Vlasy dokážou varovat před skrytými chorobami: Jejich tajná řeč odhalí věci, jaké jste možná netušili

26.2.2018 v Léčba 13

Vlasy fungují jako jistý systém včasného varování. Vlasy nás upozorňují, když se v těle či duši děje cosi nedobrého.

Odborníci na vlasovou medicínu a transplantaci vlasů z Berlína tvrdí, že vlasy jsou mnohem více než jen koruna krásy. Kořínky přibližně sto až sto padesát tisíc vlasů, podobně jako játra nebo ledviny, jsou podle nich napojeny na oběhový systém – živinami je zásobuje krev a lymfatická tekutina. Proto kořínky, ale i jejich živná půda, pokožka hlavy, citlivě reagují na změny v organismu. Jsou jakýmsi barometrem našeho zdravotního stavu.

Zaznamenají každou zvýšenou zátěž i nemoci, například poruchy činnosti štítné žlázy. Jelikož vlasy mají hormonové receptory, ovlivňují je stresové hormony jako kortizol a adrenalin. Z tohoto důvodu se na kvalitě vlasů odráží i trvalý stres a psychická zátěž, ztráta zaměstnání či partnera. Co se podle odborníků skrývá za sedmi nejčastějšími problémy s vlasy?


MATNÉ A BEZ LESKU

Vzhled vlasů je drsný. Šupiny, které tvoří vnější obal vlasu, jsou uspořádány jako tašky na střeše, ale neleží těsně na sobě. Jejich vnitřní struktuře chybí stabilita.

Důvodem může být:

Nedostatečná činnost štítné žlázy, průjmy (vyvolané i projímadly), nedostatek zinku, železa, selenu, biotinu, omega-3-mastných kyselin, vitamínu B12, například vlivem konzumace jednostranné stravy (rychlé občerstvení, rychlé diety), nedostatek spánku, kouření.

Vašim vlasům pomůže:

Lehčí nedostatek vitamínů vyrovnají ořechy, ovesné vločky, mléčné výrobky (především sýr), hovězí maso, mořské plody, mastnější ryby jako losos, makrela, dýňová semínka, kukuřice, luštěniny, rýže natural, červené zelí, chřest, žampiony. Ztracený lesk dodá vlasům křemík z droždí, ječmen, proso, datle. Pokud to nepomůže ani po 4 měsících, navštivte lékaře – vyšetří i činnost štítné žlázy.

LUPY

Každé 4 týdny se pokožka hlavy obnovuje. Pokud vzniknou bílé lupy, skrývá se za tím příliš suchá pokožka hlavy, kterou vyvolá i nesprávná péče. Pokud jsou lupy nažloutlé, může být za tím plísňová infekce se silným svěděním a načervenalou pokožkou hlavy.

Důvodem může být:

Plíseň, alergie, psoriáza (lupénka).

Vašim vlasům pomůže:

V případě suché pokožky hlavy si večer do vlasů pipetou nakapejte 5 kapek slunečnicového oleje, vmasírujte. Ráno si vlasy umyjte šamponem s neutrálním pH (hodnota pH 5 až 5,5). V případě plísňové infekce pomůže šampon z lékárny, například s obsahem ketoconalu nebo zinkového pyrithione (oba používejte šest až osm týdnů).

Lámavé a SUCHÉ

Na dotek připomínají slámu, při fénování poletují. Vznikem mezírek ve vnější šupinaté vrstvě ztrácí vlasové vlákno vlhkost i svůj stabilizátor keratin. Vysycháním se vlasy navzájem odpuzují a poletují kolem hlavy.

Důvodem může být:

Nedostatečná funkce štítné žlázy, klimakterium, léky na snížení tlaku (například betablokátory).

Vašim vlasům pomůže:

Na celou délku vlasů si nakapejte arganový olej. Nasaďte si igelitovou čepici a jděte spát. Opakujte 2krát týdně. Ráno si umyjte vlasy jemným šamponem proti třepení a vlažnou vodou. Češte se kartáčem s přírodními štětinami.

TENKÉ A ZESLÁBLÉ

Průměr vlasu se procesem stárnutí zmenšuje z 0,05 až 0,07 na méně než 0,04 milimetru. Kromě úbytku hormonů to má na svědomí i klesající hladina křemíku v organismu. Vlasům chybí jejich „výplň“, kyselina křemičitá.

Důvodem může být:

Štítná žláza, rychlé diety, nedostatek bílkovin (vegetariáni, vegani), infekce, deficit vitamínu D.

Vašim vlasům pomůže:

6- až 12-měsíční kúra s koncentrátem kyseliny křemičité (koupíte v lékárně). Během dne se 20 a více minut procházejte venku, v zimě užívejte nejméně 1 000 MJ (mezinárodních jednotek) vitamínu D. Pokud problém s vlasy trvá více než 6 týdnů, navštivte lékaře. Pokud nenajde žádnou příčinu, je třeba navštívit dermatologa, aby se zabránilo trvalým škodám na vlasových koříncích.

Tip pro vegetariány a vegany: nedostatek bílkovin vyrovnává aminokyselina lysin v rýži, obilovinách a houbách.

MASTNÉ

Příliš mnoho mužských hormonů nezřídka podnítí tukové žlázy k nadměrné produkci. Nebo vaše receptory reagují příliš citlivě na stresové hormony.

Důvodem může být:

Příliš nízká hladina estrogenu, například v období klimakteria, antikoncepční tabletka s vysokým obsahem gestagenu, chronický stres.

Vaším vlasům pomůže:

S poruchami v hormonální oblasti vždy navštivte odborníka. Vlasy si myjte šamponem na mastné vlasy, který obsahuje mnoho aktivních tenzidů. Vznik mastnoty upraví i bylinkové extrakty z heřmánku, přesličky, řebříčku.

Náš recept: 1 čajovou lžičku bylinek zalijte 100 ml vroucí vody, nechte louhovat 10 minut, přeceďte. Vychladlé bylinky ze sítka vmasírujte do očištěné pokožky hlavy a nechte působit 30 minut. Opakujte 3krát týdně.

(Pozn. Alue: Mnoho lidí se příliš mastných vlasů zbavilo pomocí metody nopoo, nebo omezením mytí hlavy na 1x za tři dny a méně, místo denního mytí. Přílišné odmašťování nutí pokožku produkovat více mazu, ne vždy to musí být hormonální problém. Dost dělá vhodná péče.)

PADÁNÍ

O vypadávání vlasů mluví dermatologové v případě, kdy se během několika týdnů zjeví na kartáči nebo v odtoku z vany či ze sprchy denně více než 100 vlasů. Vlasy, které dnes vypadávají, se přibližně před třemi měsíci něčeho „zalekli“ – a to něco přerušilo jejich růst.

Důvodem může být:

Nedostatek železa, problémy se štítnou žlázou, léky na snížení krevního tlaku, chudokrevnost, stres, horečka, deprese, nerovnováha mezi progesteronem a estrogenem (například nevhodná antikoncepce).

Vašim vlasům pomůže:

V případě dědičné predispozice k vypadávání vlasů pomůže účinná látka minoxidil. Ale vlasy většinou narostou až po šesti měsících. Pokud trvá vypadávání vlasů osm týdnů, měl by kožní lékař zjistit například trichogramem vlasových kořínků příčinu vypadávání, případně dát udělat krevní obraz.

Předčasné šedivění

Dispozice předčasného šedivění vlasů jsou dědičné. Pokud se tak stane v mládí, organismus ztlumí produkci aminokyseliny tyrosinu, a tím i pigmentu melaninu. Do vlasů se dostává stále méně melaninu, ale o to víc vzduchových bublinek. Oko vnímá vlasy jako sněhobílé.

Důvodem může být:

Stres, poruchy spánku, nadměrná činnost štítné žlázy, rozsáhlý nedostatek železa, překyselení.

Vašim vlasům pomůže:

Základní výživu obohaťte velkým množstvím špenátu, kedlubny, listového salátu, fenyklu, kapusty, zelené zelí, celeru, banánů, meruněk, rozinek. Omezte konzumaci potravin, které podmiňují nadměrnou tvorbu kyseliny, například rýže, mléčných produktů, sýra, masa, salámů, ryb, vajíček, obilovin. Tvorbu melaninu podporuje mrkev, angrešt a léčiva houba Troudnatec kopytovitý.

zdroj

přeložila Alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho hanka 2018-02-26 08:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tohle je parádní článek, díky za něj! Je fascinující, za kolika problémy s vlasy stojí hormony a nedostatek železa. Měla jsem velký problém s padáním vlasů, a to jsem přitom odmalička měla vlasů hodně a nepadaly mi při česání vůbec žádné. Padání mi spustila změna životosprávy (vegetariánství a chvilku i experimentování s veganstvím). Takže před náhlými změnami jídelníčku varuji.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-02-26 08:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:  Mám dobrou zkušenost prakticky se všemi oleji, které jsou za studena lisované a kvalitní. Takže i oliváč ze supíku je výborný. I kokosák. Co člověk sežene. Ale riciňák je speciální v tom, že opravdu podporuje růst a zesiluje cibulky, kdežto jiné oleje prostě poskytnou výživu a hydrataci. Mně jenom díky němu začaly růst spodní řasy, předtím jsem žádné neměla. A i když už se s ním delší dobu nemažu, ty řasy pořád mám a pořád stejně kvalitní.

Ikona diskutujiciho áťa 2018-02-26 14:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Skvělý článek, díky

Ikona diskutujiciho Lucka 2018-02-26 17:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Můj problém spočívá v tom, že se mi vlasy mastí, jsou jemné, elektrizující a i po umytí na sobě mají prach.Kvůli tomu se bojím najít aj lepší práci.. co by tomu asi řekli lidi, když mi padaj vlasy a k tomu bla bla…

Ikona diskutujiciho Alue 2018-02-26 20:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]:  jejda… to už může být potíž s výživou organismu, vstřebávání látek, nebo fakt hormonální problém. Možná to zní jako divná rada, ale napadlo tě třeba, když ti to snižuje sebevědomí v práci, koupit paruku z lidských vlasů? ono to možná zní blbě, ale je spousta ženských co nosí paruky v rámci modního blbnutí i když svoje vlasy mají normální. Mamka po rakovině jednu koupila a chodili jsme v ní všichni protože byla moc hezká a jí to hodně psychicky pomohlo. Taky mám známou co měla fakt problém, úplně se jí udělala na hlavě pleš a zbyly jenom vlasy po okrajích vlasy. Bylo to strašný. Koupila si kvalitní černou paruku co vypadala podobně jako ty vlasy co měla předtím a vůbec nic nešlo poznat. Dneska se dělají ty paruky strašně realistické.

Ikona diskutujiciho bnt 2018-02-26 22:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nemáte někdo zkušenost s přípravkem Revalid? V recenzích na to pějou samé ódy. S vlasama problém nemám, ale zrovna jsem ustřihla 20cm zničených intenzivním zesvětlováním a ráda bych je měla co nejrychleji zpátky. Co by podpořilo samotný růst?

Ikona diskutujiciho Alue 2018-02-27 09:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]:  Revalid jsem nezkoušela…. a celkově růst vlasů je daný, zejména geneticky. Můžeš podpořit jejich kvalitu, nebo správnou výživou je nechat růst přirozeným tempem. Když totiž nerostou skoro vůbec, tak proto, že nemají stavební materiál…. čili pokud ti vlasy normálně rostou, tak ti budou růst cca pořád stejně rychle, s doplňky i bez nich.

Ikona diskutujiciho Lucka 2018-02-27 12:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]:Ano to mám, hormonální nerovnost.Málo se mi vstřebávájí živiny v tenkém střevě.

Ikona diskutujiciho Lenka 2018-02-28 08:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Můžete mi, prosím,  poradit,  jak pracovat s Ricin. olejem. Slyšela jsem na něj hodně chvály,  ale neznám možnosti. Děkuji :-)

Ikona diskutujiciho Alue 2018-02-28 08:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]:  tu je všechno

Ikona diskutujiciho leira 2018-03-03 09:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: Zaměřila bych se spíš na opravdovou příčinu Vašich zdravotních problémů, tohle jsou následky. Problémy s tenkým střevem prý znamenají "Přílišné analyzování, zaměřování se na detaily, kritizování a puntičkářství. Příliš kritické chování, vysoké nároky."(Zdroj: http://empatia.cz/prehled-pricin-nemoci/tenke-strevo). Vidíte se v tom?

Ikona diskutujiciho hanka 2018-03-04 22:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: já dávám do hrníčku ricinový olej (od oka, asi 6-7 polévkových lžic) k tomu trochu kokosového nebo olivového na zředění (asi jednu lžíci) a 9 kapek levandule a rozmarýnu. Do vlasů to dávám jako když si barvíš odrosty, do pěšinek a vmasírovat, normálně prstem, žádné kartáčky. Jak to mám na celé hlavě, zapletu francouzský cop, na konečky dám poslední zbytky oleje a jdu spát. Ráno je vidět jak pokožka všechno vsákla, vlasy už nejsou mokré ale trochu mastné. A pak umýt pořádně:) asi by to šlo i ne na noc, ale na dvě hodinky přes den pokud se ti s tím nechce spát. Ale já to radši nechávám přes noc ať se to pořádně vstřebá.

Ikona diskutujiciho Verča 2018-03-05 12:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jak říká nadpis – Mě moje inteligentní vlasy před problémem varovaly dokonale:

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek