Tři vědecké studie prokázaly, že i mírná frekvence sledování televize ovlivňuje kognitivní schopnosti člověka a množství šedé hmoty v mozku, informovala 20. května na portálu Eurekalert! News tisková kancelář American Heart Association.
Výzkumu, který vedl Priya Palte, Ph.D., docent lékařských věd a epidemiologie na Vagelos College of Physicians and Surgeons na Kolumbijské univerzitě v New Yorku, se zúčastnilo 10 700 dospělých.
Všichni účastníci (průměrný věk 59 let) hodnotili svou vlastní frekvenci sledování televize během prvního průzkumu v letech 1987 – 1989 a třetího průzkumu v letech 1993 – 1995 (nízká úroveň – nikdy nebo zřídka, střední úroveň – někdy, vysoká úroveň – často nebo velmi často ).
Během čtvrtého (1996 – 1998) a pátého (2011 – 2013) průzkumu účastníci podstoupili další kognitivní testy rychlosti paměti, jazyka a informací.
Ti, kteří uváděli mírné nebo časté sledování televize, měli o 15% vyšší pokles kognitivních funkcí ve srovnání s těmi, kteří uváděli nízké hladiny. Zároveň se nezjistila žádná souvislost mezi indikovanou fyzickou aktivitou a účinkem času stráveného sledováním televize ve středním věku na změny kognitivních funkcí a riziko demence.
Studie, kterou vedla Kelly Petty Gabrielle, Ph.D., profesorka epidemiologie na Alabamské škole veřejného zdraví v Birmingham, zahrnovala 1 601 dospělých (průměrný věk 76,2). Účastníci uváděli své úrovně sledování televize během prvního a třetího průzkumu.
Při pátém vyšetření podstoupili magnetickou rezonanci mozku. Vědci zkoumali strukturální markery v mozku včetně objemu hluboké šedé hmoty v mozku každého účastníka.
Účastníci, kteří hlásili vysoké až střední sledování televize, měli o deset let později nižší objem tmavé šedé hmoty než ti, kteří televizi nikdy nebo jen zřídka sledovali. Takový vztah naznačuje větší atrofii, nebo zhoršení mozku.
Zprávy účastníků o fyzické aktivitě neovlivnily souvislost mezi mírou sledování televize ve středním věku a změnami struktury mozku šedé hmoty u starších lidí.
Třetí studii vedl Ryan Dougherty, Ph.D., výzkumný pracovník, divize epidemiologie, Bloomberg Johns Hopkins School of Public Health, Baltimore. Studie se zúčastnilo 599 lidí, jejichž průměrný výchozí věk byl 30 let.
Během 20-letého období 1990 – 1991 – 2010 – 2011 se účastníci průzkumu účastnili každých pět let, včetně odpovědí na otázku o průměrném počtu hodin denně strávených sledováním televize za posledních 12 měsíců.
Dougherty uvedl, že vzorce sledování televize zůstávají v průběhu času stabilní. Dvacet let po začátku studie účastníci podstoupili magnetickou rezonanci na vyhodnocení strukturálních parametrů šedé hmoty v mozku.
Vědci zjistili, že více hodin sledování televize v rané a střední dospělosti bylo spojeno s menším objemem šedé hmoty ve vyšším věku. Je třeba poznamenat, že hodinové zvýšení průměrného času sledování TV bylo spojeno se snížením objemu šedé hmoty asi o 0,5%.
Stejně jako v jiných studiích, ani na konci této studie fyzická aktivita neovlivnila vztah mezi sledováním televize ve středním věku a stavem struktury šedé hmoty u účastníků.
,,Toto je důležité zjištění, protože je dnes dobře známo, že neurobiologie demence včetně atrofie mozku začíná ve středním věku. Toto je období, kdy je možné korigovat chování přispívající k atrofii, jako je nadměrné sledování televize, aby se podpořilo zdravé stárnutí mozku,“ uvedl Dougherty.
Vědec zdůrazňuje, že ne každé sedavé chování je stejné. ,,Nestimulační sedavé aktivity, jako je sledování televize, jsou spojeny se zvýšeným rizikem rozvoje kognitivních poruch, zatímco kognitivně stimulující sedavé aktivity (například čtení, počítačové a společenské hry) jsou spojeny s udržením kognitivních funkcí a snížením pravděpodobnosti demence,“ informoval Ryan Dougherty.
Výsledky výzkumu byly prezentovány na konferenci American Heart Association Conference on Epidemiology, Prevention, Lifestyle and Cardiometabolic Health konané 20. – 21. května.
překlad aluska.org 2021 ze Zdroje
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac Teda ja neviem jak je to s tými…
-mariankosnac Otázka zda pomoci a nebo nechat chcípnout, tvrdě,…
-není Tak já jsem znal osobu, co měla takového…
-*****