Pozor na etikety i u ovoce a zeleniny

19.4.2013 v Prevence 15

Dodatek: Tento článek je na internetu považován za hoax. – V tom případě se omlouvám, pokud jsem přispěla k rozrušení některých čtenářů, avšak článek nesmažu, jelikož v Německu je právě tohle připravováno a už delší dobu vím, že se takto v zahraničí napichují vodou kokosy a melouny. Z toho důvodu mi tato zpráva nepřišla jako hoax a proto jsem ji převzala. Čtěte s rezervou, avšak varuji, že tato zpráva tak úplně lživá není. Kdoví, jestli ji původní autor netvořil záměrně. Dnes se tomu zasmějeme, zítra to máme na pultech.


Čtěte i etikety při koupi ovoce nebo zeleniny. I ovoce může obsahovat nebezpečná éčka, přidanou vodu nebo aspik.

Aféra s křehčeným kuřecím masem, které je doslova napumpované vodou nebo další průšvih s napíchanými kusy vepřového masa či mletého masa opět „osvěženého“ o nějaký ten decilitr vody a emulgátory má své pokračování. Jak se podařilo zjistit, podobnými obchodními praktikami se některé řetězce snaží napakovat i na prodeji ovoce či zeleniny.

Do vybraných druhů tito vynalézavci vstřikují vodu, emulgátory, barviva a přírodní ztužovadla. Ovoce tak zůstane déle čerstvé, ale hlavně se zvýší jeho váha. Nejvíce takto trpí dražší exotické ovoce, kde každý dekagram váhy navíc představuje i desetikorunové položky na jeho celkové ceně. Stále vyšší poptávka českého zákazníka po nízkých cenách ovšem nutí takto upravovat i běžné ovoce, zřídka pak zeleninu.

Z pochopitelných důvodů se nejsnáze pumpuje voda a emulgátory do citrusových plodů (citrony, pomeranče, mandarinky apod.). Dále pak do vodních melounů a hroznového vína.

Tlak potřebný na vpravení vody do těchto druhů ovoce miniaturními jehličkami nemusí být velký a dané ovoce tak může pojmout až 30% vody navíc. Doma možná zajásáte, že jste z citronu vymačkali obdivuhodné množství šťávy, ale pravda je bohužel velice smutná. Z citronu vymačkáte jen chemicky upravenou vodu, která byla do citronu vpravena umělým způsobem.


Složitější proces pak představuje pumpování vody a emulgátorů do ananasů, jahod či hrušek. I zde lze zvýšit váhu jednotlivého kusu ovoce až o 10%.

Obchodní řetězce ve svých podvodech sází na obecně známý fakt, že maso i ovoce a zelenina jsou vlastně z velké části tvořené vodou. Zejména u ovoce pak informace na etiketě, že „ovocná potravina“ (jak tyto výrobky nazývají), obsahuje nějaké množství vody, vlastně jen dokumentuje množství vody v ovoci. Ale není tomu tak. Informace na etiketě o množství vody je právě voda, která byla vpravena do ovoce navíc uměle.

Řetězce taktéž v poslední době hromadně předělávají své provozovny tak, aby se ovoce a zelenina vážila až u pokladny. Pokud si totiž své ovoce vážíte sami, potom vám z váhy vyjíždí etiketa, která dle zákona musí obsahovat informace o složení. Tam se snadno dočtete o složení banánu, mandarinky nebo ananasu (viz obrázek ZDE). Pokud vám ovšem ovoce zváží až u pokladny, žádnou etiketu ani nemáte šanci vidět! Potom si nakupujete takto „vylepšené“ ovoce v dobré víře a ve sladké nevědomosti.

Kromě okrádání zákazníka je ovšem největší riziko zdravotní. U níže uvedeného obrázku citron obsahuje kromě „neškodných“ éček i emulgátor E384 – Citronan isopropylnatý neboli isopropyl citrát, jenž má za úkol ztužovat vodu a zabránit procesu žluknutí, jež v citronu po nějaké době způsobuje stopové množství nenasycených mastných kyselin.
Problém je v tom, že používání tohoto emulgátoru je v ČR zakázáno!

Realita je ovšem smutná. Kromě zakázaného éčka obsaženého v citronu se řetězce nedopouští ničeho nekalého. Pokud na etiketě při vážení označí citron jako „Ovocná potravina – citron“ a vypíší jeho kompletní složení s procentuálním podílem jednotlivých složek citronu, není tento fakt nijak právně napadnutelný. Sporné je vážení ovoce na pokladně, kdy žádnou etiketou pokladní ovoce neopatří.

Jediná dobrá rada pro českého zákazníka je tedy stále stejná:
Čtěte etikety.
Nekupujte takto upravené ovoce.
Stěžujte si u svého obchodníka, že podobné ptákoviny nehodláte kupovat natož konzumovat.

Zde: zakoupená ovocná potravina citron. Logo a název výrobce byl záměrně rozostřen.

Zdroj článku: knava.blog.idnes.cz

Pozn. Alue: Zrovna nedávno za mnou byl velmi dobrý známý, který v německu odchytil zprávu o ,,ovocných potravinách“. V jeho verzi se to údajně jen chystalo a mělo to brzy přijít i do ČR.




Kam dál:

Otevřít rubriku ZDRAVÍ: ZDE

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org

• Na Aluška.org najdete také interaktivní chat Vstoupit do Chatu – ZDE

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

.

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho d. 2013-04-19 04:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Se omlouvám, že komentuju, fakt se snažím tomu vyhnout, protože většinou nemám nic dostatečně sluníčkovýho ani konspirativního, co by se sem hodilo, ale… "Aluško", tenhle blogový post byl myšlenej jako vtip. Poměrně dost blbej, ale vtip.

Ikona diskutujiciho Mike 2013-04-19 07:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj alue týká se to i malých stánků kde si z bedniček vybereš jaké ovoce chceš oni ti ho pak navážej a dají do pytlíku ale nedaj etiketu se složením? Nebo to jsou jen velké řetězce? (penny ,billa,lidl,tesco apod..) Díky moc za super článek.

Ikona diskutujiciho Míša 2013-04-19 08:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ten kdo to tu pustil do světa si jen dělal srandu. Reakce na šílenství kolem potravin.

Ikona diskutujiciho Jiří Schmied 2013-04-19 08:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hm, sdílíte lež, ten článek i s obrázek je hoax/fake, se podívejte na další články autora na iDnesu jak si dělá z lidí srandu a oni mu to žerou.

Ikona diskutujiciho Spyro 2013-04-19 08:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Sám si vypěstuj, sám si sněz.

Ikona diskutujiciho Bofinka 2013-04-19 09:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

hustěěě… :-( děkuju

Ikona diskutujiciho Alue 2013-04-19 11:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:[3]:[4]: Dobrá, vůbec nepopírám, že autor tohoto článku si mohl vystřelit ze čtenářů a že jsem se při převzetí spletla. – Pak mi ale prosím někdo vysvětlete, jakto, že se toto chystá v Německu?

Ikona diskutujiciho Durino 2013-04-19 12:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Neviem si celkom dobre predstaviť ako napichujú každý kúsok ovocia vodou (zvlášť jahody). To by museli byť obrovské náklady navyše, nehovoriac o tom koľko by to zabralo času. Pravdou ale je, že ovocie a zelenina (hlavne tá čo sa dováža zďaleka), prechádza rôznymi vitamínovými kúpeľmi aby si udržala sviežu farbu, strieka sa voskom a pod. Netreba hneď veriť všetkému čo sa objaví na nete. Niektorí ľudia sú už takí zmagorení a paranoidní, že už pomaly nie sú schopní racionálne myslieť.

Ikona diskutujiciho Míša 2013-04-19 13:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Neříkám, že toho lidé nejsou schopni 🙂 Já jen proto, že jsi tam dala odkaz na ten obrázek.

Ikona diskutujiciho Lilli 2013-04-19 14:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nech to považuje za hoax kto chce, ale smrdí to,veľa tzv.konšpiračných teorií boli považované pred 5,10,20rokmi za blbosť,aľudia sa tomu smiali a dnes sú holá skutočnosť.

Ikona diskutujiciho Vladimír Švéda 2013-04-19 15:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Potraviny nakupuju, etikety čtu. Tato zpráva ale opravdu bude hoax. Bylo by extrémně drahé doplňovat něco vodou. Lepší je hydroponie nebo to prostě přelít. A ten obrázek "ovocné potraviny – citron" je nejspíš jen chyba obludného systému řetězců. Kvůli ceně se to určitě nedělá. Dnes je např. exotický ananas někdy v akci levnější než brambory z vysočiny… Pochopil bych spíš nějaké konzerbanty, ale na to mají jiné genetické nebo chemické oštřovadla. Tím nechci snižovat bdělost ostatních čtenářů. Čtěte etikety a nevypínejte svoji ostražitost. Co se na nich píše, je pravda. Ale je spousta informací, které výrobce psát nemusí – a to je důvod, proč je dobré se zamýšlet i nad "hoaxy" – pro inspiraci :-)

Ikona diskutujiciho Alissa 2013-04-19 20:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A nevíš prosím, kde by se dala dohledat ta zpráva z Německa?

Ikona diskutujiciho vlaja 2013-04-19 23:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

aj napichovanie masa je take neuveritelne ? normalne to bolo v televizii pracovny postup vyroby dokument

Ikona diskutujiciho Alue 2013-04-20 10:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]: Bylo to v novinách, ale možná by to na Deutsch-netu mohlo být také..

Ikona diskutujiciho Renata 2013-04-21 09:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No, taky mi to přijde jako hoax. Nicméně nevylučuju, že si to teď jedna chorá hlava vymyslela jako krávovinu a další chorá hlava se toho v tuhle chvíli už chytá a za rok to bude realita.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek