Máte-li u sebe zapnutý mobil, jste sledováni

10.5.2015 v Zprávy 26

Mobilní operátor a zároveň poskytovatel internetu ví vše nejen o vašich hovorech, e-mailech, ale i o vašem pohybu. Tyto údaje musí uchovávat. Klient si svá data může vyžádat. Stejně tak ale policie či ČNB. Podle expertů se monitorování nelze vyhnout. Leda nechat zapnutý telefon doma.

Na celém světě vlastní mobilní telefon 4,3 miliardy lidí, tedy více než polovina populace. Podle Českého statistického úřadu bylo na konci roku 2013 u nás přibližně 14 miliónů aktivních SIM karet.

„V tuto chvíli můj operátor ví, že jsem tady. Ví dokonce, že tu se mnou sedí kolega z firmy, protože máme kromě telefonů zapnuté i tablety registrované na firmu. Operátor ví, že i vy tu sedíte s námi. Veškerý náš pohyb a komunikace je, díky telefonům a přístrojům napojeným na internet, jehož poskytovatelem je vždy telefonní operátor, pod kontrolou,“ upozorňuje Vladimír Lazecký, odborník na kybernetickou bezpečnost a ochranu informací.

Údaje uchovávají

Téměř 90 % lidí podle něj tvrdí, že jim to nevadí. Nepáchají přece nic nekalého. Ovšem zároveň připomíná úsloví, že dá-li se něco zneužít, zneužije se to.


„Představte si, že by se data od operátorů dala dohromady například se zdravotní dokumentací, bankami a dalšími institucemi. To by se vědělo o každém všechno. I dnes je každý z nás monitorován,“ zdůrazňuje Lazecký ze společnosti Viavis, který zároveň kybernetickou bezpečnost přednáší na vysokých školách.

„A jediný způsob, jak se tomu vyhnout, je asi nechat zapnutý telefon doma a jít ven. Operátoři jsou navíc ze zákona povinni údaje o zákazníkovi uchovávat, a že jich není zrovna málo. Nicméně je třeba zdůraznit, že jsme dosud nezaznamenali žádný případ úniku informací od operátora,“ dodal Lazecký. (pozn. Alue: ,,hahaHA!„)

Po půl roce likvidace

„Podle zákona o elektronických komunikacích je právnická nebo fyzická osoba zajišťující veřejnou komunikační síť nebo poskytující veřejně dostupnou službu elektronických komunikací povinna uchovávat po dobu šesti měsíců provozní a lokalizační údaje. Není však uchováván a dále předáván obsah zpráv,“ cituje zákon Lukáš Hrabal z tiskového oddělení T-mobilu a zdůrazňuje, že se toto nařízení netýká SMS zpráv.

Zákon rovněž stanovuje, komu uchovávané údaje musí operátor poskytnout. „Orgánům činným v trestním řízení, Policii ČR, Bezpečnostní informační službě, Vojenskému zpravodajství a České národní bance. Po uplynutí zákonem stanovené šestiměsíční doby jsme povinni tyto údaje zlikvidovat,“ sdělil Právu Hrabal.

Připustil, že v některých případech jsou údaje poskytovány i jiným institucím, vždy však v jaksi okleštěné formě. Tak například mohl operátory zažádat pražský magistrát o údaje při konání venkovního světelného festivalu Signal.

„Žádají nás o údaje i soukromé společnosti nebo úřady například v případě konání kulturních akcí, kde takto zjišťují návštěvnost a ohlas jednotlivých atrakcí. Nikdy však nedostávají osobní údaje klientů, ale balík anonymních dat, hovořících například o počtech,“ vysvětlil tiskový zástupce T-mobilu.

V podstatě tytéž odpovědi redakce obdržela od druhého velkého českého operátora O2 s tím, že klient si může zažádat o svůj podrobný výpis tohoto monitorování a na papíře tak uvidí svůj přesný pohyb a komunikaci za poslední měsíce.

„Každý účastník, který o to požádá, má automaticky zpřístupněny informace o svých hovorech v rámci podrobného vyúčtování v online samoobsluze Moje O2,“ doplnila možnosti využití Lucie Jungmannová z tiskového oddělení O2.

Kromě schraňování údajů o komunikaci, pohybu člověka, době hovoru a cílových číslech je tu ještě staré dobré odposlouchávání. Terčem odposlechu se může stát úplně každý. Nehledě na zákon se o tom nemusí nikdy dozvědět.

„Odposlouchávána je například policií zájmová osoba. Ta vám však může kvůli čemukoli zavolat. V ten moment dojde k něčemu, co se nazývá zřetězení čísla, a cílem odposlouchávání se stanete i vy, tedy volaný. Ten by se o tom, že se stal předmětem zájmu, měl od policie dozvědět až samozřejmě poté, kdy je vyšetřování ukončeno,“ upozorňuje Pavel Polok z Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR.

„Nicméně tak to reálně nechodí, nikdy totiž není zřejmě zcela jasné, že vyšetřování úplně skončilo,“ dodává.

E-mail = korespondenční lístek

Obrana proti detailnímu monitorování pohybu a komunikace jednotlivce v současné době v podstatě neexistuje. Jsou však dílčí způsoby, které lze využít v případě potřeby a zabezpečit tak alespoň například elektronickou komunikaci.

„Poměrně jednoduše se lze chránit při e-mailové komunikaci. Primárně je třeba, aby si lidé uvědomili, že e-mail není dopis, ale řekněme korespondenční lístek. Nepřímo do něj vidí náš IT správce systému, telekomunikační operátor, a IT pracovník na druhé straně u adresáta. K tomu všemu je třeba říct, že podvrhnout e-mail se naučí každý internetovou instruktáží zhruba za patnáct minut,“ vysvětluje Lazecký.

Ten doporučuje šifrování, které si lze jednoduše stáhnout z internetu a buď dešifrovací kód (dlouhé číslo, pozn. red.) druhému poslat SMS zprávou, nebo si vzájemně vyměnit šifrovací kódy a klíč nosit u sebe například na flash disku.

zdroj: http://www.novinky.cz/internet-a-pc/bezpecnost/362795-mate-li-u-sebe-zapnuty-mobil-jste-sledovani.html

Kam dál:

• Kontakt: [email protected]

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

http://www.kramky.cz/alue/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Martin Alison O. 2015-05-10 07:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Sice to už vím dost dlouho, ale až takhle?

Ikona diskutujiciho aves passeri 2015-05-10 09:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslím, že gang vykradačů bytů, který by spolupracoval s policií nebo s někým z O2 apod., by se měl velmi dobře :-)))

Ikona diskutujiciho Alue 2015-05-10 09:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Nejsem u O2 a jelikož mobil nepoužívám, nic by v něm nebylo.

Ikona diskutujiciho ani 2015-05-10 10:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A co když je mobil v režimu "letadlo"?

Ikona diskutujiciho aves passeri 2015-05-10 11:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: To by pak nebylo :-) Vidíš, já žila v domnění, že máš, ale zapínáš ho jen občas.

Ikona diskutujiciho Coubee 2015-05-10 11:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

dá-li se něco zneužít, zneužije se to…ok, tak můžem vymyslet jak zneužít našeho sledování, jenom vymyslet jak 🙂

Ikona diskutujiciho Inalyn 2015-05-10 11:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kdesi som čítala, že keď je mobil v "režime lietadlo" neprodukuje toľko elektromagnetického žiarenia a teda nie je ani tak škodlivý…Je to pravda? A čo tablety z ktorých sa dá volať, ale nie je v nich SIM karta? Tiež môžme byť odpočúvaní? Sú zdraviu škodlivé? Už dlhšiu dobu sa na to chcem opýtať…

Ikona diskutujiciho Alue 2015-05-10 12:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Samozřejmě odposlouchávané jsou a zářením jsou mnohem horší než mobily. Nesrovnatelně.

Ikona diskutujiciho Mára 2015-05-10 12:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Aluško, k anketě – ano využívám data z této stránky v životě pořád. A s tím mobilem bych se taky měl zamyslet, já ho tahám všude sebou, asi bych měl zauvažovat a o pevné lince a mobil hodit z okna, nicméně nevím jak bych bez toho mobilu přežil. Asi to bude chtít tak na týden vyzkoušet.

Ikona diskutujiciho Dara 2015-05-10 12:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: Takže tablet je horší než mobil i než notebook?

Ikona diskutujiciho Martin Matulík 2015-05-10 12:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]:: Mobil v režimu "letadlo" by teoreticky měl mít vypnutou veškerou bezdrátovou komunikaci (UTMS/GSM – volání; WiFi – internet) a vyzařovat jen "provozní" záření. Čili vyzařuje méně, ale na stálé nošení v kapse u kalhot to rozhodně není.

Ikona diskutujiciho Melisa 2015-05-10 13:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

je znama vec, ze vas mohou odposlouchavat i sledovat, i kdyz mate vypnuty telefon. (zvlaste u tech novych "chytrych").Ze pry snad jen kdyz vyndate baterku, tak ne. Ale v dnesni dobe neni jiste nic :-)Proto kdyz probihaji nejaka setkani, kde ma byt "tajemstvi" zachovano, davaji se mobily na stul s vytazenou baterkou…V ramci duvery. Taky vim podle sveho stareho mobilu, ze se v prubehu dne nekolikrat sam "hlasi" nekam…tzv."bonzuje"polohu…:-)

Ikona diskutujiciho Ameline 2015-05-10 14:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kladem však je, že vzniká dojem, že každý s sebou stále nosí mobil, a není tedy třeba tolik hrotit jiné možnosti sledování. A mobil lze odložit.

Ikona diskutujiciho Lucka 2015-05-10 15:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A když mám tedy mobil vypnutý?

Ikona diskutujiciho Alue 2015-05-10 16:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]: To máš absolutní pravdu… zase ale neodchytí zvuky a nevědí kam voláš. To ví operátor.

Ikona diskutujiciho lady Lianna Ellusive 2015-05-10 17:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Režim "Letadlo" by možná pomohl patnáct let zpátky. Kdo si myslí, že telefonní šmírování vyřeší vypnutým mobilem, je padlý na hlavu. Ten titulek je zčásti nepravdivý – dnes už nepomůže ani vyndat baterku. Jedině nemít mobil :-)

Ikona diskutujiciho Katalyn 2015-05-10 20:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jestli nás takhle detailně sledují, potom by mě zajímalo, zda údaje využívá policie při hledání nezvěstných osob. Jestli ano, má to i svou kladnou stránku ne?

Ikona diskutujiciho Milan 2015-05-10 21:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jak to celé funguje? jednoduše, telefon, který najde síť, nabonzuje data SIM,IMEI telefonu, ID telefonu, možnou potřebnou komunikaci (zda se přihlašuje pouze GSM nebo podporuje i 3G/4G), k tomu se přidají data z BTS, tedy síla signálu, číslo BTS a pod. takže při kažném přihlášení telefnou, buď při nalezení jiného vysílače či jen pouze pro obnovu spojení, teď je to častěji než to bylo, ještě minulý rok se mi mobil přihlašoval (obnova-kontrola spojení při nečinnosti) každých správných 6-hodin, letos to nějak přenastavili a je to skoro každou hodinu (mám blikací stojánek a občas to slyším v zesilovači). Tedy veškeré tyto data se zapisují do logovacího souboru, takže je známá poloha i bez nuceného volání rozestup BTS je kolem 5km, stačí jedno číslo (třeba 5486) a ví se přesná poloha vysílace, dle síle signálu a předchozímu vysílače ise dá kružítkem do mapy zakreslit přibližný kilometrový okruh, kde se telefon nachází, ale to už jsou pouhé data navíc. Zaznělo tu, jak je to s telefonem v režimu "letadlo", tento režim pouze vypne veškerou bezdrátovou komunikaci, která jde ale u většině přístrojů i v tomto režimu zpětně nahodit, třeba Wifi. nicměně při vypnuté komunikaci je i teoreticky velmi těžké takové zařízení odposlouchávat, na zapnutý vysílač-přijímač se dá dostat (podle hackerů) velmi snadno. Zařízení s vypnutým bezdrátovými fičůrkami má jen malý elektrosmog, tedy není tak nebezpečné, jako jedno přihlášení do sítě, při GSM je míra vyzářené energie menší, jak ppři 3G/4G technologii, vysílá se na vyšších frekvencích, které potřebují vyšší výkon a hlavně, je potřeba přenést daleko více dat, takže míra ozáření je daleko vyšší, každopádně, nenosit mobil nikde při těle moc často. Jinak se zářením nevyhneme, ať už to jsou ty vyditelné (telefon, wi-fi) nebo pro nás skryté (průmyslové modemy, přenosová vysokofrekvenční soustava mobilních operátorů, internetových poskytovatelů a pod.)

Ikona diskutujiciho Ivet 2015-05-11 11:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nemít mobil Vám moc nepomůže. Dnes jsou všude kamery a mimochodem, v poslední době se tu u nás všude instalují radary na měření rychlosti s kamerou. Zatrnulo mi potom co jsem kolem něj projela rychleji a on mě upozornil ZPOMALTE a vypsal na obrazovku přesně moje SPZ číslo.  Během pár vteřin dokázal přečíst SPZ a od policajta vím, že se údaje z radaru posílají na centrálu, takže teoreticky přesně ví kdo, kde a kdy projížděl.

Ikona diskutujiciho sv. 2015-05-11 12:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]:omyl, z družice i z jiných dalších zařízení lze prý na dálku zaměřit i zvuk… ale to už se blížíme současným profi-technol. Jde to i přes zeď, v horší kvalitě.

Ikona diskutujiciho mira 2015-05-11 21:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mam velkou 3d televizi Samsung.Uz se skoro 2 roky sama jakoby zapne a do nekolika par minut,nekdy par sekund vypne.Ale neni videt obraz.Ten zvuk,to cvaknuti je stejne,jako pri beznem zapnuti pres ovladac.Nevim,jestli to neni nejake hlidani prepetove ochrany,tv ma i internet,spocatku to bylo znacne znepokojujici,ale uz jsem si zvykl

Ikona diskutujiciho Robert 2015-05-12 09:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Omlouvám se za špatné zaškrtnutí v anketě. Samozřejmě data z těchto stránek využívám a já blb kliknul že jsou k ničemu.

Ikona diskutujiciho Nasgol 2015-05-13 09:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

SmarthPhony, tablety a další androidoviny:

Ikona diskutujiciho myší královna 2015-05-15 22:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsem si vědoma všeho, co tu padlo, ale nehodlám z toho vyvozovat důsledk. Mobilní telefon mám proto, abych ho nosila u sebe a používala. A taky ho skoro nedávám z ruky. A jestli si dokážu vyhádat s Mediaservisem, ať nám jejich poslíčci nenosí letáky, když mám hergot napsaný na schránce, že letáky nechci, tak si dokážu poradit i s nějakou tou cílenou reklamou.

Ikona diskutujiciho Jarda 2015-05-17 09:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

btw kdyby vás to zajímalo, tak Google projíždí robotem vaše e-maily, aby na vás mohl lépe cílit reklamu. Facebook dělá pravděpodobně to samé se zprávami. :-D Existují nástroje, které umožnují šifrovanou komunikaci: https://tox.im

Ikona diskutujiciho Kili 2015-05-28 11:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavé, mohu doporučit knihu Rozbité okno od Jefferyho Deavera 2008. A o čem napsal G. Orwell už v roce 1949 v románu 1984. Není co dodat.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek