Téma sexu je opředeno společenskými normami a morálními tabu. Různá náboženství přikazují omezení pro své stoupence a někdy dokonce srovnávají sexuální chování s hříchem. Dnes se budu snažit odpovědět na otázku jaký má sexuální život vliv na duchovní rozvoj a kde je ta správná míra. Jsou sex a spiritualita nějak provázané, zejména co se týče duchovního pokroku? Může sex nebo mas!urbace podkopávat duchovní pokrok?
V moderní esoterice se stal tantrický sex dost populárním prostředkem, pomocí kterého se lidé pokoušejí duchovně rozvíjet. Někteří lidé považují tantru za onen kouzelný elixír. Na druhou stranu některé duchovní směry doporučují celibát jako základní podmínku duchovního pokroku. Některá velká světová náboženství vyžadují celibát od svých knězů, ale pomáhá jim toto omezení skutečně v jejich duchovním růstu?
Vztah mezi celibátem a duchovním pokrokem
Pro většinu lidí je život sérií vzestupů a pádů, které jsou diktovány osudem, s nímž se narodili. Aktivity a myšlenky průměrného člověka se soustředí především na světský život. Naprostá většina lidí se snaží dosáhnout svého štěstí různými prostředky, jako je práce, rozvoj nadání, peníze, moc, vztahy a jiné. Mezi různými světskými aktivitami je právě sexuální aktivita tou, o níž je známo, že obvykle přináší maximální množství světského štěstí. Člověka zcela pohltí, a to jak po fyzické, tak po citové stránce.
Avšak cokoli, co člověku přináší světské štěstí, má bohužel také potenciál přinést mu bolest a smutek, jakmile je mu to odepřeno nebo o to přijde. Proto i štěstí získané vysoce uspokojivým sexuálním zážitkem je po jeho skončení krátkodobé.
Na druhou stranu existuje malé procento lidí, kterým můžeme přezdívat „hledající“. Tito lidé mají společnou jednu věc, hledají něco vyššího a trvanlivějšího, než co nabízí běžný materiální svět. V duchovním smyslu usilují o sjednocení se svou božskou podstatou, nebo s Univerzálním vědomím. Při dosažení tohoto duchovního stavu prožívá člověk blaženost a klid, což je nesmírně nadstandardní forma štěstí, která není závislá na žádných vnějších podnětech.
Na počátku duchovní cesty hledajícího je často tato zkušenost pouhou mlhavou představou. On nebo ona ji nezažili, nejsou si kolikrát ani jistí tím, co vlastně hledají. (Mnoho lidí hledá a neví co, za něčím běží, ale přitom nevědí za čím.)
Hledající duchovní cestu podstupuje, aby dosáhl tohoto harmonického spojení ve svým vyšším Já. Často u toho prožívá krásné duchovní zážitky, které jsou nepoměrně větší než úsilí, které na to vynakládá. Jeho vyšší Já mu dává takové zážitky, aby ho povzbudilo na jeho cestě. Hledající pak vynakládá větší úsilí, aby tyto dobré zážitky a stabilní stav mysli měl i nadále.
Když hledající vynakládá úsilí správným způsobem, začíná na své duchovní cestě stále více pociťovat vyšší přítomnost, která je stále s ním a drží nad ním ochrannou ruku. Díky tomu přitažlivost světského života (také závislost na požitcích a egu) a všeho, co nabízí (včetně sexuálních zážitků), začne postupně slábnout. V očích hledajícího začnou být tyto hodnoty, za kterými však běhá celý svět, spíše náhražkami za chybějící spojení se svým pravým Já.
Odpovědi na otázky, které mnoho lidí tíží a stydí se zeptat:
Existuje nějaký vztah mezi tantrickým sexem a duchovností?
Tento termín se stal velmi populárním zejména na Západě. Lidé se o něj zajímají především kvůli zlepšení svého sexuálního života. Při tantrickém sexu se praktikující učí provozovat sex za účelem kultivace/kanalizace/využití sexuální energie pro duchovní léčení a/nebo duchovní růst.
Bohužel takzvaní guruové, kteří učí tyto praktiky, nejsou skutečnými guruy. Těmito metodami nelze nic získat. Většina lidí s tantrou rychle padá dolů, protože tyto techniky zvyšují připoutanost k pěti smyslům, egu a ke světskému životu. Proto tyto praktiky neprovozují lidé, kteří skutečně usilují o duchovní růst.
Měl by se hledající zdržet sexuální aktivity a dodržovat celibát?
Naprosté vynechání sexu nebo celibát nejsou podmínkou pro zahájení a provozování duchovní praxe. Na duchovní cestě hledajícího však existuje několik věcí, které je potřeba zvážit:
1. Závislost na sexuální aktivitě
2. Energie, která se při sexu uvolňuje a ztrácí
3. Duchovní cesta
A rozebereme si to podrobněji:
1. Závislost na sexuální aktivitě
Duchovní růst v podstatě znamená překonání svých pěti smyslů a ega. Znamená ztotožnění se se svou Duší, neboli božským principem v člověku. To znamená odpoutat se od svého nižšího Já (ego) a ztotožnit se se svým vyšším Já, kterým je Duše, jejíž vlastnosti jsou absolutní pravda, vše prostupující vědomí a věčná blaženost.
I když člověk touží po duchovním pokroku, neustálé podněcování připoutanosti ke světským touhám může vytvořit překážku na jeho duchovní cestě. Silné zaujetí (posedlost) sexuálními aktivitami může vytvořit připoutanost, která člověka svazuje se světskými touhami, a tím vytváří překážky v jeho duchovním růstu. (Jmenovitě: závislost na po!nu, úchylnosti, chlípnosti, přelétavost, nebo dokonce násilí vyvolané sexuálním pudem, jako je znásilnění a vražda)
Důležité je chápat, že s opravdovou duchovní praxí se tato připoutanost ke světskému životu automaticky přirozeně snižuje a není třeba vyvíjet žádné další úsilí, aby se potlačila.
2. Energie, která se při sexu uvolňuje a ztrácí
Sex může výrazně odčerpávat životní energii, ale zásadně záleží na tom, jestli je váš partner na nižší úrovni. Pokud je na stejné úrovni jako vy, pak k odčerpávání vaší energie nedochází.
Největším spotřebitelem životní energie člověka je jeho hyperaktivní myšlení, které hravě strčí do kapsy jakoukoli fyzickou práci. (Divoké myšlenky, strašlivé scénáře, úzkosti, strachy, vztek, výčitky, starosti, ublíženost, to jsou největší vysavače vaší čchi.)
Hledající se může milovat a přitom pokračovat ve své duchovní praxi, pokud má vhodný protějšek. Nedochází k žádnému výraznému snížení životní energie, které by hledajícímu bránilo pokračovat v duchovní praxi.
Někteří muži se snaží kontrolovat svoji e!akulaci, aby si údajně uchovali životní energii. Potlačování sexuálních pudů tímto způsobem se však hledajícímu nedoporučuje, protože může zanechat člověka neuspokojeného, s ještě nutkavějšími sexuálními myšlenkami. Tím by se paradoxně pěstovala posedlost sexem.
3. Duchovní cesta
Duchovní cesta jedince může být určujícím faktorem pro význam celibátu v jeho životě. Například je to situace, kdy nemáte vhodný protějšek a styk s nevhodnými jedinci vás okrádá o energii a způsobuje vám zdravotní potíže. V takovém případě je zdrženlivost jediný způsob, jak se ochránit před tímto nebezpečím.
Není to však nutné vždy. Pro vaši úspěšnou duchovní cestu se nemusíte nutit ke zdrženlivosti a už vůbec si nemusíte odpírat mas!urbaci.
Při duchovní praxi člověk přirozeně překračuje světské zájmy, protože získává něco, co je božské a mnohem více naplňující než to, co nabízí světská rozkoš. Proto nejsou duchovní lidé posedlí sexem, netrpí na úchylky a nemají problém s nevěrami. Praktikují sex, ale praktikují ho zdravě a čistě.
Může člověku potlačování jeho sexuálního pudu způsobit potíže?
Potlačování sexuálních pudů u běžného člověka může vést k různým problémům, jako je úzkost, deprese, nespavost a jiné. Touha po sexu je vlastně převlečená touha po spojení, naplnění a lásce. Pokud si je zajistíte jinak (duchovním spojením), přirozeně nebudete tak nutkavě potřebovat sex.
V případě hledajícího se však často nic neblahého neděje, protože jeho sexuální nutkání postupně sublimuje pomocí jeho duchovní praxe. Mezi přínosy správné duchovní praxe patří stabilita mysli, omezení tužeb a pocit vnitřního klidu bez ohledu na životní situace. Tyto benefity hledajícího velmi podporují v překonání jeho světských tužeb, mezi něž patří i sexuální touhy.
V jaké fázi své cesty by měl hledající praktikovat zdrženlivost?
Hledající nemusí praktikovat zdrženlivost v sexuální aktivitě v žádné fázi své duchovní cesty. Pokud člověk pravidelně a upřímně vykonává svou duchovní praxi, jeho duchovní úroveň se zvyšuje. S postupující duchovní úrovní se sexuální nutkání začne automaticky snižovat, a proto neovlivňuje duchovní pokrok hledajícího.
Může mas!urbace bránit duchovnímu růstu?
Masturbace je zdravý způsob vyřešení sexuální touhy, zejména pro lidi, kteří jsou svobodní. V žádném případě nebrání duchovnímu růstu. Frekvence uspokojování své sexuální potřeby se může u jednotlivých osob lišit, je ovlivněna věkem a duchovní úrovní. Na pokročilejší duchovní úrovni se potřeba (četnost) přirozeně snižuje.
Pokud je hledající závislý na sexu, nebo má nadměrné sexuální myšlenky, co by měl dělat?
Bez ohledu na to, jakou duchovní cestou se člověk konkrétně ubírá, je velice důležité zaměřit se na nápravu defektů v jeho osobnosti. K odstranění této vady pomáhá i duchovní růst. Čím více je mysl zaměřena na duchovní činnosti, tím lépe se dokáže všech závislostí (včetně sexuálních) zbavit.
Poměrně často mohou být závislosti způsobeny i neuspokojenými touhami duchů a astrálních parazitů, proto mohou polevit po jejich odstranění.
Existuje nějaký vztah mezi sexem a duchovností?
Pro duchovní pokrok není nutný celibát ani potlačení sexuálního pudu. Duchovní život pomáhá hledajícímu zakusit pocit jednoty, který automaticky snižuje jeho potřebu světských tužeb, včetně sexu, protože tato jednota přináší duševní uspokojení. Ve srovnání s tímto prožíváním pak světské zážitky blednou.
Proto duchovní člověk nestřídá partnery, nehledá zážitky na jednu noc, neprovozuje nevěru, oplzlosti, ani úchylky. Intenzita pudů, sexuální chování a představy jedince o sexu mohou být silným indikátorem jeho duchovní úrovně.
Je důležité mít na paměti, že sexuální pud je podmíněn také hormonálně, zajišťuje člověku rozmnožování a proto nikdy nemůže u zcela zdravého a mladého jedince zmizet. Přiměřený sexuální pud je zdravý. Když se bavíme o přirozeném snižování potřeby sexu, nemluvíme o naprosté frigiditě ani impotenci, dostali bychom se tím do extrému, do nemoci. Duchovní rozvoj je o zdraví a rovnováze.
Zdravý (normální) sex je kořením krásného vztahu mezi mužem a ženou, který posiluje jejich pouto. V tu chvíli jde o milování, při kterém dochází k vzájemné výměně energií, která posiluje oba partnery. Milováni se sobě rovným partnerem může být velmi zdravé a povzbuzující. Důležité je proto chápat správnou míru, vnímat sexuální pud jako mocný nástroj a nezacházet s ním ledabyle, nebo nedůstojně.
© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2022
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac Teda ja neviem jak je to s tými…
-mariankosnac Otázka zda pomoci a nebo nechat chcípnout, tvrdě,…
-není Tak já jsem znal osobu, co měla takového…
-*****