Mýtus výběru aneb jak fast food marketing zasahuje naše děti

26.2.2017 v Zdravověda 19

Potravinářský průmysl říká, že dělá jenom svou práci a servíruje dětem přesně to, co si samy žádají. Skutečně chtějí naše děti junk food, nebo jim je korporace vnucuje?

  • Jsem moc přísná máma, když trvám na tom, aby mé děti jedly mrkev namísto sýrových křupek?
  • Víte, že potravinářský průmysl jen v USA utratí ročně zhruba dvě miliardy dolarů na reklamy pro děti a teenagery? Jde o reklamy, které říkají dětem, jaká jídla jsou zrovna „in“. To jsou jídla, která mají nízkou výrobní cenu, nepřehlédnutelnou značku a potenciál stát se návykovými.
  • Zájmem rodičů je udržet své děti zdravé. Proti čemu však stojíme?
  • Skvělé krátké video pro děti i rodiče (6 minut, anglicky s českými titulky).

Anna Lappé & Food MythBusters: Mýtus výběru

aneb jak fast foodový marketing zasahuje naše děti

https://www.youtube.com/watch?v=jWNAi325wzs


  • Anna Lappé, autorka tohoto videa, je spisovatelka a zakladatelka Institutu Malá Planeta (Small Planet Institute). Věnuje se problematice potravinových systémů a sama propaguje udržitelný způsob získávání potravin. Ve svém projektu Food MythBusters sdílí pozitivní příběhy udržitelného zemědělství prostřednictvím kreativních filmů, online akčního centra a grasroot akcí.
  • Anna Lappé je dcerou slavné spisovatelky Frances Moore Lappé, autorky celosvětového bestselleru Diet for a Small Planet, knihy kritizující konvenční zemědělství.

zdroj: http://www.margit.cz/mytus-vyberu/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Amálka 2017-02-26 07:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V ČR ještě situace není tak děsivá jako v USA, ale také to není žádná sláva. Nedávno jsem jen žasla, když donesl manželův syn ze školy slevovou kartičku do mekáče. Měla jsem sto chutí jít jim jí omlátit o hlavu, protože nechápu, jak mohou něco takového podporovat u žáků na 1 stupni ZŠ. Kdyby jim radši přispěli třeba na jízdné. A to nemluvím o sportovních zápasech, medaile je vždycky od nějakého super sponzora – coca cola ap. Děcko si to hned podvědomě spojí s příjemným zážitkem a když se pak má rozhodnout co si vezme v regálu, má většinou jasno.

Ikona diskutujiciho aves passeri 2017-02-26 08:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo – na jedné straně stojí ten masivní útok ze všech stran na to, aby děti dělali přesně to, co jim v posledku zničí život, a na druhé straně stojím já jako máma. Někdy si přijdu jako dráb, který nechce dítěti nic dopřát a vyděluje ji ze společnosti. Proti tomu se těžko stojí a tak ten boj někdy vzdávám a prostě jen apeluju na ten její zdravý rozum a asleduju, jak šílí za sladkostmi (podobně jako já samozřejmě) a jak šílí za mobilem a je mi z toho úzko :-(( Dnešní děti to nemají vůbec lehké…

Ikona diskutujiciho Ayeri 2017-02-26 10:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No nevím. Sama do fastfoodu nechodím, jenom na výletech a to se ještě snažím vybrat to nejmenší zloa chipsy mám tak jednou za dva měsíce. A ani jako malou mě to nijak zvlášť nelákalo.

Ikona diskutujiciho Alue 2017-02-26 10:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:  V Brně strkali velké slevové  kartony s desítkami kuponů do mekáče rovnou do tvé poštovní schránky… vždycky jsem se rozčílila a to ani nemám děti. Rozčiluje mě že mi nedali pokoj ani doma ve schránce.

Ikona diskutujiciho Kirma Lee 2017-02-26 19:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jako malá jsem Mekáče a "Káefcéčka" zbožňovala, se školou jsme jezdili na výlety, a nedílnou součástí byly vždy návštěvy těchto fastfoodů. Též jsem se mohla utlouct po sladkém. Na mé postavě se to sice nepodepsalo (pořád jsem hubená jak lunt), ale podepisovalo se to hlavně na mé energii a hlavně jsem byla pořád unavená a slabá. Dnes už se junk food vyhýbám obloukem a jen výjimečně si dám nějakou sladkost.

Ikona diskutujiciho Vojta 2017-02-26 19:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Podle mě tohle nemá nic společného s nějakým záměrem manipulovat dětmi, ale je to prostě věc obchodu. Pro žádného obchodníka není problém objednat 95% uzeniny, 100% džus a tak podobně. Ale nemá jednoduše důvod to dělat, když si lidi koupí levnější sajrajt a on pak půlku toho co objednal vyhodí. Populárním jídlem je dnes fast food a ta reklama má jen za cíl zvednout zisk, protože děti jsou taky zákazníci. Pokud by se tvoje knihy vůbec neprodávaly, neměla bys důvod je  psát a věnovat jim tolik času a úsilí. Jenže knihu můžeš nechat ležet roky a je jedno za jak dlouho se najde ten počet lidí co vykoupí všechny výtisky. Jídlo se musí prodat hned. Kde není poptávka, není ani výroba, protože ten výrobce by umřel hladem.

Ikona diskutujiciho Alue 2017-02-26 22:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]:  Přesně tak. Lidé mají rádi šunt, šrot a odpadky… Proto se očividně šunt šrot a odpadky vyrábí a tisknou ve velkém, ale skutečné kvalitní jídlo nebo knihy vycházejí v malých nákladech.

