Borůvka
(Vaccinium myrtillus – Brusnice borůvka)
Popis rostliny:
Borůvka je keříkovitá rostlina až 50cm vysoká, bohatě větvená s vejčitými listy. Květy jsou umístěny v úžlabí listů se zelenavě červenou korunou. Plody jsou modročerné bobule dozrávající v červenci a srpnu. Borůvka se vyskytuje hlavně ve střední a severní Evropě, v jižní Evropě i v horách, v severní Asii i Americe.
Užívaná část:
Z borůvky se používá hlavně plod (Fructus myrtilli) a list (folium myrtilli). Obsahuje hlavně třísloviny, vitamíny a organické kyseliny.
Použití:
První zprávy o léčebném využití borůvky pocházejí až ze 16.století. Používala se hlavně při infekcích močových cest, ledvinových kamenech a kurdějích. Během druhé světové války piloti zjistili, že se jim zlepšilo noční vidění při pravidelné spotřebě borůvkového džemu. Při dalším výzkumu této rostliny byly zjištěny velmi kladné účinky na oční sítnici, proto se používá při očních poruchách a jako prevence udržení zdravého zraku, a k léčbě šerosleposti.
Borůvku můžeme dále použít například při průjmu, hlavně u malých dětí, kdy zalejeme 3 polévkové lžíce sušených plodů 1/2 l studené vody, zahřejeme k varu a 10 min povaříme. Poté podáváme 1/2 šálku čaje 2-3x denně.
Listy borůvky můžeme použít jako podpůrný prostředek ke snižování hladiny cukru v krvi. Nálev připravíme v poměru 2 čajové lžičky řezaných listů na dva šálky vody na den. Tento nálev pijeme obden.
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac Teda ja neviem jak je to s tými…
-mariankosnac Otázka zda pomoci a nebo nechat chcípnout, tvrdě,…
-není Tak já jsem znal osobu, co měla takového…
-*****