Stres může být základní příčinou mnoha onemocnění. Oslabuje imunitní systém, vyvolává nemoci i bolesti v celém těle. WebMD pojem ,,stres“ popisuje takto: ,,Jakákoli změna okolního prostředí vyžadující tělesnou reakci. Tělo na tyto změny reaguje na úrovni fyzických, duševních a emočních reakcí. Stres je specifickou součástí životní normy. Mnohé události, ke kterým kolem nás dochází a mnohé věci, které děláme my sami, vystavují organismus náporu. V důsledku vlivu okolního prostředí, vlastního těla a myšlení můžeme zakoušet kladné i záporné formy projevu stresu“.
Když jsme přetížení, nemusíme ani hned pomyslet přímo na stres, protože ten se dokáže maskovat několika jinými symptomy. Uvádíme 9 příznaků způsobených přetížením, kterých si hned nemusíme všimnout, nebo je přehlížíme jako bezvýznamné maličkosti.
1. Tělesná bolest
Nenasloucháme vlastnímu tělu, dokud bolest není opravdu silná. Vysoká hladina stresu začíná tělo poškozovat. Můžete mít problémy se žaludkem, můžete trpět průjmem, pociťovat svalové napětí, bolesti na hrudi a zvýšenou srdeční činnost. Začínáte být stále nemocný, objevuje se artritida a silné bolesti hlavy. Pokaždé, když pocítíte v těle bolest, soustřeďte se na ni. Ignorovat takové příznaky nesmíte. Zajímejte se, co se děje. Nejde jen o ovládnutí stresu a vyléčení. Akceptovat, uvědomit si, že změny jsou nezbytné, to je teprve první krok v boji se stresem.
2. Špatné spaní
Jakékoli spánkové výkyvy, spánek dlouhý v důsledku vyčerpanosti nebo nespavost, musejí být řešeny. Meditace, dieta a zdravá výživa pomáhají problémy zmírnit. Musíte však najít příčinu, jít na kořen věci. Trpíte snad v noci úzkostmi? Zdají se vám tíživé sny? Každodenní události jsou v podvědomí znovu zpracovávány. V důsledku toho můžeme trpět nespavostí. Stres brání klidovému stavu mozku. S věkem a měnícími se faktory okolí se mění také vzorec našeho spaní, nicméně zůstává faktem, že jsme-li přetíženi, je spánek to první, co je zasaženo.
3. Výkyvy tělesné hmotnosti
Už jste jedli, nebo jste na to zapomněli? Stres vám zpomalí metabolismus a v důsledku toho začnete přibírat na váze. Změna chuti k jídlu je jistým radarem emočního a fyzického stavu a také toho, v jaké jste pohodě. Pokud jste rozrušeni a tělesným projevům nevěnujete pozornost, můžete začít hubnout. Jste-li přetíženi, nedostává se buňkám dostatečného množství kyslíku. Jídlo, to je energie. To, co tělu dodáváme, signalizuje, jak se vyrovnáváme se situací. Jíte příliš mnoho sladkostí? Přibíráte. Jíte málo a nepravidelně? Ozve se žaludek a začnete hubnout. To, jak se svým tělem zacházíme, je založeno na mentální schopnosti bojovat s emocionálními problémy.
4. Neodbytné myšlenky na práci a problémy
Jestliže nedokážete otázky práce, financí a jiné problémy dát v zájmu obnovení rovnováhy na nějaký čas stranou, zmocní se vašeho života stres. Mark Twain prohlásil: „Napětí se podobá splacení dluhu, který nikomu nedlužíme“. Nemůžete najít řešení problému, dokud si od něj nedáte odstup. Jeho věčné omílání a neklid mohou přerůst v psychický a fyzický problém. Jestliže ustavičně kontrolujete telefon, emaily a další zdroje informací a zpráv spojených s prací, nastal čas podívat se důkladně na to, co je ve vašem životě skutečně důležité. Stres vás dusí.
5. Neschopnost posedět na místě
Neschopnost posedět chvíli na místě je velmi výrazným projevem napjatosti a přetížení. Jestliže nedokážete jít na klidnou procházku, posedět při meditaci, dělat klidné protahovací cviky nebo jen tak pobýt sami se svými vlastními myšlenkami, jste nejspíš ve stavu silného vypětí. Pokud je váš neklid trvalý a nedokážete se uvolnit ani při čtení knížky, přišel čas postavit se tomu, co vás nutí vyhýbat se každému zklidnění. Někdy je mysl naším největším nepřítelem. Potřebujete pomoci se svými strachy a neklidem. Stres může být vyvolán emoční nerovnováhou. Všechno, čeho se tolik bojíte a čemu se vyhýbáte, bude narůstat, dokud to nepocítíte ve všech částech těla.
6. Netrpělivý vztah k jiným
Jeden z prvních příznaků přetížení je neschopnost mít trpělivost, nebo vůbec snášet jiné lidi. Vaši blízcí se zlobí, protože jsou vystaveni těžkému tlaku. Jestliže na lidi štěkáte nebo se příliš snadno rozzlobíte, jste nejspíš velmi utrápeni mnohými životními záležitostmi. Nést svět na svých ramenou není nic snadného. Někdy člověk musí být zranitelný a musí dokázat požádat o pomoc. Nedostatek trpělivosti s jinými i sebou samým je znamením, že musíte přibrzdit a nemyslet na zítřek.
7. Náladovost
Jak úroveň stresu stoupá, naše psychické zdraví strádá. Jestliže se náhle cítíte šťastní a vzápětí začnete plakat nebo zuřit, byly vaše hormony vystaveny účinkům příliš velkého stresu. Nosit všechno v sobě a chtít se s tím nehorším vypořádat sám k ničemu není. Sami to zvládnout nemůžete. Potřebujete pomoc. Zkuste si s někým promluvit. Najděte si čas k zamyšlení, co vás ve skutečnosti nutí chovat se právě takhle. Stres neškodí jenom tělu, vystavuje riziku a poškozuje také vztahy. Je schopen vyprovokovat vznik a zesilovat úzkostné poruchy, obsesivně kompulzivní poruchy, různé formy závislostí (od alkoholu přes s*x, jídlo až k drogám) a další problémy psychického zdraví.
8. Padání vlasů
Jak uvádí doktorka Carolyn Jacobová z Chicagského centra plastické chirurgie a dermatologie: „Člověk ztratí v průměru asi 100 vlasů denně. Většinou si toho ani nevšimneme. Těžký stres však někdy může vést ke změnám fyziologických tělesných funkcí a po třech čtyřech měsících můžeme přijít naráz o značné množství vlasů. Může to být velmi zneklidňující signál. Normální cyklus vlasů bývá většinou narušen významnými fyziologickými stresy organismu“. Jestliže tedy pozorujete výraznou ztrátu vlasů, je třeba zamyslet se nad tím, co tuto změnu působí a v případě potřeby se obrátit na lékaře.
9. Ztráta milostné touhy
Velká část lidí tomuto tématu ve stavu stresu vůbec nevěnuje pozornost. Nejsou dokonce ochotni si nějaký problém přiznat, natož ho přiznat partnerovi. Kdykoli sílí stres, utrpí hormony odpovědné za sexuální reakce. Stres vyvolává především únavu a neschopnost přijmout jakoukoli blízkost. Ztráta libida je významným příznakem, že je čas naučit se ovládat nejenom stres, ale především příčiny, které ho vyvolávají. Musíte najít vhodnou relaxaci a uvědomit si, že partner není povinen trpět vnějšími problémy, které nejsou součástí vašeho milostného vztahu. Promluvte o svých obavách a o svých problémech. Najděte osobu, jíž se můžete svěřit, včetně možnosti obrátit se na psychoterapeuta.
Stres je tichý zabiják. Sledujte i malé změny ve svém organismu, abyste je určili v počátečním stádiu. Život je příliš krátký, než abychom ho nechali upadnout do chaosu, neklidu a nejistoty. Naučte se stanovit si pořadí důležitosti u všeho, čím se zabýváte. Nenechte se vláčet událostmi, povinnostmi, situacemi a problémy jakékoli povahy. Musíte být pány sebe sama, svého zdraví a pohody.
Článek je převzatý ze Zdroje / upraveno
Poslední komentáře
-***** Diky za sdlieni tvych postrehu, myslim, ze jsou…
-pepe To 444 vidím docela často, jednou i 3x…
-martin ****** Tak mně se toto naštěstí nikdy nestalo, příbuzní…
-Myšodlak Myslím že tornádo na Moravě a letní katastrofální…
-Magdalena