V poslední době často narážíme na tématiku Zlatého řezu, nebo Fibonacciho posloupnosti v přírodě. Doposud však tyto pojmy nebyly dostatečně rozepsány a vysvětleny v žádném z článků. Proto jsem se rozhodla jednu charakteristiku zařadit pro ty, kterým doposud uniká přesný význam a důležitost těchto pojmů. Navíc se nám to bude hodit v dalším ze seriálů, které připravuji.
ZLATÝ ŘEZ
Zlatý řez (anglicky golden ratio, latinsky sectio aurea) je velmi zajímavá matematická konstanta, která lidstvo po staletí fascinuje svou všeobecností a harmonií. Zlatý řez je nejčastěji vnímán jako ideální poměr mezi dvěma úsečkami. Můžeme se setkat i s označením zlatý poměr, zlaté číslo nebo zlatá proporce.
Historie
Poměr založený na zlatém řezu údajně používali již Egypťané při stavbě pyramid. Rhindův papyrus (asi 1788-1580 př.n.l.) říká, že „V pyramidách je utajen tajemný kvocient nazvaný seqt“. Možná, že se jedná právě o zlatý řez. První písemné zmínky pak pocházejí z antiky od Eukleida (asi 340-287 př.n.l.), který ve svých Základech uvádí následující úlohu: „Rozdělte danou úsečku na dvě nestejné části tak, aby čtverec sestrojený nad větší částí měl stejný obsah jako pravoúhelník, jehož jedna strana má délku menší části a druhá má délku celé úsečky.“ Řešením této úlohy je právě rozdělení dané úsečky v poměru zlatého řezu.
O zlatém řezu pak dlouho neslyšíme a vrací se až v období renesance. Najdeme jej na obrazech (např. Poslední večeře od Leonarda da Vinci), v architektuře (chrám Notre-Dame v Paříži) a v designu (hudební nástroje). V tomto období se zlatému poměru daří dobře, protože mu tehdejší myslitelé přisuzují až božské vlastnosti. Ve 20. století se zlatému řezu věnoval například architekt a malíř Le Corbusier (1887-1965), který se snažil vytvořit univerzální proporční jednotku (viz. kniha Le Modulor, 1948).
Zlatý řez se nejčastěji značí řeckým písmenem ϕ (fí) na památku řeckého sochaře Feidia (asi 490-430 př.n.l.). Mezi jeho díly najdeme i sochu Dia Olympského, který byl považován za jeden ze sedmi divů světa. Podle některých zdrojů se však označení fí zavedlo spíše na počest Leonarda Pisánského zvaného Fibonacci (asi 1170-1240 n.l.). Jak uvidíme později, Fibonacciho posloupnost se zlatým řezem také úzce souvisí.
Výpočet hodnoty zlatého řezu
Představme si následující situaci:
rozdělení úsečky zlatým řezem
Úsečku délky a + b rozdělíme na dvě části a a b tak, aby byl poměr mezi celkovou délkou a + b a větší částí a stejný jako poměr větší částí a a menší části b. Když tento požadavek vyjádříme matematicky, dostaneme následující rovnici:
Tento poměr označíme jako zlatý řez.
Úpravou výrazu vyjádříme délku a.
Dosazením do první rovnice získáme následující výraz:
Nyní celou rovnici vykrátíme délkou b.
Rovnici zbavíme zlomků.
Převedením členů na jednu stranu získáme kvadratickou rovnici.
Rovnici vyřešíme a získáme hodnotu zlatého řezu. Protože jsme počítali poměr větší části k menší, musí poměr vyjít větší než jedna. Za hodnotu zlatého řezu tedy vezmeme řešení větší jedné, a to 1,618033…
Hodnota zlatého řezu
Zlatý řez je číslo iracionální, nelze jej tedy zapsat konečným počtem číslic.
1,61803398874989484820458683436563811772030917980576286213544862270526046281…
Geometrická konstrukce zlatého řezu
Nyní se podíváme na možnost geometrické konstrukce zlatého řezu, která se nazývá Herónova.
Herónova konstrukce zlatého řezu
- Sestrojíme úsečku AB, kterou chceme rozdělit zlatým řezem.
- Z bodu B vztyčíme kolmici o délce poloviny |AB|.
- Konec kolmice označíme jako bod C.
- Sestrojíme trojúhelník ABC.
- Sestrojíme kružnici n se středem v bodě C a poloměrem |BC|.
- Průnik kružnice n a úsečky AC označíme jako bod N.
- Sestrojíme kružnici m se středem v bodě A a poloměrem |AN|.
- Průnik kružnice m a úsečky AB označíme jako bod M.
- Délky úseček AB a AM jsou navzájem ve zlatém poměru.
Existují však i jiné metody geometrické konstrukce.
Geometrická konstrukce zlatého obdélníku
Zlatý obdélník je obdélník, jehož strany jsou v poměru zlatého řezu. Každý obdélník lze rozdělit na čtverec a další zlatý obdélník. Zlatý obdélník můžeme ze čtverce zkonstruovat takto:
konstrukce zlatého obdélníku
- Sestrojíme čtverec ABCD, který chceme rozšířit na zlatý obdélník.
- Úsečku AB prodloužíme na polopřímku.
- V polovině úsečky AB sestrojíme bod D.
- Sestrojíme kružnici k se středem D a poloměrem |CD|.
- Průnik kružnice k a polopřímky AB označíme jako bod M.
- Obdélník AMND je zlatý obdélníkem.
- Délky úseček AM a MN jsou ve zlatém poměru.
- Délky úseček AM a AB jsou ve zlatém poměru.
Zlatý řez kolem nás
ZLATÝ ŘEZ V PĚTIÚHELNÍKU
Pravidelný pětiúhelník jistě každý zná. Jedná se o pravidelný mnohoúhelník, takže všechny jeho strany a vnitřní úhly jsou shodné. Podobně jako ostatní mnohoúhelníky jej můžeme vepsat do kružnice a kružnici lze vepsat i do něj. Je to jediný pravidelný mnohoúhelník, který má stejný počet úhlopříček a stran. Můžeme jej nakreslit jediným tahem, a to včetně úhlopříček.
S pravidelným pětiúhelníkem se můžeme setkat i při zavazování obyčejných tkaniček u bot. Pozorujte následující obrázek:
pětiúhelník při zavazování tkaniček
Zlatý řez se v pravidelném pětiúhelníku vyskytuje například zde:
- Průsečík dvou úhlopříček dělí každou z nich v poměru zlatého řezu.
- Poměr délek úhlopříčky a strany pětiúhelníku je zlatý.
- Sestrojíme-li všechny úhlopříčky pětiúhelníku, dostaneme pěticípou hvězdu, uvnitř které je opět pravidelný pětiúhelník. Potom poměr stran původního a nového pětiúhelníku je druhá mocnina zlatého čísla.
ZLATÝ ŘEZ V PŘÍRODĚ
Se zlatým poměrem se setkáváme všude v přírodě, aniž bychom si to uvědomovali. Přijde nám totiž přirozený. Těla živočichů, rostlin, schránky mořských korýšů… tam všude můžeme zlatý poměr najít. Z nějakého důvodu se jím příroda „řídí“.
hlava kočky
lidská tvář
ZLATÝ ŘEZ V UMĚNÍ
Díky tomu, že známe zlatý poměr z přírody, vnímáme jej instinktivně jako krásný. Jsme na něj zkrátka zvyklí. Proto má zlatý řez široké využití v kompozici, designu, fotografii a architektuře. Umělci zlatý řez používají často i neúmyslně.
Leonardo da Vinci: Dáma s hranostajem
Leonardo da Vinci: Poslední večeře
ZLATÝ ŘEZ V ARCHITEKTUŘE
Zlaté číslo se již velmi dlouho používá v architektuře. Proporce ve zlatém poměru můžeme najít téměř ve všech významných stavbách po celém světě. Využívá se například základny ve tvaru zlatého obdélníku, okna a dveře se rozmisťuji dle zlatého poměru, apod.
Taj Mahal
Akropolis
Fibonacciho posloupnost
Fibonnaciho posloupnost je definována takto:
F0=1
F1=1
Fn=Fn-1+Fn-2
První dva členy posloupnosti jsou rovny jedné a každý další člen je roven součtu dvou předchozích členů. Uvedu začátek řady: 1, 1, 1+1=2, 2+1=3, 3+2=5, 5+3=8, 8+5=13…
Podobně jako zlatý řez, i Fibonacciho řadu lze najít v přírodě. Podívejme se třeba na počty okvětních kvítků: 3 (lilie, kosatec), 5 (pryskyřičník, karafiát), 8(stračka), 13 (blatouch). Květiny své listy také často rozmisťují ve zlatých spirálách, což prý souvisí s optimálním zachycením dopadajícího světla.
Nyní zkusme spočítat několik poměrů dvou za sebou následujících členů Fibonacciho posloupnosti:
- 1/1 = 1
- 2/1 = 2
- 3/2 = 1,5
- 5/3 = 1,666…
- 8/5 = 1,6
- 13/8 = 1,625
- 21/13 = 1,615…
- atd.
Všimněte si, že poměr dvou následujících členů Fibonacciho posloupnosti konverguje k hodnotě zlatého řezu. Toto tvrzení zde nebudu dokazovat, uvádím ho pouze pro zajímavost.
použité zdroje:
http://www.volny.cz/zlaty.rez/diplomka.html
Vlasta Chmelíková: Zlatý řez (bakalářská práce, MFF UK, 2006)
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová ....A neublíží to spíš takové slevy tvým křišťálům?
-Aaenn Tak toto asi máme väčšina, pokiaľ nie všetci.…
-Zuzi Pokud nevěříš googlu, je možné zavolat i do…
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac