I jediná destruktivní myšlenka nás umí nakazit náladou poraženého, vnitřním neklidem, či podrážděností. Od jedné myšlenky skočíte ke druhé a najednou se točíte v kruhu sebedestruktivního myšlení, ani nevíte jak jste k tomu přišli. Zde je 5 technik, které vám pomohou zabránit v roztáčení tohoto myšlenkového kolotoče.
Důležité je uvědomit si, že se každé vaše očekávání má tendenci naplnit. Jestliže například očekáváte, že vás kolegové podrazí a neposkytnou vám potřebnou podporu, budete se chovat podle této své víry. Budete podezíraví a připraveni k obraně. Raději budete pracovat sami a budete se vyhýbat spolupráci. Jestliže okolí zaznamená takové chování, logicky vás bude pokládat za člověka odmítavého a chladného, se sklonem k soupeření a nepříliš spolehlivého. A podporovat vás skutečně nebude. Vaše očekávání tedy zrealizovalo samo sebe. Myšlenky dávají vzniknout naší realitě.
1. Metoda: Model nepříjemnost-přesvědčení-následky
S touto technikou přišel profesor Pennsylvánské university, americký psycholog Martin E. Seligman (*1942) ve své knize ,,Naučený optimismus. Jak změnit své myšlení a život“ (česky BETA-Dobrovský, 2013).
Když se nám přihodí nějaká nepříjemnost, začínáme o ní zcela automaticky přemýšlet. Docházíme k určitým závěrům, myšlenky krystalizují v přesvědčení. Tato přesvědčení se pak stávají naší zvyklostí, takže si po čase vůbec neuvědomujeme, že je máme.
Pesimistická přesvědčení vedou k následkům, které mají podobu destruktivního chování. Dejme tomu, že někoho propustí z práce. Může si začít říkat, že je to jeho vina, protože je nešika, nezamlouval se kolegům a tak dále. Teď už vůbec nedokáže nějakou práci najít. Co si počne, jak bude bez práce vydělávat peníze… S podobnými úvahami se člověk nevyhnutelně propadá do deprese, a může to být i velmi těžká forma deprese. Nic nepodnikne, o nic se nepokusí, prostě ulehne na gauč.
Hlavním účelem techniky nepříjemnost-přesvědčení-následky je, nejprve zjistit, co vlastně sami sobě říkáte, když k nějaké nepříjemnosti dojde. Potom je nutné své pesimistické úvahy zpochybnit a nalézt k nim alternativu. Abyste mohli svá přesvědčení zpochybnit, musíte analyzovat všechny možné příčiny nepříjemnosti, která se vám přihodila.
Soustřeďte se na takové příčiny, které:
– jsou ovlivnitelné (př.: ,,Málo jsem se snažil.“ v případě propuštění z práce)
– se týkají právě jen této události (př.: ,,Ta práce se mi nelíbila.“)
– patří mezi příčiny vnější (př.: ,,Vedoucí mě vždycky nehodnotil objektivně.“)
Pokaždé, když se vás začne zmocňovat poraženecká nálada, neklid nebo hněv, všímejte si toho, co si v takových chvílích říkáte. Vaším úkolem je odmítnout destruktivní myšlenky, naučit se je nahrazovat myšlenkami konstruktivními a hledat alternativy.
2. Metoda: Odříznutí
Jakmile si uvědomíte, že se vám do mysli vkrádá destruktivní myšlenka, jednoduše ji odřízněte a zaměřte myšlení na něco jiného. Klíčový výnam má, abyste to udělali okamžitě, v tu chvíli, kdy se nechtěná myšlenka objeví.
Jedním z nejjednodušších, a velmi účinných způsobů, jak přetrhnout proud destruktivních myšlenek, je tlesknout dlaněmi a zvolat ,,Stop!“.
Někteří lidé mají za tímto účelem připravený hlasitý zvonek, jiní nosí na zápěstí gumičku, kterou natáhnou a plácnou se tak po ruce, aby odvedli pozornost jinam a tak zastavili roztáčející se myšlenkový kolotoč.
Poté musíte ihned převést myšlení jiným směrem. Vezměte například do rukou nějaký nevelký předmět a chvíli si ho pozorně, do všech podrobností prohlížejte. Nebo jděte do jiné místnosti a zaměstnejte se libovolnou činností.
Další dobrý způsob je, že když se vám přihodí nepříjemnost, určíte si rovnou časový termín, kdy se jí budete zabývat. Řeknete si třeba: ,,Stop! Na tohle budu myslet až večer, od 6 do 7.“
3. Metoda: Pozorování zvnějšku
Místo toho, abyste se hned zlé myšlenky zbavili jako v případě techniky číslo 2, doporučuje tento způsob poodstoupit a pozorovat ji zvnějšku. Prostě ji pozorovat, aniž byste jí umožnili vás ovládnout. Destruktivní myšlenky vás mohou ovládnout pouze v tom případě, že na ně reagujete.
4. Metoda: Přehánění
Jakmile u sebe objevíte destruktivní myšlenku, musíte ji začít přehánět až do nemožnosti. To podstatné je, abyste ji zesměšnili. To vám pomůže zbavit takovou myšlenku síly.
5. Metoda: Vzdor
Jakmile vás navštíví špatná myšlenka, představte si její naprostý opak. Například místo ,,Vůbec nic nedokážu“, si řekněte: ,,Dokážu úplně všechno!“ Myslet současně destruktivně i konstruktivně, totiž není možné. Nechte dobrou myšlenku, aby tu špatnou z vašeho vědomí vytěsnila.
Druhá až pátá metoda jsou spíše jistým druhem první pomoci. Ta první, vytvořená profesorem Seligmanem, bude mít hlubší a dlouhodobý účinek.
připravila © www.aluska.org 2021
Poslední komentáře
-***** Osobne by som každému radil pozrieť seriál Stargate…
-mikulas gera Raději dovysvětlím. Článek je o konspirátorském pekle, stavu,…
-Alue K. Loskotová Sypou to mnohem déle, pamatuju si, že jsem…
-armag To je pravda co se týká toho počasí.…
-Jarka