Máme tu podzim a v obchodech se objevují krásné oranžové dýně. Nebo vám možná nějaká roste na zahrádce. Co s ní? – Možná vás zaujme tento jednoduchý recept.
Občas koupím nějaký plod nebo kus zeleniny, co běžně nejím a pak z něj zkouším něco udělat. Občas se to povede, občas se to nepovede, záleží i na chuti a správném výběru receptu. Letos jsem vzala útokem hokaido dýni, která je podle mě dobrá úplně za všech okolností. Naučila jsem se tak recept, který si teď na podzim dělám často, je variabilní, zasytí a moc mi chutná. Navíc to můžete aplikovat na všechny druhy dýní. Zkoušela jsem tak dělat olejnou tykev (co rostla v Rakousku na poli) a máslovou dýni, co mi dovezli Slováci ze zahrádky a ta je úplně exkluzivní, chutná pomalu líp jak hranolky, i se tak dá nakrájet.
Tento recept je rychlý, chutný, nenáročný na suroviny a je to výborná teplá večeře/oběd, když se vám nechce dlouho stát u plotny a přesto byste rádi měli něco teplého, výživného a zdravého, po čem se netloustne.
Jak ji tedy připravit a dobře upéct?
Hokaido libovolné velikosti si rozkrojte napůl, vydlabejte, oloupejte a nakrájejte na měsíčky, tlusté asi 1-2 cm. Na jednu velkou porci stačí obvykle půlka dýně.
Předehřejte si troubu na 180 stupňů, plech trochu pocákejte olivovým olejem, vyskládejte měsíčky na plech, jemně posolte. Podle chuti můžete i přidat koření: trošku pepře, bazalky, oregáno, tymián, koriandr, rozmarýn, zkrátka co máte rádi… Já obvykle jen solím a jemně pepřím.
Dýně se dá péct do trouby, není nutné ji během procesu obracet, je však potřeba trochu kontrolovat. Výsledný produkt záleží na tom, jak vám peče trouba a kolik jste dali oleje. Pokud je teplota nízká, dýně bude po upečení úplně měkoučká jako pomazánka, skoro si ji můžete namazat na chleba. Pokud bude teplota vyšší, dýně se potáhne vrstvou podobnou hranolkám a to je ta pravá lahoda. Stejně tak záleží kolik dáte oleje. Moc oleje znamená moc nasáklou a pak rozpadající se dýni, méně oleje znamená dýni potaženou příjemnou vrstvičkou. – Takže se nebojte trochu přidat teplotu a ubrat olej.
Dýně se obvykle peče asi 20-30 minut, sledujte ji a prostě vytáhněte, až bude mít hezkou barvičku:
Pečená hokaido má jemnou nasládlou chuť, která se dá bohatě kombinovat skoro se vším. Můžete ji jíst jenom takto samotnou, dá se použít i jako příloha k nějakému masu místo brambor, dá se k ní zakusovat opečená bagetka, nebo topinka.
Kdo nemá rád hokaido, ať si koupí máslovou dýni, nakrájí do tvaru hranolek, použije jen trošku pepře, posolí a zapeče. Na rozdíl od hokaido se máslová dýně po upečení nerozpadá, ale suprově drží tvar a pod krustou je měkkoučký obsah. Podobný bramboře, jenom jemnější a sladší.
Pečená dýně je výborná s jogurtovým dresingem:
Bílý jogurt (ideální je Hollandia), do něj malý stroužek česneku, trocha pepře, soli a pokud máte, nasekejte a zamíchejte do něj čerstvé bylinky. Hodí se bazalka, rukola, i pažitka.
Pečená dýně s bagetkou je skvělá i s libovolnou pokrájenou čerstvou zeleninou, zeleninovým salátem, nebo rajčátky. Někdo to zapéká dokonce i se sýrem, ale dýně je skvělá sama o sobě a podle mě jí sýr spíš přebíjí. Ale můžete to také vyzkoušet, uvidíte co vám líp sedne 🙂
Toto byl můj první pečící výsledek, nižší teplota a více oleje. Obrázek nahoře je zase s vyšší teplotou a menším množstvím oleje. Máslová dýně zase vypadá jako oranžové hranolky.
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová ....A neublíží to spíš takové slevy tvým křišťálům?
-Aaenn Tak toto asi máme väčšina, pokiaľ nie všetci.…
-Zuzi Pokud nevěříš googlu, je možné zavolat i do…
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac