Máte lupy? Svědí vás pokožka hlavy a nic ji nezklidní? Máte akné na zádech? Svědí vás suchá kůže? Máte přerušené a zničené konečky vlasů? Máte vřídky ve vlasech? Padají vám vlasy?
Je možné, že příčinou vašich problémů není špatné stravování, zdraví, ani celková životospráva. Může to být kosmetikou, kterou používáte. Některé látky mohou mít i velmi vážné následky u citlivých osob, proto zkontrolujte všechnu kosmetiku, kterou používáte. Že se některá tváří jako biologická/kvalitní/luxusní, zaručeně neznamená, že nezdravé a dráždivé látky skutečně neobsahuje. Čtěte pečlivě složení.
Následující úryvek popisující parabeny pochází ze stránek marianne.cz:
,,V oblasti kosmetiky i potravinářského průmyslu se stále vedou spory o tom, jestli jsou parabeny nebezpečné, nebo ne.
Trvanlivá kosmetika
Parabeny jsou skupina chemických látek, které se hojně používají jako konzervační činidla v potravinářství, kosmetice nebo farmacii. Mezi nejdůležitější zástupce skupiny patří metylparaben, etylparaben (E 214), propylparaben (E 126), butylparaben a heptylparaben. Dennodenně do styku s nimi můžeme přicházet třeba v některých šamponech a sprchových gelech, deodorantech, zubních pastách, líčidlech a dalších farmaceutických přípravcích včetně léků nebo v podobě potravinových konzervantů. Parabeny jsou mezi výrobci tak oblíbené proto, že mají antibakteriální účinky, a zabraňují proto šíření nežádoucích mikroorganismů. Kazivost výrobku se snižuje a výrobce může na svůj produkt hrdě napsat „minimální trvanlivost 3 roky“…
Proč vznikla panika?
Nad parabeny ale v současné době visí Damoklův meč – bylo zjištěno, že se chovají, a tudíž mají obdobné účinky jako ženský hormon estrogen, což znamená, že mohou ovlivňovat některé procesy, jako je třeba časný nástup puberty nebo onemocnění spojená s hladinami hormonů (třeba rakovinu prsu). Díky tomu byly také prováděny četné výzkumy, nicméně pro potvrzení této hypotézy zatím neexistuje dostatek vědeckých poznatků. V několika případech se podařilo zaznamenat přítomnost parabenů v prsních nádorech, nicméně není vyloučeno, že určité množství parabenů se vyskytuje i ve zdravé tkáni.
Nebezpečná kumulace
Zvláštní pozornost byla v rámci výzkumů věnována hodnocení vzorků podle věku a pohlaví, přičemž u dospívajících a dospělých žen byla zjištěna významně vyšší koncentrace parabenů než u mužů. Autoři studie si své výsledky vykládají tak, že ženy využívají mnohem více produktů osobní hygieny než muži. Výsledky tedy vypovídají o tom, že problém je v množství, tedy v kumulaci parabenů, pokud používáme takových přípravků více najednou.“ (konec citace)
U lidí s citlivou pokožkou mohou parabeny způsobit dermatitidu, zarudnutí a pálení kůže, rozšiřování a zhoršení vyrážek, a alergie. Paraben jako takový, napodobuje estrogen – ženský hormon a má negativní dopad na ženské hormonální funkce a celý endokrynní systém.
Může být obsažen i v mastích, pěnách na holení, dětské kosmetice, nebo odličovacím mléku, které používáte. Vyplatí se proto zkontrolovat naprosto všechnu kosmetiku kterou používáte a nahradit nevyhovující výrobky jinými, bez parabenů.
Nespoléhejte se na velké nápisy na předních stranách obalů, můžete totiž naletět podobně, jako moje přítelkyně, která zakoupila velmi drahou kosmetiku, nadepsanou jako „Parabene Free“, ale složení mluví jinak:
,,Já si teď tak jednou pročítala pečlivě složení toho mého nového šamponu s rakytníkem, protože se mi nějak moc začaly mastit vlasy. To jsem přisuzovala tomu, že je ten šampon určený na suché barvené vlasy, takže jeden z prvních „zvlhčujících“ šampónů, co by na suché vlasy doopravdy zabíral. Jenže se mi mastily kořínky a konce se vysušovaly (což způsobují havně silikonové šampony) a začala jsem se drbat. Tak jsem zkoumala a na konci složení šíleně dlouhý názvy čehosi s koncovkami -cone, -xone – silikony!
Pak jsem se pěkně „zasmála“ u pročítání složení kondicionéru, co mám k tomu šamponu. Přímo zepředu je napsáno „Parabene Free“, tak jsem si zajuchala a s nadšením jsem po kondicionéru šáhla. No jo, jenže když jsem si po tom silikonovém incidentu s šamponem raději pročetla i ten kondicionér, tak jsou tam přímo 3 složky, co mají v názvu „parabene“! Tak si dělají srandu? Zepředu spotřebitele ujišťují, že kondicionér je bez parabenů, ale ve složení uvedeny jsou! Ještě že balzámy a kondicionéry dávám jen do délek a ne k hlavě. To by mi ty moje problémy začaly na novo a teď v létě by to bylo ještě horší…
Tak jsem vytáhla svůj český hojivý chmelový šampon s tea tree olejem, který si schovávám, když podobné situace nastanou, napravím aktuálně způsobenou paseku a přestávám zkoušet a zůstanu věrná Alverde – odzkoušeno, vždy k dostání a cenově parádní…“
,,Rakovina prsu
Dokonce i existují a probíhají výzkumy, že parabeny pravděpodobně způsobují rakovinu. A ne právě v malém množství. V 99 % případech rakoviny prsu byly nalezeny právě parabeny. Viní se hlavně antiperspiranty, ale i ženy, které používaly deodoranty, měly v těle nález parabenů. Vědci předpokládají, že parabeny se dobře vstřebávají do kůže“
zdroj a související článek: http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/1750-kosmeticke-pripravky-s-parabeny-muzou-zvysit-riziko-rakoviny
Kam dál:
• Otevřít rubriku ,,Přírodní krása“
• Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄
• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org
• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE
• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!
• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE
.
Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac Teda ja neviem jak je to s tými…
-mariankosnac Otázka zda pomoci a nebo nechat chcípnout, tvrdě,…
-není Tak já jsem znal osobu, co měla takového…
-*****