iPhony a digitalizace jsou pro chudé a hloupé

13.9.2019 v Zprávy 13

Přední americký deník New York Times zveřejnil článek, který jistě zvedl ze židle běžné liberály a technokraty. V článku se uvádí, že současné „digitální vzdělávání“, stejně jako ostatní digitalizace, je údělem chudých. Ukazuje se totiž, že bohatí v USA odmítají nejen služby „digitální ekonomiky“, ale také smartphony, sociální sítě, online nákupy a zejména školy, které používají gadgety.



Kam skutečně vede protěžovaná digitalizace všech a všeho, ukazuje série krátkých filmů BBC o nepříliš vzdálené budoucnosti v roce 2039. V nich je za pokrok pokládán život, v němž není místo pro rodinu, vlastní domov a emoce. Všichni žijí v ubytovně, živí se umělým jídlem a hmyzem a oddávají se zvrácenostem ve virtuálním světě. Přesněji, ne všichni, ale „průměrní obyvatelé“, kteří klesnou na úroveň otroka, moderněji řečeno „jedné pracovní jednotky“. V tomto materiálu se však uvádí, že digitalizace neovlivní její hlavní lobbisty – světovou oligarchii.

A nyní tu máme živý důkaz v podobě článku z New York Times. Zatímco naši domácí grefové (Herman Gref, předseda výkonné rady Sberbanky) nám říkají, že život ve virtuálním prostředí je progresivní a nezbytný, bohatí Američané a většina bohatých na světě ho opouštějí:

„Chtějí, aby si jejich děti hrály se svými vrstevníky, a soukromé drahé školy bez technologií z toho profitují. Bohatí jsou ochotni a schopni za to platit. Viditelná lidská identifikace – život bez telefonu během dne a odchod ze sociálních sítí – se staly symbolem vyššího stavu. Čím více se v životě chudých objevují monitory, tím více mizí ze života bohatých. Čím jste bohatší, tím více utratíte za to, že budete mimo scénu.

Generální ředitel Institutu luxusu Milton Pedraza, který radí společnostem, jak chtějí nejbohatší lidé žít a za co utrácet peníze, zjistil, že bohatí utrácejí za cokoli „lidského“. Podle průzkumu jeho společnosti jsou odhadované náklady na činnosti, jako je cestování, volný čas a jídlo, před náklady na zboží, a vidí to jako přímou reakci na šíření digitalizace. „Nyní ve vzdělávání a zdravotnických zařízeních všichni začínají sledovat, co je uděláno člověkem. Lidská práce je velmi ceněná,“ řekl pan Pedraza.

„Pagery byly dříve důležité, protože to byl signál, že jste důležitý, zaneprázdněný člověk,“ řekl Joseph Nunes, předseda marketingu na University of Southern California, který se specializuje na status marketing. Dnes už tvrdí, že pravdou je opak: „Pokud jste opravdu na vrcholu hierarchie, nemusíte nikomu odpovídat. Oni musí odpovídat vám. Bohatí lidé si mohou dovolit vzdát se svých dat a pozornosti k prodaným produktům. Chudí a střední třída takovou možnost nemají,“ pokračuje New York Times.

Představte si, že iPhone je dnes v USA známkou žebráka!
A vše, o čem nás přesvědčují, že je třeba odmítnout jako přežitek „socíku“, jako například školy, kde jsou děti vyučovány dobrými učiteli, nemocnice, kde léčí profesionální lékaři, a dokonce pořádání banální veselé svatby s živými hosty – to vše jsou v Hollywoodu a mezi americkými boháči věci mimořádně „in“. Zjištění, které je pro naše hvězdy a ty, kteří chtějí být také „in“, něco nepochopitelného. Přitom autoři článku dále vysvětlují, že odmítnutí jakékoli virtuality – od sociálních sítí a chytrých telefonů až po používání miniaplikací ve vzdělání – to není nějaký rozmar všelijakých Rockefellerů, ale jediný způsob, jak získat inteligentní a schopné následovníky.

„Podle prvních výsledků významné studie o vývoji mozku provedené národními zdravotnickými instituty s 11 000 dětmi, ty které tráví více než dvě hodiny denně sezením u obrazovky, mají za přemýšlení horší známky než ty, jež místo toho čtou knihy. Studie dále zjistila, že mozek dětí trávících hodně času na displeji a těch, kdo naopak hodně čtou, je velmi odlišný. U obrazovkových dětí totiž předčasně řídne mozková kůra. U dospělých lidí jedna studie zjistila souvislost mezi časem stráveným u počítačů a gadgetů s depresí.

Proti používání gadgetů se vyslovil i přední autor Americké akademie pediatrie a přední pediatr v dětské nemocnici v Seattlu Dimitrij Christakis. Tvrdí, že dítě které se v iPadu učí stavět s virtuálními kostkami, neví jak to samé udělat s kostkami skutečnými.
Technické společnosti tvrdě pracovaly (lobovaly), aby donutily veřejné školy zavádět programy, které vyžadují, aby na každého studenta připadal jeden notebook, a přitom tvrdily, že tak budou děti lépe připraveny na budoucnost založenou na digitalizaci. Ale zatímco druhým zavádějí tuto digitalizovanou budoucnost, své vlastní děti vychovávají úplně jinak.

V malých městech kolem Wichity, kde byly rozpočty škol tak sníženy, že Nejvyšší soud rozhodl o jejich neekonomičnosti, byli učitelé a učební pomůcky nahrazeni softwarem a studenti trávili většinu školního dne tiše u notebooku. (Totéž připravují pro ruské děti lobisté z projektu Digitální škola ze Skolkova, ASI a Vyšší ekonomické školy).

A v tutéž dobu je v Silicon Valley čas strávený u obrazovek stále více považován za nezdravý. Jednou z nejoblíbenějších základních škol je tam místní Waldorfská škola, která slibuje návrat ke kořenům a zavedení téměř klasického vzdělávání. V důsledku toho se ukazuje, že zatímco bohaté děti vyrůstají s minimem času stráveným s gadgety, chudé děti se k nim obracejí stále častěji,“ uvádí ve svém článku New York Times.

Na tom není co komentovat. Fakticky jsme v situaci, kdy samotní majitelé informačních gigantů, kteří protlačují zavedení stále většího počtu gadgetů do vzdělávání a přispívají tak ke hloupnutí populace závislé na jejich službách jako na droze, posílají své vlastní děti za nemalé peníze do běžných škol bez „digitalizace“. Kromě toho zde ona „droga“ není uváděna náhodou. „Chudým a střední třídě se tvrdí, že gadgety jsou pro ně a jejich děti dobré a důležité. Za tímto účelem jsou v technologicky vyspělých společnostech na výplatních páskách psychologové a neurovědci, jejichž úkolem je co nejrychleji a pokud možno na co nejdelší dobu přikovat oči i mysl dětí k obrazovkám počítačů…

„Lidé se utíkají k tomu, co znají – k monitorům. Je to jako běžet do rychlého občerstvení,“ řekl Sherry Turkle, profesor sociální vědy a technologického výzkumu na Massachusetts Institute of Technology. A stejně jako odmítnutí rychlého občerstvení je obtížnější, když je to jediná restaurace ve městě, tak je pro chudé a střední třídy mnohem obtížnější vyhýbat se světu mobilních telefonů a počítačů. I když se někdo rozhodne žít offline, je to často nemožné. Rodiče studentů veřejných škol možná nechtějí, aby se jejich děti učily s gadgetem v ruce, ale takovou možnost nemají, když je mnoho tříd nyní postaveno na individuálních laptopových programech. Skutečnost je také taková, že v naší kultuře rostoucí izolace, ve které zmizelo tolik tradičních shromažďovacích míst a sociálních struktur, gadgety už zaplňují rozhodující část prázdnoty,“ dodávají američtí novináři.

Připomínám, že se nejedná o text konspiračních teoretiků, kteří hovoří o budování nové společnosti otroků pod kontrolou „Velkého Bratra“. To je úctyhodný a nesmírně tolerantní New York Times, který docela oficiálně říká, že ano – ve skutečnosti IT společnosti vědí, že lidé z jejich zboží hloupnou, ba co víc, drží si velký aparát zaměstnanců, kteří jsou nuceni hloupnutí obyvatelstva ještě zrychlit. Své děti však drží co nejdál od všech těch „novinek“. A samozřejmě, oni sami raději nakupují věci v obchodech než na internetu, chodí k lékařům, než aby použili vzdálenou pomoc a jedí v dobrých restauracích, než aby si objednávali fast food prostřednictvím internetu.

A tady se vracíme k videím z BBC ukazujícím lidi, kteří nejsou nijak zvlášť nadaní a žijí ve spartánských podmínkách v roce 2039 – tedy ti, kterým dnes je 5 – 10 let. Jsou to „nuzáci“, kteří se naučili novým pravidlům ve škole s gadgety, kteří se zapojí do sociálních sítí a stanou se hlavními „pracovními zdroji“. Prostě otroky těch, kteří posílají své děti do klasických škol a léčí se v běžných nemocnicích. Jsou to klasičtí otroci, kteří budou mít přístřeší, nějaké jídlo z kobylek a oblečení z rafinované ropy. Pouze místo cejchu budou mít identifikační číslo, namísto okovů jim budou dány gadgety a dohlížet na ně bude nechvalně proslulá umělá inteligence. A tato budoucnost se již blíží; nejen ve Státech a na Západě, ale i v Rusku.

zdroj: http://katyusha.org/view?id=11712&utm_source=politobzor.net
překlad: Vlabi

aluška.org převzala ze stránky: https://myslenkyocemkoli.blogspot.com/2019/08/iphony-digitalizace-jsou-pro-chude.html
zmíněná videa od BBC najdete zde: https://www.bbc.com/ideas/videos/what-will-family-life-be-like-in-the-future/p071p72t

Komentáře

Ikona diskutujiciho Luk 2019-09-13 11:01:26 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue, velmi výborný článek. Narazil jsem na něj na jiném blogu, ale jsem rád že jsi ho šoupla sem a plus jsi ho pěkně zpracovala 🙂 napadá mne hned jak přispívat k té realitě o kterou jsme ochuzení, chtělo by to více akcí, více veřejných míst, zorganizovat volný čas lidí kteří by se chtěli připojit a produktivně to využít. Podle mě k těm mobilům patří i televize, starší generace oproti dětem co jsou zase na mobilu, tak oni zase bývají u televize. Podle mě je důležitý každý ten člen společnosti, který má čas, místo toho aby ho trávil u televize, spíš něco aktivně sjednotit a tak pomoct dalším co tu jsou a budou po něm. Nějak kreativně nice jednat by to chtělo xD

Ikona diskutujiciho armag 2019-09-13 17:43:22 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslím, že tento článek není v pořádku.
Dnes bez mobilu ani nezaplatíte nic přes internet banking nebo třeba i platbu v obchodě, a jde to dále. Brzy budou předpisy, že nebude stačit pouhý pin, ale bude se muset potvrzovat ještě dále a pak už se bez smartphone neobejdete. Nová pravidla pro tyto platby začnou už tento měsíc.

Je to smutné, ale dnes bez smartphone nemáte nárok v práci ani veškole ani v osobním životě.

Miliardáři také užívají smartphony, jen je rozdíl v tom, že na jejich mobil se nedovoláte, protože oni berou telefony jen od svých známých.

Ikona diskutujiciho Tom 2019-09-14 14:54:12
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Armagu, už jsem si myslel, že nežiješ. Ten článek podle mě v pořádku je. Však jen popisuje věci, které jsou dávno známé a ověřené. Jinak máš pravdu v tom svém příspěvku. Ten svět zazobanců je jiný. Osobně si vůbec nemyslím, že by dětičky bohaté elity světa byly nějaký výkvět civilizace, který to tu povede k světlým zítřkům. Takže bych jim jejich zlaté akvárko, ve kterém žijí, vůbec nezáviděl. Jim chybí sociální rozměr. Mají hodně, za pramalé úsilí, na úkor druhých. Takže jakékoliv jejich rozhodnutí bude pokřivené jejich vnímáním světa. A jejich charakter bude pokřivený jednáním jejich rodičů. Nás považují za lůzu na práci. Pravda je, že my ty jejich kraviny používat nemusíme, spíš řečeno, vzhledem ke tvé reakci, používat je budeme, ale tak, aby nám to přinášelo prospěch. Prostě převrátit jejich smysl a využít je pro svoje dobro, případně v nejnutnější míře. S moderním telefonem provádím akorát nějaké platby a podobně, telku nemám, počítač používám na to, abych komunikoval a vzdělával se, na sociálních sítích nevysedávám a nejsem na nich. Vygumovaný se vůbec necítím, spíš mi to všechno v životě pomohlo. Fakt je, že život je tam venku, ne ve virtuální realitě. Že se z lidí, kteří dělají opak, stávají idioti, na to přece nepotřebujeme „odbornou“ studii. Stačí se pořádně podívat okolo. Hlupáky přitahuje požitek a všemožná lákadla, kde se můžou zviditelňovat, my se můžeme chovat více konstruktivně, aby nám bylo v budoucnu lépe. Fakt je, že dnes se bez smartphonu moc neobejdeme, ale jeho použití závisí na nás. Jinak mě pobavila tvoje poslední věta armagu. Já taky beru telefony jen od svých známých, cizí skoro nikdy nezvedám, ale můj účet bys asi vlastnit nechtěl. 🙂

Ikona diskutujiciho armag 2019-09-14 19:17:58
Ikona diskutujiciho
sipka

Mobil j jen nástroj, podobně jako TV. V TV jsou i kvalitní pořady, ale mají minimální sledovanost a čím větší hovadina tím vyšší ratingy.
A u mobilu je to stejné, dá se použít rozumně anebo se dá používat na blbosti, a to bohužel většina mládeže dělá.

Takže mobil z nich hlupáky neudělal, udělala to celá společnost od rodičů, po školu a v dospělosti zaměstnání.

I kdyby se zakázaly mobily, já byl pro tento zákaz, tak ti lidi chytřejší nebudou, oni už hloupí jsou, jinak by nemohly mít největší blbosti největší ratingy, však se těch mladých zeptejte, na co se nejraději dívají…

Ikona diskutujiciho Tom 2019-09-15 22:32:45
Ikona diskutujiciho
sipka

Jojo, hloupému všechno hloupé. Mobil to akorát umocní. Ale i z relativně chytrých lidí můžeš pomocí mobilu a jiných prostředků udělat docela slušně vygumované lamy. Tím chci jako říct, že to sráží lidi v širokém záběru. Ono je to i vidět v hudbě. Je to ukázka průměrnosti a podprůměrnosti. A ono se to přitom líbí. Ale mobil udělal ještě něco navíc. Zatímco televizi nemohl nosit nikdo v kapse a čumět do ní 24hodin denně, tak mobil tuhle „vymoženost“ přinesl. To mělo za následek, že schopnost lidsky komunikovat s ostatními se jaksi u mnohých vytratila. Na facebooku o sobě každý plácá jen to „upravené“, aby byl cool, ale realita je taková nějak „brutálnější“. 🙁 Těžko se k takovým lidem hledá cesta, čumí na tebe jak mimozemšťani, normální věci těžko chápou, natož ty duchovnější. A ti normální mezi nimi to mají o dost těžší, protože to nedokáží rozklíčovat a pochopit to hodnotné a normální, které v tom počínání dnešních lidí prostě jaksi moc není.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-09-16 13:16:15
Ikona diskutujiciho
sipka

to jo, s tím o hudbě souhlasím. je dokázané, že hudba přímo ovlivňuje to, jak vnímáš svět kolem tebe. já ráno často poslouchám takovou tu indie hudbu(indie pop)a instrumentální indie hudbu, to jsou velice hezké a milounké písničky… hned mám pak lepší den a na všechno se dívám líp, konstruktivněji. líp než když si pustím rap nebo klasickej pop. nebo vážná hudba, ale dává někdy takový ten pocit ponurosti, ač záleží jaká.

jinak si myslím, že tohle je i dost o napojení nahoru. já se neztratila hodně i díky tomu, že vždycky slyším v hlavě „hlas vedení“ který vždy řekne skutečnou pravdu o situaci, ve které se nacházím(ne jakože slyším fakt hlas, ne jako při psych. nemoci 😀 je to prostě vyšší vedení/andělé) nebo poradí co dál, promlouvá někdy i ohledně druhých lidech když se mě jejich situace blízce týká. prostě „co je správné a morální“ mi vždy poradili oni, pokud jsem nevěděla/necítila sama. taky bez ohledu na cokoliv zasahují v případě, že mi hrozí nebezpečí/ztráta něčeho drahého nebo důležitého, to už se mi stalo několikrát. jsou moc hodní 🙂 mimoto nepomáhají mi jen ve výjimečných případech nebo když nad něčím moc přemýšlím(a občas mi řeknou, že už ale vím co mám dělat a nemám se znova ptát. a mně po čase dojde, že vlastně fakt vím a jen to zbytečně komplikuju). jak to mají s tímto hlasem druzí lidé netuším, ale připadá mi, že ho často „neslyší“ – nejsou na to příliš citlivý a po čase se jim ta schopnost tak ztlumí, že už nemají šanci.

> nechci ten komentář mi zas dlouhej, ale víte, co se mi právě stalo? jak jsem psala tu větu „je to prostě vyšší vedení/andělé“ tak tam původně bylo jen „anděl“ a ne „andělé“. No a jak jsem to dopsala, povyskočilo mi na klávesnici u noťasu z ničeho nic porozbité písmenko „e“, někdy to dělá. tak jsem ťukla, abych ho zatlačila zpět a ke slovu „anděl“ se teda dodalo „e“ a vzniklo „anděle“. Tak jsem se nad tím zamyslela a došlo mi, že ono mi těch andělů pomáhá vlastně víc, že to nebyl vždy jen jeden. Asi to chtěli dát najevo. Dobrý ne 😀 😀 ne že bych brala jako „znamení“ každou volovinu ale tohle bylo celkem funny. konec konců při psaní o nich se člověk na anděly napojuje.

Ikona diskutujiciho armag 2019-09-16 15:04:47
Ikona diskutujiciho
sipka

Tom: Tak facebook a podobné stránky jsou jednoznačně mnohem nebezpečnější než smartphone.
Lidi mají desítky, stovky přátel, ale v reálu, až půjde do tuhého a budou potřebovat pomoc, tak se na ně všichni vykašlou.

To, že mladí lidi v hospodě čumí do mobilu místo, aby se spolu bavili je způsobeno něčím jiným.
Moje generace, tzn. Husákovy děti, taky mají mobily, ale přitom se ještě třeba v té hospodě spolu dokážou normálně bavit…

Ikona diskutujiciho nirvana 2019-09-16 18:34:08
Ikona diskutujiciho
sipka

armag: houby z voctem, kde tohle furt berete. chodíme s kamarády do kavárny a do hospod a normálně se bavíme bez mobilu. a další mladí taky, někteří ani nové mobily nemají. jak furt můžou lidi takhle házet mladé lidi do jednoho pytle… jsme přeci všhchni naprogramovaný, že jo. mobily se nám nejvíc hodí asi tak na domluvu před písemkama. a ano, píšem si, ale jen když nejsme spolu. jinak chodíme ven jako normální lidi. a to se momentálně přátelím i s lidmi mladšími než já… moje škola je jich plná. a závislý zombíci to nejsou. asi žiju ve špatnym (dobrym) městě. jaká je situace např. v praze teda ale nevim.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-09-16 19:21:17
Ikona diskutujiciho
sipka

pražáci žijí v trochu jiném světě.. a celkově lidé z velkoměst. pak snadno vznikne dojem, že to tak vypadá všude stejně a ono to tak není

Ikona diskutujiciho Tom 2019-09-18 20:22:12
Ikona diskutujiciho
sipka

Pro Armag
Jo to máš pravdu. To jsem taky postřehl, že starší generace, i když používá dnešní vymoženosti, tak se tím nenechává tak strhnout. Ale pokud třeba Nirvana vyrůstá mezi sobě podobnými, tak asi to nebude v jejich skupince tak vážné. Ale pravda je, že jakékoliv zbytečné čumění do mobilu v podstatě krade člověku čas. Já bych doporučoval ten čas strávit třeba na zahradě a něco si vypěstovat dobrého. Případně se bavit někde venku při nějaké sportovnější aktivitě. Ale ať si každý tvrdí co chce, ta nejmladší generace je v tomto čím dál horší a postiženější. Připadá jim to prostě normální. A žáby se pomalu uvaří. 🙂

Ikona diskutujiciho Mellsy 2019-09-19 06:01:05
Ikona diskutujiciho
sipka

Armagu nemohu s vama souhlasit…..je nas spousta co takove telefony nepouzivame a zijeme naprosto normalne a bez omezeni, nechapu ze sveho pohledu, cim tak neodkladnym jste prilepeni vsichni k temto technologiim …internet bankimg si vyridim z PC, kdyz je potreba, coz zase tak casto stejne neni a platbu u obchodniku spise hotove ci kartou….myslim, ze prave lide jako vy, kteri maji pocit, ze to bez toho nejde, zadelavaji na cim dal vetsi ,, prusery “ nam vsem , svym jednanim totiz dovolujete utahovat systemu smycku a uz dopredu pri rozhodovani neberete v potaz jinou volbu

Ikona diskutujiciho armag 2019-09-22 20:22:59
Ikona diskutujiciho
sipka

Internetbanking je výborná, rozhodně je to lepší, než chodit kvůli každé prkotině na pobočku banky.
A pokud člověk chce používat internet banking, tak mobil mít musí.

Soudím podle toho, co vidím v MHD a tam bez mobilu mladého člověka nějak není vidět.
Jinak to, že mladí hloupnou se pozná už podle toho, jakou hudbu poslouchají anebo podle toho, že nejsou schopni u matuit vyřešit příklady, které já zvládnu za pár minut. Hodnotím to podle maturitních příkladů, které byly zveřejněné. A když vidím, že maturanti nejsou schopni vyřešit primitivní matematické úlohy, a že školy musí stále snižovat laťku, tak úplně klidně můžu říct, že to není v mobilech ale v tom, že oni skutečně hloupnou…

Ikona diskutujiciho kiana 2019-09-16 22:55:40 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

zajímavé znamení:
https://www.bety.cz/zajimavosti/clanky/30935/Kvuli-nadmernemu-koukani-do-mobilu-nam-rostou-na-lebce-rohy

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek