Souvislost mezi množstvím hliníku v organismu a Alzheimerovou chorobou

10.7.2021 v Zdravověda 3

Profesor Chris Exley z Keely University of England, který hovořil o svém novém výzkumu na webu Hippocratic Post, informoval, že jeho výzkumná skupina dokázala potvrdit existenci souvislosti mezi hliníkem a Alzheimerovou chorobou.



Vědci především zjistili, že obsah hliníku v mozku lidí s Alzheimerovou chorobou je vyšší, než průměr v kontrolní skupině stejného věku. To platí pro lidi starší 60 let.

Ale ještě vyšší hladiny hliníku v mozku byly zjištěny u lidí mladších, u kterých Alzheimerova choroba začala ,,sporadicky“ a kteří přišli s hliníkem do blízkého kontaktu prostřednictvím okolního prostředí nebo na pracovišti. To znamená, že u lidí, kteří přicházeli do užšího styku s hliníkem, toto onemocnění začalo v mladším věku, ve věku 50 – 60 let.

Kromě toho se podle výzkumného týmu profesora Exley nejvyšší hladina hliníku naměřená v lidském mozkové tkáni vyskytuje u zemřelých lidí s diagnostikovanou dědičnou Alzheimerovou chorobou. Je to podobné jako hladina tohoto kovu v mozku lidí, kteří zemřeli na ,,hliníkovou encefalopatii“ v důsledku hemodialýzy.

Vědci na potvrzení svých předpokladů použili nově vyvinutou metodu fluorescenční mikroskopie, která umožňovala zachytit přesný a někdy šokující obraz šíření hliníku v mozku lidí s dědičným Alzheimerem.
Příznakem tohoto typu onemocnění jsou jeho první symptomy, které se začínají objevovat již ve věku 30 – 40 let. Je to poměrně vzácné a představuje 2% – 3% všech případů Alzheimerovy choroby. Vývoj tohoto druhu je způsoben genetickými mutacemi spojenými s proteinem beta amyloidu. Je to tento protein, který způsobuje výskyt ,,plaků“ v mozku, kvůli kterým dochází k onemocnění. To naznačuje, že genetická predispozice k Alzheimerově chorobě nějak souvisí s akumulací hliníku v mozkové tkáni.

Hlavním faktorem přispívajícím k rozvoji Alzheimerovy choroby je stárnutí a k hromadění hliníku dochází také s věkem, vysvětlují vědci jejich závěr. Genetická predispozice k této poruše, nebo blízké interakce s hliníkem, které způsobují časný nástup onemocnění, také přispívají ke zvýšené akumulaci hliníku v mozku v dřívějším věku.

Hliník je známý jako neurotoxin, je především příčinou encefalopatie během dialýzy a jeho hromadění v mozkové tkáni pravděpodobně přispívá k jejímu poškození. Měli bychom přijmout preventivní opatření ke snížení akumulace hliníku v mozkové tkáni v našem každodenním životě. Nejlepší je začít přímo teď, uzavírá profesor Chris Exley.

Pozn. překl: Nikdy nic nepečte ani negrilujte na hliníkových podložkách, nebo hliníkovém alobalu. Právě touto cestou se hliník dostává do těla. Hliníkovou folii nahraďte pečícím papírem, nebo vhodnou nádobou.

překlad www.aluska.org 2021 / podle Zdroje



Komentáře

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2021-07-11 12:51:22 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ktovie či je aj pivo v hliníkovej plechovke škodlivé ale asi to nikto neskúmal keďže je to asi len záležitosť Slovenska. Je vôbec dobré používať nejaké nerezové hrnčeky na čaj a podobne? Keramický mi obvykle otec alebo niekto rozbije tak som chcel taký kovový len mám dojem že som niekde možno na tadescu čítal že že nerezové hrnčeky i príbor sú špatné tak neviem.

Ikona diskutujiciho Ceneon 2021-07-11 17:28:38 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nezávislý test říká, že s těmi plechovkami není problém: https://dvojka.rozhlas.cz/v-pivu-z-plechovky-na-hlinik-nenarazite-zjistil-nezavisly-test-poradu-a-dost-7685349

Ikona diskutujiciho Novera 2021-08-05 16:50:59 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Můžete do džbánu nebo sklenice s vodou vložit koriandrovou nať s lístky. Stačí to louhovat pár minut. Rostlina do sebe vtáhne případné toxiny a kovy z vody. Koriandr potom vyhoďte a vodu můžete pít.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek