Spánková paralýza jako nejděsivější porucha spánku / Doporučuji

22.5.2018 v Zdravověda 9

Už se vám to někdy stalo? Že jste spali, najednou se probudili a nemohli jste se pohnout? Ačkoli jste chtěli mluvit, nevydali jste ani hlásku? Do ucha jako byste slyšeli šeptání, ať už jasné nebo mlhavé a cítili přítomnost cizí osoby v místnosti? To není spánková noční můra, ale reálná noční můra, tedy spánková paralýza.

Lidé v minulosti v tom měli jasno

Podobně jako tomu bylo i u epilepsie neboli padoucnice, i u spánkové paralýzy se lidé po staletí domnívali, že posedl tělo ďábel. Téměř každá světová kultura má příběhy o ďábelských stvořeních, která napadala lidi v noci, když spali, když byli nemohoucí. Věřili v ďábelskou moc, ale také se snažili toto mysteriózní chování ve spánku logicky vysvětlit, což se jim zrovna moc nedařilo. Existuje velké množství slavných obrazů, na kterých je vyobrazen démon sedící na hrudi člověka. Pravděpodobně se jedná právě o vyobrazení spánkové paralýzy.


Zlá čarodějnice sedící na hrudi

Ten, kdo spánkovou paralýzu nikdy nezažil, si stěží dokáže představit, co to pro člověka znamená, jaké pocity zažívá. Lidé v minulosti věřili, že je dílem samotného ďábla nebo útokem čarodějnic, čemuž se věřilo ve velké míře jak v Evropě, tak i ve Spojených státech, kde byl hon na čarodějnice velmi rozšířený. Právě pravděpodobně kvůli spánkové paralýze byla jedna obyvatelka městečka Salem, Shusannah Martin, obviněna a později popravena, protože měla údajně sedět na hrudi dvou mužů, které, dle jejich slov, téměř udusila.

Co to vlastně spánková paralýza je?

Spánková paralýza je stav související se spánkem, kdy se tělo nachází mezi spánkem a bděním. Člověk tak může být zčásti při vědomí a do určité míry si uvědomovat realitu, kterou ale není úplně schopen odlišit od snu a svého podvědomí. Kromě toho také člověk nedokáže ovládnout své svalstvo, respektive se nedokáže pohnout a má pocit úplného ochrnutí, nedokáže ani promluvit. Jediné, co dotyčný dokáže ovládat, je pohyb očí, hýbat prsty na nohou a na rukách, obličejovými svaly a dýchání.

Jako k posteli přikovaní

Člověk má pak pocit, jako by byl k posteli přivázán anebo násilím držen. Tento stav může trvat od několika sekund až minut. Někteří lidé dokonce cítí velký tlak a mají pocit dušení. Spánková paralýza může být také doprovodným jevem dalších spánkových onemocnění, jako je například narkolepsie.

Narkolepsie, též známá jako DMS (Syndrom Daniela Merricka) je chronická neurologická porucha, kdy mozek není schopen správně regulovat cyklus spánku a bdění. Nejedná se ani o depresi či jiné mentální onemocnění, epilepsii nebo obyčejný nedostatek spánku (zdroj).

Jako mrtví

Mnoho lidí popisuje probuzení se do spánkové paralýzy tak, jako by se probudili mrtví. Zkrátka kdy je tělo mrtvé, ale mysl ne.

Zvukové a zrakové halucinace

Celé je to ještě zajímavější o to, že spánková paralýza bývá často doprovázena halucinacemi a intenzivním strachem v důsledku opoždění části funkce mozku, kterému se říká Varolův most, který je zodpovědný za paralýzu příčně pruhovaného svalstva během REM fáze spánku.

UFO a neznámý člověk stojící v místnosti

Právě spánková paralýza bývá častým vysvětlením odborníků na fenomén únosů UFO, ke kterým dle nich ve skutečnosti nedochází a jedná se pouze o paralýzu ve spánku. Podobně tak jako při únosech UFO, se ve spánkové paralýze u některých lidí objevuje neznámá osoba, jejíž rysy nejsou zřetelné a spíše tak paralyzovaný člověk vnímá její přítomnost. Ona osoba nemusí být ani v místnosti, ale třeba za prosklenými dveřmi. Člověk může dokonce slyšet její šeptání nebo mluvení.

Zvukové halucinace

Co člověk slyší v paralýze? Krom výše zmíněných hlasů jsou to různé strašidelné zvuky nahánějící hrůzu a husí kůži. Ostatně na internetu si můžete vyhledat mnoho zvukových nahrávek toho, jak asi zvukové halucinace při spánkové paralýze zní.

Pozn. Alue:

Pozor, skeptická mysl považuje zvuky i obrazové vjemy při spánkové paralýze za halucinace, ale nic na světě se neděje náhodou, tedy ani podoba nějakého obrazu, který se vám vyjeví. Když se budíte pomalu, nebo když se řízeně vytrhnete z noční můry tím že otevřete oči, slyšíte ještě nějakou dobu zvuky ze snu který jste měli a můžete mít i dvojité vidění, kdy se vám obraz snu překrývá s pohledem na váš pokoj. A to není žádná halucinace, ani porucha. Stačí počkat, až se mozek přepne do bdělého režimu.

Spánková paralýza je však specifická v tom, že člověk je při ní ve změněném stavu vědomí a je tedy schopen slyšet duchy, děje v dimenzích do kterých se prolínají jeho vyšší éterická těla a dokáže i velmi snadno astrálně vycestovat. Tedy je schopen krátkodobě vnímat i bytosti, které má na jiných rovinách poblíž sebe. Má-li na sobě nějaké parazity, může se s nimi prostřednictvím paralýzy přímo konfrontovat a to jsou poté příběhy o tom jak člověku něco sedí a hrudi a škrtí ho to, nebo to křičí. Setkání však mohou být i milá a je možné spatřit i bytosti dobré, to se však člověku podaří jedině tehdy, pokud má konstruktivní energii a nepropadá zbytečně panice a strachu.

O jakou paralýzu se vlastně jedná?

Spánková paralýza přitom není jen jedna, ale dvě. Může se tak jednat o izolovanou paralýzu, která se přihodí třeba jen jednou či párkrát za život a člověk si ji nemusí ani pamatovat. Potom je opakující neboli chronická spánková paralýza, kterou si člověk pamatuje moc dobře, často se opakuje, která je děsivá a dusivá.

Co způsobuje nehybnost při spánkové paralýze?

Tělo člověka, který spánkovou paralýzou netrpí, je paralyzováno i při běžném snění. Mohou za to dvě chemické látky – glycin a kyselina gama-aminomáslová, které tělo paralyzují schválně, abychom během spánku leželi, nepobíhali po místnosti a nesnažili se těmito pohyby přenést sen do reality, a hlavně si nevědomě neublížili.

Kdy se paralýza obvykle objevuje?

Může se objevit jak na začátku usínání, nebo při probouzení, zejména uprostřed noci. Jestliže ji zaznamenáte v době, kdy usínáte, jedná se o hypnagogickou spánkovou paralýzu. Objeví-li se při probouzení, jedná se o hypnopompickou spánkovou paralýzu.

Hypnagogická spánková paralýza

Jakmile začnete usínat, tělo začíná pomalu relaxovat, méně vnímáte, takže si paralýzy možná ani moc nevšimnete. Ale jakmile nabijete při usínání vědomí, zjistíte, že se nemůžete hnout nebo mluvit.

Hypnopompická spánková paralýza

Během spánku dochází k přechodu mezi REM fází spánku (rapid eye movement) a NREM fází spánku (non-rapid eye movement). Jeden cyklus REM a NREM spánku trvá přibližně 90 minut. NREM přichází jako první a zaujímá 75 % celkové doby, kdy člověk spí. Během této fáze tělo relaxuje a nabírá sílu na další den. Ke konci NREM fáze spánku přeskočí spánek do REM fáze, kdy se oči hýbou velmi rychle a kdy se vám zdají sny. Třebaže se toto děje, tělo zůstává i nadále v klidu, svaly odpočívají. Jestliže se však člověk se spánkovou paralýzou probere ještě před tím, než REM cyklus skončí, nemůže se pohnout a mluvit.

Kdo spánkovou paralýzou trpí?

Odborníci uvádějí, že spánkovou paralýzou trpí čtyři lidi z desíti, což je poměrně hodně. Spánková paralýza bývá velmi často u jedinců zpozorována poprvé v pubertálním věku, ale může se vyskytnout v jakémkoli věku, u žen i u mužů a může být dokonce i dědičná.

Proč se u některých lidí spánková paralýza objevuje?

Spánková paralýza bývá často projevem nedostatku spánku, nepravidelným spánkovým režimem (práce na směny), stresu, maniodepresivní psychózy, spánku na zádech, narkolepsie, nočních křečí v nohou, užíváním určitých léků či návykových látek.

Co se dá se spánkovou paralýzou dělat?

Spánková paralýza se většinou nijak neřeší, spousta lidí s ní žije, respektive usíná a budí se s ní. Není se čeho obávat, žádných nočních démonů nebo tak podobně. Zkuste to ale říct někomu, kdo v pokoji potkává neznámého člověka bez tváře a který mu ještě něco vykládá…

Něco byste však zkusit mohli

Proti spánkové paralýze se dá však něco dělat. Souvisí to hodně s kvalitou spánku a pro zlepšení svého spánku tak můžete udělat mnohé. Snažte se mít dostatek spánku a nenechte stres, aby vás ovlivňoval i ve spánku. Stačí, když si nebudete nosit práci s sebou domů nebo nedej bože zapínat počítač v posteli před spaním a pracovat.

Pokuste se sami probudit

Řada lidí trpící spánkovou paralýzou radí pokusit se za každou cenu probudit. Ale jak, když to nejde? Mnohdy lze hýbat prsty na nohách, prsty na rukách a svaly obličeje, a právě těmito pohyby se lidé o probuzení snaží. Každý zkouší něco jiného, nicméně odborníci tvrdí, že toto stejně nepomůže a člověk se probudí až tehdy, kdy přijde jeho čas.

Pozn. Alue:

To znamená, že mozek potřebuje trochu času na přechod do bdělého režimu. Pokud zůstanete při paralýze zcela klidní a počkáte na úplné probuzení, tento čas trvá kratší dobu. Pokud však propadnete strachu a hysterii, zaměstnáte tak svůj mozek mnoha dalšími úkony a tím prodlužujete dobu své spánkové paralýzy.

Před spánkem si udělejte čas sami na sebe

V době před spánkem byste se měli věnovat jen sami sobě, respektive odpočívat. Nic nedělat, vypnout mozek a nechat se unášet pomalu do říše snů. Pokud vám však spánková paralýza neumožňuje dostatek odpočinku, měli byste vyhledat lékařskou pomoc, protože na kvalitním spánku celá kvalita života vlastně stojí.

Co na spánkovou paralýzu říkají odborníci?

Odborníci zabývající se spánkem se ve většině případů shodují, že spánková paralýza je prostě jen znakem, že vaše tělo neproplouvá hladce jednotlivými stádii spánku. Někteří vědci ovšem spánkovou paralýzu spojují až s psychiatrickými poruchami.

Pozn. Alue:

Pokud spánkovou paralýzou trpíte, začněte dlouhodobě užívat B-komplex a vyzkoušejte L-tryptofan. Váš spánek se zkvalitní, ale bude to fungovat pouze v případě, že je váš spánek narušený nedostatkem těchto látek v těle. Pokud paralýzu spouští psychické problémy nebo poruchy, obyčejné béčko stačit nebude.

(zdroj)

Komentáře

Ikona diskutujiciho Jenny 2018-05-22 08:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Občas se mi to stává.Ale do teď si pamatuju když se mi to stalo poprvé, to byl myslím že rok 2012 když jsem se začala hodně o všechny ty věci mezi nebem a zemí zajímat (astrální cestování, vědomí, duše, teorie o mimozemšťanech a co všechno je nám utajováno, atd. atd.) zkrátka začala jsem hledat jak to všechno ve skutečnosti je a nevím jestli to odstartovala tahle snaha přijít věcem na kloub..tehdy jsem zažila vědomě intenzivní spánkovou paralýzu, kdy jsem se probudila, věděla jsem že jsem v posteli a že je tma, ale nemohla jsem se pohnout, v hlavě mi začalo jakoby hučet až pískat, jako bych jí měla natlakovanou, po těle přecházely vibrace a všechno to sílilo, až mě jako by něco chytilo za nohu, stáhlo z postele a táhlo po zemi až ke dveřím, při čemž jsem chtěla křičet ale nešlo to..v tu chvíli jsem se probrala na posteli a konečně se mohla normálně hýbat..můžu říct že to byl pro mě tehdy děsivý zážitek, umocněný tím že byl dost reálný..

Ikona diskutujiciho Victoria 2018-05-22 09:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Když jsem to zažila poprvé, bylo to dost psycho. Vůbec jsem nevěděla, co to znamená. Nejhorší byl pro mě pocit, že se propadám kamsi pryč a že se nemůžu pohnout. Dost se mi to stávalo před maturitou, kdy jsem byla ve stresu. Ale pořád se mi to čas od času stane. Zvláštní na tom je, že to mám spojené s nějakým hnusným snem. Když se mi SP stane, tak se mi zdává o hřbitovech, o duších apod. Třeba že v domě straší, že nějaký duch žádá o pomoc apod.

Ikona diskutujiciho Verča 2018-05-22 10:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tuhle věc jsem zkoumala léta, protože jsem ud určitého věku začala v noci vystupovat samovolně cestovat z těla a všechny tyto věco okolo. Ale nevěděla jsem co to je, bála jsem se často atd..Během let jsem zjistila, že paralýza může nastat těsně když vlítnete zpět do těla, už jste při vědomí, ale tělo ještě spí. Je to nepříjemné někdy, než všechny těla do sebe "dosednou", může vás všechno brnět a tělesné pocity jsou velmi "syrové" a přecitlivělé. Zjistila jsem to tak, že jsem i mimo tělo byla při plném vědomí, a sledovala jsem vše, co se děje, když se vracíte do těla, jak tělo reaguje atd. Jen lidi jakoby nestihnou ten moment "návratu" zaregistrovat a zbudí se těsně, jak do těla vlítnou a tělu trvá ještě chvíli než se adaptuje na stav "při vědomí".

Ikona diskutujiciho A. 2018-05-22 14:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky spankovou paralyzou trpim. Kdyz se mi to stalo poprve, silene jsem hystercila, myslela jsem, ze me neco posedlo nebo tak. Nemohla jsem dychat a mela pocit, ze me neco dusi. Stalo se mi to jeste nekolikrat, nez jsem si konecne dohledala na netu o co jde. A to mi moc pomohlo. Rekla jsem si, ze priste musim byt klidna. Neslo to hned, ale casem se mi povedlo byt v klidu a nehystercit. Ted uz to beru jako soucast sebe. Zjistila jsem, ze mam paralyzu pouze kdyz spim na zadech, takze se snazim tak nespat a hodne pomohl tryptofan, ktery doporucujes. Zhorsuje to taky nedostatek spanku, unava nebo kdyz nemuzu dlouho usnout – to pak dostavam paralyzu predspankovou, jak je v clanku take uvedeno. Co me prekvapilo v clanku, je ze pri paralyze lze hybat prsty. Vzdy si zavelim klid a rychle zacnu hybat prsty u rukou i nohou. A za chvillu je po problemu.myslela jsem ale, ze je to jen muj pocit, ze to jde, ale ted jsem zjistila, ze to jde doopravdy :-D Super :-D Zatim se mi stalo jen parkrat, ze jsem pri tom citila nekoho nebo neco v me pritomnosti. Vzdy pomuze prosit andely, nemit strach a prosit at to odejde. Diky za to :-)

Ikona diskutujiciho jirik 2018-05-22 18:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Léčba rakoviny milencem? Dokument ČT odhaluje podvodné praktiky alternativní medicíny

Ikona diskutujiciho Khira 2018-05-22 20:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo, právě že dost často jsem z paralýzy vždycky vlezla do astrálu, což je na tom jediná výhoda, ale kvůli tomu strachu jsem ani nechtěla dál… na jednu výjimku, kdy mi v pozadí hrála taková příjemná hudba a slyšela jsem  si o něčem povídat stréca s tetou (i když ti už spali), tak mě to uklidnilo a celou noc jsem rejdila v astrále.

Ikona diskutujiciho Anesi 2018-05-24 08:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue, celé roky sa mi nepravidelne deje zaujímavá vec: občas si tak v spánku uvedomím, že sa blíži veľmi veľmi nepríjemný šum, akoby niekto chytil gombík hlasitosti a z ticha točil gombíkom až do maximálnej a neznesiteľnej hlasitosti, šum hučí v celej hlave, musím to zakaždým nejak vydržať a po chvíli to zase zmizne, .. je to desivé a vždy vopred viem, že to prichádza. Spánkové paralýzy sa mi tiež dejú už roky, už od detstva, a to v podobe prebudenej a situácie vedomej mysle, ale telo ešte akoby spalo. Nikdy som to odborne neriešila, ale odkedy spím vedľa svojho partnera, sa to deje už len veľmi zriedkavo, skoro vôbec (možno sa tak vzájomne chránime od pôsobenia všelijakých portálov). Nočné desy riešim vlastným a už podvedomým ponorením sa do modlitby (silná viera robí svoje) a prosby k anjelom o ochranu. To je všetko, čo viem povedať k tejto téme, ak by sa v podobných prípadoch ešte niekto našiel.. ahojte. :-)

Ikona diskutujiciho Aťa 2018-05-24 08:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Stalo sa mi to jedenkrát a stačí mi to na celý život. Prišli sme z pohrebu starej mami a ja som sa po únave na chvíľu vystrela na posteli. A v tom šok. Niečo ma tlačilo na prsiach a hýbať som mohla len očami. Bolo vidno, sestra bola neďaleko mňa, chcela som na ňu kričať, nešlo mi to. Zmierila som sa s tým,že je to môj koniec a nebol. Nič som nepovedala, zobrala som to ako odpoveď na moju zvedavú otázku,čo som chcela vedieť ako predškoláčka. Vtedy som starkú vyrušovala pri modlení s pátričkami. Povedala som jej, že ak umriem skôr ako ona, tak jej prídem povedať, ako je na druhom svete a ak umrie skorej ona, tak príde ona povedať mne. Samozrejme som predpokladala,že som mladšia a budem žiť dlhšie.S touto otázkou som  ju otravovala často. Vždy odmietla. Pri modlení ma asi poriadne nevnímala, preto mi to sľúbila. Po zážitku som nevedela pochopiť ako mi to moja starká mohla urobiť, veď som prosila,aby nechodila,že ja už nič nechcem vedieť. V stredu, pár dní pred jej odchodom, som si po pätnástych rokoch spomenula na svoju zvedavosť a čo je zaujímavé, aj ona. Poslala mi odkaz po mame, aby som sa jej nebála, keď zomrie. A až teraz som zistila, že som zažila spánkovú …

Ikona diskutujiciho Maya 2020-12-30 03:50:41 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dakujem za clanok Alue aj s tvojim krasnymi poznatkmi.
Prave sa mi stala spankova paralyza prvy krat v zivote, bludim po internete a nasla som tvoj blog.
Pred par dnami som chytila tvoju knihu Svět za oponou po dlhom case znova a nieco si v nej precitala tak som sa potesila ked som uvidela tvoj clanok.
Nastastie som spala na boku a mala som stuple (kvoli hluku, mam citlive usi) a masku na oci ( kvoli plnej tme, svetlo ma budi v noci)
Ale ten pocit bol hrozostrasny najprv zly sen a chcela som sa z neho prebudit, potom uvedomenie si ze vlastne ja uz nesnivam ale nemozem sa ani pohnut.
Nastastie moje podvedomie niekde v hlbke mi naznacovalo ostan pokojna a myslienkami som siahla k bohu ( opakovane boze pomoz mi prosim ) nie som veriaca.
Pomaly som si zacala precitat a hybat najprv malickom potom vacsi nadych az kym som sa uplne ukludnila a vtedy som citila ze sa uz mozem pohnut a rychlo som zasvietila svetlo.
Totalne som sa triasla a rozplakala som sa. Nastastie som nepocula zvuky alebo nejaky tlak na hrudi.
Zaspavala som zo stresom z prace a zo zivota
Dakujem dakujem dakujem za pomoc

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek