Vedeli ste, že niečo vo vašej špajze sa používa ako liečiaci elixír už od roku 400 pred našim letopočtom? Naozaj je to tak! Surový jablčný ocot používal už otec súčasnej modernej medicíny, Hippokrates, na množstvo rôznych vecí. Svoje pevné miesto mal v histórii a má ho stále aj dnes. Ba dokonca sa dá využiť na oveľa viac účelov, ako si myslíte.
V nasledujúcom texte nájdete 25 rôznych spôsobov použitia jablčného octu.
S pomocou tohto zoznamu budete v každodennom živote siahať po fľaši prírodného prostriedku namiesto fliaš plných toxínov, ktoré by mohli ublížiť na zdraví členom vašej rodiny, či dokonca im znížiť IQ.
Pri zadovážení jablčného octu sa uistite, že je v bio (organic) kvalite. Ten jediný by totiž nemal obsahovať žiadne škodlivé látky, pretože jablká bývajú jedny z najviac zamorených ovocí.
Použitie doma
Jablčný ocot má niekoľko užitočných spôsobov použitia pri domácich prácach. Tu je pár z nich.
1. Netoxický čistič
Nie je žiadnym tajomstvom, že ocot je vynikajúcim čističom. Čo však mnoho ľudí nevie je, že surový narafinovaný jablčný ocot obsahuje všetky potrebné antibakteriálne látky, ktoré komerčne vyrábané octy v sebe nemajú.
Pre výrobu vlastného čistiaceho prostriedku, jednoducho zmiešajte rovnaké diely vody a jablčného octu. Zápachu jablčného octu sa obávať nemusíte. Keď vyschne, zápach sa vytratí.
2. Zabijak buriny
Priateľský sused mi pre rokmi odporučil ako alternatívu na burinu používať jablčný ocot. Ten je ešte viac účinný ako najrozšírenejší, no toxický herbicíd glyfosfát (RoundUp od Monsanta)
Jednoducho zmiešajte 1,5 litra jablčného octu so 1/4 pohára soli a 1/2 čajovej lyžičky tekutého čistiaceho prostriedku na riady.
Efektívne tak zabijete akúkoľvek rastlinu, na ktorú to nastriekate. Preto roztok nestriekajte na kvety alebo rastlinny, ktoré si chcete ponechať.
3. Neutralizér pachov
Je váš domov plný nepríjemného zápachu, ktorého sa nie a nie zbaviť?
Nalejte trocha jablčného octu do nádobky a nechajte ju v blízkosti zdroja nepríjemného zápachu pre jeho rýchle odstránenie.
Zdravie
Ešte všestrannejšie má jablčný ocot použitie na podporu zdravia. Nasleduje 10 príkladov.
4. Predchádzanie cukrovky
Viaceré vedecké štúdie preukázali spojitosť medzi užívaním jablčného octu a nižšími hladinami cukru v krvi.
V jednej z takýchto štúdii užívali účastníci 2 polievkové lyžice octu pred spaním a do rána sa ich hladiny krvného cukru znížili o 4 až 6 percent.
Antiglykemický efekt kyseliny v jablčnom octe je to, čo pomáha so senzitivitou na inzulín.
5. Chudnutie
Konzumácia jablčného octu spôsobí, že sa po jedle cítite plnšie. To vám pomáha menej jesť.
Štúdia tiež preukázala, že acetická kyselina, ktorá sa v ňom nachádza, spomaľuje akumuláciu tukov.
Ak je jeho chuť pre vás príliš silná na to, aby ste ho len tak pochlipkávali, skúste ho primiešať do džúsov, šalátových dresingov, prípadne aj do obyčajnej vody.
6. Znižovanie cholesterolu
Okrem zníženia krvného cukru a chudnutia, štúdia publikovaná v Journal of Agricultural and Food Chemistry (Žurnál poľnohospodárskej a potravinárskej chémie) ukázala zaujímavé zistenia o jablčnom octe a cholesterole.
Znížené hladiny VLDL cholesterolu a triglyceridov boli objavené u myší, ktorým výskumníci podávali jablčný ocot spolu s vysoko cholesterolovou diétou.
U myší, ktoré nekonzumovali žiaden jablčný ocot, nebol zaznamenaný pokles zlého cholesterolu.
7. Detoxikácia
Jablčný ocot vám vie pomôcť detoxikovať nielen váš domov, ale aj vaše telo. Konkrétne pomáha cirkulácii krvi a prečisťuje pečeň.
Kyselina v jablčnom octe dokáže viazať toxíny, ktoré sa následne vyplavujú von z organizmu.
Jeho obsah draslíka pomáha rozkladať v tele nahromadené hlieny a prečisťovať lymfatické uzliny. To samo o sebe prispieva k odbúravaniu toxínov.
8. Spriechodnenie nosových dutín
Keďže rozkladanie hlienov je jedným z mnohých talentov jablčného octu, jeho konzumácia pomáha spriechodňovať nosovo-ušné dutiny.
No a keďže má aj antibakteriálne vlastnosti, dokáže tiež predchádzať infekciám a nádche. Pre ľahšie dýchanie si občas odchlipnite trocha zmesi vody a jablčného džúsu.
9. Bolesti hrdla
Antibakteriálne vlastnosti jablčného octu majú účinok takmer všade.
Pri prvých príznakoch bolesti hrdla si zmiešajte rovnaké diely teplej vody a jablčného octu. Roztok pár minút kloktajte. Procedúru opakujte raz za niekoľko hodín.
10. Podpora trávenia
Máte ťažkosti so žalúdkom alebo viete, že idete zjesť niečo, čo budete neskôr ľutovať?
Potom vypite trocha jablčného octu (rozmixovaného vo vode alebo džúse), čo vám pomôže ukľudniť žalúdok.
Ide hlavne o jeho antibiotické a baktérie potláčajúce vlastnosti, ktoré v uvedenom prípade pomáhajú. Iní sú toho názoru, že sú to kyseliny a pektín, ktoré zmierňujú žalúdočné a črevné napätie.
11. Svrbivá alebo od slnka spálená pokožka
Tento je môj najobľúbenejší spôsob použitia jablčného octu. Pre dosiahnutie úľavy ho aplikujte priamo na postihnuté miesto.
Funguje tiež na svrbenie v dôsledku uštipnutia hmyzom, medúzami či inými jedovatými živočíchmi.
Pri spáleninách spôsobených nadmerným slnením si do kúpeľa pridajte jeden pohár jablčného džúsu. Bolesť pokožky by sa mala výrazne zmierniť.
12. Odstraňovač bradavíc
Prípravky na odstraňovanie bradavíc z lekárne sú všeličím možným, len nie prírodným. Okrem toho návšteva lekára za účelom ich odstránenia je zvyčajne hrozivá, bolestivá a môže zanechať jazvu.
Namiesto toho namočte bavlnenú vatu do jablčného octu a priložte ju na bradavicu. Prelepte to leukoplastom a nechajte pôsobiť počas noci.
Kúru opakujte každú noc, pokým bradavica neodpadne.
13. Zvýšenie energie
Keď sa cítite unavení, nesiahajte po chemikáliami napustených energetických nápojoch. Radšej pre zvýšenie energie použite jablčný ocot. Draslík a enzýmy, ktoré sa v ňom nachádzajú, vám pomôžu zvýšiť vašu vitalitu. Stačí, ak pridáte trocha jablčného octu do pohára vody.
Osobne uprednostňujem jeho pridávanie do vody počas cvičenia na prevenciu únavy. Aminokyseliny vyskytujúce sa v jablčnom octe zabraňujú nahromadeniu kyseliny mliečnej, čo sa často stáva práve po cvičení.
Krása a hygiena
Ďalšou oblasťou, v ktorej môže byť jablčný ocot prínosom je osobná hygiena a starostlivosť o krásu. Nasleduje 7 príkladov takéhoto použitia.
14. Lesklé a vláčne vlasy
Jablčný ocot je výborný pre týždenné premývanie vlasov. Zanecháva ich lesklé a vláčne.
Kyselina, ktorú obsahuje, pomáha odstraňovať nahromadené zbytky rôznych vlasových produktov. Taktiež vyrovnáva pH pokožky na hlave.
Zamiešajte 1/3 pohára jablčného octu do 4 pohárov vody, ktorou si premyjete vlasy po šampónovaní. Následne opláchnite studenou vodou.
Keď máte problémy s lupinami, dva krát za týždeň si na pokožku hlavy nastriekajte zmes rovnakého dielu vody a jablčného octu. Zabaľte si hlavu do uteráka a nechajte ju takto 1 hodinu.
Potom si umyte vlasy tak, ako to robíte zvyčajne.
15. Tónovač alebo čistič pleti na tvári
Vďaka antibakteriálnym vlastnostiam je jablčný ocot vynikajúci prostriedok pre čistenie takmer čohokoľvek, vrátane vašej tváre. Dokáže dokonca zabrániť tvorbe trhliniek. Podobne, ako pri pokožke vrchnej časti hlavy, dokáže aj u pleti vyrovnávať jej pH.
Zrieďte trocha jablčného octu s vodou a pomocou bavlnenej vaty naneste na tvár, prípadne s jej pomocou si z tváre odstráňte mejkap alebo iné nečistoty.
16. Deodorant
Mnohé deodoranty sú pre vaše zdravie škodlivé. Jablčný ocot vám pomôže s bojom proti zápach spôsobujúcim baktériám – a to všetko bez prítomnosti toxínov spôsobujúcich rakovinu.
Stačí, ak nanesiete trošku jablčného octu do vášho podpazušia. Nebojte sa, po jeho zaschnutí nebudete páchnuť ako ocot.
17. Hojenie modrín
Počas mojich akčných mladých čias to bol častý spôsob liečby modriny.
Po objavení sa modriny, naneste na ňu trocha jablčného octu. Pôsobí na nej ako protizápalová látka a tiež pomáha zmierňovať silu jej sfarbenia.
18. Bielenie zubov
Zmiešajte jeden diel jablčného octu s dvomi dielmi vody. Potom si s touto zmesou umyte zuby.
Sila jablčného octu na boj s baktériami je pridaný bonus.
19. Eliminujte zápach z úst
Použite jablčný ocot namiesto dentálnej vody pre kloktanie na elimináciu nepríjemného zápachu z úst. Môžete ho zmiešať aj s vodou v pomere 1:1, ak by bol čistý príliš silný.
Účinkuje tak, že zabíja baktérie, ktoré tento zlý zápach spôsobujú.
20. Skoncujte so páchnucimi nohami
Ak ste na to zatiaľ neprišli aj sami, jablčný ocot pomáha zbavovať sa nepríjemných pachov bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzajú. Ak je tomu tak čisto náhodou na vašich nohách, vyskúšajte nasledujúci recept.
Vyčistite si chodidlá od prstov až po päty s papierovou servítkou namočenou v jablčnom octe. Ten vybilancuje pH na vašich nohách a eliminuje pachy spôsobujúce baktérie.
To robí z jablčného octu výborný prírodný prostriedok proti tomuto častému problému.
Jedlo
Pomaly sa dostávame k záveru. V ňom uvedieme 5 skvelých použití jablčného octu pri príprave jedál.
21. Džúsy
Vyššie sme uviedli niekoľko využití jablčného octu vyžadujúcich si jeho konzumáciu.
Ak je však pre vás jeho chuť príliš silná, skúste ho primiešať do smoothies alebo ovocných či zeleninových džúsov.
22. Pečenie
Natraste vaše pekárske výtvory pridaním jablčného octu. Zväčšíte tak objem napríklad koláčov, sušienok a ďalších pekárskych výmyslov.
Nebojte sa, vo finálnom produkte nebudete cítiť jeho chuť.
23. Omáčky
Ja používam jablčný ocot do svojej barbecue omáčky. Dodáva jej výbornú sladko-kyslú príchuť.
Vyskúšajte ho aj vo vašich obľúbených marinád alebo ho zamixujte do hmôt, ktoré sú príliš hrubé a tuhé.
24. Polievky
Stále potrebujete viac spôsobov ako dostať jablčný ocot do vašej stravy?
Potom ho skúste pridávať do polievok. Dodá im trochu svetlejšieho odtieňa a výraznejšej chuti. Nie, nemusíte sa báť, že budú chutiť ako ocot.
25. Šaláty
Myslím si, že o tomto spôsobe nie je nutné ani veľmi rozprávať, no pre úplnosť ho uvádzame do zoznamu.
Ja takmer nikdy nekupujem šalátové dresingy.
Vyšľahajte spolu trocha jablčného octu s olivovým olejom a vašim obľúbeným korením (cesnak, horčiva, citrón, med, atď.). To potom naneste na váš čerstvý bio šalát.
Poslední komentáře
-není Tak já jsem znal osobu, co měla takového…
-***** Moc pěkně a čtivě napsáno...
-Jana Byl už podvečer a stmívalo se, také jsem…
-není Já našel mimozemšťanku, nesmrděla a nic nejedla, žila…
-není