Recept na Pampeliškový med

6.5.2020 v Doporučení 19

Na pampeliškový med mám pěknou vzpomínku z dětství. Sbírali jsme za pěkného počasí květy pampelišek a mamka je pak svařila na medík. Nebyla se svým výsledkem spokojená, protože její med byl velice řídký, ale chutnal skvěle. Pro mě to byl svátek, protože na pravý med jsme neměli peníze, takže se nekupoval a když nám ho někdo daroval, tak jsme měli zakázáno ho jíst běžně a spíš jsme se na něho rok dívali ve skříňce. Pampeliškový med byl ale volně k dispozici. K mému zklamání už se pokus s jeho vařením nikdy nezopakoval, ale po letech jsem na něho začala vzpomínat a každý rok si říkat ,,tak letos bych ho mohla uvařit“. A pak na to nikdy nezbyl čas, vždycky byla spousta jiné práce, která byla důležitější, která víc hořela, která nepočkala a pampelišky mezitím odkvetly. Ale letos je to jiné. Letos už mám kompletní jarní úklid i s malováním, mytím a reorganizací hotov a konečně mám tedy prostor na vymýšlení zajímavých aktivit. Tak na ten pampeliškový med konečně došlo.



Co potřebujeme:

Květy pampelišek – pouze rozkvetlé hlavičky
Cukr – může být klasický bílý, já použila třtinový, který medu i přidá barvu
Citrony – chemicky neošetřené, ke kulinárním účelům
….. a samozřejmě čisté uzavíratelné skleničky a vodu, abychom byli kompletní 😀

Můžete udělat jednoduchý jednodruhový med, ale nebojte se trochu experimentovat a doladit si ho. Obvykle to co je z dobře vybrané kompozice bývá lepší, než pouze jednodruhové. Aby byl můj med bohatější, prošla jsem se od pampeliškové louky dál a hledala i jiné květy. Našla jsem například všechny tři barvy hluchavek, nejvíc fialových, takže jsem jich do plátěné tašky nasbírala asi tři hrsti. Doma jsem pak ještě přisypala sušené lístky růže stolisté, kterou mám koupenou na čaj. Čaj z růže totiž nádherně voní a je pěkně červený.
Našla jsem i zmínky o tom, že lidé dávají do pampeliškového medu (kromě dalšího kvítí co najdou) i trošičku koření jako skořici nebo badyán. Někdo k citronům přikrojí i pomeranč a někdo dává bylinky, odzkoušená je čerstvá meduňka. Já si vystačila s hluchavkou a růží.

Počty u pampeliškového medu fungují úplně jednoduše:

1 várka představuje:
400-450 květů pampelišky, do toho přijdou 2 kila cukru, 2 citrony a 2 litry vody.

Pampeliška by se měla sbírat za slunného dne, za pěkného počasí, ideálně dopoledne.

Abych nemusela na louce otrocky počítat květy, po příchodu domů jsem si jednoduše zvážila 50 odpočítaných pampelišek, které měly 35 gramů. Pak jsem zvážila kolik jsem toho vlastně donesla domů a měla jsem přesně 590 gr květů, do kterých jsem ještě přidala hrstku sušené růže stolisté. Do těchto 590 gr jsem tedy dala 4 citrony, 4 litry vody a na sváření 4 kg cukru.

Kdo se bojí brouků  a pavouků, ten by měl květy zlehka opláchnout vodou, ale zbaví tak květy pylu. Kdo je z vesnice a má okna na hnůj, jenom vytřepe plátěnou tašku, oklepe brouky z květů už při sběru a který brouk včas neutekl, ten se prostě povaří. Nakonec se to stejně cedí přes plátno, takže vám ve sklenicích žádní hmyzáci plavat nebudou.

Vezmete velký hrnec, květy do něj nasypete, nakrájíte na kolečka citrony, přidáte do hrnce a zalijete vodou. Ty citrony tam přijdou i s kůrou, ale když najdete jadérko, tak ho vyloupněte a dejte pryč. Celé dílo pak přivedete k mírnému varu, 10-15 minut necháte zlehka provařit a pak odstavíte a necháte do druhého dne odležet. Já jsem to neprovařila, ale spíš hodně zahřála do bodu, kdy to začalo odpařovat vodu. Smyslem je květy dobře vylouhovat, ne rozvařit 🙂
Čerstvě po povaření se vám nemusí váš výtvor moc pozdávat, ale počkejte do zítra, stane se tam jakési záhadné kouzlo a úžasně se to rozvoní. Já jsem byla na druhý den vůní úplně omámená, protože se v tom hodně rozvoněly ty růže. Bylo to jako parfém.

Druhý den výluh přecedíte. Dejte si do cedníku čistou, mokrou, ve vodě dobře propláchnutou bavlněnou utěrku a přes tu směs přeceďte. Výluh bude hezky čistý.
Do výluhu pak nasypte potřebné množství cukru a vaříte. Čím větší průměr má váš hrnec, tím má větší odpařovací plochu, takže použijte co nejširší kastrol.

Sladký výluh se vaří 4 hodiny, cca.

https://www.instagram.com/p/B_reBgAnRGR/?utm_source=ig_web_copy_link

Takhle vypadá můj pampeliškový medík. Vyšel perfektně. 

Med nenecháváme bublat, ale po zahřátí a dobrém rozpuštění cukru ztlumíme plamen na nejslabší, aby výtvor jenom trošku řetízkoval, ale med nemá v hrnci divoce klokotat. Je to jako když děláte vývar. Každou půlhodinku je vhodné posbírat z hladiny pěnu. Med se nepřipaluje a není potřeba u toho 4 hodiny stát a otrocky míchat, nejsou to povidla. Nastavte správně plamen, sem tam k tomu přijděte, zkontrolujte jestli to nevaří až moc, posbírejte pěnu, zlehka promíchejte.

Po asi 2-3 hodinách se vám to může zdát už relativně husté. Správnou hustotu svého medu vyzkoušejte tak, že si krapítek odeberete na lžičku a někde odložíte. Až to zchládne, tak to zhoustne a uvidíte, co jste z toho zatím uvařili. Dokud nebudete s konzistencí medu na lžičce spokojení, tak vařte pořád dál.

Na začátku máte prakticky pampeliškový sirup, který postupným varem pořád víc a víc houstne, až je z toho nakonec med. Když vydržíte vařit ty 4 hodiny, měli byste se dočkat medu obvyklé hustoty, která po vychladnutí drží na lžičce, s lehce karamelovou vůní a chutí. Pokud budete dělat menší várku, můžete správné hustoty dosáhnout i dřív, záleží na tom jaký máte hrnec, kolik je hmoty a jak vydatně to vaříte. Při vaření medu není vhodné spěchat a nedávat příliš silný plamen, trpělivost růže přináší.
Když jste spokojení s konzistencí, nalijte med ještě za horka do připravených sklenic a zavřete. Dobře těsnící víčko se vám po vychladnutí i samo přicucne, ale není to podmínka, pampeliškový med vydrží dlouho a nekazí se. Obracet se to nemusí.

Svůj výsledek jsem přesně nevážila, ale z velké dávky (čtyři kila cukru) může vyjít asi 4,5-5 kilo medu. Záleží, jak moc to vaříte. Je to dávka na asi 11-12 malých skleniček. Vyšel mě i levně, investovala jsem pouze do citronů a cukru, všechno ostatní bylo doma, našlo se venku a zbytek byla práce. Zatímco za 5 kilo pravého květového medu bych zaplatila asi (170×5) 850kč, výroba tohoto medu mě přišla na nějakých (80×4) 288kč za cukr a 4 neošetřené citrony za 48kč. Kdybych tam dala normální bílý cukr, bylo by to dokonce jenom (4×14) 56kč a někteří to dokonce vaří i bez citronů, takže nejlevněji se to dá fakt uvařit za padesátikorunu a zbytek je práce. To je doslova za málo peněz hodně muziky 😀

Touto metodou můžete vyrobit sirup nebo med prakticky z čehokoliv. Také se mi moc líbí nápad na med z bezinkových a lipových květů, ale ještě nemám odzkoušeno. Snad se k tomu taky dostanu.

Můj med vyšel nakonec jiný, než ten co si pamatuji z dětství. Díky fialové hluchavce a květům růže nejenom že je mnohem aromatičtější, ale má krásnou červenou barvu a dlouhým varem získal karamelovou příchuť. Hustý je tak akorát, protože jsem nespěchala a vařila 4 hodiny.
V čaji je náramný. Uplatnění má všude kde je zapotřebí medu, v případě škrábání v krku a nachlazení se může používat i jako podpůrný prostředek na lžičku.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2020



Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-05-06 06:29:42 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

👏👏👏😋 ňam. osobně jsem med ještě nikdy nevařila a nevěřím si na to, ale třeba to při rekonstrukci taky zkusim, když ty ses do toho vrhla při malování 😀 mě čeká malování, tapetování a lepení krajů podlah u celýho bytu, takže potěš koště 🤯 to med už pak bude nic, jestli tohle zvládnu 😀

a zkus někdy banánovou marmeládu, jestli máš ráda banány. tu vaří moje babička a to je taky super, to můžu jíst jak přesnídávku, muhaha 🤍 někdy do toho dává i hrušky a i když to zní možná zvláštně, je to dobrý.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-06 08:33:34
Ikona diskutujiciho
sipka

Hoj 🙂 banány nejím, prý jsou hodně stříkané a chemické. Kámoš mi říkal, že měl hrozný plísně na nohách, tak přestal jíst exotický ovoce (měl moc rád právě banány které jedl hodně) a plíseň mu za pár měsíců od vysazení sama zmizela. Tak si říkám, co to v nich musí být za sajrajt.

Na pampelišky musíš rychle, většinou odkvetou než se rozhoupeš. Už jsem stihla druhou várku, je jednodruhová a taky tak pěkně zčervenala.

Jakto, že ještě nemáš celej byt hotovej? však jsme doma zamčení už pěkně dlouho 😀

Jo a tohle jsem ti včera chtěla poslat. Moc důležitá věc pro tvůj duchovní vývoj: https://9gag.com/gag/azmbrVB

Ikona diskutujiciho ginze 2020-05-06 12:18:03
Ikona diskutujiciho
sipka

Mně normálně po banánu pálí žáha a to na netu píšou, že banány na pálení žáhy pomáhají 😀

Jinak, pameliškový med už jsem taky zkoušela, je moc fajn 🙂 Já tento rok plánuji něco z bezových květů, protože mám černý bez na zahradě ted třetím rokem (a že to byla fuška ho ubránit, táta na mně pořád, že ten plevel půjde pryč a já pořád, že to není plevel a že tam bude! :D) a už je z něj docela klazan 🙂 Pro mě to prostě plevel není, bez je velmi léčivý a ty květy tak krááásně voní…stejně jako šeřík, ten taky roste všude, ale chtěla bych ho mít na zahradě, protože ho úplně miluju.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-06 12:53:55
Ikona diskutujiciho
sipka

Nechápu jak může někdo bez označit za plevel. Je to pastva pro včelky a zlatohlávky, nádherně voní, je léčivý, dají se z něho dělaj moc dobré věci jako šťáva, víno, medík, čaj… urob z toho sirup, dej tatovi ochutnat dobrou chlazenou limonádu v létě a pak mu oznam že to je z toho keře co chtěl zrušit. Bude valit oči. 🙂

Ikona diskutujiciho ginze 2020-05-06 13:39:32
Ikona diskutujiciho
sipka

On to má prostě tak, že za plevel považuje vše, co roste hojně v přírodě. Bezový sirup rád má, ale prostě to nechce mít na zahradě no 🙂
Pro něj je ideální zahrada, která je čistá, je tam vysázeno jen, co chce a hlavně bez plevelu. Z jeho pohledu je moje zahrada vlastně chaos – vedu to tak, že tam část „plevele“ nechávám, protože tam roste úplně úžasná přehlídka rostlin – sléz, hluchavky, pampelišky, ptačinec, bršlice, kopřivy atd., to jsou všechno jedlé a prospěšné rostlinky. Plus tam je ještě plácek trávy pro morčata – stačí mi jak čerstvá, tak ještě na seno. Na jaře se pak samozřejmě přidává zelenina a bylinky. A dále ještě trvalky typu levandule, mangold, petrželka (ta je dvouroční, ale rychle se množí, takže je tam furt), máta (to jsem koupila nějakou obyč v květináči v Tescu a vydrží i přes zimu).
A na takové záhradě je nejlepší, že se to tam jen hemží životem, spousta včel, motýlů, broučků 🙂 Samozřejmě nepoužívám srajdy typu Roundup apod., takže je tam pořád hodně práce, ale zároveň i mnohem více radosti z toho, že člověk opečovává nějaký plácek země bez chemie.
Tento rok bych chtěla přímo nějaké medonosné rostlinky, protože se mi líbí, když se tam slétávají včelky…ted mi už odkvetly tulipány i narcisy, tak je to ted takové smutnější, ale pampelišky tam nechávám, protože tu zahradu vždy prozáří 🙂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-06 14:32:42
Ikona diskutujiciho
sipka

Taková polodivoká zahrada má mnoho výhod. Hmyzáci mají kde bydlet, ty se kolem toho tak strašně nenadřeš a zbytečně nevedeš boj s plevelem, který stejně nikdy nemůžeš vyhrát.

Jaký má smysl stát se otrokem anglického trávníku, nebo náchylných kytek co bez speciální péče zdechnou? Podle mě nemá.

Mě lezou na nervy sousedi, podél plotů a dokonce i po okrajích ohniště a dokonce i pod jabloněmi ze kterých sbírají ovoce lijou ten podělanej hnusnej Roundup, takže to hlídám a minimálně v okruhu půl kilometru od vypálených pásů už nesbírám trávu morčatům, aby se neotrávili. Problém je, že ten hnus zůstává v zemi, takže i na příští roky se tam nesmí sbírat. Oni jsou fakt idioti, nalijou si to pod jabloň aby to nemuseli sekat a pak to budou jíst v plodech na podzim. Mají IQ teploměru a u toho kromě sebe otráví ještě hmyz a půdu kolem. Blbci.

Sotva tráva povyrostla, už ju místní drtí na hlínu sekačkama takže teď ztratí vláhu a v létě chcípne a uschne. A kdo je línej, ten to rovnou spálí roundupem. Šílený.

Ikona diskutujiciho ginze 2020-05-06 16:25:44
Ikona diskutujiciho
sipka

Mně přijde, že je to hodně o lenosti. Já na zahradě pracuju ráda – i ve dny, kdy se člověku nechce nic moc dělat, se nedá vymlouvat na to, že není do čeho píchnout, prostě vstaneš a jdeš něco dělat. Máš pohyb na čerstvém vzduchu a ještě máš ovoce, zeleninu, bylinky…to je přeci krásná odměna za práci. Lidi by nejraději seděli rozkydlí doma a pak akorát sklidit.
Taky nechápu, jak si někdo může na zahradě vylít Roundup a pak v klidu jíst, co si vypěstuje, to už rovnou můžu jít do krámu a tu zeleninu a ovoce si koupit tam. To je jako lidi, kteří řeknou, že nechápou, proč někdo pěstuje zeleninu, když je v létě za pár kaček v krámě a nemusíš si s tím dávat práci…a že jsem tohle už párkrát slyšela…přitom supermarketové rajče a rajče ze zahrady, která neviděla chemii ani z rychlíku, to je neporovnatelný rozdíl.
Navíc, plevel se dá na zahradě dobře kontrolovat, aby se nerozlezl všude, ale je to systematická práce, ne tam jednou nalít hnus a jít od toho. To, co dělá v dnešní době spousta lidí, je spíše ničení přírody převlečené za zahrádkářství. Zahrada má být hlavně centrem života přírody, ale anglické trávniky + Roundup, to je úplně mrtvé a jak říkáš, nejhorší je to, že Roundup se v té hlíně drží dlouho. Chudáci včely, motýli a další hmyz, který hledá nějaké květiny a vidí jen tohle.
Já jsem na fb v pár zahradnických skupinách a vždy když se někdo ptá na rady, jak na plevel, tak půlka odpoví Roundup 🙁 Ted se zase hodně vyrojily zprávy o stříkání pesticidy přes den s fotkami spousty mrtvých včel, šílená bezohlednost 🙁

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-06 16:44:03
Ikona diskutujiciho
sipka

Četla jsem, že trvá asi 4 roky, že se to místo, kam padne Roundup, vydetoxikuje, než se to vyplaví… ale kam? Samo to jen tak nikam nezmizne. Takže to pak máš třeba ve vodách, ve studni… a pak se lidi diví proč mají rakovinu.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-05-06 17:12:48
Ikona diskutujiciho
sipka

nemám hotovo protože se mi díky koroně táhne financování, jen kvůli tomu to stojí, jinak už by to bylo. ale snad se to během května – června pohne. aspoň doufám. a ten 9gag je dokonalej 😀 jak tam machroval s tim jablkem 😀

> informace o banánech mě zaráží 😮

> a jak tak čtu tu diskuzi o zahradách, tak lití jedu do, ještě navíc své vlastní, půdy taky vůbec nechápu. když jsme měli zahradu my, tak se holt občas posekalo, holt se muselo makat kolem květinek a záhonků a bralo se to všechno jako samozřejmost – logicky, když člověk chtěl mít zahradu… jo, sekat někdy bylo náročný, ale lít jedy by nás nikdy nenapadlo, už kvůli hmyzákům a tvorečkům v okolní přírodě obecně. to je fakt blbý prostě. vždyť je to znehodnocování vlastního pozemku 0.o ale čemu se divim. když jsme na chalupě, všichni sousedi taky startujou sekačky co dva dny. ráno to všechny budí. jen doufám, že to taky nelejou nějakýma svinstvama… to by pak šlo do vody a tu tam máme všichni společnou, tyjo.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-06 18:05:02
Ikona diskutujiciho
sipka

Normálně fakt, jabloně ošetřený, řez provedenej, zatřený kitem aby řez nevysychal, obalený pletivem proti ohryzu… a pod tím tvl vypálenej oranžovej mordor od roundupu. A kousek od toho se jim chodí pást slepice na trávě… a to mají malý děti. Nedá se ani aplikovat výmluva že si zapomněli přečíst etiketu, protože by stačilo použít ten krpál co mají na krku.

Druhá sousedka zase má plot z betonových kvádrů, který jí každý rok obrůstá nádhernými vysokými liánami voňavého popence, vede kolem toho vyšlapaná cestička. Dřív jsem si ten popenec trhala do vázy (na čaj ne-e, beztak na to močili psi), no a hádej co, paní objevila roundup. pPopenec jí nechápu proč nějak vadil, každý jaro si tím ten plot oblije, udělá vypálenej mordor podél svýho plotu, takže popenci pak trvá další rok než se z toho dostane a babka na jaře stejně jde a oblije to znova. Takhle tady pravidelně otráví půdu. Dřív jsem tam mohla brát i trávu, dneska už taky ne. A to vše kvůli popenci, který ani neroste přímo na jejím trávníku, ale venku podél cestičky za plotem, kde nikomu nevadí.

Pak tu obec u nás vytvořila dvě asfaltované cestičky pro cyklo a pěší, aby jim lidi nevyšlapávali stezky kde nechcou. Řekneš si supér, nebudu mít bahno v botě, můžu chodit na prochajdu za každého počasí a i na kole se líp dostanu na hezký místa a nemusím na silnici… Mno, každý jaro, jen co tráva vypučí, oblijou ty cesty zleva zprava roundupem, asi aby si náhodou nějakej plevel nedovolil tu cestičku po okrajích sprostě zarůstat těmi svými nekřesťanskými výhonky.

Když tohle vidím, upřímně pochybuju o lidstvu. A taky mě to štve.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-05-06 19:27:56
Ikona diskutujiciho
sipka

probohaživýho, tvoje sousedy ten roundup teda bere 😀 náhodou zuby si tim nečistěj místo Listerinu? 😀 co to máte v obci?! já bydlela dvakrát na vesnici a jednou na maloměstě a nikdo nelil roundupem… to je šílenství. dokonce ani tady moje sousedka která potřebuje upravený trávníček a nic živého vážně nemusí, tuplem ne zvířata, sotva k sobě pustí lidi, jedy nelije. síla.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-06 19:47:44
Ikona diskutujiciho
sipka

Tyjo já nevim. Třeba si myslí že mají tak silnej kořínek, že je nic neporazí.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-05-06 19:34:22
Ikona diskutujiciho
sipka

„Roundup je registrovaná ochranná známka pro skupinu totálních herbicidů[1] vyráběných americkou firmou Monsanto.“

„Použití přípravků Roundup je v některých zemích, jako je Německo nebo Švýcarsko, legislativně omezeno nad rámec doporučení daného výrobcem. Ve Francii od června 2015 platí zákaz prodeje přípravků Roundup v zahradních centrech. Ministryně životního prostředí Ségolène Royal upozornila na nemoci z povolání, které se projevují u farmářů a dělníků na vinicích.[101] V Nizozemsku je zakázáno použití směsi Roundup v domácích zahradách.“

„Glyfosát a jeho degradační produkty byly nalezeny v několika vzorcích vzduchu a vody v americkém státě Mississippi.[79] Šetření institutu United States Geological Survey objevilo účinnou látku obsaženou ve směsi Roundup ve většině řek, potoků a vodních nádrží v USA. Nevelké množství reziduí bylo objeveno i v podzemní vodě.“

„Ve Francii soud zakázal Monsantu, aby Roundup inzeroval jako biologicky odbouratelný, a udělil mu pokutu 15 000 EUR“

:DDDD to nééé. to mluví samo za sebe tohleto. Monsanto… co dodat

ZDROJ: https://cs.wikipedia.org/wiki/Roundup

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-06 19:45:34
Ikona diskutujiciho
sipka

Jop… oni ti navíc ani neřeknou datum kdy to tam postříkali, takže když vidím nově vypálenej roundup mordor, tak tam prostě týden od té doby nechodím, abych to náhodou nedýchala. Strašný… jak to můžou prodávat!

Ikona diskutujiciho ginze 2020-05-07 15:04:27
Ikona diskutujiciho
sipka

Já bych řekla, že kdyby se to třeba někde nalijou jednou a pak už ne, tak třeba za několik let by to mohlo být relativně ok…ale 4 roky mi přijdou málo, nevím…ale ok by to stejně nebylo, protože se to akorát dostane do spodních vod a to je další průser. A pokud někdo prolívá několikrát ročně, tak ta půda je totál zamořená, fuj. Stejně jako se zbytky léků vylučují v moči (myslím, že jsi tu psala o hormonální antikoncepci, ale prý je toho mnohem víc).
My máme v okolí města spoustu polí a tam je to něčím prolité na 100%, protože kdo v dnešní době zaměstnává trhače plevelů, to radši jeden člověk, co něčím zamoří pole, hlavně aby se ušetřily prachy. Snad ten hnůj brzy zakážou.

Ikona diskutujiciho izairi 2020-05-06 16:44:13 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško,ale to jsi myslela,že tvoji sousedi mají iq teploměru v zimě viď,když je na něm mínus.Moje máma kdysi dělávala moc dobrý likér z bezu,když už má ty černé kuličky :).
Jinak pampeliškový med jsem vůbec nemohla (teď nevím už jsem to dlouho nezkoušela).
Stačily 1-2 lžičky a dostala jsem záchvat kašle,přitom květ pampelišky normálně sním a v poho.A sedmikrásky jsou dobré,ale asi v nich něco je.Známá jich kdysi snědla víc a pak se smála jakoby měla upito.

Ikona diskutujiciho Lenka L. 2020-05-07 07:33:53 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To jsem ani netušila, že glyfosát ještě furt prodávají…. Každopádně postřiky s ním se dělají z 80% poprvé cca druhý týden v dubnu (v té době kvetou fialky), pokud neprší. Jinak se čeká až pršet přestane a hned pak se to ťapne. Zežloutnutí kytek následuje cca 5-6 dní poté co bylo stříkáno. Po cca 14 dnech se doporučuje provést druhou dávku postřiku. Pak se může udělat i měsíc pauza a opět 2x postřik ve 14denním intervalu.

No jo, je to výdělečný podnik. Vzpomínám si jak se v tisku ječelo, že je Zeazin škodlivý a neekologický (stál 11 korun ! a dal se koupit v každé drogerii) a že se musí používat RoundUp, který je sice drahý, ale moderní naprosto ekologický a bez jakýchkoliv reziduí se rozloží. Když to vezmeme tak, že po Zeazinu (na vlastní oči viděno) na místě 11 let nic nevyrostlo, holá hlína a 25x dražším RoundUpem se postřik musí co chvilku opakovat, aby bylo dosaženo obdobného výsledku, tak ten co to prodává má doslova zlatý důl… protože spotřeba oproti Zeazinu je neporovnatelně vyšší. O tom, že ta studie o neškodnosti byla zfalšovaná a ekocertifikace podplacená a přišlo se nato až po necelých 30 letech, kdy už měli „chytří“ výrobci na skladě jiný (dražší) „neškodný“ prostředek, který by za starý levnější a zastaralý „najednou“ škodlivý opět nabídli trhu, raději ani nemluvit.

Ta pokuta, co Monsantu napařila Francie, je naprostý výsměch všemu a všem. Zrušit takový podnik, zabavit majetky, poslat je makat do uranových dolů, do třídíren odpadků nebo na banánové plantáže bez možnosti propuštění a všechny zabavené finance použít výhradně na rekultivaci krajiny. Ne že si někdo nechá zaplatit těžké miliardy (pokud ne biliony) za zničení 3/4 zeměkoule a pak pustí desetníček jako „pokutu“ a jede se dál jakobyse nic nestalo. Jen se vymyslí vychcanější a „výdělečnější“ (jak tomu vznešeně říkají) způsob plundrování. Tohle není výdělek, ale krádež a zneužití nevědomosti zákazníků. Stejný princip jako metanol v chlastu, ovšem s výrazně horšími, širšími a trvalejšími důsledky.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-07 10:00:31
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky nechápu… pokuta zničeným zahrádkám a cestám nepomůže. A sousedi si to tady vesele lijou na pozemky pořád dál.

Ikona diskutujiciho .lak 2020-05-14 09:36:43 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Můžu přijít mlsat? Pragmaticky eko no micky? :-)))) Už jsem vypil asi kýbl čaje s květů a víc mne to fakt nepostihlo, možná zatím.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek