Proč ženy v Číně neonemocní rakovinou prsu?

4.7.2013 v Léčba 33

(Prof. Jane Plant, PhD, CBE)
„Proč věřím, že vzdávání se mléka je klíčem k poražení rakoviny prsu…“

Nemám jinou možnost než umřít, nebo se pokusit najít pro sebe léčbu. Jsem vědkyně – opravdu existuje rozumné vysvětlení pro tuto krutou nemoc, která zastihne jednu z dvanácti žen v Anglii?

Protrpěla jsem ztrátu prsu, a podstoupila radioterapii. Procházela jsem bolestivou chemoterapií a byla pod drobnohledem některých z nejvýznamnějších specialistů naší země. Ale hluboko uvnitř jsem s jistotou cítila, že čelím smrti. Měla jsem milujícího manžela, překrásný dům a dvě malé děti, o které se bylo třeba postarat. Zoufale jsem chtěla žít.

Naštěstí, tato touha mě přivedla k odkrytí faktů, které byly v těch dobách známé jen hrstce vědců.

Kdokoliv, kdo přišel do kontaktu s rakovinou prsu ví, že určité rizikové faktory – jako stárnutí, časné mateřství, pozdní začátek menopauzy a výskyt rakoviny prsu v rodině – jsou zcela mimo kontroly. Ale existuje mnoho rizikových faktorů, které jsme schopné jednoduše kontrolovat.

Pokud tyto „kontrolovatelné“ rizikové faktory proměníme na jednoduché změny, které můžeme všichni udělat v našich každodenních životech, pomůžeme tím rakovině prsu předcházet nebo ji léčit. Můj odkaz zní, že dokonce i pokročilé stádium rakoviny se dá překonat, protože mně se to podařilo.

Takový první záchytný bod k porozumění, co ve mně rakovinu podporovalo, mi dal můj manžel Peter, také vědec, který se vrátil ze služební cesty v Číně, zatímco já jsem byla napojena na léčbu chemoterapií. Přinesl s sebou pohlednice a dopisy, a také pár skvělých bylinných čípků, které po něm posílali moji přátelé a vědečtí kolegové z Číny.

Čípky mi byly zaslány k léčbě rakoviny prsu. Navzdory hrůzné situaci jsme se oba dobře od srdce zasmáli a pamatuji si, že jsem říkala, že pokud toto je způsob léčby rakoviny prsu v Číně, tak se trochu divím, že Číňanky se nemoci úspěšně vyhýbají.

Tato slova se mi ozývala v hlavě. Proč ženy v Číně nemají rakovinu prsu?

Jednou jsem spolupracovala s čínskými kolegy na studii o souvislostech mezi chemickým složením půdy a nemocemi člověka a nějaké statistiky si z té doby pamatuji.
Tato nemoc v celé zemi prakticky neexistovala. Jen jedna z 10 000 žen v Číně na ni umírá, ve srovnání s tím hrozným číslem jedna z dvanácti v Británii a dokonce chmurnějším průměrem jedné ženy z 10 ve většině západních zemí, je to číslo téměř zanedbatelné. Není to jen věc Číny, že je více venkovskou krajinou s menším množstvím městského znečištění.


Ve vysoce urbanizovaném Hong Kongu, čísla narostla na 34 z každých 10 000 žen.

To však stále, ani zdaleka, nezbavuje západní země zahanbení.

Japonská města Hirošima a Nagasaki mají podobné výsledky. A nezapomínejte, že obě města byla napadená jadernými zbraněmi, takže kromě běžné rakoviny založené na znečištění bychom očekávali přísun i nějakých případů založených na radiaci.

Závěr, který můžeme z těchto statistik vyvodit, vámi svou přesvědčivostí otřese. Pokud by se žena ze západu přestěhovala do průmyslové a ozářené Hiroshimy, snížila by riziko styku s rakovinou o polovinu. Je to evidentně absurdní. Mně se však zdá jasné, že nějaký životní faktor, který nesouvisí se znečištěním, vážně zvyšuje šance západních žen onemocnět na rakovinou prsu.
Pak jsem zjistila, že cokoliv stojí za obrovskými rozdíly mezi čísly ve statistikách orientálních a západních zemí, rozhodně nemá nic společného s genetikou.
Vědecký výzkum dokazuje, že Číňané nebo Japonci, kteří se přestěhovali na západ, se za jednu nebo dvě generace přizpůsobili hostitelské komunitě, v tom smyslu, že jejich šance na onemocnění se zvýšily a staly se tedy totožnými s našimi.
Stejná věc se stane, pokud orientálci začnou žít západním životem v Hong-Kongu. Ve skutečnosti slangový výraz pro rakovinu prsu v Číně se dá přeložit jako „nemoc bohatých žen“. Je to kvůli tomu, že v Číně jen ti zámožnější si mohou dovolit jíst takzvané ‚Hong Kong food nebo hong kongské jídlo.

Číňané nazývají západní jídlo, zahrnujíc vše od zmrzliny a čokolády, přes špagety a sýr feta, jako Hong Kong food, kvůli dostupnosti v bývalých britských koloniích a nedostatku v někdejší čínském kontinentu. Takže mi to dává perfektní smysl, že cokoliv, co způsobilo mou rakovinu prsu a mělo šokující vysoký dopad na tuto zemi obecně, mělo téměř jistě něco společného s naším životním stylem ,,na vyšší úrovni „.

Je tu však důležitý bod také pro muže. V mém výzkumu jsem sledovala stejné údaje vztahující se k rakovině prostaty, které vedly k podobným závěrům. Podle výpočtů ze Světové zdravotnické organizace, počet mužů, kteří čelí rakovině prostaty ve venkovské Číně je zanedbatelný, jen 0,5 z každých 100 000 mužů. Avšak v Anglii, Skotsku a Walesu jsou tato čísla 70 násobně větší. Stejně jako rakovina prsu, i tato nemoc postihuje většinou bohatší lidí střední třídy, či vyšší socioekonomicky postavené skupiny, tedy ty, kteří si mohou dovolit jíst vydatné druhy jídel.

Pamatuji si, že jsem řekla svému muži:,, No tak Peter, akorát si přijel z Číny. V čem je čínský způsob života tak odlišný? Proč i oni neonemocní na rakovinu prsu? „

Rozhodli jsme se využít naši společnou vědeckou minulost a jít na to logicky. Ověřili jsme vědecké informace, které nás dovedly k tématu tuky ve stravě.

Výzkumy z osmdesátých let objevily, že pouze 14% kalorií v průměrné čínské stravě byly tuky, ve srovnání s téměř 36% v západní stravě. Ale strava, na níž jsem žila roky před tím, než jsem dostala rakovinu prsu, měla velmi malý obsah tuků a byla bohatá na vlákninu. Kromě toho jako vědkyně vím, že tuk přijatý do těla dospělého člověka, na základě vyšetření, které byly dělány na velké skupině žen během 12 let, neukazuje vzrůstající riziko rakoviny prsu.

Potom, jednoho dne, se stalo něco mimořádného. Peter a já jsme spolu pracovali více než 10 let, takže si nejsem jistá, kdo z nás první řekl: ,,Číňané nejedí mléčné produkty. „

Těžko se vysvětluje ne-vědci, to náhle mentální a emocionální nadšení, které cítíte, když víte, že jste pronikli k podstatě věci. Je to jako kdybyste měli v hlavě hodně kousků skládačky, které se najednou během pár vteřin složí a vytvoří jasný obraz. Náhle jsem si vzpomněla, jak množství Číňanů bylo fyzicky neschopných tolerovat mléko, jako Číňané, se kterými jsem pracovala, vždy říkávali, že mléko je jen pro miminka a jak jeden z mých blízkých přátel čínského původu, vždy zdvořile odmítl sýrový chod na společných večeřích.
Nevím o žádném Číňanovi, žijícím tradičním čínským životem, který by někdy použil kravské nebo jiné mléčné výrobky na nakrmení svých dětí. Tradice povoluje kojení, ale nikdy ne požívání mléčných produktů.

Kulturní Číňané považují naši zaujatost mléčnými výrobky za velmi zvláštní. Vzpomínám si na pobavení velké delegace čínských vědců, krátce po skončení kulturní revoluce v osmdesátých letech.

Na radu Ministerstva zahraničních věcí jsme požádali dodavatele jídla o pořízení dezertu, který obsahoval hodně zmrzliny. Po zjištění co dezert obsahuje, všichni Číňané, včetně jejich překladatele, slušně, ale rozhodně odmítli jíst a my jsme nebyli schopni je přesvědčit. V té době jsme byli všichni nadšení z porcí navíc!

Mléko, jak jsem zjistila, je jedním z nejběžnějších případů potravinových alergií. Více než 70% světové populace není schopna vstřebat mléčný cukr, laktózu, což vede odborníky na stravu k přesvědčení, že je to přirozená těžkost u dospělých, ne nějaký druh obrany.
Asi se nám však příroda snaží říct, že jíme nesprávný druh jídla.

Než jsem měla rakovinu, tak jsem jedla hodně mléčných produktů, jako například odtučněné mléko, sýry a jogurty s nízkým obsahem tuků. Používala jsem to jako hlavní zdroj bílkovin. Také jsem jedla levné mleté ​​maso, které, jak si teď uvědomuji, s největší pravděpodobností pocházelo z krav.
Za účelem zvládnutí chemoterapie, na kterou jsem byla nasazena při páté recidivě, jsem jedla BIO jogurty, abych pomohla mému trávicímu traktu k vyzdravění a zásobila střeva „dobrými“ bakteriemi.
Nedávno jsem zjistila, že v roce 1989 jogurt měl na svědomí rakovinu vaječníků. Doktor Harvardské university Daniel Cramer studoval stovky žen s rakovinou vaječníků a zaznamenal co běžně jedly. Kéž bych si byla vědoma jeho výsledků v dobách, kdy to objevil.

Následujíc Petrovy a moje porozumění čínské stravě, jsem se okamžitě rozhodla vzdát se nejen jogurtů, ale všech mléčných produktů. Sýr, máslo, mléko a jogurt a cokoliv jiného co obsahovalo mléko, směřovalo do odpadu.
Je překvapující, jako mnoho produktů, včetně instantních polévek, sušenek a koláčků, obsahuje zbytky mléka. Dokonce množství státem chráněných značek margarínu prodávaného jako sojový, slunečnicového nebo olivového oleje, může obsahovat mléčné zbytky. Proto jsem se stala zapáleným čtenářem malých písmenek na etiketách.

Do této chvíle jsem vytrvale měřila velikost rakovinového nádoru a výsledky zapisovala do grafu. Navzdory všem povzbuzujícím komentářům a pozitivním zpětným vazbám lékařů a sestřiček, mi moje neomylné zápisky řekly hořkou pravdu.
Moje první chemoterapie neměla žádný efekt – nádor měl stále tu samou velikost. Pak jsem vyřadila mléčné produkty. Během několika dní se nádor začal scvrkávat. Za dva týdny po mé druhé chemoterapii a týden po tom, kdy jsem se vzdala mléčných výrobků, hrudka v mém dekoltu začala svědit. Později se stávala jemnější a menší. Linie grafu, která dosud neukazovala žádnou změnu, najednou směřovala dolů – jak se tumor stále zmenšoval.

A co je velmi podstatné, všimla jsem si, že namísto exponenciálního klesání (ladná vlnka), jaké je pro rakovinu typické, zmenšování nádoru bylo zakresleno přímou linií vedoucí na spodek grafu, označujíc vyléčení, ne potlačení (nebo ústup) tumoru.

Jedno sobotní odpoledne, po přibližně šesti týdnech bez mléčných výrobků, jsem cvičila na hodině meditace, po které jsem si zkusila nahmatat něco, co mělo zůstat z nádoru. Nemohla jsem to však najít. Ano, byla jsem dost zkušená v objevování rakovinových nádorů – všech pět jsem si našla sama. Sešla jsem schody a požádala manžela, ať zkusí nádor nahmatat. Nenašel po něm ani stopu.
Následující čtvrtek jsem se měla sejít se specialistou na rakovinu v Charing Cross Hospital v Londýně. Celou mě prohlédl, hlavně můj dekolt, kde jsem měla mít nádor. Nejdříve byl vyveden z míry, ale následně mi ohromeně říká: “ Nemůžu to najít.“

Ukázalo se, že žádný z mých doktorů neočekával někoho mého typu a v mém stadiu rakoviny (která se zcela zřejmě rozšířila po celém lymfatickém systému), že přežije, natož, že bude překypovat zdravím.
Můj specialista byl minimálně tak rozradostněný, jako jsem byla já. Když jsem s ním poprvé projednala své nápady, byl pochopitelně skeptický. Ale vím, že dnes na svých hodinách používá grafy ukazující úmrtnost na rakovinu v Číně a doporučuje bezmléčnou stravu svým pacientům.

Nyní věřím, že souvislost mezi mléčnými výrobky a rakovinou prsu je velmi podobná s korelací mezi kouřením a rakovinou plic. Věřím, že identifikování tohoto spojení a následná dieta zaměřená na zachování zdraví mých prsů a hormonálního systému, mě vyléčily.

Bylo pro mě těžké, stejně jako může být pro vás, akceptovat, že látka tak „přirozená“ jako mléko, může mít takový zlověstný dopad na zdraví. Ale jsem žijícím důkazem, že takto to funguje a odkrývám tajemství tohoto revolučního objevu.

Výňatek z Your Life in Your Hands (Tvůj život je v tvých rukou), Professor Jane Plant.
Z originálu přeložila
Martinka

http://www.cancersupportinternational.com/janeplant.com/




Kam dál:

Otevřít rubriku ZDRAVÍ: ZDE

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

.

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho Evča77 2013-07-04 08:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Wau! Děkuji za tak přínosný článek! 🙂

Ikona diskutujiciho Jenny 2013-07-04 11:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kolik ještě důvodů byste chtěli proto, abyste se stali vegany? Tady máte další důvod naservírovaný na stříbrném podnose.

Ikona diskutujiciho K. L. 2013-07-04 11:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V Čechách si je raději nechají uříznout…, to čeho jsem se obával, že odstaruje Angelina je tady… http://www.super.cz/celebrity/agata-pracharova/186383-angelina-jolie-donutila-agatu-pracharovou-k-vysetreni-tyhle-plne-dvojky-si-necham-klidne-ufiknout.html

Ikona diskutujiciho Alue 2013-07-04 13:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: U Jolie mě to překvapilo, ale Hanychová nám předvádí svoji imbecilitu už mnoho let, takže v podstatě nic nového.

Ikona diskutujiciho Pistacius 2013-07-04 13:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj vsetci,

Ikona diskutujiciho K. L. 2013-07-04 14:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: No ta taky, ale tohle je Agáta Prachařová.

Ikona diskutujiciho Ameline 2013-07-04 14:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Já se na tohle třeba snažím dlouhodobě vyladit a tělo mě vyloženě žene po čemkoli od kefíru po sýr čím více je poslouchám, dělají mi nepopiratelně dobře – psychická vyrovnanost, lepší zažívání a spousta dalších kladů, že je to pro mě výhodné i s tímto rizikem. Je to ale impulz k určité kompenzaci, třeba k pravidelným lymfatickým masážím a dalším motivátorem k častému pohybu

Ikona diskutujiciho Martin81 2013-07-04 15:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Super článok!!

Ikona diskutujiciho Hugo 2013-07-04 16:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vsak to je totálne jasné že mlieko nie je pre ludí, VSAK kravy ho maju len ked porodia mládatá a ono je pre ne, vy si myslíte že príroda to zariadila tak, že ludia budu musieť zariadiť aby krava otehotnela a porodila a potom aby jej brali mlieko ktoré je pre to mláda?  O.O

Ikona diskutujiciho Jirka 2013-07-04 17:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo, už mě ani nebaví novinky.cz, protože pod nima pořád naskakuje Hanychová, jako by byla jediná ženská na světě, kterou nám musí cpát před gzicht. Já ty její "k..y" nechci, ať si je nechá ona se svým manželem. Angelina Jolie je asi v nějaké depresi a pod tlakem , že se nechala dotlačit až k sebemrzačení, ale v Hollywoodu je ten tlak velký, protože tam se kde kdo mrzačí jen tak ze sportu, nebo aby se dostal na titulní stranu, když si nechá udělat z obličeje gzicht. Zájmové skupiny různého byznysu na ty hvězdy vyvíjí nátlak. Ale to není konec morbidních věděckých experimentů. Minulý týden byl článek na netu, že vědci už úspěšně "přesadili hlavu " z člověka na náhradní tělo. A máme tu za chvíli bioroboty. No nic , to bylo na okraj. Jinak mléko se oprvdu u dospělce špatně stravuje , člověk nemá tračník jako tele. Lepší by bylo, kdyby se zdravotnictví víc ubírlo estou k uzdravení. Než jen , tady to teče, tak to ucpeme. Tady je to ucpané, tak to uřízneme.

Ikona diskutujiciho J 2013-07-04 18:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A chlapi si začnou možná nechávat našroubovat vodovodní bateri, protože je méně náročná na údržbu. Anebo se celí rovnou nechme vylisovat ze silikonu. Ostatně i ten mozek by z toho snad šel vyrobit. Pár drátků místo žilek a nová doba je tady. Původní přírodní už na člověku netřeba nic. Stejně láska ve společnosti opadla, že… Mazlit se dá i se záchodovou mísou, když je člověku nevolno přece.

Ikona diskutujiciho shery 2013-07-04 18:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Uz aspon vim,proc mi mleko smrdi:D

Ikona diskutujiciho Alue 2013-07-04 19:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: To máš přece jedno, koho si kdo vezme. Charakter mu to stejně nespraví.

Ikona diskutujiciho pytatelka 2013-07-04 20:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

zaujimalo by ma, ci ma niekto z citatelov ma podobnu skusenost s konzumaciou mlieka, ako som vypozorovala na svojom pripade:

Ikona diskutujiciho Zay 2013-07-04 20:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Takže žádné mléčné výrobky?:( Ani mléko přímo od krávy? To přeci nemůže být špatné,ne?

Ikona diskutujiciho light7 2013-07-04 21:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Výborný článek, aspoň mám další důvod proč nejíst mléčné výrobky moc je nemusím, né že by mi dělali zle mě moc nechutnají. V poslední době uvažuji, že začnu zkoušet jíst brouky 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2013-07-04 22:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já osobně mléko nepiju. Jen ho občas mám v omáčkách, sýrech, zkrátka jako příměs v něčem…. Samotné ho pít, to mě přešlo někdy během puberty. Asi to má smysl, tělo už ho nepotřebuje.

Ikona diskutujiciho Ameline 2013-07-04 23:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: Zajímavé, mám dost podobnou zkušenost, ale dočista jinou interpretaci. Je tu spojitost těla, vědomí celistvosti od nejvyšších po nejnižší články bytosti. Vnitřní pohoda a harmonie. Na zelené stravě mám příliš rychlé, neorganizované myšlení bez struktury se sklony k přehnané abstrakci a nepraktičnosti, chladu a neosobnosti, jsem mimořádně emociálně nestabilní a netrpělivá, zvyšuje se úzkostnost. Horší sebereflexe a vůbec sebeuvědomování.

Ikona diskutujiciho Ilíriel 2013-07-05 00:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tenhle článek jsem někde četla tak dva tři týdny zpátky a chtěla jsem ti poslat odkaz :-) Pár dní jsem to nosila v hlavě, až jsem na to zapomněla… Je vidět, že věci se vždycky dostanou tam, kam mají :-)

Ikona diskutujiciho Jirka 2013-07-05 04:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak jsem to rozluštili společně. Člověk může jíst v podstatě cokoliv , když má hlad. Ale ne všechno je pro něj v přírodě jaksi určeno a ne všechno mu v každém případě prospívá. No a něco nám prospívá fakt dobře.

Ikona diskutujiciho K. L. 2013-07-05 09:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]: Aha, už jsem to pochopil, já ty sele-blitky nesleduji, takže jsem myslel, že to je pokaždé někdo jiný a ne pořád jedna a ta samá 🙂

Ikona diskutujiciho Dragita 2013-07-05 15:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslím, že na tom určitě něco je. zvláště. když to "mléko" v obchodech už není mléko a jogurty a to ostatní je skoro samý škrob. Možná i proto mi mléko a mléčné výrobky přestaly chutnat. Stalo se to postupně a teď si dám občas hermelín, pomazánkové máslo od Madety( na tvé doporučení a opravdu je dobré) nebo cottage přírodní 🙂 když už mléko, tak mandlové nebo konopné;)

Ikona diskutujiciho Santal 2013-07-05 16:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: Ja som odpozorovala že keď jem viac surovej stravy tiež som akási rýchlejšia, páli mi to, cítim menej ťažobu fyzického tela- osobne sa cítim dobre v tomto stave, som produktívnejšia a menej unavená. Mliečne veľmi nejem, nerobí mi to dobre ako som dospela. Ale niekedy mávam zahmlené myslenie, aj celkovo sa cítim tak ťažkopádne, spomalene ako píšeš, poznám ten pocit. Neviem ale z čoho to konkrétne je. Napríklad inak z bravčového mäsa som si všimla, že bývam akási zmätená trochu, nervóznejšia. A na sladkosti si tiež dávam pozor, bývam z nich dosť nervózna a je mi nepríjemne vo svojom tele, niekedy musím ísť kvôli tomu behať na hodinu aby mi bolo v sebe lepšie. Preto sa na ne dávam pozor radšej, najradšej len už len ovocie keď mám k dispozícií.  [14]:

Ikona diskutujiciho Pistacius 2013-07-06 12:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho CzechFox 2013-07-06 14:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já od tý doby co jsem ochutnala mléko od krávy jsem přestala pít mléko z obchodů příjde mi, jako by to byla obarvená voda ale nepiju ani mléko přímo od krávy. Bylo mi po něm dost těžko, nesedlo mi proto si dokážu představit že to pro mě asi nebude to pravý 🙂 jen občas si dám sýr když už není co na chleba 🙂 dřív sem jedla jogurty ale ty mi už nijak nechutnaj 🙂 teď mi zachutnalo ovoce a zelenina že už ani chuť na maso nemám :D ale to už je jiná 🙂

Ikona diskutujiciho Ameline 2013-07-06 19:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[24]: Hm. Tak takhle mě k jídlu ani nenapadlo přistupovat, zajímavé, něco si o tom zjistím. Jak už jsem ale psala, snažím se vyladit na instinkty ohledně stravy a pozorovat, co ve mě který pokrm vyvolává a v tuhle chvíli to nechci narušovat jinými zásahy. S rovnováhou bojuju, i když od doby, co se snažím takto stravovat se to dost zlepšilo. Ovšem mléčné produkty mě obecně hodí do pohody tělesně i psychicky nehledě na cokoli, jako by byly nějáký balanční bod nebo co.

Ikona diskutujiciho Alue 2013-07-06 20:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[26]: Pokud si dobře pamatuji, tak některé krevní skupině dělá mléko dobře.. Mám dojem, jestli to není béčko.

Ikona diskutujiciho Pistacius 2013-07-07 13:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Ameline 2013-07-08 12:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[27]: Bčko to je, a Bčko jsem… Legrační :D

Ikona diskutujiciho Tig 2013-07-08 15:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Bylo by dobré udělat alespoň nějaký základní výzkum. Například dle shrnutí této studie z roku 2008: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1759-7714.2012.00165.x/abstract je rakovina prsu v Číně nejčastějším diagnostikovaným nádorovým onemocněním.

Ikona diskutujiciho Weri 2013-07-08 20:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na druhou stranu však často umírají na rakovinu žaludku – kvůli časté konzumaci mořských plodů…

Ikona diskutujiciho Venëa 2013-08-10 14:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mléko je rakovinotvorné… no to mě podrž. To jsou pro mě, jako pro milovnici sýrů špatné zprávy.

Ikona diskutujiciho Dietolog 2014-03-24 16:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[32]: Mléko není rakovinotvorné. Právě naopak. Čerstvé mléko působí proti vzniku rakoviny. Problém ovšem nastává, když je mléko nejroztodivnějšími agresívními způsoby tepelně upravováno nebo jsou jednotlivé mléčné složky od sebe oddělovány – a to zejména v mléčných výrobcích, které jsou zbaveny syrovátky. Vaše obavy chronického sýrofila jsou tedy plně na místě.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek