V japonských školách se vyučuje úcta k přírodě a obdiv její krásy

30.5.2021 v Zajímavosti 7

Japonsko je země, v níž se velká pozornost věnuje šintoistickým a buddhistickým duchovním praktikám. Bohaté duchovní dědictví vedlo k zvláštnímu, trochu mystickému přístupu k mnohým věcem v Japonsku. Například v Japonsku existuje duchovní rituál, který spočívá v obdivování přírody. Tento rituál je středem pozornosti během celého života průměrného Japonce.



I ve škole existuje kromě přírodopisu a biologie i tento speciální předmět. Na hodinách obdivování přírody učitelé organizují pro žáky exkurze, během nichž propagují úctu k přírodě a učí důležitosti chápání přírodních zákonitostí. Kromě toho jsou děti vychovávány k tomu, aby si vážily přírody.

V Japonsku se věří, že obdivování přírody podporuje dobrý estetický vkus u dětí a pomáhá také zmírňovat stres a psychické napětí. Navíc děti ve městech nemají možnost být neustále v kontaktu s přírodou, proto jsou pro ně takové exkurze způsobem, jak si odpočinout od městské krajiny.

Japonský jazyk je velmi bohatý na popisy přírody. Je třeba poznamenat, že samotný déšť v japonštině lze popsat 120 způsoby. V případě obdivování přírody existuje mnoho druhů, například: Tsukimi – obdivování podzimního úplňku; Yuki – obdivování prvního sněhu; Hanami – obdivování květů; Sakuramankai – obdivování kvetoucí sakury na jaře.

V Japonsku se vychovává k úctě nejen k živému, ale i k neživému
Například, počínaje už mateřskou školou, pokud dítě rozbije hračku, učitelé dítěti řeknou, že jí ,,ublížilo“.
V Japonsku je i vzdělávací systém uspořádán jinak. Na rozdíl od Evropy jsou první čtyři ročníky v japonských školách věnované výchově a formování úcty k druhým a přírodě, jakožto i péče o ni.

V Japonsku také existuje utilitárnejší filozofie s názvem „Mottainai“. Co se dá přeložit jako ,,nic svaté“, nebo ,,plýtvání“. Je to učení, které odsuzuje plýtvání a zneužívání zdrojů a produktů. Filozofie Mottainai se v Japonsku vyvíjela dlouho.
Důvodem respektu národa k životnímu prostředí byla geografie. Japonsko leží na ostrovech, na kterých jsou omezené zdroje i rozloha, co se dá samozřejmě přenést i na celou civilizaci a omezení zdrojů planety Země.

Filozofie Mottainai implikuje úctu k plodům lidské práce, odmítání iracionálního konzumu a péči o přírodu. Díky rozšíření této filozofie se v zemi objevilo velké množství opraven, které dávají druhý život rozbitým a starým věcem. V moderní podobě znamená „Mottainai“ redukci odpadu, opětovné použití, recyklaci. Podle této filozofie musíte věci používat, dokud neztratí své spotřebitelské vlastnosti, nevyhazovat jídlo a kupovat pouze to, co skutečně potřebujete.

překlad ze Zdroje



Komentáře

Ikona diskutujiciho Hana 2021-05-30 08:47:44 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak to jsem zřejmě duchem Japonka, protože tyhle věci mám tak nějak intuitivně v sobě 🙂 vlastně mě Japonsko vždy fascinovalo a svým způsobem přitahovalo…v souvislosti s tím se mi teď vybavil film Gejša z roku 2005, moc krásný i když na druhou stranu dalo by se říct že i místy celkem drsný. Ale ten soundtrack, jen jak ho v duchu znovu slyším projela mi husí kůže celýma rukama….

Ikona diskutujiciho Zina 2021-05-30 19:35:06 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Aluško,ucta k přírodě je důležitá,taky ke zvířatům,třeba kočky jsou chytrá zvířata a pamatují si a taky si vše říkají mezi sebou,potřebují hlavně lásku a taky dávají energii,ale tomu komu chtějí a člověk má počkat až k němu kočka přijde a ne ji nutit.Taky kočky čistí geopatogenni zony a chrání člověka a jeho pozemek.

Ikona diskutujiciho soba 2021-05-30 20:49:45 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dovedou být Japonci poetičtí (i tvrdí).
Zápisky z volných chvil pí Sei Šónagon, Kamo no Čómei, Jošida Kenkó
Sei Šónagon (10. století) – Důvěrné sešity: Tu Její Výsost pravila: „Proč jsi tak zticha? Řekni něco. Je
mi smutno.“
Když jsem řekla: „Jsem zahleděna do hloubi podzimní luny,“ poznamenala: „Právě to jsi měla říci.“

Ikona diskutujiciho Jaroslav 2021-05-30 20:58:18 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Za dobro,krásu a lásku děkuju přírodě,ve které jsem vyrůstal a se kterou jsem stále v kontaktu. Ona mi probouzela mou duši na společné cestě životem. Přivedla k lásce, božské energii. Nezlomnou vůli žít,milovat a tvožit. A propojit se s hvězdným nebem,stejně jak to dělají všechny květy .

Ikona diskutujiciho Heretik 2021-05-30 23:55:05 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Výborně. Skvělé. Znamenitě.

S těmi branami duchů (torii, druhý obrázek) ale opatrně, ne vždy jsou úplně obousměrné a někdy pak můžete trvale zůstat v jiném světě. Když se vám tohle přihodí, tak tomu se pak říká isekai. V kultuře je popsáno hodně takových situací, už od starých časů. I když, ne vždy to nutně musí znamenat, že si tím nějak pohoršíte…

Ikona diskutujiciho RenomeXis 2021-05-31 00:52:02 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky je tam příroda krásná, barevná, voňavá i uzdravující. Ať jsou to zahrady, květinové areály, stromořadí sakur, přírodní ostrůvky mezi městy, podhorské lesy a mnoho dalších přírodních scenérií. A i když u nás takový předmět ve škole nemáme, tak tam, v Japonsku, vás to osloví, samo o sobě, nezůstanete chladní, když se v takovém prostředí ocitnete. A k tomu sluníčko, jež tomu dodává kouzlo svým podílem. Bylo tam rozhodně čím své smysly potěšit.

Ikona diskutujiciho Majkl 2021-06-13 17:24:15 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Japonsko je ale jinak hodně strašidelná a krutá země. Viz známé karóši nebo tento případ člověka, kterého odsuzovali Japonci za to, že se nesebeobětoval… https://www.reflex.cz/clanek/fotogalerie/107459/nejnenavidenejsi-muz-japonska-prezil-zkazu-titaniku-do-konce-zivota-ho-meli-za-zbabelce.html?fbclid=IwAR06QEMS2rJINV4xwoldsNuyUiae1YUQD_U4PxfgQirLpYKoBXF2nGrZ-C4

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek