Bílkoviny jsou velice důležité, protože tvoří základní stavební prvek při obnově i tvorbě svalů, pleti, enzymů, hormonů a všech ostatních tkání v těle. Nedostatek bílkovin znamená, že váš příjem z jídla nepokrývá množství, které tělo denně potřebuje pro své zachování. V dnešním článku si řekneme, jaké příznaky se objeví, když tělu chybí bílkoviny.
1. Otoky
Vědci se domnívají, že jde o nedostatek albuminu v těle, což je následek nedostatku bílkovin.
Jednou z hlavních funkcí albuminu je udržovat onkotický tlak – sílu, která vtahuje tekutinu do krevního oběhu. Tímto způsobem albumin zabraňuje hromadění nadměrného množství tekutiny v tkáních nebo jiných částech těla.
Snížená hladina albuminu vede k hromadění tekutin v tkáních a způsobuje otoky.
2. Tučná játra
Ztučnělá játra jsou jedním z nejčastějších příznaků nedostatku bílkovin. Pokud se steatóza jater neléčí, může vyústit až k daleko závažnějším onemocněním, jako jsou zánět jater, zjizvení nebo nevratné selhání jater.
Jde o častý stav, který se vyskytuje u lidí s nadváhou a těch, kteří konzumují hodně alkoholu. Dnes se však vyskytuje také u dětí kvůli špatné stravě.
3. Problémy s kůží, vlasy i nehty
Nedostatek bílkovin může vést k tomu, že budete mít nehty slabé, křehké a v některých případech se na nehtech objeví bílé proužky nebo nahnědlé skvrny.
Nedostatek proteinů může ovlivnit pokožku celkově, protože bílkoviny umožňují regeneraci buněk, vytvářejí nové buňky a nahrazují mrtvé.
Při nedostatku bílkovin ve stravě je vaše pleť suchá, šupinatá a popraskaná.
4. Ztráta svalové hmoty a bolesti kloubů
Svaly jsou největší zásobník bílkovin v těle. Svalová slabost, bolest a ztráta hmotnosti je znakem nedostatku bílkovin. Bílkoviny jsou nezbytné pro růst a udržování svalstva.
Z nedostatku bílkovin bývá také anémie nebo slabost (zejména u lidí nad 55 let věku) spojená se zhoršenou koordinací pohybů.
5. Větší riziko zlomenin
Nízký příjem bílkovin může ovlivnit nejen svaly, ale i kosti. Nedostatek proteinů vede k oslabení kostí, čímž se zvyšuje riziko jejich zlomení. Důvodem je zejména to, že protein je potřebný k dostatečnému vstřebávání vápníku a pomáhá při metabolismu kostí.
5+1: Zakrslost dětí
Proteiny nejen pomáhají udržovat svalovou a kostní hmotu, ale jsou také nezbytné pro růst celého těla. Nedostatek bílkovin je tedy obzvláště škodlivý pro děti.
7. Závažnější infekce a pomalé hojení ran
Deficit bílkovin si může vybrat daň i na imunitním systému, který se nedokáže tak dobře bránit před infekcemi, než kdyby měl bílkovin dostatek. Průběh zánětu i nemocí (i chřipky) je proto těžší.
Trvá také delší dobu, než se vám zhojí poranění. Při nedostatku bílkovin také tělu chybí kolagen, který nutně potřebují vaše klouby a pleť.
8. Zvýšený apetit a kalorický příjem
Zatímco nechutenství se vyskytuje u závažných případů, opačný efekt – žravost – se objevuje u středně závažných případů nedostatku bílkovin ve stravě.
Nedostatek bílkovin totiž nutí tělo k vyvolávání pocitů hladu, aby vás donutilo sníst něco pořádného.
Pokud máte nadměrnou chuť k jídlu, důvodem může být fakt, že váš jídelníček obsahuje málo bílkovin a naopak nadbytek sacharidů a cukru.
9. Vypadávání vlasů
Téměř 90 % struktury vlasů tvoří bílkovina, známá pod názvem keratin. Pokud se do vlasových folikulů nedostává dostatek živin, vlasy začnou být tenké a vybledlé. Dochází k tomu proto, že tělo přestane používat proteiny na nepodstatné věci jako je růst vlasů, ve snaze zachovat jiné, potřebnější funkce.
10. Problémy se spaním
Pokud máte problémy se spánkem nebo trpíte jeho nedostatkem, pravděpodobně to souvisí s nedostatkem bílkovin. Proteiny z jídla působí jako stavební prvky tryptofanu. Je to aminokyselina, jejíž nízká hladina způsobuje problémy se spánkem. K večeři je proto dobré konzumovat potraviny bohaté na bílkoviny, aby se vám lépe usínalo. Při těžších případech nespavosti vám pomůže brát l-tryptofan ve formě kapslí těsně před spaním.
11. Nesoustředěnost a změny nálad
Je velmi důležité zajistit tělu správný příjem proteinů pro podporu zdravých funkcí organismu, zejména mozku. Pokud máte nedostatek motivace, špatnou paměť nebo problémy s učením, je to příznak toho, že vašemu tělu chybí bílkoviny.
Jedna studie zjistila, že neurotransmitery jako jsou dopamin, adrenalin a serotonin, váš mozek potřebuje na to, abyste se dokázali soustředit.
Nedostatek bílkovin také může vyvolat podrážděnost, změny nálad, depresi a dokonce i agresivitu.
Kolik bílkovin denně potřebujete
Adekvátní příjem bílkovin se může v jednotlivých případech lišit, například při těhotenství, nebo při nemoci. Tehdy je spotřeba bílkovin o něco vyšší.
Denní doporučený příjem bílkovin se pohybuje kolem 0,8 gramů bílkoviny na kilogram tělesné hmotnosti.
- 56 gramů bílkovin denně pro průměrného muže se sedavým zaměstnáním.
- 46 gramů bílkovin denně pro průměrnou ženu se sedavým zaměstnáním.
- U dětí se to pohybuje v rozmezí 19 až 34 g denně, v závislosti na jejich věku.
Přestože toto množství stačí k tomu, abychom zabránili kritickému nedostatku bílkovin (minimální denní dávka bílkovin), klinické studie ukazují, že pro dosažení optimálního zdraví a tělesných proporcí bychom měli jíst bílkovin podstatně více, ideálně alespoň 1 až 1,2 gramů bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti.
Jak to spravit
Pokud jste se v seznamu výše poznali, chcete to napravit a nejste si jistí jestli jíte správně, vřele vám doporučuji stránku www.kaloricketabulky.cz, kde se zdarma zaregistrujete, vyplníte své tělesné parametry, zadáte si cíl a pokud budete poctivě zapisovat svůj jídelníček, stránka vám všechno krásně pohlídá. Je to obrovský pomocník při učení se správným návykům, zejména pokud se potřebujete dostat z problémů, které jste si nevědomky způsobili špatnou stravou.
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac Teda ja neviem jak je to s tými…
-mariankosnac Otázka zda pomoci a nebo nechat chcípnout, tvrdě,…
-není Tak já jsem znal osobu, co měla takového…
-*****