5 Typů vypouklého břicha, které nesouvisí s nadváhou

30.5.2020 v Prevence 6

Léto je za dveřmi a chceme vypadat skvěle, hlavně do plavek. Stává se však, že přes veškeré cvičení a správnou výživu se velikost našeho břicha nezmenšuje. V tomto článku si ukážeme pět typů vypouklého břicha nesouvisejících s nadváhou a vysvětlíme si, na co jednotlivé tvary poukazují.



Madla lásky

Charakteristické rysy:

• tukové polštáře na bocích

Možné příčiny vzniku:

• sedavý způsob života

• láska ke sladkostem

• konzumace alkoholu

• V jídelníčku je příliš mnoho sacharidů, zvláště cukru (pečivo, zákusky a světlý chléb) a škrobů (těstoviny, rýže)

Jak to napravit:

1. Snižte konzumaci alkoholu. Pár piv třikrát-čtyřikrát do týdne vede k pivnímu břichu.

2. Vyhýbejte se odtučněným výrobkům. Upřednostněte vejce, libové maso a zeleninu. Jezte pouze „dobré“ tuky: olivový olej, avokádo, ořechy, tučné mořské ryby.

3. Najděte si čas na cvičení a fyzickou aktivitu. Nemusíte nutně chodit do fitka, vhodné jsou i dlouhé procházky a turistické výšlapy, chůze s norskými holemi. Doma cvičte výpady, dřepy a obrácené kliky.

Poznámka:

• Stačí fyzická aktivita a správná výživa. Díky nim uděláte další krok k bříšku, po kterém toužíte.

 

Stresové břicho

Charakteristické rysy:

• tuk je soustředěn v oblasti pupku, břicho je pevné, není povolené

Možné příčiny vzniku:

• chronický stres (vysoká hladina kortizolu)

• často vynecháváte jídlo

• vysoká spotřeba kofeinu

• syndrom podrážděného střeva

• nezdravá jídla (slané oříšky, bramborové čipsy atd.)

Jak to napravit:

1. Choďte brzy spát. Ženy prožívající stres většinou spí málo a nekvalitně, což narušuje vyplavování leptinu – hormonu regulujícího chuť k jídlu a metabolismus.

2. Před spaním relaxujte. Dechová cvičení, příjemná koupel nebo meditace, to vše je velmi vhodné. Jsou to příjemné návyky, které vám pomohou s usínáním. Během dne nepijte více než dva šálky kávy, po 15. hodině a večer ji vynechte úplně.

3. Nevyčerpávejte se fyzickým cvičením. Neúměrné kardiozátěže jenom zvyšují hladinu kortizolu. Věnujte se józe, choďte na dlouhé procházky. Cvičit můžete, ale klidně a bez fanatického zápalu.

4. Do jídelníčku zařaďte zdroje hořčíku. Hořčík je minerál, který „uklidňuje“. Nejvíce je ho v ovesných vločkách, ořechách a fazolích.

Poznámka:

• Před spaním se věnujte józe, protahujte se, dejte si heřmánkový čaj. Hladinu kortizolu to sníží a pomůže vám to zklidnit před spaním tělo.

 

Spodní břicho

Charakteristické rysy:

• jste štíhlí, avšak spodní část břicha vám vystupuje

Možné příčiny vzniku:

• nedávné těhotenství

• neúměrné a jednostranné cvičení ve finess centru (mnoho sklapovaček, cviky na břišní svaly s posilovacím válečkem)

• jednotvárný jídelníček

• zkřivená páteř

Jak to napravit:

1. Kvalitní výživa, větší množství vlákniny. Zelená listová zelenina, otruby a další přírodní zdroje vlákniny.

2. Vynechte dřepy. Je možné, že techniku dřepu máte zafixovanou špatně, což zvyšuje zátěž spodní části páteře, prohlubuje její zakřivení a posiluje vystoupení břicha. Dřepy nahraďte prknem.

3. Zátěž si rozdělujte rovnoměrně. Žádnou část těla fyzicky nepřetěžujte. Zkuste kruhový trénink, při kterém procvičíte každou skupinu svalstva zvlášť.

Poznámka:

• Pijte více vody. Jezte snadno stravitelná jídla (zelenou zeleninu) a lehké bílkoviny (ryby, drůbež).

 

Těhotenské břicho

Charakteristické rysy:

• od porodu uplynul rok a více, ale břicho stále vypadá těhotně.

Možné příčiny vzniku:

• málo času na sebe. Po porodu děloha poklesne a je těžší vrátit se do stavu před těhotenstvím. Děloze trvá nejméně šest týdnů, než se zavine a vrátí k obvyklé velikosti

• začala jste příliš brzy cvičit. Dva až tři měsíce po porodu má tělo pouze odpočívat, než ho opět zatěžujeme fyzickými/sportovními aktivitami

• slabé pánevní svalstvo

Jak to napravit:

1. Do jídelníčku zařaďte rybí tuk. Snaže se jíst tuky pravidelně každý den. Ořechy, máslo a olivy. Pomohou vám bojovat s únavou.

2. Určitě zařaďte cviky posilující pánev (Kegelovy cviky). Působí na tělo jako přirozený korzet.

3. Vtahujte břicho. Je to velmi užitečný návyk, který svalům navrací tonus bez přetížení.

4. Vynechte dřepy i sklapovačky. Po porodu je to to nejhorší, co můžete tělu provést. Nechte svůj organismus vzpamatovat se, těhotenství i porod jsou veliká zátěž.

Poznámka:

• Přes den si zdřímněte a před spaním se protáhněte. Zatáhněte závěsy a trochu si pospěte. Spánkové hormony posilují spalování tuku.

 

Nafouklé břicho

Charakteristické rysy:

• ráno je břicho ploché, během dne se zvětší

Možné příčiny vzniku:

• potravinová alergie

• ochablé střevo

• nevyvážená střevní mikroflóra

Jak to napravit:

1. Vyřaďte z jídelníčku potraviny, které vašemu organismu nevyhovují. Nejčastěji to bývá lepek (chleba, těstoviny, cukrářské výrobky), alkohol, droždí (sušenky, pivo) a zpracované mléčné potraviny (sýr, mléko, máslo).

2. Držte se výživy s velkým množstvím zeleniny, masa, drůbeže a ryb. Zkuste na dva týdny úplně vynechat chleba a těstoviny, abyste zjistili, zda nafouknutí břicha mizí.

3. Nevynechávejte snídani. Snídaně by měla být vaším největším denním kalorickým příjmem – ráno je trávení na vrcholu výkonu. Nejezte pozdě večer, tím nafouknutí břicha podněcujete. Potravu důkladně žvýkejte a pijte hodně vody.

4. Nafouknutí může být příznakem nevyvážené střevní mikroflóry. Nejjednodušší řešení jsou potraviny s probiotickými kulturami a potravinové doplňky s nimi. Nejvhodnějšími zdroji jsou jogurty a kefír, kvašené potraviny, acidofilní mléko a podmáslí. Zdravé střevo znamená ploché břicho.

Poznámka:

• Dýchejte. Každé ráno provádějte tento cvik: lehněte si na záda, zcela se uvolněte a zhluboka se desetkrát pomalu nadechněte a vydechněte.
Po jídle chodívejte na procházky.

 

připravila www.aluska.org 2020
překlad ze zdroje: https://brightside.me/inspiration-health/5-types-of-tummy-that-arent-caused-by-excess-weight-330360/



Komentáře

Ikona diskutujiciho JOjo 2020-05-30 09:30:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tedy Alu, tou poslední fotkou jsi mne naštvala ……sranda :)… prima článek k zamyšlení…Sice se tam píše o těhotenském bříšku (kdo byl těhotný, ví o čem to je) ale chybí tam pro pány pivní bříško a to je někdy horší, jak to těhotenské….díky za článek

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-30 10:17:26
Ikona diskutujiciho
sipka

Pivní pupek? – To je snadné. To je sádlo a málo pohybu 🙂

Mimochodem pivo údajně v mužském těle stimuluje tvorbu estrogenu, proto jim pak kromě břicha rostou i prsa, ocásek usychá a hloupnou.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2020-05-30 12:37:30
Ikona diskutujiciho
sipka

A ešte horšie je keď má pivné bruško žena a ľudia si myslia že je tehotná…

Ja som zase čítal že pivo je dobré na pamäť tak si občas dám aj keď odkedy je koronavir tak sa k pivu tolko nedostávam a prešiel som na červ. víno zo stánku, tak snáď z toho sa netlstne, vinári sú rozhodne štíhlejší než pivári.

Ikona diskutujiciho Dascalie 2020-05-30 20:19:39 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ALU já mám od malá problém s břichem aj když sem.zhubla na 57 kg tak sem měla furt bříško…jako malé se mi decka smáli že prva jde můj pupek a pak já. 😃..geny ? Nebo mám od malá problém i ze strevama .. špatné trávení

Ikona diskutujiciho Lili 2020-05-31 20:10:38 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Díky za skvělý článek, já mám již delší dobu problém s nafouklým břížkem. Už vím jak na to, díky😁
Lili

Ikona diskutujiciho Kája 2020-06-05 20:02:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo, břicho mám teď vypouklé pořádně… a ještě k tomu se komicky pohybuje. Příčina je jasná. Snad se po porodu vrátím k původnímu stavu a nedopadnu jako čtvrtý případ tady.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek