Krvavá daň za naše mobily

14.5.2013 v Zajímavosti 12

Miliony lidí v Africe zemřely, abyste mohli používat svůj mobil

Kasiterit a Koltan se používají v elektronice, hlavně při výrobě mobilních telefonů, ale i jiné elektroniky. Těží se v dolech ve Walikale (Kongo, Afrika).

Tyto minerály těží chudí afričtí civilisté, kteří za ně dostávají mizerný bakšiš. K dolům je láká vidina peněz. – Nakutají toho 50kg!, táhnou to dva dny přes lesní stezky a vydělají si 6 dolarů. Na světovém trhu se přitom 50kg rafinovaných minerálů prodává za 1300 dolarů. – Každý ať si odpoví sám, je-li tento obchod slušný, nebo jestli jde o obyčejné zneužívání levné pracovní síly.

Kdo to odkupuje? – Například FDLR (Demokratická fronta za osvobození Rwandy), od nich to překoupí Konžští obchodníci a vyvezou z Afriky do Evropy. Kde to přeberou velké firmy vyrábějící mobilní telefony. V následujícím filmu je to v první řadě NOKIA.

Vchody do dolů stráží ozbrojené skupiny vojáků. Za navštívení i opuštění dolů vybírají peníze, za které nakupují zbraně. Kdysi bojovali z politických důvodů, dnes je vše jen o penězích.

Tímto způsobem se každý vlastník mobilního telefonu (pravděpodobně i počítačů, iPodů apod.) podílí na vykořisťování afrických obyvatel. Pravděpodobně neexistuje elektronický výrobek, u kterého bychom si mohli být jistí, že za něj nikdo nezaplatil životem.

Miliony lidí již zemřely, problém trvá přes 10 let, ale nikdo s tím nic nedělá. Lidem se o tom neřekne, velké společnosti se k tomu odmítají vyjadřovat.


Když se nakonec vyjádří, mluví o ,,naději na možnou lepší budoucnost“ a o ,,plánování prvního kroku“. Mohou si to dovolit. Společnost a zákazníci na ně netlačí, aby se tímto problémem zabývaly, protože o tom vesměs nikdo nic neví.

Krev v mobilech – šokující skutečnost

https://www.youtube.com/watch?v=fhr4Gxb1nq0

… A odnesou to zase obyčejní nevinní lidé, kteří za nic z toho nemohou. Představte si, že se na takovém místě narodíte. Kde číhá smrt a bída na každém rohu.

Velké společnosti zajímá jen cena vykutaných minerálů. Cena lidských životů a jejich utrpení, je vůbec nezajímá. Přitom by pouze stačilo, aby si velké společnosti, odkupující Kasiterit a Koltan, hlídaly odkud minerály jsou a podezřelé zásilky nebraly.

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Oblíbená videa“ – Zde

Máte dotaz? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Komentáře

Ikona diskutujiciho Martin Riedl 2013-05-14 07:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pane bože! Co je moc, to je moc. Tak to jsem si ani ve snu nemyslel, že je to zlé až tak moc! S tím prostě MUSÍME něco udělat. Ale, jak jsme to jenom měli vědět…

Ikona diskutujiciho zbavit-se-hranic 2013-05-14 08:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak je to skoro se vším 🙁

Ikona diskutujiciho vlaja 2013-05-14 11:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

i rakovina je pro ne velky zisk

Ikona diskutujiciho Ameline 2013-05-14 16:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano, tohle je jeden ze smutných kousků naší reality. Elektronika, oděvy, látky, pochutiny. Je potřeba, aby si toho lidé byli vědomi v co nejširší základně a mohli tržní silou ovlivnit tyto podmínky, například preferencí a podporou místní produkce nebo fair trade výrobků. Sama zastávám názor, že člověk ve skutečnosti potřebuje velmi málo k spokojenému životu. To, co ušetří na utrácení za blbosti potom může věnovat k nákupu kvalitnějších a "eticky nezatížených" výrobků. Bohužel je zde stále mnoho rodin, které žijí z "ruky do huby" a u nich nelze předpokládat ani vyžadovat posun, protože nemají tu manévrovací schopnost, kterou na druhou stranu mohou získat třeba právě díky rozvoji místní ekonomiky – ačkoliv k posunu mentality lepší finanční podmínky přímo nepovedou, bude tu alespoň možnost. (opravte mě, pokud se v něčem mýlím)

Ikona diskutujiciho JanCh 2013-05-14 19:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ameline presne vystihla, že je to tak asi so všetkými výrobkami, s ktorými sa denno-denne stretávame resp. ich nakupujeme. Je smutné, že či už rôzne technológie alebo nejaká produkcia sa prevažne používa proti ľuďom a na bezbrehé obohacovanie. Je to ale aj o nás, že sa neustále nechávame chytiť na niečo nové, nový mobilný telefón, nový počítač, nový televízor, nové auto atď. A popritom je možné mnohé veci vyrábať aj tak, aby vydržali a slúžili dlhodobo a mnohé z nich by sme v podstate ani nepotrebovali. Ľudská pažravosť je ale nekonečná a to práve vedia tí, ktorí neustále niečo nové ponúkajú. Poznajú veľmi dobre ľudské chovanie, poznajú veľmi dobre to, ako ľudská psychika funguje a veľmi dobre vedia, na akú strunu majú zahrať, aby dosiahli svoje. Ja sám s tým každodenne bojujem a nie vždy je to ľahké.

Ikona diskutujiciho sepťa 2013-05-14 22:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pokud dobře počítám, tak by se každým vykoupením jedné dávky zvýšily náklady o 32350 Kč, která by se projevila na ceně elektroniky. Takže firma, která by s tím začala, by zkrachovala kvůli špatné konkurenceschopnosti…no way…

Ikona diskutujiciho sugarrock 2013-05-17 19:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to smutné co se děje v Africe a o to smutnější je, že se to děje po desetiletí. Evropa se Státy programově vyrábí chudobu na černém kontinentu, aby si vyšší společenské třídy udržely svoje standardy, respektive aby neustále bohatly

Ikona diskutujiciho Alue 2013-05-20 13:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Bílí lidé nikdy do Afriky neměli lézt. Udělali tam jenom samé problémy, zničili černým kulturu a rozvrátili jejich způsob života. – Je mi za nás bělochy úplně stydno, když tento dokument dávám na stránky. Je to ostuda.

Ikona diskutujiciho sugarrock 2013-05-25 20:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano, to je pravda a nejen Afriku, ostatně i sebe sami a druhé každodenně ničíme, většina z nás, to je šílený. Připravujeme si peklo na Zemi, jako nejhorší cestu pozemské zkoušky, je to velice těžké a únavné

Ikona diskutujiciho Elemona 2013-06-22 01:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

"Tímto způsobem se každý vlastník mobilního telefonu (pravděpodobně i počítačů, iPodů apod.) podílí na vykořisťování afrických obyvatel." tak si tak říkám, Alue, i ostatní čtenáři, uvědomujete si, že momentálně sedíte za počítačem a nejspíš vlastníte i mobilní telefon?

Ikona diskutujiciho JENKA 2013-08-01 16:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

My s tým neurobíme nič,lebo presvedčiť milióny ľudí v Európe,že nechcú mobil,je nad ľudské možnosti.Toto si musia uvedomiť ľudia,ktorých sa to týka, ale bohužiaľ,tí nemajú väčšinou internet,ani mobily.Takže bezvýchodisková situácia?Chcem vidieť toho človeka,ktorý prinúti dotknuté firmy,aby nevykorisťovali chudobný africký,či iný národ.

Ikona diskutujiciho Léňa 2014-06-29 09:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

zakomentuju si u článečku staršího data:

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek