5 Technik pro neutralizaci destruktivních myšlenek

12.3.2021 v Psychologie 5

I jediná destruktivní myšlenka nás umí nakazit náladou poraženého, vnitřním neklidem, či podrážděností. Od jedné myšlenky skočíte ke druhé a najednou se točíte v kruhu sebedestruktivního myšlení, ani nevíte jak jste k tomu přišli. Zde je 5 technik, které vám pomohou zabránit v roztáčení tohoto myšlenkového kolotoče.



Důležité je uvědomit si, že se každé vaše očekávání má tendenci naplnit. Jestliže například očekáváte, že vás kolegové podrazí a neposkytnou vám potřebnou podporu, budete se chovat podle této své víry. Budete podezíraví a připraveni k obraně. Raději budete pracovat sami a budete se vyhýbat spolupráci. Jestliže okolí zaznamená takové chování, logicky vás bude pokládat za člověka odmítavého a chladného, se sklonem k soupeření a nepříliš spolehlivého. A podporovat vás skutečně nebude. Vaše očekávání tedy zrealizovalo samo sebe. Myšlenky dávají vzniknout naší realitě.

1. Metoda: Model nepříjemnost-přesvědčení-následky
S touto technikou přišel profesor Pennsylvánské university, americký psycholog Martin E. Seligman (*1942) ve své knize ,,Naučený optimismus. Jak změnit své myšlení a život“ (česky BETA-Dobrovský, 2013).
Když se nám přihodí nějaká nepříjemnost, začínáme o ní zcela automaticky přemýšlet. Docházíme k určitým závěrům, myšlenky krystalizují v přesvědčení. Tato přesvědčení se pak stávají naší zvyklostí, takže si po čase vůbec neuvědomujeme, že je máme.

Pesimistická přesvědčení vedou k následkům, které mají podobu destruktivního chování. Dejme tomu, že někoho propustí z práce. Může si začít říkat, že je to jeho vina, protože je nešika, nezamlouval se kolegům a tak dále. Teď už vůbec nedokáže nějakou práci najít. Co si počne, jak bude bez práce vydělávat peníze… S podobnými úvahami se člověk nevyhnutelně propadá do deprese, a může to být i velmi těžká forma deprese. Nic nepodnikne, o nic se nepokusí, prostě ulehne na gauč.

Hlavním účelem techniky nepříjemnost-přesvědčení-následky je, nejprve zjistit, co vlastně sami sobě říkáte, když k nějaké nepříjemnosti dojde. Potom je nutné své pesimistické úvahy zpochybnit a nalézt k nim alternativu. Abyste mohli svá přesvědčení zpochybnit, musíte analyzovat všechny možné příčiny nepříjemnosti, která se vám přihodila.

Soustřeďte se na takové příčiny, které:
– jsou ovlivnitelné (př.: ,,Málo jsem se snažil.“ v případě propuštění z práce)
– se týkají právě jen této události (př.: ,,Ta práce se mi nelíbila.“)
– patří mezi příčiny vnější (př.: ,,Vedoucí mě vždycky nehodnotil objektivně.“)

Pokaždé, když se vás začne zmocňovat poraženecká nálada, neklid nebo hněv, všímejte si toho, co si v takových chvílích říkáte. Vaším úkolem je odmítnout destruktivní myšlenky, naučit se je nahrazovat myšlenkami konstruktivními a hledat alternativy.

2. Metoda: Odříznutí
Jakmile si uvědomíte, že se vám do mysli vkrádá destruktivní myšlenka, jednoduše ji odřízněte a zaměřte myšlení na něco jiného. Klíčový výnam má, abyste to udělali okamžitě, v tu chvíli, kdy se nechtěná myšlenka objeví.
Jedním z nejjednodušších, a velmi účinných způsobů, jak přetrhnout proud destruktivních myšlenek, je tlesknout dlaněmi a zvolat ,,Stop!“.
Někteří lidé mají za tímto účelem připravený hlasitý zvonek, jiní nosí na zápěstí gumičku, kterou natáhnou a plácnou se tak po ruce, aby odvedli pozornost jinam a tak zastavili roztáčející se myšlenkový kolotoč.
Poté musíte ihned převést myšlení jiným směrem. Vezměte například do rukou nějaký nevelký předmět a chvíli si ho pozorně, do všech podrobností prohlížejte. Nebo jděte do jiné místnosti a zaměstnejte se libovolnou činností.

Další dobrý způsob je, že když se vám přihodí nepříjemnost, určíte si rovnou časový termín, kdy se jí budete zabývat. Řeknete si třeba: ,,Stop! Na tohle budu myslet až večer, od 6 do 7.“

3. Metoda: Pozorování zvnějšku
Místo toho, abyste se hned zlé myšlenky zbavili jako v případě techniky číslo 2, doporučuje tento způsob poodstoupit a pozorovat ji zvnějšku. Prostě ji pozorovat, aniž byste jí umožnili vás ovládnout. Destruktivní myšlenky vás mohou ovládnout pouze v tom případě, že na ně reagujete.

4. Metoda: Přehánění
Jakmile u sebe objevíte destruktivní myšlenku, musíte ji začít přehánět až do nemožnosti. To podstatné je, abyste ji zesměšnili. To vám pomůže zbavit takovou myšlenku síly.

5. Metoda: Vzdor
Jakmile vás navštíví špatná myšlenka, představte si její naprostý opak. Například místo ,,Vůbec nic nedokážu“, si řekněte: ,,Dokážu úplně všechno!“ Myslet současně destruktivně i konstruktivně, totiž není možné. Nechte dobrou myšlenku, aby tu špatnou z vašeho vědomí vytěsnila.

Druhá až pátá metoda jsou spíše jistým druhem první pomoci. Ta první, vytvořená profesorem Seligmanem, bude mít hlubší a dlouhodobý účinek.

připravila © www.aluska.org 2021

 

Komentáře

Ikona diskutujiciho myop 2021-03-12 05:55:40 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Každý je schopen ovlivňovat konstruktivně prostor kolem sebe. Čím více konstruktivně myslících se sejde, tím lépe. Ale asi 80% lidí má bohužel destruktivní vyzařování. Představy lidí jsou odlišné a jejich podpora je vrtkavá. Někdy musí být člověk opravdu velký šachista, aby docílil v rámci možností celkově vůbec nějakého konstruktivnějšího výsledku krok po kroku.

Ikona diskutujiciho mariánksmč 2021-03-12 10:53:16 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tá 5 ma napadla ale nefunguje to, tak jeden deň a potom si zas vravím že vôbec nič nedokážem, som ko… a podobne. A tá 4 zosilovať deštruktívnu myšlienku no to neviem niesom až taký masochista aj keď občas to funguje ale tiež len na chvílu. Vidím to tak že sa deštruktívneho myslenia nikdy nezbavím. Ale trebárs je to na niečo dobré, napríklad lepšie zvládam túto korona krízu, vravím si (ako je v texte nejakej českej piesni) – nic není tak zlý, aby nemohlo bejt hůř.

Ikona diskutujiciho Viviana 2021-03-13 08:30:44 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ja som tiez mavala problemy s destruktivnymi myslienkami, ktore ma az desili. Skusala som na to rozne zdlhave techniky, v sucastnosti mi funguje najmä „Oddelenie sa od myslienky“ a „zrusenie myslienky“. Oddelenie robim tak, ze ked sa objavi destruktivna myslienka, zadrzim vedome dych na 3 sekundy, co vytvori energeticke oddelenie, priepast medzi mnou a myslienkou. Potom si pomyslim „rusim“! To vacsinou staci na odstranenie destruktivnych, parazitickych myslienok, ktore sama aktivne nevytvaram, ale ktore akoby nahle „ vhupli“ do mojho energetickeho pola. Tiez mi fungovala vizualizacia, hodit okamzite taku myslienku do fialoveho kosa na odpadky, v ktorom horia fialove plamene)) Tieto techniky mi dobre funguju na destruktivne myslienky, ktore prichadzaju nahle akoby zvonku a nie su integralnou sucastou mojho myslenia ci charakteru

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-13 09:19:38
Ikona diskutujiciho
sipka

Já si řeknu, že moje myšlenka není nutně já a že to co mě napadne, s tím se nemusím ztotožnit. Mám na výběr, co si z toho moře vylovím… a takhle si vyberu.
Nápad s hořícím košem vyzkouším. 😀 Ten se mi líbí.

https://i.redd.it/387qx807c3341.jpg

Ikona diskutujiciho Marie Anna Eva 2021-03-28 19:34:46 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Poradím vám, jak jsem řešila destruktivní myšlenky. Je to můj systém čáry. Čáry, kterou prostě v duchu nakreslíte před sebou a kterou už nikdy nepřekročíte. Někdo vás podrazil, nebo nepodržel v krizové situaci a zachoval se jako prase. I to se stává, někdy to bolí i od takzvané kamarádky. Nač se rozčilovat, nač mít destruktivní myšlenky a hrabat se v situaci? Nakreste čáru a ona bude právě tím mezníkem. Jednak se tím odstřihete od nastálé situace a jednat půjdete dál s naprosto čistou myslí. Uvidte, že protistrana si to sama vyžere až dodna. Ale to už půjde mimo vás.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek