7 věcí, které ničí vaši štítnou žlázu + Recept na léčivý nápoj / DOPORUČUJI

29.1.2016 v Zdravověda 37

Štítna žľaza je hlavný kontrolný orgán, ktorý kontroluje to, ako telo využíva energiu, syntetizuje bielkoviny a tiež určuje to, ako citlivo reaguje váš organizmus na ostatné hormóny.

Existuje veľa vecí ovplyvňujúcich činnosť štítnej žľazy. Dnes si povieme o tých látkach, ktoré na ňu pôsobia toxicky a tiež uvedieme recept na nápoj, ktorý ju opäť privedie do normálu.

Nasledovných 7 vecí sa bežne nachádza v domácnostiach a nepriaznivo vplýva na vašu štítnu žľazu či dokonca ju môžu aj zničiť.

1) Pesticídy

Štúdie ukazujú, že vydaté ženy majú oveľa vyššie riziko rozvoja ochorení štítnej žľazy ako iné ženy. Príčina bude zrejme vo zvýšenom používaní niektorých látok uvedených nižšie.

Iné štúdie zasa zistili, že 60% z dnes používaných pesticídov ovplyvňujú produkciu hormónov štítnej žľazy.

Mnohé domáce čistiace prostriedky, hlavne tie s antimikrobiálnymi vlastnosťami či záhradné postreky na burinu, znižujú funkciu štítnej žľazy a zvyšujú inzulínovú rezistenciu.


2) Sója a sójové výrobky

Fytoestrogény nachádzajúce sa v sóji znižujú aktivitu enzýmu štítnej žľazy peroxidázy, ktorý je zodpovedný za tvorbu ďalších hormónov. Sója dokáže narušiť normálnu činnosť štítnej žľazy aj tým, že znižuje telesnú využiteľnosť jódu.

Robí to tak, že blokuje proces, pri ktorom sa jód zabudovává do hormónov štítnej žľazy.

Pozn Alue: Roky a roky právě z tohoto důvodu varuji, nejezte nic v čem je sója! Ničí hormonální systém!

3) Fluór

Podľa niektorých zdrojov 2 až 5 mg fluóru denne počas niekoľkých mesiacov dokázalo výrazne znížiť funkciu štítnej žľazy.

Tento problém sa týka hlavne ľudí, ktorí žijú v oblastiach, kde sa fluór pridáva do pitnej vody (údajne kvôli znižovaniu tvorby zubného kazu).

Odporúča sa vyhýbať sa takejto vode a tiež nepoužívať zubné pasty či dentálne vody s obsahom fluóru.

4) Bróm a bromidy

Bróm je pre štítnu žľazu silne toxický.

Bohužiaľ, dnes sa nachádza vo veľkom množstve domácich produktov – od čistiacich prostriedkov, cez cestoviny až po domáce elektrické spotrebiče, koberce a nátery na nábytok, kde sa využíva ako látka proti horeniu.

Dokonca, často aj naoko zdraví pacienti majú v krvi vysokú hladinu týchto brómových spomaľovačov horenia.

5) Chloristany

Chloristany sú vedľajším produktom vznikajúcim pri horení leteckého benzínu, palív pre rakety, ale aj bežnej pyrotechniky. Používajú sa tiež v automobilových airbagoch.

Chloristany sa často vyskytujú vo vode, ktorá sa využíva na zavlažovanie poľnohospodárskych plodín, cez ktoré potom sa dostávajú do ľudského tela.

Štúdia vykonaná americkým Úradom pre kontrolu chorôb (CDC) uvádza, že existuje priama súvislosť medzi úrovňou chloristanov v krvi a produkciou hormónov štítnej žľazy.

6) Halogény

Nadmerné vystavenie sa halogénom môže narúšať transport jódu v tele.

Halogény sú 17. skupinou prvkov periodickej sústavy, do ktorej okrem už spomínaného fluóru a brómu patria aj chlór, jód a astát.

Ide o chemicky podobné prvky, ktoré sa v organizme zúčastňujú tých istých reakcií a môžu tak nahrádzať a vytláčať jód, pretože sa viažu na tie isté receptory ako on.

Halogény sa do tela dostávajú prostredníctvom jedla, vody aj vzduchu.

7) Plasty

Plasty sú škodlivé nielen pre životné prostredie, ale aj vaše telo. Z plastov sa často uvoľňuje chemický prvok stíbium.

Ten je však len jedna starosť.

Štúdia vykonaná Univerzitou v Kodani zistila, že hladina stíbia v ovocných džúsoch, ktoré boli skladované v plastových fľašiach, bola 2,5 krát vyššia ako je bezpečná úroveň pre pitnú vodu.

Nápoj na podporu a regeneráciu štítnej žľazy

Pre výrobu nápoja na posilnenie funkcie štítnej žľazy a jej regeneráciu budete potrebovať nasledujúce ingrediencie:

  • 1 pohár (2 dcl) nesladenej brusnicovej šťavy
  • 7 pohárov (1,4 litra) čistej vody
  • 1 čajovú lyžičku škorice
  • 1/2 čajovej lyžičky zázvoru v prášku
  • 1/2 čajovej lyžičky muškátového orecha
  • 3/4 pohára čerstvej pomarančovej šťavy (z približne 3 pomarančov)
  • 1/4 pohára čerstvej citrónovej šťavy (z približne 1-2 citrónov)

Príprava a užívanie

Priveďte vodu do varu. Znížte plyn a pridajte do nej brusnicovú šťavu, škoricu, zázvor a muškátový orech.

Dobre to premiešajte a nechajte povariť na miernom ohni 20 minút. Následne vypnite plyn a nechajte to vychladnúť na izbovú teplotu.

Potom do nápoja primiešajte pomarančovú a citrónovú šťavu.

Tak a to je všetko, prajeme dobrú chuť! Užívajte podľa potreby, najlepšie aspoň pár pohárov denne.

Přeloženo z: 7 Toxins That Are Damaging Your Thyroid! Homemade Drink That Reverses Thyroid function

Zdroj: http://www.badatel.net/7-veci-ktore-nicia-vasu-stitnu-zlazu-recept-na-liecivy-napoj/

Komentáře

Ikona diskutujiciho M 2016-01-29 11:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Díky za tento článek. Zjistili mi lehce sníženou a hned do mě začli rvát prášky.:(

Ikona diskutujiciho Alue 2016-01-29 11:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Prášky vysaď. U lehce snížené ti dali chemku, aby ti způsobili co největší problém a mohli tě pak dopovat ještě víc. Nenech se.

Ikona diskutujiciho Ivet 2016-01-29 11:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to velmi těžké vědět co vlastně je pro nás lepší, na jednu stranu je nám vtloukáno, že je třeba dostatek bílkovin, které nemám z masa, když ho nejít a na druhou zase škodlivost sóji. Kde tedy brát bílkoviny? Nechci jíst každý den luštěniny, doplňovala jsem to tedy občas tofu, ale to je taky sója.

Ikona diskutujiciho A. 2016-01-29 11:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je nějak možné přírodně nahradit léky, co dodávají hormony do těla, poté co byla štítná žláza úplně odstraněna (odoperována) ? Nebo už se s tím nedá nic dělat a veškeré funkce štítné žlázy jsou navždy ztracené ?

Ikona diskutujiciho Alue 2016-01-29 12:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]:  Tady už není přirozená pomoc, když do sebe člověk nechal řezat. I velice nemocná žláza se dá léčit, ale když už není, co pak léčit? – Pak je závislost na lécích. Lidské tělo není přírodou stavěné na to, aby se mu braly orgány, proto ani v přírodě není léčba na amputace.

Ikona diskutujiciho Lucka 2016-01-29 14:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Ivana 2016-01-29 14:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc děkuji za tento článek, také si v posledních dnech i místo soli dávám mořské řasy. Vzpomněla jsem si na recept manželů Patakyových(reflexní terapie), ti doporučují jako dobrou zásobárnu jodu třešně a višně, prý je dobrý i čaj ze stopek.

Ikona diskutujiciho Aneta 2016-01-29 15:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

já jsem se narodila bez štítné žlázy, takže musím brát prášky už od mala a nejspíš do smrti mi řekl doktor. Nevím, jak jinak to řešit.

Ikona diskutujiciho Doktorka se srdcem 2016-01-29 16:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Doplním, že voda v ČR se nefluoriduje, takže v ČR připadá v úvahu jen ten fluor v zubní pastě – nebo event. ve vodě balené – dle složení.

Ikona diskutujiciho VS 2016-01-29 16:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V podstatě tenhle článek nevylučuje, co jsem doposud na tohle téma přečetl. Mám dceru se stejným problémem a jelikož bere léky delší dobu a měla by je brát celý život, pátral jsem. Náhodou jsem nedávno četl o jódu a tam bylo vysvětleno co způsobuje brom a flor, mimo jiné. Jednoduše řečeno váže se místo jódu. Bylo doporučeno, zvýšit hodně dávky správného jódu, vlastně šlo o přečíslení té reakce. Co se týká léčby zvolili jsme, homeopatii s odparaztováním na všech úrovních. Ono totiž vypadá, že ti paraziti způsobují mnohá onemocnění a pokud člověk něčím trpí, měl by tím asi začít. Nestačí však jen si něco přečíst a šup jsem čistý, je to složitější a je lepší sehnat si někoho zkušeného, kdo poradí a provede nás. Nestačí jen do sebe nalít MMS, jsou i takové potvory na které nestačí. Pokud ještě nedošlo k poškození, prý se to vyléčit dá, je to sice dlouhodobější léčba, ale není to léky na celý život. Taky mi došlo, že vegetariánství a veganství je o něco složitější než se prezentuje a každý to má trochu jinak. Proto si myslím, přejít musíme hlavně na správnou stravu

Ikona diskutujiciho Doktorka se srdcem 2016-01-29 16:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Já Vám nemůžu nic radit, ale já sama bych taky tablety nebrala a zkusila to bez nich. Jestli máte opravdu jen sníženou činnost štítné žlázy bez účasti autoimunity, tak jíst přirozeně se vyskytující jód. Kde všude jód je (a kde je ten „umělý“ z krmiv, kterému bychom se měli vyhýbat), k tomu pomůže tabulka, kterou jsem se snažila zpracovat jak pro lidi s nesnášenlivostí jódu, tak pro lidi s jeho nedostatkem:

Ikona diskutujiciho Raja 2016-01-29 16:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Přečtěte si Dr.Grahama 80/10/10, je to sice RawfoodVegan, ale nejen bílkoviny jsou tam výborně vysvětlené a budete se divit, kolik a kde je rostlinných bílkovin ukrytých) Kdo by je hledal třeba v pomerančích;)

Ikona diskutujiciho VS 2016-01-29 18:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]:S tím jódem to není jednoduché

Ikona diskutujiciho Doktorka se srdcem 2016-01-29 19:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]: Já myslím, že nemusíte chodit nikam na výzkumy do ciziny, stačí si přečíst, co jód dělá u nás (přiznám se, že Mercola a spol. už mě unavuje). Za všechny příklady jen tyto 2 odkazy, další jsou uvedené vždy pod mými články jako "literatura"):

Ikona diskutujiciho VS 2016-01-29 21:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]:Nic protivám v tom nehledejte, jen mi tak napadlo, že pokud se objevují protichůdné informace, nejde z toho vyvodit jednoznačnou poučku a za tou stát, taky si myslím, že to asi bude ten problém a dost možná záměrný. Taky se domnívám, že problém se štítnou žlázou je jen následek něčeho jiného. Každopádně je dobré o tom psát své zkušeností, tenhle problém trápí hodně lidí

Ikona diskutujiciho Doktorka se srdcem 2016-01-29 22:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]: Nebojte se, nic v tom nehledám :-) Jen hájím "boj proti jódu" na základě mých i cizích zkušeností. Ono poznat, že to máte vlastně z jódu, je dost těžké. A každý to má právě jinak. Dívčina nahoře, na kterou jsem taky reagovala, má čistou hypofunkci ŠŽ a jód tedy potřebuje. Ale takových zas tolik není …

Ikona diskutujiciho Satakieli 2016-01-29 22:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Co říkáte na Vincentku? Jeden litr obsahuje jódu 6,88 mg. Na obalu píšou, že 25-30 ml doplní denní dávku jódu. Na druhou stranu je to anorganický jód, takže těžko říct, jestli je tělem dobře využitelný.

Ikona diskutujiciho Nika 2016-01-30 04:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue, děkuji za článek. Před pár lety mi zjistili chronický zánět štítné žlázy (podle nich) a nasadili Letrox. Asi půl roku jsem to brala, ale pak se ve mně něco bloklo a odmítla jsem to – asi intuice. Následně jsem asi 2 roky chodila na kontrolu a doktorům nic neřekla, že to neberu. Oni vždy chválili, že prášky to "drží" při stabilitě, že je to v pořádku. Krevní testy jsem měla také v normě. Posléze jsem se "přiznala" a oni byli zaskočeni a řekli: "Aha, no tak to tedy nemusíte brát, kdyz testy krve jsou v normě." Takže defacto jen zkoušeli a nevěděli nic jistě! Myslíš, že i tento chronický zánět se dá vylečit? Jak, krom zmíněných rad v článku? Děkuji!

Ikona diskutujiciho Tauri 2016-01-30 10:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ještě bych zařadil další věc, kterou ji ničí a tou je mobilní telefon..

Ikona diskutujiciho Alue 2016-01-30 10:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[19]:  Ano, to rozhodně ničí. A velice.

Ikona diskutujiciho KatchaJ 2016-01-30 11:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za tento článek. Samožřejmně i já měla problém ze štítnou, brala prášky, až mi, "světe div se" úplně přestala fungovat. Děkuji za radu a recept, zkusím, nemám co ztratit :-)

Ikona diskutujiciho M. 2016-01-30 18:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alu, obávám se, že nebude tak lehké se zbavit závislosti na prášcích na štítku. Lékaři mě na začátku vylekali natolik, že jsem ty prášky ochotně začla brát. Samozřejmě to mělo dohru: Zkusmo jsem je vysadila na měsíc a začly mi různé potíže (které jsem ale předtím neměla když jsem o štítné žláze nevěděla a žila spokojeně bez jakýchkoliv prášků). Tak jsem je nasadila opět. Teď lituju, že jsem se nechala tak vyděsit a ochotně je začla do sebe cpát, protože to vypadá, že si to tělo na to hrozně navyklo a bez nich už ŠŽ zlenivěla úplně. I když beru tu nejmenší dávku a i z ní jen půlku.

Ikona diskutujiciho Alue 2016-01-30 23:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[22]:  Nemysím to jako útok, ale hlavně nerozumím proč k těm doktroům vůbec lidé chodí…

Ikona diskutujiciho Jindra 2016-01-31 13:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[23]: pokud jses zamestnanec, musis povinne na prohlidky, pres to nejede vlak. Taky se vzdy desim, co mi najdou, je to stres. Ale zas kdyz clovek projde, tak ma chvili klid, ze je v poradku.

Ikona diskutujiciho Coubee 2016-01-31 15:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]:K těm bílkovinám, zkus třeba chia semínka, konopná semínka, taky brokolice je supr zdroj bílkovin. Je toho dost, stačí hledat 🙂

Ikona diskutujiciho Jarka 2016-01-31 21:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[24]:My taky máme povinné preventivní prohlídky, ale poslat mě můžou kam chtějí. I kdyby mi někdo napsal nějaký "léky", tak si je vyzvedávat a brát nebudu. To na mě zkoušeli před 4 rukama ohledně vysokýho tlaku, ale já jej měla zvýšený a kdo by neměl když sedí hodinu v čekárně u lékaře. A dostala jsem recepty i u specialistky, ale ty šly vždy do koše a na kontrolním vyšetření mě vždy doktorka chválila jak mi prášky zabírají i když jsem žádný nebrala. Chodila jsem tam půl roku a pak jsem chodit přestala a mám pokoj.

Ikona diskutujiciho M. 2016-02-01 12:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Něco se jim nelíbilo v krevních výsledcích, Alu, a tak mě začli posílat všude možně a pátrat. Je to dlouhý příběh, ale psychicky mě doktoři úplně zničili. Nic nenašli, tak se pak tvářili jakoby nic a běžte do práce, je to jen krev. Ale že ze zdravé veselé mladé holky udělali psychicky zlomenou trosku jen proto, že něco nebylo "podle tabulek", to jim nikdy…nikdy nezapomenu. Právě jsem ve fázi hledání nového obvoďáka.

Ikona diskutujiciho Ameline 2016-02-01 13:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: A jíš mléko a vejce? Tvarohy, sýry – to je dobrej zdroj. Dost jich je i v ořeších a semenech, ale taky se spoustou tuku. Na druhou stranu, v rostlinných zdrojích se jinak většinou nachází se sacharidama a když jsem to neřešila a ze zvířecích zdrojů jedla jen netučnej tvaroh, jídala jsem tak dost nízkotučně, což mi dělalo dlouhodobě zle. Já jsem jinak hodně luštěninová, takže mám výhodu. Zeleninový saláty z čočky nebo fazolí, kaše ze zelenýho hrachu, levný, zdravý, dobrý, dá se s tím čarovat.

Ikona diskutujiciho pupuh 2016-02-10 19:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zapomněla jste na jód, v některých případech je taky toxický pro štítnou žlázu.

Ikona diskutujiciho Tina 2016-02-19 14:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Som väčšinu môjho života vegetariánka (od 12. tich) a mamka ma vždy nútila jesť aspoň Tofu (väčšinou v Bio kvalite, aj tak som ho nemala veľmi rada, no potom som si zvykla), kupovali mi vegetariánkske salámy zo sóje a pod. Posledný rok jem namiesto Tofu radšej syry, jogurty, vajíčka a iné strukoviny kvôli esenciálnym aminokyselinám. No čím dlhšie som na veterine tým viac uvažujem nad vegánstvom – aj keď vajíčka kupujem z voľného chovu – stále sa kvôli nim zabíjajú mladí kohútikovia, to isté sa deje s býčkami mliekových a to ani nehovorímo tom utrpení ktoré som naživo už videla na farmách a mala som čo robiť aby som neplakala. Aj na biofarmách sa kohútikovia a býčkovia zabíjajú a kravy sú oplodňované tak často ako to len ide. Ako prijmem dostatok esenciálnych aminokyselín v bielkovinách bez sóje a syrov a iných mliečnych výrobkov a vajíčok ? (tie majú všetkých 20 esenciálnych aminokyselín) To fazuľa, šošovica, hrach stačia? Aj kvôli B12 je mi jasné, že človek nie je prirodzene vegán, no je to morálne rozhodnutie.

Ikona diskutujiciho hanka 2017-04-27 21:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[22]: Mám podobnou zkušenost. Snížená funkce ŠŽ od 14 let, brala jsem prášky a ve 22 jsem si je vysadila, dva roky to bylo v pohodě a pak začaly problémy (tělo umí nějakou dobu žít ze zásob z umělých hormonů, ale pokud se to neléčí, pak se to může zhoršit). Léčím se tedy dlouhodobě svépomocí, ke snížené fuknci mám sklony a máme to v rodině. Co můžu určitě doporučit je pohyb, cvičit nejlépe denně a ať se tělo zpotí (aerobik, běh…), sice pokud jsi unavená při snížené fuknci ŠŽ tak se ti do toho nebude chtít, ale překonej se a uvidíš že za pár dní to bude mnohem lepší, dá se do pohybu metabolismus a stimuluje se ŠŽ. Pak je výborné cvičení sestavy hormonální jógy podle Dinah Rodrigues (myslím že je na youtube a existuje i kniha). Zvlášť výborná na ŠŽ je svíčka (vydržet aspoň pár minut a prodýchat), pluh a pozice ryby. Já tyto pozice cvičím vždycky po aerobiku, je to bomba.

Ikona diskutujiciho Alue 2017-04-28 10:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[31]:  děkuji za skvělý komentář a doplnění k tématu!

Ikona diskutujiciho Lada 2019-09-29 14:51:51 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Díky za článek, ale teď babo raď.
Dělali mi krevní testy kvůli tomu, že se se mi na hlavě dělaly lysiny. No zjistili sníženou funkci štítné žlázy. Nic jinýho mi neřekli, dali vysledky do ruky a s nima mě poslali jinam.
No jak jsem to doma prohlížela, tak bylo červeně vyznačený, že mám v krvi flour. Nikdo to neřešil a já taky ne, až to teď čtu.
Ale, žijeme na vesnici a máme vlastní studnu a vodu. Necháváme dělat rozbor vody a vždycky je O.K. Já nikdy moc nepila, ale asi měsíc před testama, jsem začala dodržovat pitný režim. Nějak mě hned napadlo, že je to z té vody. Ale jak?
Jedině, že by to bylo z pesticidů a z těch sra… co dávají sedláci na pole, aby měli úrodu.
A teď co s tím? Pomůže převaření?
Obecní voda zase smrdí chlórem.
Asi budu muset kupovat balenou či co.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-09-29 18:41:57
Ikona diskutujiciho
sipka

Chlór z vody do cca dvou hodin vyprchá a v krvi ho mít nemůžeš. Fluor se dává do vody v USA, ale u nás ne. Co ale asi v krvi máš, je fluor, který máš pravděpodobně ze zubní pasty. Snížená štítná žláza je v normálním jazyce řečeno problém v hormonálním systému. Nedostatečná tvorba hormonů. Léčit se to dá, ale farmamafie zakazuje nelékařům cokoliv radit druhým lidem ohledně zdraví.
Přečti si tohle:
https://aluska.org/vliv-nadmerneho-prijmu-fluoridu-na-lidsky-mozek/
https://aluska.org/vladimir-putin-zakazal-traveni-sveho-lidu-fluoridem/

Ikona diskutujiciho Lada 2019-09-29 14:55:49 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ještě dodám, že kromě té vody mě nic jinýho nenapadlo.
Takže až dojdou výsledky, budu chytřejší. Když bude voda v poho, tak fakt nevím z čeho jinýho.

Ikona diskutujiciho Lada 2019-09-29 22:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo jo, díky. Pomalu to tady pročítám.
Takže teprve zjišťuju, co za srajdy používáme a kde všude jsou.
Narazila jsem na tvé stránky a informací moc najednou😁, ale všeho druhu co mě zajímá.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-09-30 06:46:11
Ikona diskutujiciho
sipka

díky 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek