Instantní káva – dávka akrylamidu v každém šálku

17.3.2016 v Prevence 26

Instantní káva byla poprvé vytvořena kolem roku 1770 ve Velké Británii a ve velkém se začala na trh dostávat na začátku 20. století.

Instantní káva v mnoha domácnostech nahradila kávu pravou, poněvadž její příprava je rychlejší. A protože je konečný výsledek pravé kávě docela podobný, pátrat dále po tom, jestli je lepší pravá nebo instantní, nás ani nenapadne.

Obecně se totiž má za to, že instantní káva je stejná jako pravá, jen v sušeném stavu. Původní postup výroby instantní kávy spočíval v tom, že se pravá káva nejdříve namlela, pak louhovala a výsledný extrakt se vysušil.

Tento postup a konečný výrobek byl však z hlediska praktičnosti trošku problematický.

Udržet instantní kávu tak, aby sušený prášek nenabíral vlhkost, byl problém, stejně jako to, aby se správně rozpustila a nezanechávala v hrnku kousky přilepené ke dnu.

V 50. letech se tedy tento proces zdokonalil a dnes máme instantní kávu rozpustnou, voňavou a velice podobnou kávě pravé.


Jak se instantní kávy vyrábí?

Výroba instantní kávy prochází následujícími (velice logickými) procesy: extrakcí, filtrací a koncentrováním.

Takhle popsaná výroba se zdá být relativně v pořádku a proto jsme ji pro vaše lepší porozumění trošku rozepsali. Proces extrakce znamená louhování kávy ve speciálních „kávovarech“. Zde firmy používají své preferované druhy kávy a speciálně předměkčenou vodu, která se do kávovarů k extrakci nalévá.

Následně dochází k opakovanému zahřívání na vysokou teplotu a ochlazování. Káva prochází redukčním procesem tak, aby na konci tekutina obsahovala 20-30 % pevných částic. Poté dochází k dalšímu „zhušťování“ (koncentraci) tak, aby tekutina obsahovala kolem 40 % pevných částic.

Pak se do kávy vrací její původní kávové aroma, které se při tomto procesu vytratilo, a to za použití různých plynů. A následně se káva suší do suchého prášku.

V dnešní době se používají dva procesy dokončení výroby – sušení horkým vzduchem a sušení mrazem. Sušení mrazem je nákladnější na výrobu a proto je častější sušení horkým vzduchem. Takto popsaný proces vypadá docela nevinně, možná si snad někdo všimne slov jako je „předměkčená“ voda, a nebo „různých“ plynů. Na toto vám spousta lidí odpoví: ,,to nic není .. trocha chemie, tu dnes máme všude .. to bych pak nic nesměl…“

Co už se bohužel tolik neprezentuje, je, že procesem zahřívání na vysokou teplotu vzniká nebezpečný akrylamid, který je spojený s výskytem rakoviny a neurologických problémů.

Akrylamid je látka, která vzniká u některých potravin zahřívaných na vysokou teplotu.

Jedná se především o instantní kávu a potraviny jako jsou hranolky, brambůrky. Bohužel byl akrylamid zjištěn i u některých dětských výživ (především těch obsahujících obiloviny).

Akrylamid způsobuje mutace DNA, urychluje růst tumorů a šíření rakovinových buněk. A pokud si do kávy přidáte umělé sladidlo, jako třeba sacharin, je to pro tělo skoro vražedná kombinace. (Sacharin má prokázanou spojitost s výskytem rakoviny tlustého střeva a prostaty .. a je předpokládaným spoluviníkem v mnoha dalších). Akrylamid byl prokázán u všech testovaných výrobků instantní kávy na trhu.

I přesto, že hodnoty v některých výrobcích nejznámějších firem jsou alarmující, výrobci se brání tím, že jinak kávu vyrobit nelze a že obsah akrylamidu je v souladu se směrnicemi EU.

Jediné doporučení, které prozatím mohli odborníci na instantní kávu nabídnout, je vybírat si instantní kávu lehce praženou (tzv. light roast), ta by měla obsahovat akrylamidu méně než tzv. dark roast, tedy tmavá, vysoce pražená.

My za HJ doporučujeme, pijte raději kávu pravou, ta akrylamid neobsahuje. Ani žádné plyny a ani měkčenou vodu. Šálek pravé kávy denně pro zdravého člověka může mít pozitivní vliv na organismus díky unikátním antioxidantům, které obsahuje.

Samozřejmě všeho moc škodí – opatrně s nadměrnou konzumací (i pravé) kávy. Je močopudná, takže nás může dehydrovat. Ke každé kávě vypijte sklenici vody. Nadbytek kofeinu stimuluje tvorbu kortizolu, hormonu, kterého potřebujeme přesně akorát. Jeho nadbytek negativně ovlivní spousty procesů v těle, jako je stres, záněty, tvorbu inzulinu a mnoho dalších. Denní dávka kofeinových nápojů by se neměla pohybovat nad 2 šálky denně.

Coffee Around The World

https://www.youtube.com/watch?v=aBLYSO0DSVI

zdroj: http://www.healthjam.cz

Komentáře

Ikona diskutujiciho Vénya Luna 2016-03-17 08:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Fajn článek, ale co zdroj, ze kterého čerpáš?

Ikona diskutujiciho BE 2016-03-17 10:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zdravím se zdravím od první ranní kávy pro zdraví :-)

Ikona diskutujiciho Erik 2016-03-17 12:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobré vědět. Je to fakt humus.

Ikona diskutujiciho lady Lianna Ellusive 2016-03-17 14:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem si v poslední době oblíbila spíš čistou čekanku (cikorku), nebo meltu (směs čekanky, ječmene a dalších věcí) . "Pravou kávu" , ať už turka nebo rozpustnou si už nedělám vůbec 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2016-03-17 16:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]:  Čistá čekanka se fakt ještě vyrábí komerčně? Můžeš mi doporučit konkrétní produkt? Já piju jenom meltu… zatím.

Ikona diskutujiciho lady Lianna Ellusive 2016-03-17 17:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Jmenuje se to Karo (s "K" na začátku, narozdíl od Nestlé) , a vyrábějí to Kávoviny podobně jako "klasickou" meltu. My to máme klasicky v potravinách, v kulaté dózičce (modrá dóza) . Jen si na jeden čtvrtlitrový hrnek dávám jenom jednu rovnou kávovou lžičku Kara, protože když toho dám víc, má to takový hořký ocásek …

Ikona diskutujiciho Lucie 2016-03-17 17:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsem taky pro to, aby se používaly co nejméně zpracované potraviny. Ale v tomto článku mi nesedí pár informací. Akrylamid vzniká vysokou teplotou hned na začátku při pražení kávových zrn. Při sušení instantní kávy mrazem pak už přece nemá jak vzniknout další. V pražených kávových zrnech je akrylamid obsažen v poměrně velkém množství. Pak je možnost si zajít např. do pražírny kávy a nechat si upražit kávu světlejší na míru :-)

Ikona diskutujiciho BE 2016-03-17 18:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Aluško, ja som narazila asi pred pol rokom v Bille na toto : čakanka, pražená, z Kávoviny Sereď, SK, 200 g za 65 centov. Zírala som ako puk. Pijem ju , vcelku mi chutí, lepšie ako melta.  

Ikona diskutujiciho Alue 2016-03-17 18:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]:  díky 🙂

Ikona diskutujiciho Arelia 2016-03-17 19:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kdo pije instantní kafe, tomu není pomoci :D

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2016-03-17 20:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kávu piju tak jednou za dva měsíce. Asi jí nepotřebuju pít tak moc, jako ostatní lidé. A vždycky si z toho udělám takový rituál. Ano, někdy je moc močopudná. Jednou jsem jí pila ve čtyři odpoledne a snad jsem byla během tří hodin osmkrát čůrat. Ale to je možná tím, že jsem preventivně vypila litr vody. To aby se člověk neodvodnil moc. Proto si myslím, že nejmočopudnější je voda.

Ikona diskutujiciho LDV 2016-03-17 20:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Občas si dám žaludovku ( dělají i více příchutí ) dříve se používala běžně, včetně žaludové mouky. http://zaludovka.cz/

Ikona diskutujiciho Jitka 2016-03-17 20:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V obchodech se zdravou výživou se dá najít čistě čekankových "káv" více. Já nakupuji v bioobchůdku Rozmarýna (u Anděla v Praze). Když osladím trochou stévie, tak si vyloženě chrochtám blahem. :o)

Ikona diskutujiciho ginze 2016-03-17 21:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Někde jsem četla, že když dá člověk mléko do kávy, tak je to velmi škodlivé…takže instantní kafe zalité mlékem, což je způsob jak ho pije většina lidí, je pro tělo asi dost zabijácké kombo.

Ikona diskutujiciho Alue 2016-03-18 09:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]:  Je chutově srovnatelá třeba s meltou, nebo má vlastní typickou chuť?

Ikona diskutujiciho Alue 2016-03-18 09:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]:  jj, tady o tom byl taky článek.. někde v archivu je zahrabaný.

Ikona diskutujiciho lynks 2016-03-18 10:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To jsem nepochopila…light roast  a dark roast..chápu to správně že normalní pražená káva vysoce pražená "dark roast" žádné akrylamidy neobsahuje? Jak je to možné?

Ikona diskutujiciho LDV 2016-03-18 11:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]: Má svojí typickou chuť, pro mě je taková hořčí, ale je to o zvyku, jeden čas jsem místo kávy nic jiného nepil.

Ikona diskutujiciho Amálka 2016-03-18 18:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

O tom tedy slyším úplně poprvé, tak děkuji za info. Nejvíc mi chutná turek a melta, ale instantní si taky občas dávám. Dneškem ho škrtám.

Ikona diskutujiciho kika 2016-03-18 18:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

instantná káva je strašná sr*čka, po jednom glgu som ju už nikdy viac nepila, ako to niekomu môže chutiť?

Ikona diskutujiciho Kač 2016-03-18 22:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Instantní káva je snad mým největším hříchem. Abych byla upřímná, naprosto ji miluju – s trochou mléka a půl lžičkou medu. A pokud budu ještě upřímnější, milovat je asi v tomto případě slabé slovo 🙁 Už se jí snažím omezit a nepopíjet denně, protože je mi líto, že si tím svou zdravou životosprávu hodně kazím. Asi ji hned nevyškrtnu, ale hned v pondělí se podívám ve zdravé výživě po nějaké čekankové kávě. Aspoň se postupně zbavím výčitek z toho, že zbytečně škodím svému organismu…

Ikona diskutujiciho Alue 2016-03-19 09:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[21]: Co melta? Mně chutná s mlíkem víc než kafe.

Ikona diskutujiciho Monie 2016-03-20 17:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Instantní kávu nepiju, nikdy jsem ji ani pravidelně pít nezačala.Dávám přednost Caru 🙂

Ikona diskutujiciho Jaroslav 2016-10-21 10:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hezký článek o instantní kávě! minimálně k zamýšlení http://www.cafeeternity.cz/a/instantni-kava-vite-co-vlastne-pijete

Ikona diskutujiciho hanka 2017-10-19 19:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímalo by mě, jak to, že se varuje před akrylamidem v instantní kávě, vždyť v zrnkové kávě musí být taky, když vzniká nad 100° a zrnková káva se praží při 200°? Akrylamid nevzniká jen v kávě, ale i ve vysokosacharidových potravinách -  brambory (proto se upozorňuje na chipsy a hranolky, pečené brambory),  taky chlebová kůrka a pražené snídaňové cereální směsi a taky kávovinové náhražky – to je právě ta melta, Karo. Jsou to pražené obilninové kávovinové směsi, takže tam taky musí akrylamid vznikat. Tady je o akrylamidu studie: http://www.chemicke-listy.cz/docs/full/2014_03_205-210.pdf

Ikona diskutujiciho Petr B 2017-12-01 08:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Článek asi správně poukazuje na látky, které by mohly být karcinogenní. Když si ale najdete konkrétní studie o obsahu akrylamidu a furanu, závěr je naprosto nesprávný. Tyto látky jsou totiž bohužel obsaženy ve všech kávách ( nevím, jestli to tedy platí ekologické produkty), přitom obsah v nápoji z pražené kávy může být i podstatně vyšší než z kávy instantní. Takovou studii najdete např. zde:http://www.fzv.cz/wp-content/uploads/2015/01/P.Kohout-M%C3%BDty-o-k%C3%A1v%C4%9B.pdf

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek