12 Časných příznaků poškozených jater

17.5.2021 v Zdravověda 12

Játra jsou velmi významný orgán v lidském těle. Nachází se v pravém horním kvadrantu břišní dutiny a částečně jsou chráněna žebry. Játra se podílí na mnoha důležitých tělesných funkcích. Na rozdíl od některých jiných orgánů, jako jsou slepé střevo, žlučník, či jednoho z párových orgánů, život bez jater není možný. Včasná léčba nemocných jater je důležitá pro obnovu jejich funkcí. Proto byste měli znát časné příznaky jejich poškození (bolest může, ale nemusí být jedním z nich) a umět se o ně postarat tak důkladně, jak to jen dokážete.



Existuje více než 100 různých onemocnění jater. Každá nemoc má svůj vlastní soubor příznaků. Mezi nejčastější onemocnění jater patří: alkoholické onemocnění jater, hepatitida, ztučnění jater a cirhóza jater.

Časné příznaky onemocnění jater jsou často snadno přehlíženy, nebo se mohou zaměňovat s jinými onemocněními, nebo zdravotními problémy. To, že jde právě o nemocná játra, je možné určit například tak, že se vyskytne několik z následujících příznaků současně.

12 Časných příznaků poškozených jater

1. Podrážděný žaludek
Pravděpodobně trpíte nevolností, nebo zvracením. Může se to podobat jiným onemocněním, jako jsou migrény, otrava jídlem, závratě, kinetóza, rané těhotenství, deprese, zvracení, či problémy s ledvinami.
Ti, kteří trpí poškozením jater, často zažívají bolesti a nevolnosti, protože jejich játra mají sníženou schopnost zbavovat tělo toxinů. Nevolnost je způsobena i narušeným metabolismem a změnami v trávení. Pokud vás tyto příznaky trápí už několik dní a vy nevíte příčinu, obraťte se na svého lékaře.

2. Únava a celková slabost
Jedním z časných a zjevných příznaků poškození jater je neustálá únava a slabost. Když játra nejsou ve výborném stavu, tělo pracuje hůř a vy budete potřebovat více odpočinku. Je to důsledek zvýšení množství toxinů v krvi, která se nedokáže vyčistit, protože játra se neumí zbavovat toxinů. Pokud příznaky přetrvávají, zejména s dalšími jinými příznaky, vyhledejte lékařskou pomoc včas.

3. Chybějící apetit
Ten nastává v důsledku nedostatku produkované žluči, která pomáhá trávit tuk ve stravě. Když strava není správně trávená, výsledkem je ztráta chuti k jídlu a výrazný úbytek na váze. Vyhledejte svého lékaře, pokud zažíváte některé ze zmíněných příznaků delší dobu.

4. Problémy s trávením
Játra hrají důležitou roli při trávení, protože produkují žluč, která pomáhá lépe zpracovat a vstřebat živiny v tenkém střevě. Pokud jsou játra nemocná, mohou se u vás vyvinout trávicí problémy a průjmy. Pokud se žluč netvoří správně, vede to ke vzniku syndromu dráždivého tračníku, intoleranci tuků, intoleranci alkoholu, nadýmání břicha, zácpě a žlučovým kamenům. Pokud se váš stav stane závažným, nebo vás trápí bolesti jater, musíte co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.

5. Změny barvy moči
Když si myslíte, že pijete dost tekutin, ale stále máte tmavou barvu moči, může to být jeden z časných příznaků poškozených jater. Moč tehdy mívá hnědou, jantarovou nebo oranžovou barvu kvůli zvýšené hladině bilirubinu v krvi. Bilirubin je zvýšený, protože se ho játra nedokážou zbavit a vylučují ho ledvinami.
Tmavá moč může být také způsobená dehydratací, vedlejšími účinky při užívání antibiotik, užíváním doplňků s vitaminy skupiny B, infekcí močových cest, nedostatkem enzymů, nebo nesprávnou funkcí ledvin. Lékař obvykle dokáže vyřešit problémy s tmavým zabarvením moči.

5+1. Změny zbarvení stolice
Protože se žluč nevytváří v dostatečném množství v důsledku selhávání jater, mění se i barva stolice. Namísto toho, aby byla hnědá, může být světle žlutá, jílovitá nebo šedá. Pokud se to stane příležitostně, není to nebezpečné. Ale pokud se to stává často, vyhledejte pro jistotu svého lékaře, aby vyšetřil vaše játra.

Čtěte také: Návod na očistu jater

7. Žloutenka
Žloutenka se projevuje žlutým zbarvením kůže, jazyka, prstů a očí. Toto onemocnění vzniká v důsledku zvýšení hladiny bilirubinu v krvi a tělesné tkáni, který se normálně vylučuje žlučí. Bilirubin se tvoří, když se staré červené krvinky rozkládají v játrech. Výsledkem je pak žloutnutí pokožky. Žluté zbarvení pokožky vzniká i tehdy, pokud máte problém se slinivkou nebo žlučníkem, proto byste měli vyhledat lékařskou pomoc, pokud se u vás projeví tento příznak.

8. Změny v břišní dutině
Pokud zažíváte bolest nebo křeče v dolní části břicha, nebo se cítíte zvlášť nafouknutí, může to znamenat, že máte vodu v břiše a trpíte nesprávnou funkcí jater. Voda v břiše je jedním z prvních časných příznaků poškození jater a v podstatě jde o tvorbu tekutiny v břišní dutině. K tomuto stavu dochází kdykoliv, kdy dojde k poškození jater, nebo při cirhóze jater. Často dostanete portální hypertenzi, která se projevuje vysokým krevním tlakem v tepnách a žilách břicha v důsledku onemocnění jater.
Voda v břišní dutině se vám může tvořit i v důsledku jiných zdravotních problémů, které nesouvisí s nemocnými játry. Proto byste měli vyhledat svého lékaře, pokud se u vás objeví tento příznak.

9. Zadržování tekutin v těle
Jedním z prvních příznaků onemocnění jater je zadržování tekutin, zejména v kotnících a nohách. Je to podobné jako v případě tvorby vody v břiše, jenže tekutina se tvoří ve vnějších tkáních v dolních končetinách. Existují mnohé další příčiny zadržování tekutin, jako jsou problémy s ledvinami, hormonální nerovnováha, selhání srdce a lymfatické onemocnění. Vždy byste měli vyhledat svého lékaře, aby určil příčinu vašeho zdravotního stavu.

10. Zvýšená svědivost pokožky
V důsledku poškození jater se pokožka stává citlivější, často svědí a odlupuje se. Je přecitlivělá na dotek. Můžete také spatřit zvýšenou tvorbu modřin a zvýšenou viditelnost žil v těle. Vaši pokožku udržíte hydratovanou s pomocí pleťového krému, ale svědění a citlivost pokožky se nezlepší, dokud se správně nediagnostikuje problém s játry.

11. Bolest břicha v místě, kde jsou játra
Při špatně fungující játrech lidé často pociťují bolest v pravém horním kvadrantu pod žebry, kde se nachází játra. Když tento orgán selhává, dochází k bolesti, nebo zvýšené citlivosti v postižené oblasti.

12. Střevní krvácení, průjem nebo zácpa
Játra vytváří koagulační faktory a bez nich může dojít ke krvácení ve střevech, což je spojeno s průjmem nebo zácpou.

Toto není kompletní seznam časných příznaků poškození jater. Například nesprávně fungující nemocná játra způsobují i hormonální nerovnováhu. Mužům mohou dokonce narůst prsa. Obě pohlaví také někdy trpí ztrátou libida. Proto, pokud zjistíte jakékoliv problémy, které přetrvávají déle a necítíte se dobře, vždy je nejlepší si promluvit se svým lékařem.

překlad www.aluska.org 2021 / podle Zdroje

 

Komentáře

Ikona diskutujiciho claudie 2021-05-17 07:53:12 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tyhle příznaky mám. V pátek mi odebrali krev a poslali na ultrazvuk a dneska si jdu pro verdikt. Vždycky se říkalo, že špatná játra jsou z alkoholu, ale alkohol opravdu nepiju, nedělá mi dobře.

Ikona diskutujiciho octomaník 2021-05-17 17:34:34
Ikona diskutujiciho
sipka

claudie 2021-05-17 07:53:12
když tak dej vědět, co ti zjistili….
třeba se ti toto bude hodit
http://www.zenazdravotne.cz/2018/05/15/lecba-jaternich-onemocneni-od-marie-treben/

Ikona diskutujiciho Jaroslav 2021-05-17 13:12:30 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

claudie,játra si lehce poškodíte i delším užíváním některých léků. Např. brufenem a současným užíváním antikokoncepčních látek,atd. Pouvažujte,co jíte,co užíváte,změňte to.Včetně psychiky,žádná zlost,osočování,zlé představy,na to je játtra citlivá.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-05-17 13:18:59
Ikona diskutujiciho
sipka

+ chemie z jídla a obecně z prostředí venku. proto je potřeba každý rok játra čistit… a nestresovat se pokud možno 🙁

Ikona diskutujiciho Jaroslav 2021-05-17 13:32:18 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

claudie , zapoměl jsem na něco důležitého, aby játra fungovala,potřebuje více ,tekutin, Játra jsou osobní ,,malá chemickobiologická továrna“ a bez dostatku tekutin nebude dobře pracovat. Pijte vodu,čaje,polévky.. A hlavně taky musíte mít tu zprávnou krev.Čím je člověk starší,tím více krev houstne ! nezapomínejme na to. Krev musí být tekutinami ředěna neustále, ale jakými? to je další ,,zapomenuté tajemství“ : lehce se ředí KYSELINAMI, kyselými produkty ,jako jsou kyšky,syrovátky,octy (octění polévek) kyselým zelím, vše co přírodně,hlav.mléčnými kvasinkami projde,tak to bylo i u našich předků….octů je dnes mnoho druhů i k dostání, citrony a hlavně ,citrusy, velmi dobře ovlivní játru. A kyselé,obyčejné jablko ,taky.Zkoušejte a sledujte své tělo,ale s ,mírou,. Rovnováha (homeostáza) všech energií v těle je klíčem.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-05-17 15:50:40
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak.. a kdyby našli kameny, tak se jich zbavíte takhle: https://aluska.org/spravna-jaterni-ocista/
Doufám že to není nic vážného a půjde to spravit a vydetoxikovat 🙂 btw. kameny mají všichni co si játra nečistí, já jsem měla malé kameny už v 16ti letech. A ty kameny jsou toxiny.

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2021-05-18 12:17:18
Ikona diskutujiciho
sipka

Jaroslav lenže nie každý má rád kapustu a ocot, sú ľudia čo kyselé veci vôbec nejedia (a je pravda že sú na tom so zdravím zle a majú nejaké tie kamene), maximálne tak ovocný čaj alebo čierny s kyselkou.

Ikona diskutujiciho claudie 2021-05-17 20:02:21 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak jsem v pořádku. Hrozně se mi ulevilo. Děkuji vám, uložila jsem si tuto stránku a všechno co jste mi napsali mám nejen v počítači, ale i ve svém srdci.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-05-17 20:13:36
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak zvaž tu jaterní očistu. Pokud se necítíš tak úplně fit, po tom se ti uleví… ale jak s tím začneš, musíš to dokončit, dokud nebudeš mít játra úplně čistá. Jinak by ti ,,načaté“ toxiny kolovaly po těle.

Ikona diskutujiciho erness 2021-05-17 21:16:26 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to jen náhoda? Ale já na náhody nějak nevěřím. 🙂 Jak to tu Alušku jen napdadlo, zveřejnit dnes takovýto článek? 12 Časných příznaků poškozených jater? Již od rána se nemohu zkrátka nezamyslet nad tím, zda-li to náhodou nesouvisí s jistou, ne až tak dávnou elektronickou korespondencí a nebo tím mojim dotazem na AC pod vlivem? 😀

Neboj. Jatýrka jsem si dneska prohmatával a žádná reakce. 🙂 Je to dobrý. Nic nebolí. Od té doby, co mě to na tom jistým hotelu přiotrávili, to prostě celý konzistentně dlouhodobě ustupuje. No. jó… Do dnes si to vyčítám, že já blbcec jsem jedl něco jen ve čtyřhvězdičkovým lokálu! 😀 Jako nebyl jsem tenkrát jediný případ. Bylo jich tam takových dost. Ale nevím o nikom, kdo by to měl tak silný, jako já. Vlastně jedna paní z personálu toho hotelu měla také tak vysoké horečky. Ale nevím, jest-li po té střevní chřipce, jak to tam vyhodnotili, měla a nebo někdo jiný měl takový dlouhodobý následky, takovéhoto charakteru, jako já. Od roku 2015 (a to už jsem měl opravdu velmi slabou střevmí chřipku oproti té tam ve 2003) jsem žádnou takovou věc neměl. Mám trochu jen obavy, když se už výjímečně, náhodou, hodně nacpu a žaludek je plný až navrh, abych tam v tom místě těsně pod tím hrudním košem ještě něco lehce otupěle nepocítil. Na to místo tam jsem prostě ještě furt nejistý, když se tam něco dotýká. Periodické pozdější nepříjemnosti se mi stávaly také totiž obvykle právě po nějakém jídle, večírku ve společnosti. Je to podobné, jako když má člověk zranění a hojí se mu rána. Z počatku to dané místo reaguje ostře a může i zazlobit – opět nějaká horečka, nechuď k jídlu, průjmy… Teď si myslím , že je to již dost dobře zootavené po té újmě, po tolika letech. I když to není třeba to, co to bylo před tím. Otázkou je, jak jsem na tom byl – již před tím – jako predispozičně.

V životě mě postihlo dost smůly. Já říkám vyloženě doslova až prokletí. Jedno z nich je i další nepříjemný dědictví po matce. Jednak těžká forma akné a také v době, když jsem byl náctiletý, míval jsem hodně takové svědivé krupičky, doslova, jako když člověk dostane husinu, ale všechny ty pupínky na tom místě prostě rudý a svědivý. Otravovalo mě to hlavně hodně dole na lýtkách a nebo také na špickách loktů a nebo na zápěstí. Hlavně v zimním až v jarním období. Pomáhalo mi vždy místo zchladit pod chladnou, ledovou, tekoucí vodou. Ale vracelo se to třeba ob den a nebo týden nějak časem. Až zhruba když mi bylo 17-18 let se to vytratilo nějak samo od sebe a zcela. Akné jsem měl vždy nejhorší na zádech. V současnosti se mi v obličeji něco objeví sem tam jen málo, záda mám jak kdy. Jsou to takový fáze. Někdy je lepší – takový přijatelný až normál. Někdy je to stále ještě takový horší (zdroj článek v originálu má obrázek, kde jsou ty červený pupínky na zádech – to odpovídá přesně umístění té mojí těžké formy akné na zádech). Během těch fází se střídají a naskakují ruzné druhy akné. Akné vulgaris není třeba suché tvrdé nebo hluboké – prostě u mne taková střídačka. Ale není to už, tak strašný, jako jsem to měl během dospívání a nebo kolem těch dvaceti. Četl jsem někde, že tvorba akné, vůbec pupínky a kůže – že to může souviset také právě s kvalitou a funkcí jater. To by pak ale znamenalo, že i před tím incidentem s tím, jak jsem se přiotrávil v té restauraci už s nimi možná něco bylo – něco, co jsem měl predispozičně, jako genetické dědictví a nebo jejich nějakým celkově špatným vývojem již od mala.

Játra teď ale vůbec neřeším. To je teď vůbec to poslední, co mě trápí (a stejně vím, že na ně ani neumřu).. K lékaři bych jen tak ani nešel. Doktory nemám rád a nevěřím jim. Snad kromě zubařky. To je inteligentní paní. Když tak jednou při pohledu na mé zuby konstatovala: ,,Některý ty matky by neměly mít vůbec ani děti“ vystihla to naprosto přesně a ani si snad asi neuvědomovala, jak. ALe ani k ní na prevence teď nechodím. Chodím tam jen, když si to už náhodou vyžaduje fraktura mého předního zubu a ona hned při takové vzácné příležitosti, po obvykle několika uplynulých letech si tu prevenční kontrolu kazů hned zvědavě z fleu udělá. No. Já si to mohu také dovolit. Moje zuby jednak neznají zubní kazy a netrpí na ně… a jednak jsem došel také k závěru … když jsem byl dítě a rodiče mě tahali pořád po doktorech, měl jsem v jednom kuse nějakou chřipku a podobně. Když jsem se později léčil sám, podle sebe, instinktivně s vlastním rozumem, byl jsem najednou zdravý a nikoho jsem z nich prostě nepotřeboval.

No půjdu spinkat. Jsem přišel z firmy, tak jsem po perném dni unavený. To také já bývám – unavený. Ale to není příznak. Je to buď tento případ a nebo také to může být tím, že toho času přes noc zrovna mnoho nenaspím. A někdy to může být dokonce i kombinace obojího. 🙂 Když se to pak ještě v celým v týdnu sečte … no to je pak veliký účet na s pánkovým deficitu. Potom se už doslova jen opravdu vláčím.

Ikona diskutujiciho Jaroslava 2021-05-20 14:14:02 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavé, dnes jsem si také hledala informace o játrech a narazím tady na článkem s touto tématikou. Na náhody nevěřím také.

Ikona diskutujiciho Libor 2021-05-25 11:17:03 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Všechno je pravda, až na tu lékařskou pomoc. Bohužel, většina lidí není schopna sama si změnit životní styl natož na sobě provádět očisty a detoxikace. Když to mnohým poradíte, myslí si , že jim chcete zprotivit život, protože bez jejich oblíbených pečínek, uzenin a sladkostí nelze žít. Rovněž lékařská pomoc většinou spočívá v předepisování dalších zatěžujících jedů v podobě zbytečných „léků“ proti bolesti nebo „to vám udělá dobře“. Právě ti, co spoléhají na iatrofašistického molocha, mají nejchatrnější zdraví. Žádná osvěta zde nepomůže, změnit se musejí lékaři a začít léčit, ne trávit pacoše pomocí pharmavýmyslů.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek