Frusack: Ekologická náhrada za plastové sáčky pro nákupování

2.7.2018 v Zprávy 17

Nedávno mě zaujal tuzemský nápad, začít vyrábět neplastové nákupní ,,sáčky“ šité ze speciálního materiálu, který je poté rozložitelný v přírodě. Je hodně v módě nadávat na dnešní dobu a na dnešní generaci, jak je všechno blbě a přitom můžeme postupem let vidět veliké změny, nejenom v uvědomělosti a spiritualitě lidí, ale také v ekologickém cítění, kdy vznikají stále nové projekty.

Ve městech a nákupních centrech už běžně potkáme vegetariánskou restauraci, regál s bioprodukty, farmářskými produkty, veganské produkty atd. To, co by si člověk před dvaceti lety neuměl představit, je dnes běžná věc. ,,Žít bio“ a jíst zdravě je zkrátka moderní, in a v tomto duchu přicházejí stále nové nápady, také na to reagují i velké firmy. Dnes je i běžné chodit s vlastní nákupní taškou, já osobně už celé roky používám výhradně bavlněné tašky, které si nosím s sebou. Igelitky nevedu vůbec.

Doufejme, že zdravý životní styl a ekologický způsob myšlení a života nikdy z módy nevyjdou a další generace budou pokračovat, protože vždycky se dá něco zlepšit a aktuálně je toho prostoru pro zlepšení opravdu hodně.

 


 

Každý z nás ročně spotřebuje přes čtyři stovky jednorázových plastových sáčků. Na rohlíky, na chleba, na sladké pečivo, na rajčata, mnohde vám do něj zabalí i krájené sýry. Přitom tyto igelitové sáčky slouží primárně k tomu, abychom potraviny nepokládali do ušmudlaných vozíků a aby se nám s nimi lépe manipulovalo. Doma je stejně obvykle vyhodíme. Není jejich životnost příliš krátká a jejich následný osud k přírodě až přespříliš krutý? Existují alternativy, kterými jednorázové sáčky můžete lehce nahradit, Hanka Němcová ze start-upu Infiberry se svojí kamarádkou Terezou Dvořákovou bojuje proti igeliťákům unikátními Frusacky.

 

Inovace v České republice (eng)

https://www.youtube.com/watch?v=1ldzvZp3fNA

Ušít, koupit, nebo vzít zadarmo?

Igelitový sáček je v obchodě zadarmo, bereme si jej tak automaticky, jako si zavazujeme tkaničky. Přesto už se v obchodech dají najít první rebelové, kteří si rohlíky vkládají do bavlněných sáčků a brambory zásadně nosí domů v papírových krabicích. Na internetu bavlněné sáčky koupili za padesát korun nebo, pokud vládnou šicímu stroji, sfoukli sadu sáčků prakticky zadarmo během hodinky. Stačila jim stará záclona. Jestli ale chcete něco, co vydrží, je ekologické, trendy a praktické, dejte šanci Frusackům, šikovným barevným sáčkům z unikátního lehoučkého vlákna, které se dá prát. Vyrábí se ve dvou velikostech, přičemž ten největší, pětilitrový, se šňůrkou váží asi osm gramů. Váhu kupovaného zboží tedy nijak zásadně nezvedá.

 

Jaké jsou jeho další výhody a kolik vlastně Frusack stojí, vysvětluje Hanka Němcová v následujícím rozhovoru.

 

Proč bych měla více přemýšlet nad tím, do čeho ovoce, zeleninu, pečivo vkládám, vždyť sáčky jsou v obchodech zdarma…

Právě z toho důvodu. Když dostanete obal zdarma, nemáte motivaci nebo důvod sáhnout po něčem jiném. Lidé sáčky v obchodech otrhávají po desítkách a mikroteňáky tak patří mezi nejméně tříděný plastový odpad. Mnozí z nás se ale během několika uplynulých let naučili používat alternativy k velkým igelitkám a nosí teď s sebou do obchodu plátěné tašky, bedýnky nebo třeba koše. Stalo se tak díky zpoplatnění velkých nákupních tašek, do hry vstoupil ekonomický aspekt a fakt, že lidé nechtějí při každém nákupu platit za novou igelitku. S tím ale přišla i osvěta a větší informovanost o ekologickém dopadu takových tašek. Mezi námi je stále více lidí, kteří se soustředí na to, odkud pochází zboží, které kupují, jaké složení mají potraviny, jaké jsou etické souvislosti spojené s výrobou. Prostředí, ve kterém žijeme, ovlivňuje kvalitu života na zemi, ovlivňuje naši kvalitu života. Frusack je znovu použitelný, kompostovatelný a designově atraktivní. Pokud se ho rozhodnete používat, musíte sice dělat něco navíc, ale o to lepší pocit můžete mít po každém nákupu.

 

Jak se studentky medicíny dostanou k výrobě alternativy k igelitovým sáčkům?

Nápad vznikl čistě na základě uživatelské zkušenosti. Vadilo nám, že domů nosíme z nákupu tolik mikrotenových sáčků, které jsou v obchodech určené k nákupu ovoce, zeleniny nebo pečiva. Sáčky nejde většinou opakovaně použít, protože se často hned při prvním nákupu znehodnotí. Jejich dopad na životní prostředí je přitom enormní.

 

Co přesně máte na mysli?

Zabíjejí mořské živočichy, kteří si je pletou s potravou, znečišťují prostředí ve volné přírodě i ve městech. S jejich recyklací to také není jednoduché a mnohé z nich tedy končí ve spalovnách. Zjistily jsme, že místo nich vlastně neexistuje žádná vhodná alternativa.

 

Moc pěkný rozhovor a podrobná videoreportáž o produktu Frusack také ZDE

 

K čemu všemu se dají Frusacky použít?

Frusack je určen primárně k nákupu ovoce, zeleniny, pečiva nebo sypaného zboží a k jejich skladování. Je z tkaniny o vysoké hustotě, takže v něm potraviny déle vydrží, třeba salát nebo houby se v něm nezapaří. Sáček se dá ale určitě použít i pro jiné účely, to už je na kreativitě jejich majitele.

 

 

Z čeho jsou Frusacky vyrobené?

Tkanina, ze které Frusack vyrábíme, je z polymléčné kyseliny (PLA). Ta se vyrábí nejčastěji z kukuřičného škrobu. Jedná se o mezinárodně certifikovaný kompostovatelný bioplast. Cedulka na sáčku je potom z bavlny a šňůra z viskózy (polymer celulózy).

 

Kolik sáčky stojí?

Prodejní cena za sadu o pěti kusech bude necelých pět set korun.

 

E-shop, kde se dá Frusack koupit a oficiální stránky výrobce – ZDE

 

Není to na českého zákazníka moc?

Samotná výroba je zatím velmi drahá. Chtěli jsme, aby byl Frusack vyráběn v České republice. Tkáme tedy na Moravě, komponenty jsou také od českých dodavatelů, šijeme v chráněné dílně v Meziboří. Pouze na samotné vlákno máme dodavatele ze Švýcarska, kde jako jediní na světě dokáží vyrobit PLA vlákno o velmi malém průměru. Jde navíc o designový produkt. Vsadili jsme záměrně na barevnost, abychom vystoupili z šedi ekoproduktů a Frusack dokázal zaujmout i uživatele, kteří primárně ekologicky nesmýšlejí. Navíc, pokud se rozhodnete koupit hodnotný produkt, spíše si budete dávat pozor na to, abyste ho nevyhodili, neztratili a skutečně ho používali. Nad tím u mikrotenového sáčku přemýšlet nebudete.

 

Jak dlouho mi Frusack vydrží?

Frusack je sice kompostovatelný, začne se ale rozpadat až v momentě, kdy je vystaven ideálním podmínkám pro rozklad v průmyslové kompostárně. Jinak se tkanina chová stejně, jako kdyby byla vyrobena z normálního plastu. Sáček při běžném užívání vydrží až dva roky, než začne docházet k běžné únavě materiálu.

 

Kolik jste zatím Frusacků prodaly?

Frusack jsme uvedly na trh přes český crowdfundingový portál a prodaly jsme tisíc pět set sad. Již teď ale máme poptávky od obchodů a distributorů v České republice a hlavně v zahraničí. Nabídky přišly z několika zemí Evropy, ale také například z USA, Kanady, Austrálie, Nového Zélandu. Musíme se teď zaměřit hlavně na rozjezd sériové výroby a její optimalizaci, abychom zvládaly všechny poptávky odbavit. (zdroj)

Frusack je relativně mladý produkt a na trhu existují i jiné podobné pytlíčky, určené ke stejnému účelu, ale většinou bavlněné. Frusack se zatím sáčku podobá asi nejvíce, tenkostí i gramáží. Pokud by Frusack rozjel výrobu ve velkém a měl příznivější cenu, za pár let bychom do podobných ekologických pytlíčků mohli nakupovat všichni zcela běžně a sáčky by z našich životů jednoduše vymizely, podobně jako před pár lety podstatně vymizely plastové igelitky. Kdo je šikovný, může si podobné sáčky i ušít za pár korun doma na stroji.

Komentáře

Ikona diskutujiciho Karloon 54 2018-07-02 06:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavý, o tom jsem nikdy neslyšel, ale nedávno jsem se dozvěděl o novince v oblasti stravování. Produkt zvaný Mana, je to prášek, který se smíchá s vodou, tento koktejl se používá jako plnohodnotná náhrada stravy, protože denní porce, která je vyměřena v sáčku, obsahuje pro dospělé tělo všechny potřebné látky a vitamíny které tělo za den potřebuje, ve vyváženém poměru, energie pro tělo v jednom sâáčku je 2000 kcal , takže stačí si z jednoho sáčku udělat několikrát za den koktejl a jídlo se nemusí řešit. Je ješte k tomu taková odměrka, podle které jsi nabereš potřebné množství prášku na jeden koktejl podle toho jak velkou porci jídla si chceš dát, samozřejmě se to dá kombinovat s normálním jídlem ale taky nemusí. Jsou borci na yotube kteří na tom skusily jet celý tejden bez jídla a byly v pohodě, podívej se na net, o tom produktu, zajímalo by mě co si o tom myslíš.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-07-02 08:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:  To už jsme tu před časem řešili. Nápad v základu není blbej, ale prášková mana podle mě už nemá žádné bovisy a je to tedy jen fyzické palivo pro fyzický organismus. Jenomže člověk ze stravy získává i energii, čím čerstvější, tím více bovisů a to je potřeba dodržovat. Nejsem proti tekuté stravě, sama když jsem v loji a nevím jak si poradit, rozmíchám protejn, naliju do flašky a valím na něho v terénu místo jídla. Lepší než se někde na cestě otrávit bufáčem. Ale nedělám to jako běžnou rutinu, jím pokud možno čerstvě. Manu bych účelem zařadila  mezi tyhle nouzovky, když jsem na cestě, nestíhám sváču, nebo nechci chleba a nevím co s mám dělat, tak do sebe frknu prášek.

Ikona diskutujiciho Vodnářka 2018-07-02 08:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

My doma používáme ty malé igelitky od ovoce, zeleniny a pečiva ještě jako pytlíky do malých odpadkových košů. Pokud nejsou protržené, tak si myslím, že to je jeden ze způsobů, jak využít sáček ještě jednou, než se úplně znehodnotí a vyhodí. :-) Ale nápad s Frusacky se mi líbí, myslím, že má budoucnost :-)

Ikona diskutujiciho ginze 2018-07-02 10:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mně se teda na té Maně nelíbí to složení…na druhém místě to má hned sóju, pak je tam ještě sójový lecitin, maltodextrin, oleje nejasného původu…kdyby to mělo ok složení, tak mi to také přijde jako dobrý nápad, ale takhle od toho dávám ruce pryč.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-07-02 10:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]:  Je pravda, že na to jak je to drahý, tam mohlo být lepší složení. Ale zase si vem, že je to instant, co musí někde vydržet ležící ve skladu. Když to bude moc bio, bude se to kazit, nebo v teple zdrcávat. Mně nedávno došel protein zdrclej, asi z horka při převozu. Shop se k tomu postavil špičkově a vyměnil mi ho a ještě mi poslala další gratis, to jsem čuměla jak puk, ale je to tím, že je prostě tak moc bio a bez stabilizátorů, takže je to náchylnější.

Ikona diskutujiciho Tereza 2018-07-02 11:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Igelitové tašky vedeme, ale jen ty staré. Nové nekupujeme. Všude s sebou tahám bavlněné tašky, alespoň 2. Když se jde na velký nákup, berou se staré igelitky, popř. takové ty z hodně "tlustého igelitu", máme je roky, určitě 15 let a slouží pořád a nehodláme je dávat pryč. Podobné "pytlíky" máme taky – zpočátku prodavačky koukala dost blbě, i řeči byly, ale ať mi vlezou na záda. Třeba všechny :-) Pro přírodu dělám, co je v mých silách. Teď se mi třeba u dědy na zahradě louhují mladé kopřivy, nač chemii, když to jde šetrně. Člověk z toho má i radost, když to dělá dobrovolně a uvědoměle :-)

Ikona diskutujiciho Jarek VanEk 2018-07-02 12:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pro reálný svět to je nesmysl. Cena je šílená. Chodíte do obchodu každý den? A díváte se, kdo jsou další nakupující? V ČR žije přes 10,5 mil.lidí. Bavlněná nákupní taška, papírové pytlíky z recyklovaného papíru, to je základ.

Ikona diskutujiciho Malina 2018-07-02 19:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Ta předposlední věta mi něco připomíná. U nás vídám každý den spousty plechovek po cestě od nádraží, i dalších hnusů, jednoho dne už sem to nevydržela a všechno sem to uklidila, abych se na to nemusela každý den při cestě domů dívat. No a hádejte jak to dopadlo, další den to tam všechno bylo znova.. To by se člověk strhal aby tam bylo chvíli čisto, pořád někdo něco vyhazuje za jízdy,a vůbec jim to nepříjde blbý.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-07-02 19:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]:  Kde bydlíte, lidi? U nás se takhle nikde binec neválí 8-O

Ikona diskutujiciho Jarek VanEk 2018-07-02 20:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: Já v Ostravě v zánovním bytě na kraji města. Každý pracovní den uklízí v našem okolí nejméně 2 pracovité ženy v oranžových vestách…

Ikona diskutujiciho hanka 2018-07-02 20:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jé, tyhle taštičky znám! Ne sice přímo tuhle značku, ale mám podobné, ani ne tak drahé. Jsou super, dají se prát a nebo použít i na sběr bylin, když je větrno, přitáhnete šňůrku a nic se neztratí.

Ikona diskutujiciho S 2018-07-02 23:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zrovna na Frusacky jsem četla na Facebooku hodně negativních reakcí, že se spoustě lidem hned trhají. Já jsem před časem koupila od nějaké paní taky přes FB asi 10 sáčků ze starých záclon po 25 korunách a nemůžu si je vynachválit. Myslím, že pro domácí kutily je to perfektní 🙂

Ikona diskutujiciho Ježovka 2018-07-02 23:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: Tady (Ústí nad Orlicí, vesnice poblíž) taky ne, je tu celkem čisto, ale bydleli jsme na Semilsku a tam byl bordel slušnej, hlavně u silnic, nechápu jak někdo může vyhodit z okna auta např. plastovou lahev nebo sáček od brambůrků… Prasata(což je urážka zvířete, řekla bych).

Ikona diskutujiciho Alue 2018-07-03 08:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]:  Tak to jsou asi lokálně nějací jiní lidi. U nás jsou sice vesměs vesnice, ale všude hezky uklizeno a čisto, anii podél silnic se nic neválí.

Ikona diskutujiciho Ježovka 2018-07-03 19:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: Přesně. Tak to už je asi blbý, když si i ty takhle vzpomeneš, že tam je bordel. No, žije tam alespoň poslední roky hodně našich… um, romských spoluobčanů(jako nejsem rasista, ale sorry, spoustu těchhle tmavších kteří žijí v Semilech jsou fakt hovada, vím ze zkušenosti), možná i tím to je.

Ikona diskutujiciho anelie 2018-07-09 20:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V Maroku, jakož i v mnoha dalších afrických zemích, byly igelitové sáčky zakázány zákonem.  Určitě k tomu vedlo to, že oproti vyspělým zemím tam moc nefunguje třídění odpadu a tak a ty sáčky se pak všude válí a vypadá to hrozně. Takže jsou zakázány úplně. V supermarketech si lidi dávají ovoce a zaleninu do papírových sáčků a jinak místo igelitových sáčků a tašek jim prodavači nákup dávají do takových speciálních látkových tašek (vypadají, že jsou asi z podobného materiálu jako tento frusack, akorát že mají dvě uši jako klasická igelitka) a  Maročani je používají úplně stejně jako igelitky, takže i jako sáčky do koše.

Ikona diskutujiciho anelie 2018-07-09 20:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ježiš ten frusack stojí pět kusů 500 Kč, no hned jak pojedu do Maroka, tak si odtamtud přivezu padesát kusů látkových tašek:)

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek