Auroville: experimentální město bez peněz, politiků i aut

2.10.2018 v Zprávy 18

Město úsvitu, tak se přezdívá velké osadě na jihu Indie, v níž v současnosti žije nastálo 2500 lidí. Obec byla založena v roce 1968 ve snaze ustanovit ideální společnost, která by fungovala na základě nového vědomí. Bez vlády, policie, peněz i náboženství. Jenže v reálu tam prý až taková idylka není.

 

 

S nápadem založit osadu Auroville přišla Mirra Alfassa, spirituální vůdkyně známá jako „Matka“. První plán města načrtla v roce 1965 a rozdělila ho do čtyř zón – industriální, kulturní, obytné a mezinárodní, kde mohou pobývat návštěvníci.

 

Francouzský architekt Roger Anger pak její vizi zhmotnil a vyprojektoval město tak, aby při pohledu shora znázorňovalo spirální galaxii, složenou z domů, veřejných budov, farem a lesů. Zatím však hustota staveb ani zdaleka nedosahuje zamýšleného záměru.


 

 

Celá osada je projektována v kruhu a při pohledu shora má znázorňovat spirální galaxii

 

Původně bylo město navrženo pro 50 000 lidí, ale v současnosti v něm nastálo žije jen 2500 obyvatel. Okolo 5 000 turistů sem každoročně zavítá.

 

 

Auroville má status mezinárodního města. Jeho obyvatelstvo tvoří přes 50 různých národností a kultur, mezi nimi i dva Češi. Údajně spolu vycházejí bez nejmenšího problému, protože nemají politický systém, náboženství, nepoužívají peníze a veškeré potřeby k životu získávají prostřednictvím systému směny.

 

Den v Auroville, Indie

https://www.youtube.com/watch?v=2NTWJfT6wNM

 

„Na Zemi by mělo být místo, které žádný národ nebude moci prohlásit za své vlastní, kde by všechny lidské bytosti dobré vůle s upřímnou touhou mohly žít volně jako občané světa a podléhat jediné autoritě – nejvyšší pravdě. Místo míru, svornosti a harmonie, kde všechny bojovné instinkty v člověku budou využívány výhradně k překonání příčin lidského utrpení a strádání, slabosti a ignorance a k vítězství nad omezením a postižením. Místo, kde potřeby ducha pokroku a zájmu o něj předstihnou uspokojení z touhy, vášně a honby za potěšením a materiálním požitkem,“ zní idea, na jejímž základě město vzniklo.

 

Komunitní radnice

 

Postupem let se Auroville stalo vzorovým modelem města, kde se uplatňuje množství ekologických technologií, léčí se zde podle principu holistického přístupu a zkoušejí se zde nové metody výuky. Obyvatelé se snaží být soběstační a pěstují si sami většinu potravin. Promyšleně také hospodaří s vodou, získávají energii ze slunce a vyrábějí si bioplyn.

 

 

Autům je vjezd do města striktně zakázán a také se tam nikde nesmí prodávat alkohol. Dodržování pravidel však není vynucováno, protože město nemá vládu, úředníky ani policejní síly. Z pohledu místních občanů město funguje na základě systému vzájemné důvěry mezi jeho obyvateli.

 

 

Ne všichni ovšem sdílí tento optimistický pohled. Reportér Mady Crowell, jenž pro web Slate psal o Auroville reportáž, tvrdí, že město se potýká s řadou vážných problémů. V posledních pár letech tam zaznamenali případy loupeží, znásilnění, sebevražd a dokonce i vražd.

 

 

Pokud jde o zákaz konzumace alkoholu, tak Crowell se od jednoho místního taxikáře dozvěděl, že nikdo tohle pravidlo ve městě nedodržuje. Mnoho obchodů a restaurací stále dává přednost platbám v hotovosti a není jasné, kdo vlastně kontroluje veškeré komunitní finance, kterých rozhodně není málo. Indická vláda město dotuje miliony rupií ročně a další příspěvky přicházejí též od různých soukromých dárců.

 

 

Jinými slovy, utopické plány města možná nefungují tak úplně podle původních idealistických představ jeho zakladatelky, ale určitě jsou to všechno krásné vize, podle kterých by lidstvo mohlo žít někdy v budoucnosti, až se stávající model lidské společnosti přežije.

 

zdroj: http://extrastory.cz/auroville-je-experimentalnim-mestem-bez-penez-politiku-i-aut-chcete-vedet-jak-se-tam-lidem-dari.html

Komentáře

Ikona diskutujiciho armag 2018-10-02 07:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

zvláštní, že jim tam ušáci ještě nepřibombardovali demokracii, už podle toho si můžete domyslet, jak to s tou bezpolitičností je.

Ikona diskutujiciho Dexter 2018-10-02 07:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Utopie ktera muze fungovat v ramci jedine generace. Takovych pokusu uz bylo, a vsechny ztroskotaly na lidske podstate.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2018-10-02 10:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pekné. Utopistické systémy sú navrhnuté tak že môžu fungovať pomerne slušne nejakú dobu ale nie dlhodobo. Vydrží to tak dve generácie a tretia už bude chcieť/musieť žiť inak.

Ikona diskutujiciho v@v 2018-10-02 16:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

2a3.-Problém je v lidech,nic není utopie.Vždy se najde parazit který vše jen zneužije pro svůj prospěch a dělá jen bordel.Pijavic je jako máků a tohle je pro mnoho vyjebánků magnet.Mě svého času hodně zajímalo,proč se dovolilo vyhubit tolik Indiánu,odpověd byla docela zajímavá".Ví to zde někdo?

Ikona diskutujiciho :) 2018-10-02 20:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mazec, jo neco takovyho sem si taky predstavovala, to bych brala, jsou I komunity kde takto lide ziji

Ikona diskutujiciho kalia 2018-10-02 21:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: proč? (proč budou chtít nebo proč budou muset žít jinak další generace)

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2018-10-03 01:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pretože sa to rozpadne, ako to už u utopických spoločností býva, preto prečo sa rozpadol nám socializmus, tiež vydržal dve generácie, ja neviem prečo sa to rozpadne, len že je to tak nastavené. Tých dôvodov môže byť viacero. Ďalšie generácie omrzí život v uzavretej spoločnosti a bude ich lákať svet tam vonku. Bude stúpať kriminalita a budú musieť pritvrdiť, až sa z toho stane niečo iné než to pôvodne bolo. Alebo im to jednoducho vláda zatrhne a prestane to dotovať.

Ikona diskutujiciho armag 2018-10-03 10:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To máš něco podobného jako kibucy v Izraeli. Zpočátku jsou lidi spokojení, pak přijdou děti a těm už se přestane líbit, jak to tam chodí, aže si bez povolení rady starších ani neprdnou.

Ikona diskutujiciho Michaela 2018-10-03 15:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: nas socialismus se rozpadl protoze byl financne neudrzitelny. Mimochodem kdo by si myslel, ze v Cesku je kapitalismus – neni. V podstate tam mame socialismus porad (zdravotnictvi a skolstvi zadarmo, atd). Kdo by chtel videt kapitalismus v praxi, at si zkusi zit par let na Zapade. Oba systemy maji sve pro a proti.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2018-10-03 20:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: Ok, proč se dovolilo vyhubit tolik Indiánu?

Ikona diskutujiciho armag 2018-10-03 20:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]:Asi nepracuješ, protože jinak bys viděla, že na výplatní pásce je srážka z platu kvůli sociálnímu a zdravotnímu pojištění.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2018-10-03 21:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: Právě keby nepracovala, tak by to pocítila najviac, lebo by si to musela platiť sama.

Ikona diskutujiciho kalia 2018-10-04 01:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: z těch důvodů bych chápala "Ďalšie generácie omrzí život v uzavretej spoločnosti a bude ich lákať svet tam vonku."

Ikona diskutujiciho armag 2018-10-04 10:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]: Možná je teprve na škole, za studenty platí zdravotní pojištění stát. Tedy my všichni, protože to platí z peněz, které stát ukradl lidem na daních.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2018-10-04 14:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]: no jo, s takýmto negativistickým zmýšlaním nikdy nič nevybudujeme. Ale potrebná aj podpora vlád.

Ikona diskutujiciho Michaela 2018-10-04 20:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: Praveze pracuju, uz peknych par let, tudiz jsem na zdravotnim uz odvedla nejakou tu castku :-) Momentalne ziju v Holandsku a tady nejenom, ze si platis zdravotni pojisteni (min 100 eur mesicne), ale prakticky navic platis i za kazdy jednotlivy zakrok nejakou castku navic. Takze v Cesku je to opravdu porad jeste "zadarmo". :-) Ono opravdove zadarmo nemuze byt nikdy nic, vzdycky to nekdo zaplatit musi, ale lidi na to bohuzel u voleb radi slysi.. ;-)

Ikona diskutujiciho armag 2018-10-05 11:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[16]: V Nizozemsku něco připlácíš. V ČR se za mnoho věci také připlácí a stále toho přibývá. Zadarmo je jen pobyt v nemocnici, tam ale nikdo nechce být, protože to tam stojí za prd.

Ikona diskutujiciho Ivan 2018-10-05 19:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Znie to akou Alueville :-)

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek