Klíčové rozdíly mezi knižní a skutečnou inteligencí

24.6.2022 v Psychologie 9

Všichni známe lidi, kteří umí mluvit jako odborná kniha, ale ne vždy jsou skutečně inteligentní. Tyto dvě věci totiž nejsou totéž.
Knižní inteligenci mají lidé díky školnímu vzdělání. Mohou znát klasická díla zpaměti, nebo vám říct cokoli, co chcete vědět o lidském těle, ale neznamená to, že by byli zároveň chytřejší, než lidé s vysokou inteligencí.



Každý z nás má nějaké nadání, ale určitě jste si všimli, že někteří lidé jsou prostě dobří ve všem a zdá se, jakoby se ani moc nesnažili. Existuje více různých druhů inteligence, ale v tomto článku si probereme některé klíčové rozdíly mezi skutečnou inteligencí a chytrostí vyčtenou z knih.

Lidé s knižní inteligencí mají obvykle mnohem vyšší úroveň vzdělání než většina ostatních, ale skutečně inteligentní lidé někdy mají a jindy nemají, podle toho jestli měli k dalšímu studiu vhodné zázemí.
Když knižně inteligentní lidé chodili do školy, opravdu tvrdě studovali. I když se učí, co nejvíc mohou, často si neumí načtené znalosti složit do souvislosti, nebo pochopit co se vlastně učí.

Inteligentní lidé raději dělají věci rukama, knižně inteligentní lidé ne. Skutečně inteligentní lidé jsou do značné míry praktické typy lidí. Někdy jim prosté čtení knih jednoduše nestačí. Potřebují si občas skutečně zašpinit ruce, než něco do hloubky pochopí.

Inteligentní lidé jsou poměrně dost kreativní, chytří lidé nebývají kreativní skoro vůbec, nebo ne tak moc. Přirozeně inteligentní lidé mají prostě něco, co většina nemá a to něco se nedá naučit ani načíst.

Knižně inteligentní lidé dokážou celé dny vyjmenovávat zapamatovaná fakta, ale nedokážou jít v tématu do hloubky. Oproti tomu inteligentní lidé dokážou věci skutečně rozebrat.

Knižně chytří lidé si vedou dobře v testech, ale inteligentní lidé nemají vždy dobré známky ve škole. Známky knižně inteligentních lidí jsou vždy nejlepší, ale u skutečně inteligentních lidí je to jinak. Mohou klidně z něčeho propadat a přitom být geniální.

Skutečně inteligentní lidé jsou schopni poměrně rychle přijít na řešení problému, naopak sečtělí lidé s tím mají problém. Inteligentní lidé jednají mnohem rychleji a věci se jim daří. Knižně inteligentní lidé mají tendenci příliš přemýšlet.

Knižně chytří lidé strávili spoustu času studiem, skutečně inteligentní lidé se obvykle tolik učit nemusí.

Někteří inteligentní lidé ve skutečnosti ani nedokončili střední školu. Mít vyšší vzdělání není tak prestižní záležitost, jak si možná myslíte. Je to spíše otázka rodinného zázemí a příležitostí. V dnešní době navíc bohužel dosažené vzdělání negarantuje zaměstnání ani výdělek a bez využití nastudovaných znalostí, které se časem zapomenou, se pak z neuplatněného vystudovaného oboru stane jen vzpomínka a kousek papíru. Skutečně inteligentní lidé to vědí a proto se hlavně soustředí na praktické uplatnění svých schopností, namísto sezení ve škole, kterou možná nikdy nepoužijí.

Knižně chytří lidé nepoužívají své instinkty tak často, jako inteligentní lidé. Knižně inteligentní lidé se snaží dívat na věci především z logického hlediska, což je brzdí.

Knižně inteligentní lidé sice disponují mnoha znalostmi, ale ne vždy si uvědomují, jak je mají využít. Když přijde na to, jak tyto znalosti využít, mají tendenci zaostávat. Mají v hlavě pokyny, ale nemají dovednosti k uplatnění. Například nastudovali mnoho o medicíně, ale když mají zdravotní problém, neumí se zamyslet a najít sami vhodné řešení.

Skutečně inteligentní lidé disponují „chytrostí ulice“, o které lidé s knižní inteligencí nemají ani ponětí. Zatímco skutečně inteligentní lidé si umí poradit, knižně chytří lidé nemusí být schopni jednat. Oba by sice mohli vědět, co je třeba udělat, ale jen jeden by to byl schopen skutečně udělat.

Knižně chytří lidé se učí čtením a přemýšlením, zatímco inteligentní lidé se učí konáním a zkoušením. Učí se spíše tím, že věci dělají a zkoušejí různé své teorie.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2022

 



Komentáře

Ikona diskutujiciho Diana 2022-06-24 05:35:04 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tento článek dokonale popsal rozdíl mezi mnou a jednou mojí spolužačkoiu. Měly jsme být zkoušené z fyziky. Ona všechno uměla dokonale, zpaměti odříkávala všech 5 A4. Když jsem se jí ale ptala, jestli by to popsala laicky – nic. Nevěděla. Od té doby mi bylo jasné, že ten člověk prostě narval do hlavy spoustu náhodných shluků slabik. Samozřejmě, ze zkoušení jednička.
Já jsem neuměla žádná čísla a vzorečky, ale zato jsem znala do hloubky praktickou stránku. Popisovala jsem fluoresenci, popisovala jsem kamery s nočním viděním… Ze zkoušení čtyřka. Tohle je tedy to, co naše školy chtějí. Ovečkování, memorování, papouškování. Logické uvažování? Na co?

Na druhou stranu, máme zeměpisáře, který je požehnáním. Nezasypává nás žádnými fakty, které se stejně mění, nebo které lze vygooglit, jako třeba počet obyvatelstva nebo hlavní města. Vůbec. Tento učitel dbá na to, abychom všechno logicky odvozovali. Nacpal nám do hlavy pár faktů, ano, ale protože byly nezbytné ke skutečnému pochopení. Dvě hodiny věnoval vysvětlování, proč v pralese prší. Nebo proč jsou nejsušší pouště u moře. A nedělal to způsobem „tohle je tak a tak.“ Naťukl otázku a k tomu dodal „Co myslíte vy, proč to tak je?“ a postupně nás k tomu dostrkal. Ale papoušci a roboti jeho hodiny nemají rádi.

Později se ptal, jak je možné, že tak výborná studentka jako já má z jiných předmětů čtverky. Odpověď byla prostá. Nechci memorovat. Vzpomněla jsem si na spolužačku u fyziky a přišlo mi to děsivé. Jela jako robot. Hloupý robot, jehož úkolem je odvykládat a pak zase šrotit. Mně se tohle hnusí.
Zeměpisář byl potěšen, v podstatě ve dvou větách řekl to, co říká celý článek. Učitel s velkým U.
Jinak jsem ve třeťáku na gymplu a nikdy jsem se na nic neučila. Párkrát slovíčka. Jednou jsem teda narvala do hlavy tu hloupou fyziku. Ale jinak nikdy. A přece, prošla jsem do dalšího ročníku!

Mimochodem ne, nepíšu to „ze závisti papouškům,“ chodím do dramaťáku a musím umět zpaměti několik A4 textu. Ale neříkám ho bezmyšlenkovitě, musím přemýšlet nad emocí, kterou daná věta nese, nad důrazem…
Ah, ano, pěkný článek. Měli by si ho přečíst někteří rodiče, kteří hrotí známkování. I když většina robotů a papoušků na něj stejně nemá kapacitu, řekla bych.

Ikona diskutujiciho tauri 2022-06-24 09:06:33
Ikona diskutujiciho
sipka

Takoví lidé se dneska taky moc nevidí, znám spoustu těch, který se to radši naučili, než aby používali emoce. Protože jsou sobci..Oni myslí, že vše je o nich a když by se měli navnímat do situace a pochopit ji na prožitkové bázy, tak by to už o nich nebylo a nebyli by pupkem celého vesmíru.
Proto tito lidé jsou ve vedoucích funkcích, když jdou přes mrtvoly.

Teď totázka, proč že teda jsou nejsušší pouště u moře? :)) Rád si nechám rozšířit obzor.
Měl jsem za to, že tam dřív spíš byly atomové války, tak jak tam není ani zeleň, nemá se tam co ochlazovat díky stromům a řekl bych snad i energeticky narušeným místum, pokud se tam netvoří mraky. A nemá v tom prsty HAARP :)) což je dneska stále všude a ještě to nepřestalo.

Ikona diskutujiciho Diana 2022-06-25 09:41:08
Ikona diskutujiciho
sipka

Tauri: No víš, my jsme se učili přinejmenším oficiální verzi, podle které pouště vznikly přirozeně „tím, že se hýbla osa planety.“ Nicméně obnovení zeleně na těch místech je nemožné proto, že jsou na místech se studenými proudy. Voda se nestíhá tak rychle vypařovat (oproti místům s teplými proudy), takže tam prakticky vůbec neprší. Kde není vypařování, tam neprší.

Ikona diskutujiciho tauri 2022-06-25 10:34:23
Ikona diskutujiciho
sipka

Diana:
No právě, že tam kde jsou studené proudy, tam prší bych řekl, třeba Anglie..?
Já koukám na satelitní snímky a právě hodně velkou roli v tom hraje HAARP, protože na takových místech je vídět právě takový deštník, který brání srážkám. Jako já moc učitelům nevěřím, oni věří v to, co učí, dávají pětky, ale zda je to skutečně tak si moc neověřují. Třeba dám příklad, jih Afriky..tam je deštník „jak kráva“. Nebo takové Španělsko, tam je to taky na denním pořádku, přitom je tam teplo, tak by tam mělo hodně pršet v letních měsících…a právě proto, že se ztrácí lesy se ztrácí i deště. Dál podle mě hraje roli myšlení lidí v danném místě. Proto nevěřím, že někdo v dnešní době dokáže předpovídat počasí na x dní, když vše je vlastně už plánované. Je tam takových neznámých, že je to snad nemožné..To je jako kdyby někdo věděl, co budu zítra přesně dělat a kde. Buď mi to naplánuje násilně, vnukne myšlenku a nebo vidí do budoucnosti kvantovým zařízením. Protože příroda není stroj a jedná podle sebe..Pokud chceš sledovat oblačnost, dám sem 3 odkazy na pozorování:
https://eumetview.eumetsat.int/static-images/MSGIODC/RGB/NATURALCOLORENHNCD/FULLRESOLUTION/
https://eumetview.eumetsat.int/static-images/MSG/RGB/NATURALCOLORENHNCD/FULLRESOLUTION/index.htm
https://en.sat24.com/en

Ikona diskutujiciho Pitr 2022-06-24 07:28:28 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to tak, kniha bere někdy fakt,
zástírá čisté vnímání,
přitom se tváŕí velice,
ale je to jenom krabice.

Ikona diskutujiciho tauri 2022-06-24 08:57:36 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aneb kdo to neumí, ten to učí a kdo to umí, ten to dělá 🙂
Šprty, který jsem poznal většinou jeli na rozum a ne cit..proto s tim mají problém. Takový to machrování, já jsem lepší..
No pravda je, že asi takový lidé jsou většinou zapíchaní, protože tady musí zvítězit srdce nad rozumem. Píšu rozumem, ne logikou.Pak přesně před takovými člověk vypadá jako blbec, protože neháže machry, že vše je jasné a občas se drží zpátky.

Ikona diskutujiciho kiana 2022-06-24 19:47:04 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

„Inteligentní lidé raději dělají věci rukama“ – k tomu jsem taky došla (ale trvalo mi to delší čas), i když se ve společnosti tvrdí opak. Já třeba ráda čtu, ale také ráda zkouším svoje teorie.

Zrovna včera jsem na fb sdílela post: https://1url.cz/6rWtn

Ikona diskutujiciho učit 2022-06-25 00:41:06 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Po příchodu na střední školu bylo v technickém předmětě potřebné sem tam některé studentce sice dát 1, ale i opatrně vysvětlit, že látku se nemá učit zpaměti. Ale porozumět jí, což znamená povykládat vlastními slovy.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-06-25 08:30:09
Ikona diskutujiciho
sipka

Problém je, že část populace s podprůměrným IQ to nedokáže a memorování je jediný způsbo jak dosáhnout vyššího vzdělání. To je jako říct někomu, aby nebyl blbej, nebo aby neměl depresi, nebo aby nebyl dys a on se náhle po tvém upozornění změní a řekně No jo, už to nemám!

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek