Být chudý nebo naopak bohatý je otázkou volby.
Mnoho lidí s tímto tvrzením nebude souhlasit, možná je i pohorší. To nic nemění na jeho pravdivosti. I Bill Gates jednou řekl: „Není vaše vina, že jste se narodili chudí, ale je to vaše vina, pokud chudí zemřete.“
Neexistuje žádný důvod, proč by člověk nemohl zbohatnout. Bohatství nemá preference, neumí diskriminovat. Je to volba, kterou musíte udělat. Pochopitelně se nestačí jenom rozhodnout, ale zapálí to ve vás oheň, který vás požene vpřed.
Podívejme se na hlavní rozdíly v myšlení chudých a bohatých; právě způsob myšlení je totiž tou hlavní příčinou, která rozhoduje o úspěchu a bohatství. Je to základní a stěžejní předpoklad. Možná vás překvapí, jak snadné je přemýšlet tím správným způsobem – způsobem, který vede k úspěchu.
1. Chudí lidé hledají problémy, bohatí hledají řešení
Chudí lidé hledají problémy a důvody, proč něco nejde. Za své problémy obviňují prostředí, okolnosti, práci a tento výčet by mohl pokračovat donekonečna. Zkrátka existuje celá řada příčin a důvodů, proč nemohou být úspěšní a bohatí.
Bohatí lidé naproti tomu pochopili, že všechno se děje z nějakého důvodu a každá akce vyvolá adekvátní reakci. Nečekají, co jim život přinese, ale promyšleně konají, aby dosáhli, čeho chtějí.
Nejpodstatnější je si uvědomit, že největší nepřítel našeho úspěchu je v nás samotných. Musíme bojovat se svými pochybnostmi a hlavně výmluvami. Poslouchejte se. Pokud se přistihnete, že si často stěžujete a vymlouváte se, je čas na pořádnou změnu.
2. Chudí lidé mají domněnky, bohatí si kladou správné otázky
Nevěřili byste, kolik lidí se pouze domnívá, kolik si jenom myslí. Domněnky jsou zabijákem snů. Mnoho lidí se o něčem něco domnívá, kdyby ale položili správnou otázku, odpověď by je nejspíš překvapila.
Předpokládáte, že pokud se zeptáte na zvýšení platu nebo povýšení, odpověď bude NE.
Pokud se ale nezeptáte, odpověď bude zcela určitě NE.
Nehrajte hry na kdyby. Někteří lidé dokáží ,,o kdyby“ přemýšlet klidně i několik hodin denně. Kdyby tuto energii a čas věnovali kladení správných otázek (i sami sobě), nespíš by byli překvapení, jak ohromně by se jejich život změnil.
Pokládejte ty správné otázky. Můžete si tím ušetřit řadu nepříjemností.
Ukažme si to na příkladu se zvýšením platu. Už jsme si řekli, že pokud se na zvýšení platu nezeptáte, nedostanete ho. Pokud ale přijdete za šéfem s přímou otázkou, zda vám zvýší plat, je pravděpodobné, že odpověď bude negativní. Jak ale zareaguje, když se ho zeptáte: „Co můžu udělat pro to, abych získal vyšší plat?“
Taková odpověď signalizuje váš proaktivní přístup a ochotu pro to něco udělat. Cítíte v tom ten rozdíl? Kdybyste vy byli šéf, kterému z nich byste raději zvýšili plat?
Největší tragédie mého života bylo to, že jsem tady uvízl s vámi všemi idioty.
3. Chudí lidé používají „ONI“, bohatí „MY“
Ptáte se, jak jedno slovo, navíc tak krátké, dokáže udělat rozdíl? Jednoduše. Tento rozdíl je navíc obrovský.
Všimněte si, kdo používá slovo ONI u vás v práci. ONI. ONI. Ještě jednou si to řekněte. ONI. Je to neosobní slovo, zbavující zodpovědnosti a sounáležitosti. Je zajímavé, kolik lidí ho využívá vůči svému zaměstnavateli. Nebo jiný příklad formou ukázky typického přemýšlení zástupce první skupiny: Když se něco nepovede, přeci nebudu klientovi vysvětlovat, že na tom mám jako zaměstnanec taky podíl. Raději to hodím na nějaké ty kolegy, které označím slovem ONI, abych ukázal, že nejsem jako oni, že se od nich odlišuji a nemám na tom žádný podíl.
Bohatí oproti tomu využívají slovo MY. Neuslyšíte od nich „Dělám nejlepší software na světě“, ale „MY děláme nejlepší software na světě.“ Kladou velký důraz na tým a týmovou práci. Neuslyšíte od nich „To není můj problém“, ale „Pojďme to vyřešit“. Tato sounáležitost a leadership dokážou všechno změnit k lepšímu.
Chcete raději patřit do týmu, kde budete tvořit něco úžasného, nebo bloudit v kanceláři „cizí“ společnosti a říkat „ONI“?
4. Chudí lidé chtějí to nejlevnější, bohatí to nejlepší
V nákupních centrech to můžete vidět dennodenně. Chudí lidé hledají to nejlevnější a kupují velmi často věci, které sice nepotřebují (a někdy dokonce ani nechtějí), ale protože jsou ve slevě, tak se to „přece vyplatí“.
Bohatí lidé nakupují kvalitní věci a velmi často k tomu žádají služby, které zvýší jejich užitnou hodnotu, nebo šetří čas. Žádají vysoce organizované služby. Neobklopují se bezcennými a nepoužitelnými věcmi, které nepotřebují.
Co vy? Kupujete skutečně jen to, co potřebujete? A zajímá vás pouze cena, nebo jsou pro vás důležitá jiná kritéria?
5. Chudí lidé si myslí, že peníze jsou důležitější než čas. Bohatí ví, že čas je to nejcennější, co máme
Miliony lidí na celém světě denně směňují svůj drahocenný čas za peníze. Vydělané peníze pak utrácejí mnohdy za zbytečné nebo nepotřebné věci a dostávají se tak do začarovaného kruhu, kdy pracují více, než by měli, aby získali peníze na věci, které v podstatě nepotřebují.
Bohatí lidé ví, že pokud budou chtít totéž, co má většina, budou také chudí jako většina.
Čas je spravedlivý, stejně jako bohatství. Nikomu neodpočítává rychleji nebo pomaleji. Bohatí lidé kupují věci a služby, které jim šetří čas, chudí si kupují věci, co jim pomáhají čas zabít.
Bohatí lidé nesměňují čas za peníze, svůj čas využívají k získávání zkušeností, mění si život k obrazu svému a jejich životní dráha se zaměřuje na to, co mají rádi.
Až moc lidí se jednou zastaví a zjistí, že jim život protekl mezi prsty. Chcete být jedním z nich?
Kdo trvale zůstává ve své komfortní zóně která mu přitom nevyhovuje, nemá šanci změnit svůj život.
Je to možná pohodlné, ale pořád stejné.
Chceme-li změnu, musíme ji realizovat. Sama nám na hlavu nespadne.
6. Chudí lidé odsuzují a kritizují, bohatí lidé chválí a motivují
Asi se s tím setkal každý, přinejmenším v dětství – se situací, kdy se vám někdo smál nebo vás kritizoval za nějakou odlišnost nebo odvážný nápad. Chudí lidé mají totiž tendenci myslet v malém měřítku a cokoliv většího se jim zdá nereálné. Na základě toho pak rádi kritizují ty, kteří se pustí do realizace svého snu. Rádi používají věty jako „To se nemůže povést“ nebo „Já jsem ti říkal, že to nezvládneš“.
Bohatí lidé rádi podporují a chválí ty, kteří se rozhodnou jít za svým snem. Mnohdy v takových lidech vidí své „mladší já“. Pamatují si, jak to bylo těžké a že každé slůvko podpory mohlo rozhodnout o přívalu další energie.
Pokud se ke svému okolí budete chovat tak, jak si přejete, aby se chovalo k vám, a odstřihnete destruktivní lidi ze svého života, můžete dosáhnout všeho, co budete chtít.
Vystihuje naši generaci.
7. Chudí lidé hledají amatérské rady, bohatí ty odborné
Chudí lidé velmi často naslouchají radám svých blízkých, ať už rodiny nebo přátel. Pokud jsou spokojeni s odpovědí, neřeší, zda daný člověk problematice rozumí a jestli je to založeno na pravdě či zkušenosti.
Bohatí lidé myslí sami za sebe a informace si ověřují. Pokud se jim zdá nějaká oblast důležitá pro dosažení jejich cílů, mnohdy se v ní vzdělávají. Pokud na něco nemohou přijít, vyhledají odborné poradenství a za kvalitní rady neváhají zaplatit.
8. Chudí lidé mají velké televize, bohatí mají velké knihovny
Chudí lidé rádi říkají, že se dívají na televizi, aby po práci mohli „vypnout“. Je ale opravdu žádoucí vypínat myšlení pro zábavu? Odevzdávat kontrolu nad vlastním životem? Volný čas strávený tímto způsobem zabraňuje přemýšlení. A přemýšlení je základní věc, kterou potřebujete na cestě za bohatstvím a úspěchem obecně.
Je dokázáno, že si člověk odpočine mnohem kvalitněji při jiných aktivitách než při sledování televize. Například při čtení. Víte, kdo hodně čte? Bohatí lidé. Je to jejich způsob trénování mysli. Takto získané znalosti dokáží využít pro svůj vlastní prospěch. Snaží se pochopit fungování mysli, pochopit sami sebe i ostatní, a porozumět světu, v němž žijí.
Bohatí lidé nemusí mít tři vysokoškolské tituly. Přesněji řečeno, nemuseli je mít k tomu, aby zbohatli. Nemusejí být vzdělaní v tradičním slova smyslu, ale vzdělávají se. To je klíčové.
Pokud chcete získat bohatství, musíte studovat bohaté lidi. A musíte zkrátka dělat věci jinak než ostatní – pokud chcete mít něco více než oni. Pokud totiž budete dělat to, co oni, budete mít totéž, co mají oni.
opraveno
Poslední komentáře
-Dalimil Jeden z nejsilnějších článků jaké jsem tu kdy…
-zuzi Mnoho lidí prošlo tím, o čem píšeš, začalo…
-není Nepřipadáš si moc velkej, Gullivere? Proč myslíš, že…
-není V článku píše pravý opak. Tak si ho…
-Gulliver