Len 1 nápoj s týmto sladidlom denne zvyšuje riziko rakoviny o 175%

16.6.2016 v Prevence 15

Máme tady léto a s ním přirozeně zvýšený příjem tekutin. Reklamy nás lákají na sladké břečky a proto je dobré znova připomenout, co do nich vlastně dávají. – Nekupujte si slazené nápoje v obchodech, mnohem lepší a zdravější si umícháte doma.

Vypitie čo i len jedného nápoja, ktorý obsahuje jedno bežne používané sladidlo, dokáže u žien aj mužov drasticky zvýšiť riziko leukémie, mnohopočetného meylómu a ne-Hodgkinovho lymfómu.

Toto je záver z najdlhšie prebiehajúcej štúdie, ktorá skúmala vplyv tohto karcinogénnu na ľudí.

Najväčšia štúdia o aspartáme

Žiada sa uviesť, že ide o najkomplexnejšiu štúdiu, aká bola o aspartáme kedy uskutočnená. Jej výpovedná hodnota je väčšia než predošlých štúdii, ktoré uvedené riziko nezachytili.

Počas nej výskumníci študovali dáta z Nurses Health štúdie a Health Professionals Follow-Up štúdie, ktoré pokrývajú obdobie 22 rokov.

Dokopy v nej boli analyzované údaje o 77.218 ženách a 47.810 mužoch. Po prenásobení počtu osôb a rokov sa dostaneme na číslo neuveriteľných 2.278.396 človeko-rokov.

To, čo robí túto štúdiu tak významnou oproti ostatným štúdiám, je aj dôslednosť, s akou boli hodnotené denné príjmy aspartámu u každej z osôb. Každé 2 roky boli totiž účastníci výskumu požiadaní o vyplnenie dotazníku týkajúceho sa ich stravovacích návykov.


Slabé miesto predošlých štúdií bolo, že príjem aspartámu sa u účastníkov skúmal len raz, čo ovplyvnilo nepresnosť ich výsledkov.

Ako jediný nápoj s aspartámom denne zvyšuje riziko rakoviny

Kombinované výsledky spomenutých štúdií zistili, že jediná plechovka nápoja o objeme 0,33 litra s obsahom aspartámu vedie k:

  • 42% zvýšeniu rizika leukémie
  • 102% zvýšeniu rizika mnohopočetného meylómu
  • 31% zvýšeniu rizika ne-Hodgkinovho lymfómu

Ak si teda spočítame všetky čísla, dostaneme, že dôjde k 175% zvýšeniu rizika, že človek ochorie na niektorý z uvedených druhov rakoviny.

Tieto výsledky boli získané za využitia multivariačného modelu sledovania relatívneho rizika, všetko pri porovnaní s účastníkmi, ktorí nepili nápoje s obsahom aspartámu.

Zdroje aspartámu v strave

Najväčším zdrojom aspartámu v strave bývajú práve takzvané diétne nápoje.

Dnes sa však už pridáva aj do ostatných nápojov, kde sa miešajú viaceré druhy umelých sladidiel s cukrom. Výrobcovia sa tým snažia znížiť množstvo kalórií, no nechcú ich označovať za diétne, lebo veľa ľudí takéto nápoje dnes už odmieta.

Okrem toho sa aspartám pridáva aj do takmer všetkých žuvačiek, lízatiek, mnohých pochutín a ďalších spracovaných potravín, či dokonca do liekov.

Preto si vždy prečítajte na obale, či ho vaša potravina neobsahuje. Označuje sa niekedy aj kódom E951.

Potvrdenie výsledkov výskumu na zvieratách

Táto štúdia znova raz ukazuje, aká dôležitá je kvalita výskumu.

Mnohé predošlé štúdie, ktoré nezistili súvislosť medzi aspartámom a rakovinou, boli buď príliš krátke, alebo príliš málo presné pri ohodnocovaní dlhodobého rizika.

Táto nová štúdia odstránila oba spomínané nedostatky.

Výsledok mnohých vedcov ani vlastne neprekvapil, pretože štúdia z roku 2006 robená na zvieratách (900 myší počas celého ich života) dospela k takmer identickým výsledkom – a to, že aspartám zvyšuje riziko lymfómu a leukémie u samcov aj samičiek myší.

K ešte závažnejším zisteniam dospela nadväzujúca štúdia zameraná na tehotenské (fetálne) obdobie u myší.

V tomto prípade sa ukázalo dokonca aj zvýšené riziko rakoviny prsníka u samičiek, ktoré boli počas vnútromaternicového vývinu vystavené aspartámu.

Záver

Uvedené nové poznatky v nás vyvolávajú kritickú otázku: Odhalia budúce kvalitné štúdie súvislosť aspartámu aj s ďalšími druhmi rakovín (mozgu, prostaty a podobne)?

Dnes máme viac dôvodov ako kedykoľvek predtým sa úplne vyhýbať tomuto umelému sladidlu v našej strave.

Ak by vás však napadlo vrátiť sa späť k malinovkám sadených cukrom, tak to nie je vôbec rozumné.

Konzumácia cukru je totiž pre vaše zdravie minimálne rovnako riziková. Najlepším riešením je zvoliť si čistú, neprisladzovanú vodu.

zdroj: http://www.badatel.net/len-1-napoj-s-tymto-sladidlom-denne-zvysuje-riziko-rakoviny-o-175/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Martina 2016-06-16 01:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tráví nás jak krysy. Hlavně že se o tom skoro nemluví, jako jo, není to žádný tajemství o tom aspartamu ale moje kámošky třeba, myslíte že o tom ví? V p*deli…

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2016-06-16 01:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je aspartám aj v Coca Cole? Teraz ju pijem a žiadny aspartám na etikete spomenutý neni. U ostatných druhov Coca Coly Zero a Light už aspartám uvedený je. Inak Coca Cola predávaná na slovensku je podradnejšej kvality než tá v česku nemecku a rakúsku.

Ikona diskutujiciho Ivet 2016-06-16 07:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tohle mě vždy tak rozčiluje: Abychom si ověřili, že dlouhodobé užívání jedu nás po čase zabije, vyzkoušíme to na tisících zvířat. My jsme přece ti králové planety a můžeme otrávit koho chceme, protože životy zvířat jsou méněcené.

Ikona diskutujiciho abbubc 2016-06-16 07:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj,

Ikona diskutujiciho Alue 2016-06-16 08:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]:  Každý si doma umí normálně ochutit vodu když chce, na to přece nepotřebuje návod.

Ikona diskutujiciho Fellien 2016-06-16 09:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Sladké nápoje nemám vůbec ráda, i když si dám jen trochu, tak je mi pak vždy hrozně zle i od žaludku. Já piju jen vodu, nebo čaje. A super je detoxikační voda, což je vlastně voda do které se přidá ovoce a bylinky dle chuti. Já mám nejraději vodu s borůvkama, mátou a jahodama :). Ale na léto je super i s pomerančem a citronem. A nejlepší detoxikační záležitost jaká exisuje je ráno šálek horké vody do kterého se vymačká půlka menšího citronu a vypít na lačno! Má to úžasné účinky na organismus, hlavně z hlediska odkyselení. Utratit peníze za sladké nápoje… No nevím, připadá mi to stejné jako vyhodit ty peníze z okna. Ale vyhodit z okna je asi lepší, pak člověk nedostane raka.

Ikona diskutujiciho Marja Virtanen 2016-06-16 10:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: Dělám to podobně, i když tu vodu s citronem po ránu ještě musím zkusit 🙂

Ikona diskutujiciho Fellien 2016-06-16 11:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Jojo, to nám říkali ve škole na biochemii, že je to super na čištění záchodu :D a že když to tak rozežere tu špinu v záchodě do čista, tak si máme představit co to asi dělá v našem těle. Radši jsem si to ani nepředstavila :D

Ikona diskutujiciho kamilka.jam 2016-06-16 11:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]:Když Coca Cole odpustíme tu hromadu cukru, dá se občas vypít. Nelijeme ji do sebe samozřejmě denně, ale v Coca-Cole, jako jediné (Pak ještě originál Pepsi, ostatní koktejly jako zero, light, atd., bych použila na ten záchod) je jako konzervant použita kyselina fosforečná, která příznivě působí na šroubovici DNA. Je dražší, proto do ostatních nápojů sypou levnou kyselinu citronovou. Tedy – mám-li chuť na něco s bublinkami, dám si raději Coca – Colu, kterou tak všichni zatracují a jedním dechem do sebe lijou "úžasné" minerálky plné kyseliny citronové, která nám způsobuje odvápnění…. jinak samozřejmě piju vodu a vynikající čaje TRONKA z www.hristina.cz.

Ikona diskutujiciho BE 2016-06-16 12:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Konáme zo zvyku … vôbec nemôžem piť džundžy , sú sladké. Dávam si vodu do džbánu, večer, postojí a klesne dolu "smeti" a vysmradne chlór.   Asi tak 2 cm zo dna vylievam, /pre zalievku kvetov/  napúšťam novú a tak stále dokola. Pravdou je, že máme dobrú vodu z kopcov…

Ikona diskutujiciho mia 2016-06-16 15:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

mimo toto téma, dívala jsem se Alue ba tvůj vlog, ve kterém kreslíš obrázek a u toho hraje hudba. Mrazící krásná kombibace. Co je to prosím za písničku? Sedí mi.

Ikona diskutujiciho Alue 2016-06-16 15:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]:  Two steps from hell – Victory

Ikona diskutujiciho Sigil 2016-06-16 19:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Článek je to pěkný, což o to. Tato informace také:

Ikona diskutujiciho ginze 2016-06-16 19:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aspartam jsem nepozřela snad už 3 roky, od té doby, co jsem se o jeho škodlivosti dočetla tady na stránkách. Vím, že dříve jsem někdy měla takové velmi řezavé bolesti do břicha, ale od té doby, co jsem vypustila všechny sladidla, se mi nic takového nestalo. Naštěstí se u nás doma nikdy nekupovalo nic s nálepkou light, bez cukru a podobné blbosti, tudíž jsem toho snad za svůj život nepozřela moc. Doma jsem všechny obeznámila s tématem škodlivost sladidel – díky tomu se k nám do domu nedostane už vůbec nic, v čem by něco bylo. Ono ale když člověk kupuje především základní, co nejméně zpracované potraviny, ze kterých si vaří a pije hlavně vodu, čaje a podobné, tak se nemusí téměř vůbec obávat.

Ikona diskutujiciho Alue 2016-06-16 20:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]:  Gratuluji 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek