Návod na sběr Březové vody

13.5.2013 v Čtenáři 21

Milí čtenáři, už vám někdy někdo vyprávěl o sbírání březové vody?

Je to voda z břízy bělokoré, která se sbírá na jaře přes pokušenou kůru. – V Rusku tuto březovou vodu pijí hlavně staří lidé, protože je velmi zdravá a zpomaluje proces stárnutí. (Pokud byste si o ní rádi početli více a seznámili se s jejími vlastnostmi, velmi pěkný a obsáhlý je tento popis: včelařství Paleček: Březová voda) Rusové naseknou mačetou břízku do véčka a sbírají vodu ve velkém, ale existuje i méně invazivní metoda. Jednu z nich nám zasílá Dorotka:

Milá Alue.
Chtěla bych se podělit s Tebou a ostatními (prostřednictvím Tvých stránek) s již několik let praktikovanou jarní kůrou.
Je to pití březové šťávy – pro tělo teď na jaře moc prospěšné a blahodárné. Šťáva je velmi příjemné, lahodné chuti a chladná po ranním (nočním) sběru chutná báječně. Lze ji pít v neomezeném množství, přebytky uchovávat v chladničce anebo rozdat rodině, přátelům a sousedům 🙂

Získáme ji tak, že navrtáme dírku (případně dvě) do břízky a strčíme do ní obyčejnou slámku (brčko) na pití. Březová voda pak kape do podstavené láhve.
Samozřejmě celou proceduru předchází slušné požádání stromu o trochu jeho jarní mízy. Zase po ukončení odebírání se dírky zacpou březovou větvičkou stejného průměru a případně natřou (propolisovou) mastí.


Míza teče jen teď na jaře, je to poměrně krátké období, nejvíce ve fázi stoupajícího měsíce.
V dětství mi Babička vyprávěla o mytí vlasů v téže vodě, že jsou pak krásné, zdravé a husté. K tomu jsme se zatím nedostali, voda byla vždy vypita.
Tak že vlasy posílila určitě též, avšak zevnitř. 🙂
Připojuji foto k nahlédnutí.

Srdečně zdravím.
Dorotka S., Slezsko

Březová míza – zdroj cukru

Dostupné prameny se převážně zmiňují o využití březové mízy u severských a pobaltských národů (a to včetně Slovanů). Přímé zmínky pro použití březové mízy pro středoevropské Slovany se mi sice nepovedlo najít, ovšem samotné využití břízy (při jarním olupu kůry) přímo vybízí ke sběru mízy a jejího dalšího zpracovaní.

Období vhodné pro sběr mízy: Jedná se ideálně o dobu, kdy jsou ještě chladné (mrazivé) noci a teplé dny a míza tedy intenzivně cirkuluje nahoru a dolů. Pokračujeme maximálně do doby kdy se nalévají listové pupeny (při vzniku listů s odběrem končíme). Období se liší podle geografického prostředí, ale obecně lze hovořit o druhé polovině března a o duben. V teplých zimách lze mízu odebírat již od počátku března.

Výběr stromu: Pro odběr vybíráme vzrostlejší stromy s průměrem nad 30cm (aby jim odběr příliš neuškodil). Odběr mízy provedeme z 1 až 3 míst (podle obvodu stromu,). Odběr provádíme vždy nějakých 130-150 cm nad zemí pomocí bodového vrtu (díra o průměru 1 cm a o hloubce 3,8 – 5,1 cm ) nebo V řezu. Řez musí být až na dřevo (či do dřeva), aby se narušily mízní kanálky v lýku. Vhodné je většinou umístit do (nebo pod) odběrný bod stékací zařízení (trychtýřek) vyústěný do sběrné nádoby. Pro odběr se mi osvědčilo také narušení kmene a nádobu postavit na zem. Trychtýřek lze nahradit i dřívky či zářezy, které nasměrují tok (skapávání) mízy do nádoby. Povrchový řez je nutné obden oživovat (cukr jej zanáší a tok mízy se zmenší).
Nezapomeňte po ukončení odběru uzavřít rány štěpařským voskem!

Při ročním odběru odebereme z jednoho stromu neškodně desítky litrů mízy (i tak odebereme odhadem jen 5-20 % objemu transportované mízy což nijak výrazně strom nepoškodí). Osobně odhaduji odběr na 1-2 litry denně po dobu 15 dnů (tedy odhadem do 50 l mízy). Osobně však doporučuji odběr menšího množství (koneckonců nejsme dnes existenčně závislí na březovém cukru).

http://vcely.cst.cz/brezova-voda-clanek

Kam dál:

• Kontakt: [email protected]

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

http://www.kramky.cz/alue/

Komentáře

Ikona diskutujiciho stenly911 2013-05-13 04:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Březová míza je také výborná věc na výrobu vína, jednou jsem ho pil a bylo velmi dobré, ale je třba být opatrný při jeho otvírání, protže silně pění a vybuchuje.

Ikona diskutujiciho zbavit-se-hranic 2013-05-13 07:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Díky za návod, je to velmi inspirující 🙂

Ikona diskutujiciho zbavit-se-hranic 2013-05-13 07:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nevšimla jsem si toho, že se vznikem listů končíme 🙂 A listy jsou, takže zase za rok…

Ikona diskutujiciho Nasgol 2013-05-13 09:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Odzokušeno, ale už je docela pozdě na takový sběr… Lístky venku, vše je vybujelé a květy opadané…

Ikona diskutujiciho Alue 2013-05-13 09:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano, přesně jak píšete, letos je na to už pozdě, znovu zase za rok.

Ikona diskutujiciho vlaja 2013-05-13 14:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluska mali by Ta vyucovat v skole. Mala by Si pisat ucebnice pre skoly… vsetky stupne

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2013-05-13 16:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Žeby zaviedli nový vyučovací predmet "Aluškine rady a návody na život" ? :D

Ikona diskutujiciho Igi 2013-05-13 17:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky si myslim, ze ten strom z toho zrovna nadsenej nebude-sbira si ziviny, ktere chce dat do listu kvetu a tak a vy mu je vezmete. zdravych napoju existuje hromada dalsich, nektere jsou dokonce i mene narocne na pripravu a nicemu neublizuji

Ikona diskutujiciho Eveline 2013-05-13 17:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vždycky mě moc potěší nějaký nový tip, nebo recept z přírody, takže díky moc za další :-) Jen opravdu škoda, že ho nelze hned vyzkoušet. Holt kdo si počká, ten se dočká :-))

Ikona diskutujiciho Zdenek 2013-05-13 17:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj všichni. Jen bych vám chtěl říct,že sběr březové vody narušením kůry je v česku chápán jako téměř trestný čin a když vás někdo práskne,tak můžete zaplatit až 50kilopeněz. Takže opatrně.

Ikona diskutujiciho Alue 2013-05-14 10:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]: Můžu vědět, jako co je to bráno? Poškozování cizí věci? – I když je to moje bříza?

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2013-05-14 14:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]: Dnes je všetko zakázané :(  Treba to robiť tak aby vás nikto nevidel.

Ikona diskutujiciho Ypster 2013-05-15 11:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

"Kácení dřevin se řídí zákonem ČNR 114/1992 Sb. v platném znění ze dne 1.12.2009 a prováděcí vyhláškou MŽP 395/1992 Sb. Vlastník pozemku smí pokácet strom, jehož obvod nepřesahuje 80 cm ve výšce 1,30m nad zemí. U větších stromů musí žádat o povolení obecní úřad. Výjimkou je situace, kdy strom je prokazatelně zcela uschlý, nebo bezprostředně ohrožuje životy a zdraví obyvatel nebo majetek (většího rozsahu). V takovém případě lze strom pokácet ihned, ovšem je nutné strom před pokácením zdokumentovat a do 15 dnů pokácení ohlásit obecnímu úřadu, který může případně rozhodnout o jeho neoprávněnosti. Nelze připustit preventivní kácení zdravých dřevin, které by mohly působit škodu například pádem při větrném počasí." Zdroj:http://cs.wikipedia.org/wiki/Strom   viz: http://www.desinsekta.cz/share/download/legislativa/114-1992.pdf

Ikona diskutujiciho Ilíriel 2013-05-15 16:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já nevím, přemýšlela jsem i nad sběrem javorového sirupu, ale vždycky mě napadne: "jak by ti bylo, kdyby někdo navrtal díru do tebe a odebíral ti krev?". Prostě mě trápí jen ta představa, že bych ublížila stromu, protože se mi zachtělo jeho mízy. Přijde mi to takové nevyrovnané, přijdu, beru a nic nedávám… Ale co dát stromu na oplátku, když má všechno, co potřebuje? Možná to moc řeším, ale stromy mám snad ze všech bytostí nejraději a nechtěla bych jim nějak ubližovat. Kdybych znala způsob, jak to udělat tak, aby to stromu neublížilo, tak bych to vyzkoušela, ale nechci to dělat, když si nejsem jistá…

Ikona diskutujiciho JJJ 2013-05-15 17:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mariankosnac,kde jsi videl tu brezovou mizu ke koupi?

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2013-05-15 20:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V slovenskom eshope:

Ikona diskutujiciho Nasgol 2013-05-16 13:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[16]: :D are u kidding?

Ikona diskutujiciho martin 2014-11-13 11:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: Není potřeba smutnit, vždyť plno lidí chodí také darovat krev s myšlenkou, že to pomůže někomu potřebnému. Proč by nás nemohl takto obdarovat i strom?     m, :-)

Ikona diskutujiciho Pavlouška 2015-03-29 20:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A prosím kolik te vody pít denne nikde o tom zminka… diky

Ikona diskutujiciho EVa 2015-04-07 17:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A nezapominejte prosim strom take osetrit. Protoze pak by se mohla stat ze pristi rok by jste nemuse z ceho mit brat mizu.. :)) Hezky den a bliz k prirode

Ikona diskutujiciho Jan 2016-04-12 12:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nějaké vedlejší účinky, když jí vypijete moc?

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek