Milovali byste svoje dítě, i kdyby se z něj stal feťák?

2.7.2025 v Poselství 11

Baví mě o pauzách koukat na Threads. Mezi haldami nesmyslů se tam občas mihne něco skutečně hlubokého, nebo inspirujícího. Mou nejnovější inspirací se stala silně kontroverzní otázka: „Milovali byste svoje dítě, i kdyby se z něj stal feťák?“ A příspěvek pokračuje následovně: „Milujete svoje děti opravdu bezpodmínečně? I kdyby z nich byl feťák? I kdyby vám lhali, kradli a padli na dno? Stáli byste při nich, nebo jen dokud nezklamou vaše očekávání? “

Moje odpověď je nejednoznačná a spíše obecná, těžko budu mít vyhraněný názor na situaci, kterou jsem nezažila. Kdybych měla dítě feťáka, určitě bych na to měla velmi konkrétní názor a možná by mě i naštvalo, kdyby si někdo dovolil mi říct, že za to nějak můžu. To by byla přirozená obranná reakce… Určitě se tu jako první nabízí řešení typu pomoci mu s léčbou, sebrat mu drogy, případně ho dostat ven z ulice. Ale kdyby to ‚,děcko“ bylo tělesně silnější než já a nedalo si pomoct dobrovolně, násilím by to taky nešlo. Problém navíc je, že feťáci se k drogám vracejí. Třeba proto, že nezvládají normální život a jeho výzvy. Jsou na něj často moc křehcí. Proč jsou někteří lidé příliš křehcí pro normální život, je asi už jiné téma a určitě také nebude lehké.
Feťák by mi vadil. Hrozně by mě zklamal. Ale určitě bych ho nezavrhla.

Co by mě jako rodiče jednoznačně neúnosně žralo, by byla situace, kdy by se moje dítě odcizilo a nechtělo se mnou mít kontakt. To bych považovala za svoje největší selhání. Asi bych se za to cítila provinileji, než kdyby moje dítě udělalo něco špatného. Protože dokud máme dobré vztahy, pak zřejmě jako podpůrný a bezpečný prostor, kde je důvěra a láska, představuji. A to je můj úkol. Nemůžu řídit jeho život, ale mám odpovědnost za to, jak jako rodič funguju. A když se dítě odřízne, tak asi moc dobře nefunguju.

Pojďme být na úvod trošku objektivnější… Co o zodpovědnosti rodičů za děti vlastně víme? Konkrétní studie, která by nám vyplivla graf typu „rodiče mohou z …% za neštěstí/kriminalitu/selhání svých dětí, neexistuje. Ale jsou známy vlivy, které na to mají zásadní vliv:

Vývojová psychologie (teorie attachmentu) ukazuje, že rané vztahy s rodiči zásadně ovlivňují tyto klíčově důležité věci:
– zda dítě věří, že svět je bezpečné místo,
– jak dítě umí navazovat vztahy,
– jak zvládá stres a emoce.
Studie ukazují, že děti s narušenou vazbou (trauma, zanedbání, zneužívání) mají mnohem vyšší riziko psychických poruch, závislostí i kriminality.

Další roli hrají geny a prostředí. Výzkumy na dvojčatech ukazují, že dědičnost u deprese, úzkostí nebo závislostí může být 30–50%. A to není málo. Můžeme být tedy ve vleku poruchy, která se táhne v rodině, i když naši rodiče byli skvělí. Zbytek udělá prostředí: vrstevníci, společnost a jaké nám vytvoří trauma. Výzkumy upozorňují, že vliv vrstevníků v pubertě a dospívání je často silnější, než vliv rodičů. Dítě může mít dobrý základ, ale když chce patřit do party, udělá věci, které by doma nezkusilo.
Shodnout se tedy můžeme na tom, že čím víc traumat v dětství dítě nasbírá, tím vyšší má riziko duševních nemocí, závislostí i fyzických nemocí v dospělosti.
Pod pojmem trauma si můžeme představit jakoukoli formu zanedbání, násilí, alkoholismus v rodině, nepřijetí v kolektivu, toxic shaming, šikanu, nebo rozvod rodičů.
Rodiče mají obrovský vliv, zejména v raném věku. Ale zřejmě nemají 100% moc. Lidská psychika je složitá a vždy hraje roli i svobodná vůle, vliv kamarádů, prostředí, společnosti. Někdo zdědí vyšší emoční zranitelnost, někdo má silnější odolnost vůči manipulaci i traumatu. Proto psychologové často říkají, že i když sourozenci vyrůstají ve společné domácnost se stejnými rodiči, nelze říct, že by měli stejné podmínky, nebo stejné dětství. Každý z nich má jinou povahu, rodiče na něj jinak reagují, roli hraje i pořadí narození.

Každý rodič si určitě přeje, aby jeho dítě bylo šťastné, zdravé, aby šlo správnou cestou. Ale život není film se zaručeným koncem a ani ta největší láska někdy nestačí, aby dítě ochránila před vším, co svět přichystá. Odpověď většiny rodičů, kteří opravdu milují své děti, by jistě zněla Ano. Jenže taková láska pak už není harmonická a klidná. Je to láska se slzami, vztekem, strachem. Bolí vidět, jak si někdo ničí život a nevíme, jak mu pomoci. O to víc, když je to náš potomek.

Většinou se soudí rychle: „Tohle dítě skončilo špatně, jeho rodiče selhali.“ Realita však není černobílá. V drtivé většině případů má skutečně kořeny naše dětství. Rozbité vztahy, emoční chlad, domácí násilí, zneužití, dlouhodobé ponižování… to jsou rány, které se jen tak nezahojí a dokážou život potomka postupně úplně zadusit. Proto pak někdy hledá útěchu v drogách, alkoholu, nebo v partě. Hledá únik, když ho realita až moc bolí.

Možná se může stát, že rodiče opravdu dali dítěti všechno co mohli, ale zaúřadovala neznámá, kterou neměli jak ovlivnit. Třeba genetický problém, predispozice, nebo psychický problém, který se v dané rodině táhne. Může to být i rodová energie. Dokud jsem nezačala dělat léčitelství, nevěřila bych, kolik věcí si člověk nese a přitom vůbec nejsou jeho. A jak obrovský to má vliv na to jak se cítí, jak se rozhoduje a jak hodnotí sám sebe. Někdy stačí jen dekódovat a sundat pár energií, aby přišel posun v něčem, co do té doby nemělo řešení. Nebo co člověk do té doby považoval za svou vadu.

Často slyšíme odkazování se na špatnou partu, jenomže to je chabý odkaz… To se nestává jen tak. I to, proč vlastně dítě hledá útěchu a proč jde pro útěchu za jinými, má často kořen doma: Jak silné byly vazby doma? Cítilo se dítě přijaté? Mohlo říct pravdu? Mělo vzor, jak zvládat bolest? Dávali mu rodiče najevo, že je pro ně jejich dítě hodnotné? Dali mu správné šablony podle kterých se orientovat? Před kým nebo před čím hledá tu útěchu?

Co by to tedy mohlo být, co dítě stáhne na dno, i když rodiče dělali co mohli?
Tak zaprvé by to mohla být neexistující záchranná síť. Rodiče třeba byli a byli super, ale když potomkovi bylo 20, umřeli a zbytek rodiny nezájem. Pak stačí jedna větší kalamita a potomek začne padat dolů. Protože nemá za kým běžet pro pomoc. Většina „kamarádů“ se otočí zády, jakmile se po nich chce aktivita navíc, zejména pokud by měli v něčem ustoupit z vlastního pohodlí. Čest výjimkám. Sice jsou, ale ne každý má takové štěstí.
Většina lidí, se kterými kamarádíme, jsou jenom známí a doopravdy jim na nás nezáleží, i když se tak můžou tvářit. Tato pravda se ukáže až ve chvíli nouze, až když se začne lámat chleba. Kolikrát stačí jedna pomluva a kamarád, kterého znáte přes deset let, vám ani nezvedne telefon. Přitom jste mu nic neudělali, ani to nemusí být pravda.

Další důvod může být finanční nouze. Hádejte, co udělal ten expert, který mě před pár lety přepadl a ukončila jsem kvůli němu natáčení videí? … Pokusil se vykrást banku. Na rozsudku psali Loupežné přepadení. Je dobré vědět, že mezi krádeží a loupeží je rozdíl v tom, že při loupeži byl někdo fyzicky zraněn.
Nastane špatná okolnost, nikdo to finančně nezalátá, potomek může být labilní, mít náběh na schizofrenii, ta se mu pod velkým stresem zapne a nový kriminálník je na světě.
Můj známý má kámošku – a to nekecám – která má dva už dávno dospělé syny. Oba seděli hodně let za vraždu a za krádež mnoha MNOHA milionů. Byl to velký podvod, bylo to tehdy ve všech médiích, ty peníze se dodneška nenašly a zavraždili u toho svého kumpána. Dneska žijí se změněným jménem a jsou hlídaní, protože se logicky čeká, jestli by se náhodou nechtěli vydat někam pro ten ukrytý lup. Maminka je může vidět jednou za rok. S policejním doprovodem. Nádhera… Paní se za ty dva vejlupky tak strašně stydí, že když jí přáli ke dni matek, tak se urazila a řekla, že jí není za co pogratulovat. Nenapadá mě, jak k tomu mohla přispět, když ona sama je normální. Bez diagnozy, normálně pracovala, dneska je v důchodu.
Prostě se projevila hrabivost, zkratkovitost. Viděli příslib rychlých peněz a neodolali? … Ale zabíjet nemuseli. Jak moc musí být někdo vyšinutý, aby tohle udělal, mi prostě hlava nebere.

Co myslíte? Má rodičovská láska nějaký konec, nebo je zcela nekonečná? Chtěli byste vídat jednou za rok svého synka, který okradl banku a zavraždil svého kamaráda, nebo byste radši zůstali doma a zapomněli že jste ho vůbec někdy měli? A znáte případ, kdy rodič skutečně udělal co měl a dítě i přes všechnu podporu, pomoc a umožněné vzdělání žije život kriminálníka, nebo ubožáka? A pokud takové lidi znáte, co je ten skutečný důvod, na který rodiče nemohli mít vliv?

O autorce

Alue K. Loskotová je holistická léčitelka a spisovatelka. Zabývá se duchovním rozvojem, psychospiritualitou, mimosmyslovým vnímáním a poradenstvím. Pomáhá klientům v nalezení duchovní a energetické harmonie prostřednictvím terapií na duchovniterapie.cz a článků na aluska.org. – více

 

Komentáře

Ikona diskutujiciho Petr 2025-07-02 07:56:45 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Podle mě tato situace normálně nemůže nastat, pokud jsou nastaveny správně vztahy a láska ze strany rodičů by tam byla, nemusel by si ji potomek nahrazovat v drogách..nebo hledat tam to co nemá..

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2025-07-02 08:21:51
Ikona diskutujiciho
sipka

Já s tímto názorem souhlasím. Z toho co víme o závislostech a návykových látkách, je společným motivem snaha utéct před bolestí.

Ikona diskutujiciho Pera 2025-07-02 09:29:39 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Adiktologové a vůbec lidi, co se tomuhle tématu věnují, se obecně shodují na tom, že nejlepší je nechat to závislé dítě padnout na dno. I kdyby mělo skončit na ulici. Zní to hodně krutě, ale dává to smysl. Tím, že mu budeme pomáhat, toho akorát bude využívat. Nejde o to, jestli je to dobrý člověk nebo ne, droga ve výsledku způsobí, že jí člověk všechno podřídí, i za cenu využívání všech okolo, krádeží, možná i ublížení na zdraví… Ale nechat nabít si čumák neznamená zanevřít. Doporučuje se přístup „teď s tebou nechci mít nic společného, ale pořád tě mám rád a až se budeš chtít z té závislosti opravdu dostat, jsem tady pro tebe a pomůžu ti“. Ale jasně, vůbec nevím, co bych dělala, kdyby se mi to opravdu stalo. A ohledně toho vlivu rodičů, tak jasně, může to hrát velkou roli, ale někdy do toho padnou i lidi, co mají super rodinu, třeba si sem tam něco dají s kamarády (nebo spíš „kamarády“), protože člověk může natrefit na špatnou partu, i když je jeho rodina ok, a FOMO efekt hraje svou roli. A pak musí brát víc a častěji a už se dostává do spirály závislosti. Na druhou stranu, i když se nějaká rodina jeví jako spokojená, nikdy nevíme, co se děje za zavřenými dveřmi.
A vím, že tohle bude docela proti myšlenkám tohohle webu, ale lidi, pokud už jste do té spirály spadli, vyhledejte pomoc. Tím myslím adiktologa/psychologa/psychiatra nebo rovnou léčebnu. Dnešní léčba a léky, pokud jsou třeba, už jsou na velmi dobré úrovni a některé blázince jsou už spíš takový letní tábor než nemocnice. 😁 Co se týče duchovnějších cest, vím, že jsou lidi, co se z toho dostali jimi, ale je jich minimum. A i tak bych doporučovala nějaké vedení, nějakého… Hm, guru asi bude nejlepší slovo. Tohle je skoro neřešitelné, když je na to člověk sám. A rozhodně tu nejde o sílu vůle, závislost je nemoc, ne vada charakteru, a jako nemoc by měla být léčena.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2025-07-02 10:03:10
Ikona diskutujiciho
sipka

Díky za super koment. Mimochodem doporučení lékařské péče nemocným lidem rozhodně nejde proti principům tohoto webu. Principem je duchovní rozvoj a duševní zdraví, cesta kterou se tam někdo vydá, může mít různou formu.

Ikona diskutujiciho Danny 2025-07-02 10:11:46 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jeden můj příbuzný jel v drogách od puberty. Na první pohled z normální rodiny – dva starší bratři úplně v pohodě, štastně ženatí, zaměstnaní. Moc detailů o jeho životě nevím, ale v pubertě mu umřel otec – nevím, jestli s drogami začal až po tom, v té době jeho sourozenci už měli vážné známosti, tak si dokážu představit, že se mohl cítit sám, zmatený. Nevím, jak se k tomu stavěla matka, ale ta mi přijde dost přecitlivělá, takže kdo ví, jak mu byla oporou. Asi ale špatně něco bylo a řekla bych, že hrálo roli určité emoční zanedbání (řekla bych, že být nejmladší z rodiny taky není vždy výhoda – rodiče už nemají tolik energie na další děcko – nevím). Teď je chlapíkovi skoro padesát a prý se obrátil na víru. A část rodiny ho pořád nesnáší, protože mu nemůžou zapomenout všechny ty starosti a bolest, co způsobil. Ale jeho matka ho nezavrhla.
Tož tak moje zkušenost.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2025-07-02 10:46:22
Ikona diskutujiciho
sipka

„Obrátil se na víru“ zní jako jiskra naděje, otázka je, jestli je to pro něj dost silné na to aby tomu dokázal čelit a už si další nedat. Není to žádná sranda fyzicky vydržet. U těžce závislých náhlé vysazení může způsobit i smrt. Hlavně jestli sebere odvahu začít se fakt léčit pod dozorem.

Ikona diskutujiciho Ondra 2025-07-02 12:21:29 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alusko skvělý článek, nezaujatý , věcný, nutící k přemýšlení 🤔🤗

Ikona diskutujiciho Jana 2025-07-02 17:42:36 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Článek se mi velice líbil…děkuji moc.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2025-07-02 20:08:55 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mať v dome smrada ktorý by mi bol schopný ukradnúť aj posledné drobné na pivo, no ja by som to tolerovať nemohol, preto preventívne radšej žiadne deti nemám. Inak neviem čím to je, možno pubertou, ale v určitom veku to človeka strašne začne lákať nejaký ten fet si skúsiť, asi to tak má každý – a teda to či sa z človeka stane feťák, záleží hlavně na tom akých má kamarátov a či sa k tomu dostane, či mu to niekto ponúkne. Mňa to tiež lákalo ale feťák sa zo mňa nestal len vďaka tomu že som na to nemal peniaze. A aj keď som peniaze mal, tak spolužiaci mi tú trávu nechceli predať. Bol som totiž tak trochu za bonzáka, takže sa zrejme báli že keby mi niečo predali tak ich bonznem. Prejde to až vo vyššom veku, potom nám stačí už iba alkohol.

Ikona diskutujiciho jan 2025-07-03 11:14:57 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jedno přísloví říká „nesuď druhého, dokud jsi nezkusil jít v jeho botách“. Bible říká nesuďte a nebudete souzeni. V případě drogově závislých caritas poskytne uspokojení potřeb, které je nutno uspokojit k přežití a možnosti začít normální život za spolupráce závislého. Pokud nespolupracuje, propadá sítem. Pomoc se opakuje, pokud přijde zase, za stejných podmínek. Víc se pro závislé udělat nedá.

Ikona diskutujiciho Jana 2025-07-03 16:30:09 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslím si, že každý si vopred pred životom vyberie kým bude. Možno má viacero ciest a len jedna z nich je cesta kriminálnika, ale určite je to aj individuálne. Nedá sa to nejak zaškatuľkovať. Jeden sa rozhodne, že bude v tom živote naisto kriminálnik, lebo si chce prejsť tou skúsenosťou a iný to má možno len ako jednu z ciest (tú nesprávnu v dôsledku napr. užívania drog).

Zároveň na niekoho má vplyv zlá partia, dnešné „trendy“, ale aj keď má doma príliš veľa (napr. vyrastal v bohatstve). Povedala by som, že na každého inak, čo však je dnes pre mladých najviac nebezpečné, je práve ten „trend“, mám pocit, že s tým má skúsenosti veľmi veľa hlavne mladých ľudí (nepočítam Konopu) práve vďaka tomu, že sa vo filmoch či v hudbe vytvára oveľa častejšie príťažlivý obraz drog než odpudivý. Mnohí to teda skúsia, lebo v postave drogovo závislého človeka z filmu alebo speváka, ktorý spieva o drogách, vidí vzor. V podstate v puberte rodičia už nie sú tým hlavným vzorom, ktorý mladí napodobňujú, ale sú to práve tí herci, speváci, influenceri či filmové postavy. Napr. som videla dokument o Katke Bradáčovej, ktorá spomínala na začiatky, že začala, lebo videla film ,,My deti zo stanice Zoo“ a doteraz je na ulici a nevie s tým skoncovať. Inak je to podľa mňa dobrá osoba.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek