože toto množství stačí k tomu, abychom zabránili kritickému nedostatku bílkovin (minimální denní dávka bílkovin), klinické studie ukazují, že pro dosažení optimálního zdraví a tělesných proporcí bychom měli jíst bílkovin podstatně více, ideálně alespoň 1 až 1,2 gramů bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti.

Jak to spravit
Pokud jste se v seznamu výše poznali, chcete to napravit a nejste si jistí jestli jíte správně, vřele vám doporučuji stránku www.kaloricketabulky.cz, kde se zdarma zaregistrujete, vyplníte své tělesné parametry, zadáte si cíl a pokud budete poctivě zapisovat svůj jídelníček, stránka vám všechno krásně pohlídá. Je to obrovský pomocník při učení se správným návykům, zejména pokud se potřebujete dostat z problémů, které jste si nevědomky způsobili špatnou stravou.

připravila www.aluska.org 2020
použité překlady: 1. / 2.

Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-05-13 01:04:44 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

bože ňam, ty sýry v tom salátu:33 hmm už vim, co zítra na svačinu

Ikona diskutujiciho Monisek 2020-05-14 14:38:11
Ikona diskutujiciho
sipka

Přesně 😁 Taky jsem nakoupila mňamky co jsou na obrázku 😋🍅🍅🌿🍃 Včetně obou velikostí sýrů 🧀😃 Tet ještě nesežrat to najednou🙄😊

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-05-14 20:52:37
Ikona diskutujiciho
sipka

😀 no ne asi 😀

Ikona diskutujiciho Daniela 2020-05-13 12:06:59 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue, nedávno jsem si na tebe vzpomněla, jak jsi psala o vegetariánství. Jeden klučina mi kdysi říkal, že když tyhle věci studoval, tak přišel na zajímavou věc a to, že si člověk může vyhledat svou krevní skupinu a podle toho věci, které by měl jíst. Neslyšela jsi o tom někdy? Já jsem myslím A, co mi řekla mamka. Když jsem si vyhledala skupinu A, tak by třeba vůbec neměla jíst maso. Nevím, čím to je, ale od mala jsem vždycky u oběda pochtívala přídavek masa a když nemám třeba pár dní po sobě maso, tak večer chodím a chci vyžrat ledničku a nemůžu se dojíst 😀 Kdysi jsem kvůli zvířatům uvažovala o vegetariánství, ale myslím, že by mi to nevydrželo ani měsíc. Tak jsem se rozhodla poslouchat svoje tělo. Mám to tak od děcka. Mamka si pamatuje, jak jsem vždycky škemrala o přídavek kuřete atd. Navíc jsem někdy v oblacích a je asi dobré, že maso uzemní. Zeptám se doktorky, jestli jsem fakt A, protože mi to s tím nejde do kupy. Jinak bych podle toho měla jíst co nejvíce čerstvých věcí a to zase sedí, to miluji. Zeleninu atd, ale i ořechy a ty tam jsou spíše nevhodné. Máš nějaké potraviny, který by ti chyběly, kdybys je dlouho nejedla? 🙂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-13 12:54:52
Ikona diskutujiciho
sipka

Výživa podle krevních skupin je volovina. Mně by zakázali rajčata a já je přitom dlabu na kila. Prostě jez na co máš chuť a pokud jde o živiny, tak doporučuji kaloricketabulky.cz, to jsou fakta a ne domněnky.
Co je celkem zajímavé, jsou typy dóši podle ajurvédy, na to se určitě taky koukni. Já mám podle ajurvédy oheň a to sedí, protože mi syrové dělá dobře, zatímco z vařeného jsem unavená, tlustnu a pálivé jídlo vyloženě nesnáším – no a shodou okolností je to přesně shodné s typologií podle ajurvédy. Ale ani jsem to nepotřebovala vědět, stačí sledovat svoje tělo, samo řekne co mu dělá dobře.
Potřebu bílkovin máme všichni stejnou, pokud člověk vynechá maso, musí je doplnit něčím jiným, problém ale je, že jak začneš počítat tak zjistíš, že to bez masa nebo bez speicálních proteinů není možné splnit.

Ikona diskutujiciho Dayananda 2020-05-13 14:41:44 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Lepší jsou tabulky viz:
https://www.nutricentrum.cz/kaloricke-tabulky.php

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-13 15:18:58
Ikona diskutujiciho
sipka

co konkrétně je na nich lepšího? kde se zapisují hodnoty? nebo to neumí vůbec nic, je to jenom takovej holej výpis?

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-05-13 15:35:34
Ikona diskutujiciho
sipka

…. hodně pochybuju, že je cokoliv lepšího než kaloricketabulky.cz 🙂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-13 15:57:58
Ikona diskutujiciho
sipka

jop, nevím co by mohlo překonat stránku co za tebe všechno spočítá

Ikona diskutujiciho 🙂 2020-05-14 21:56:22 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Naprosto souhlasim s Alue, ja jist podle krevni skupiny tak chcipnu 😅😅😅

Ikona diskutujiciho elbar 2020-05-15 13:56:24 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Sri Chinmoy:
Nyní jsi více než připraven,protože pták tvé aspirace
se vznáší vysoko nad oslepujícími a svazujícími mraky
zmatku tvé mysli.

Ikona diskutujiciho Míra 2020-05-16 21:54:48 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Bez bílkovin to nejde, to je (téměř) všem zcela jasné. Někteří se ovšem nechají zblbnout „výživovými poradci“, kteří straší svoje ovce tzv. překyseleným organismem. Za všechny nemoci můžou tzv. kyselinotvorné potraviny. Když si ty jejich tabulky prohlédneme, tak v podstatě vše, co obsahuje bílkoviny, je kyselinotvorné, tudíž fúúúj, nejíst! Kazatelům překyselenosti totiž při jejich nevzdělanosti uniklo, že bílkoviny obsahují aminovou skupinu NH2, která se metabolicky odbourává přes amoniak na močovinu. A protože močovina má pH 6.2, tak po konzumaci bílkovin se naše moč skutečně „okyselí“, což ovšem není nic jiného, než důkaz správné funkce našeho organismu. Takže papejme co nám chutná a co nám dělá dobře, prostě – poslouchejme svoje tělo a trochu se vzdělávejme, abychom věděli, co a jak v něm skutečně funguje.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-16 22:28:46
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem začala mít ph papírek modrej, když jsem přestala jíst sladký a uhlohydráty obecně. Cukr překyseluje, nebo potrava s éčky. Stres a nedostatek spánku překyseluje.
Tu trochu masa za týden pak tělo v klidu zvládne bez zvýšení hodnot. Stačí nejest jak čuňče 🙂

Ikona diskutujiciho Martini 2020-05-25 07:32:41 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kdyby to šlo všechno takhle jednoduše paušalizovat, pak bychom všichni byli happy, neb opak je pravdou. Většina jmenovaných příznaků má více společných nositelů, ne jenom nedostatek bílkovin, v čemž vidím problém, kdy nevědomí člověk si přečte tento článek, zjistí, že je plešatý, že se přecpává a že je neustále náladový a tak začne s nadějí do sebe sypat mraky bílkovin, aby nakonec zjistil, že je plešatý stále, že žere vlastně ještě víc než před tím, ale už není náladový, pač už je jen neustále na něco naštvaný :)))) ale jinak sranda musí bejt, ne? 😀

Ikona diskutujiciho Michaela 2020-05-27 22:01:29 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No…Tak jsem si dělala ten test podle ajurvedy a body mám 11,12,11. Takže nevím no 🤔😀

Ikona diskutujiciho Světlana Nedvědová 2023-04-09 10:05:55 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zdravím všechny, co se týká bílkovin, naprosto souhlasím, že mají vliv i na anémii. To jsem nikdy nevěděla. Před 4 měsíci, jsem začala kupovat od Herbalife, Formulí 1, mají různé příchutě je to 780 g, taková velká piksle, já si vybrala příchuť s jahodovou mňam 🙂. A stalo se mi po měsíci, že jsem byla nějak nastydlá, tak jsem si zvýšila snídani s proteiny to znamená, že jsem si ke 2 odměrka sypkého prášku, který jsem dávala do mléka, mimochodem ten sypký prášek nejenom, že obsahuje správný poměr rostlinných bílkovin, ale také vitamíny, minerály a stopové prvky. No a k tomu jsem ještě začala jíst Herbalife proteinové tyčinky 2 x denně. Protože k lékařce nechodím a po tomto týdenním programu tedy léčbě, chtěla jsem vědět jestli jsem nepřechodila chřipku. Tak jsem byla na kontrole v nemocnici, tam mi odebrali krev a poprvé v životě jsem NEOMDLELA!🙂!! BÍLKOVINY ve správném množství jsou velmi důležité. A chřipku jsem opravdu nepřechodila, ale vyléčila.🙂Zlatý Herbalife ♥️

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-04-09 11:49:04
Ikona diskutujiciho
sipka

Mně na chřipku zázračně zabrala tinktura z lichořeřišnice.. mnohem lépe, než preparáty za tisíce, které nedělaly nic.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek