Při pochodech v přírodě, nebo v jiných životních situacích, se někdy přihodí problémy různého druhu. A tváří v tvář nebezpečí jsou děti zpravidla bezbranné. Následující dovednosti pomohou dítěti přežít, pokud vznikne situace, že zůstane samo, ztratí se, nebo když se dospělí vážně zraní daleko od civilizace, ztratí svou schopnost řešit situace a řešení zůstane na dětech.
1. Orientace v terénu
Dítě by mělo chápat, odkud a kam skupina jde, umět používat kompas, mapu a jiné navigační prostředky, pokud jsou k dispozici, alespoň v rámci základní informace ,,odkud jsme přišli a kam jdeme“ a podle toho určit v případě potřeby další kroky. Je třeba mu vysvětlit a naučit ho hodnotit situace: kdy opustit místo, kde jste se ztratili, a kdy je lepší zastavit a případně přenocovat právě tam. Vysvětlete dítěti, jak se dostat k lidem, jak najít stopy po jejich přebývání, cestičky, uhašené ohně. Ukažte si orientační body ve vašem okolí nebo terénu: hory, jezera, směr pohybu potoků a řek, možné výhledy do širokého okolí, nejbližší sídla lidí.
2. Založení ohně
Existují desítky způsobů, jak založit oheň bez zápalek. Naučte své dítě některé z nich. Je dobré, pokud naučíte dítě nosit u sebe v pochodech v lese základní věci, jako je například křesadlo na rozdělání ohně. Ale i v případě křesadla může být založení ohně problematické bez předchozího zaškolení. Proto je nutná praxe. Ukažte, jak se dá ve vlhkém lese zapálit oheň, když nejsou suché třísky, jak se to dělá s březovou kůrou, nebo pro tento případ speciálně připraveným podpalem v nepromokavém sáčku.
Jaká posloupnost paliva je nutná, aby se oheň rozhořel: podpal (vlákna březové kůry, suchá tráva, ubrousek …), jemné klestí, tlustší suché větve.
3. Úkryt
Úkryt, podobně jako oheň, pomůže zahřát se, přečkat špatné počasí a nakonec přežít. Proto je třeba vysvětlit, jak najít závětrné místo chráněné alespoň částečně před větrem. Je třeba chápat, že od dítěte nemůžeme čekat virtuózní zvládnutí sekery, takže ho jednoduše naučte, jak ze spadlých větví a mladých stromů bezpečně postavit nejjednodušší šikmé přístřešky. Vysvětlete a ukažte mu, jak položit větve z jehličnatých stromů na podlahu, na stěny a střechu.
4. První pomoc
Vysvětlit nejjednodušší dovednosti první pomoci: ošetření ran, včetně řezných, přiložení škrtidla, zafixování končetin v případě zlomenin. To vše umožní dítěti zachránit si vlastní život nebo život zraněného dospělého člověka.
5. Vyhledání a filtrace vody
V extrémní situaci organismus ztrácí tekutiny rychleji a obecně udávaná schopnost přežít 4 – 6 dní bez vody, v takovém případě není platná. Dehydratace organismu může už druhý den potlačit vůli a mysl, což výrazně snižuje šance na úspěšné přežití. Naučte své dítě hledat zdroje vody, nebo jak zachytit či kondenzovat vodu.
Vysvětlete mu, proč a kdy je třeba filtrovat a převařit vodu.
5+1. Shánění jídla
V lese se dá najít něco na zub kdykoliv během roku. Pokud to však není zřejmé mnohým dospělým, pak je zcela jisté, že ani dítě o tom neví. Jděte do lesa a ukažte svému dítěti jedlé rostliny, naučte se rozlišovat jedovaté houby, naučte se najít bobule, nebo v případě nouze sníst extrémní kuchyni (hmyz, larvy, ještěrky).
7. Setkání s divokými zvířaty
Přestože pravděpodobnost setkání v lese například s medvědem není moc velká, naučte své dítě pravidlům chování při setkání s obyvateli lesa. Kromě predátorů mohou problémy způsobit i komáři, nebo jedovatí hadi. Poučte své dítě o potřebě zkontrolovat, jestli po něm nelezou klíšťata a naučte ho, jak se jich bezpečně zbavit.
8. Celková vytrvalost organismu
Fyzická kondice a pravidelná turistika konstruktivně ovlivňují všeobecné zdraví a rozvoj dítěte, včetně jeho psychického stavu. Zkušenost s chůzí na velké vzdálenosti i po neznámém terénu je velmi užitečná.
V případě paniky jsou často všechny dovednosti zapomenuté a chování dítěte se stane neadekvátním, a tedy nepředvídatelným. Naučte ho potlačit paniku a jednat racionálně. Pomoci vám v tom může praktický výcvik, pravidelné návštěvy lesa, ukázka a nácvik schopností a dovedností. Jednou každé dítě vyroste a znalosti získané v dětství se s přibývajícím věkem budou doplňovat, zlepšovat a nakonec budou předávány další generaci potomků. Směřujte pozornost dětí k správným a užitečným orientačním bodům.
překlad www.aluska.org 2021 / ze Zdroje
Poslední komentáře
-není Když to chodí jako kachna, kváká to jako…
-Ivet To byl moc pěkný článek, takový jemný a…
-Reny Skleník je vskutku ideál, ale voda nemusí být…
-***** Psala jsem to v článku před několika měsíci.…
-Alue K. Loskotová