Ikona diskutujiciho Firzen 2017-02-27 15:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: Já bych neřekl, že lidé chtějí šunt. Lidé zcela přirozeně chtějí pro sebe vždy to nejlepší. Kdo si chce koupit chabé oblečení, auto nebo postavit chatrný dům? Řekl bych, že nikdo. Každý ale chce, aby ho to stálo co nejméně, a tak hledá cesty, jak ušetřit.

Ikona diskutujiciho Alue 2017-02-27 16:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]:  Abych se přiznala, jím pokud možno zdravě, pouze domácí stravu, svoji… A za jídlo utrácím pekelně dost. Jak nic nenakupuji a za nic neutrácím, tak biokosmetika a kvalitní jídlo, to se pěkně prohnu… Neumím si představit šetřit na jídle, kdyby nás bylo víc. Asi bych to uměla dost blbě.

Ikona diskutujiciho Firzen 2017-02-27 16:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Vojto, úvaha je to pěkná, ale vidím v ní určité mezery. Píšeš, že "Populárním jídlem je dnes fast food", ale já se ptám: "Jak a proč se fast food stal populárním?"  Reklama může zvýšit zisky, ale slouží také k tomu ukázat lidem, co vlastně děláš a proč by to měli chtít. Na začátku jakéhokoli podnikání musí vždy být reklama. Když budeš ve své garáži nabízet kilo zlata za 5Kč a nikomu o tom neřekneš, vsadím se, že moc zákazníků mít nebudeš – navzdory tomu, jak nesmírně výhodný obchod nabízíš.

Ikona diskutujiciho Firzen 2017-02-27 16:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]: No to je boužel tím, že máme takový pomatený stát. Je to opravdu celonárodní břímě, jak už jsem psal. Já nyní žiji ve Skotsku, a tady stojí veganská (a tedy poměrně zdravá) strava skoro to samé, co strava "běžná". Myslím si ale, že i v ČR to jde, když se člověk uskromní

Ikona diskutujiciho Alue 2017-02-27 17:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]:  Ne že bych kupovala všechno v biokvalitě, ale kupuju věci tak, aby obsahovaly pouze tu základní surovinu co obsahovat mají. Princip je v podstatě když maso, tak maso. Ne křehčený a mletý shit. Když pomazánkové máslo,nebo smetanu, nebo jogurt, tak bez vycpávek alá škroby. Když šunku, tak bez separátu, soji a mouky… prostě věci, které nemají v sobě pokud možno éčka a věci navíc, aby toho bylo hodně. Kvalitní med od včelaře, Kilovka od 100 nahoru… A za to se prohneš.

Ikona diskutujiciho Firzen 2017-02-27 17:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hmm, no já si pamatuju, že třeba v Kauflandu bylo možné koupit kvalitní smetanu za pár korun, pomazánkové máslo bez škrobu taky. Jogurt si pamatuju, že měli dobrý bílý v Albertu pod značkou Albert Quality. Šunku nevím, nikdy jsem sám maso moc nekupoval. Med měl vysokou cenu vždy, s tím se nedá nic dělat. :D  Olivový olej za takovou cenu mi přijde jako sci-fi. Uznávám, že olej moc neřeším, mně stačí slunečnicový a používám ho spíš jen na smažení. Když chci kvalitní tuk, tak použiju avokádo. :-)

Ikona diskutujiciho ameline 2017-02-28 00:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já když jsem potřebovala šetřit na jídle, šla jsem do čočky, hrachu, rýže, červený řepy a mrkve. Na koření nešetřit. Alberťáckej jogurt a nějakej jednoduchej sýr. Některý věci mám ráda doteď. Dá sa

Ikona diskutujiciho Ivet 2017-02-28 06:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]: Já jsem na tom stejně snažím se vybírat kvalitní věci ze základních potravin bez Eček a nemyslím si že by mě to ruinovalo. Samozřejmě když srovnám svůj nákup s lidmi okolo, kteří kupují nejlevnější privátní značky, tak je samozřejmě dražší, ale na druhou stranu, pokud jíme kvalitní věci, které mají výživovou hodnotu není třeba se neustále něčím zatláskávat a nenakupovat tak často. Zároveň koukám po akcích a pokud je to co kupuji v akci vezmu si toho víc nebo vybírám mezi značkami, aby to byla kvalita za rozumnou cenu no a v létě si pěstuji svoji zeleninu.

Ikona diskutujiciho Ivet 2017-02-28 06:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to tak, že jeden plátek kvalitního celozrného chleba zasytí mnohem víc než 3 rohlíky. Stojí sice víc, ale vydrží na několik dní. A takhle je to se vším, pokud do sebe neházíme prázdné kalorie, kupujeme méně věcí. A ještě větším nešvarem jsou cigarety a alkohol. Je ironií je právě lidé s nejnižšími platy kouří nejvíc. Aspoň tak to vidím ve svém okolí. Stěžují si že na nic nemají, dítěti nekoupí ani pořádné jídlo, ale jsou schopní denně koupit krabičku, která je v současné době už na ceně kolem 80kč. A večer do hospody. Stejné je to i s kosmetikou. Kupovala jsem si drahé krémy, při koupi se mi protočili panenky, ale ten krém mi vydržel i víc jak rok.

Ikona diskutujiciho Alue 2017-02-28 10:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[17]:  … další důvod, proč kvalitního jídla sníš míň je, že neobsahuje glutamát a éčka podporující chuť a závislost, které tě pak nutí se přejídat.

Ikona diskutujiciho Anelie 2017-02-28 14:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Deti nemaji  maso a tucna jidla ?To ty moje jsou asi vyjimka, protoze zhruba dvoulete milovaly maso, vcetne slach, krupek, morek vysaly a kdyz to slo tak i kosti pokroupaly. Dodavam, ze zcela dobrovolne:)[11]:

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek