Žijeme v době brýlové. Problém naší přecivilizované populace jednou vyjádřila jedna má známá optička slovy: „To víte, to už je tak. Kdybychom pořád ještě lovili a sbírali, měli bychom oči skvělé. Tady kouknete na srnku v dálce dvacet metrů, hned zas tam na borůvku přímo před nosem – a oči mají trénink. Jenže dneska žijeme přilepení k počítačům – a všichni máme brýle.“
Je to opravdu jen tím? Lze si zlepšit „zkažený“ zrak? Dá se nějak zabránit epidemii brýlatých dětí? Nebo jsme všichni kandidáty na (čím dál krásnější) brýle, čočky, nebo laserovou operaci očí?
Chcete „okrouhat“ oči?
Kliniky, které provádějí laserovou „korekci“ zraku (to znamená, že vám někdo „okrouhá“ rohovku, čímž dosáhne změny lomu světelných paprsků v oku i toho, že vidíte dobře… alespoň na chvíli) se tváří, jako většina lukrativnějších odvětví moderní medicíny – tedy trendy, šik a hlavně – jako zachránci vašich očí. Operace je prý bezbolestná, prakticky bez rizika a v některých případech již před odchodem domů vidíte lépe, než před zákrokem. Takže je to procedura sice drahá a platíte ji většinou ze svého, ale proti desetitisícům, které průměrný „brýlatec“ investuje během života do obrouček a skel, je pouhým nic.
Cesta ke zdravým očím a dobrému zraku je stejně individuální, jako cesta k uzdravení z jakékoli jiné nemoci
Nic proti – u některých lidí to snad platí. Znám současně ale i případ ženy, která i po kvalitně provedené operaci viděla stejně špatně, jako před ní. Vidění se jí nakonec upravilo – jenže po značném čase, po podání homeopatického léku – a změně dalších životních okolností, postojů a názorů. Zkrátka – oči jsou v těle – a v hlavě. Obojí je třeba uzdravit, než se může zrak zlepšit.
Představa, že sebelepší zákrok (snad mimo srovnání zlomené kosti a sešité roztržené tkáně) odstraní příčinu problému – tedy v tomto případě oční vady – je stejně iluzorní, jako představa, že žlučníkové problémy vyřešíme „odnětím“ tohoto orgánu. Obojí nepomůže ve skutečnosti ničemu – jediné, co může učinit, je svým způsobem zakonzervovat současný stav a adaptovat se. Kromě toho mají oči lidí se zbroušenou rohovkou tendenci jinak lomit světlo. Vypadají jaksi ploché (což také jsou), trochu připomínají vejce vařená natvrdo, a v citlivějších osobách mohou vyvolávat mírné záchvaty neklidu.
Jenže – co s tím? Zvlášť pokud jste hrdými majiteli brýlí, které by (nebýt všech těch technicky dokonalých tenčení, plastů a antireflexů, které činí z bývalých vysmívaných „brejlounů“ nositele módní designové lahůdky) ze všeho nejvíc osobám nebrýlatým mohly připomínat dno od vinné lahve, asi rozhořčeně namítnete: ale co mám pro pána krále dělat? To se mám do konce života tahat s brýlemi, nebo doufat, že mi čočky nezničí zrak?
Čas a trpělivost – to je to, co nemáme
To totiž je již věc poměrně známá, ačkoli také není zrovna něčím, čím by se optiky chlubily na plakátech: ať jsou čočky sebelepší, pokud je nosíte často, moc vám nepomohou. Několik uživatelů, které osobně znám, tvrdí: oči „leniví“ v čočkách nikoli méně, ale více, než v brýlích.
Důvodů může být několik: od horšího okysličení oční tkáně (které je průkazné), přes zhoršení situace co do zavodnění očí slzami, až po prostý fakt, že jsou čočky tak (relativně) pohodlné, že máme tendenci je nosit, kdykoli jsme vzhůru, ať nám optik říká o střídání brýlí a čoček, co chce. Přiznejme si také, že optikové takové věci sice říkají, ale pak prodávají čočky, které se dají nosit i během spánku a vyndávat z očí jednou týdně – a podobné „chuťovky“. Důsledkem je, že oči si absolutně odvykají zaostřování.
Dobrá, ale… co s tím? Opravdu si lze zrak „jen tak“ zlepšit? Odpověď zní: ano, samozřejmě. Je k tomu třeba jistého času, trpělivosti a práce na sobě. Osobně však znám případ ženy, která nosila brýle kvůli silné dalekozrakosti téměř „od miminka“. Jednoho dne si však přečetla knihu ruského lékaře Mizakarima Norbekova Jak se zbavit brýlí, aneb zkušenosti hlupáka. To byla zrovna na vysokoškolských prázdninách. Brýle prostě odložila – a už nikdy si je nevzala. Podle její zkušenosti ovšem nestačí několik týdnů, které Norbekov „brejlounům“ v knize prorokuje. Až po zhruba půl roce brýle prostě nepotřebovala. I po mnoha letech a dvou dětech (tvrdí se, že porody s očními vadami často „zahýbají“ směrem k horšímu) dnes vidí výborně.
Znám ale i „brýlatce“, kterým Norbekovova jinak inspirativní kniha nepomohla, či pomohla jen zčásti. Ani oni však nemusejí házet flintu do žita. Norbekov je velmi specifický. Jeho styl burcování k práci na sobě může být pro některé lidi velmi efektivní, ale jiné může dostat ještě pod větší tlak. A o něm je nošení brýlí velmi často. Pokud se neuvolníte, „cvičení“ vám tak slouží jen jako další „bič“, který vás žene k výkonu typu: Norbekov říká, že musím, tak musím! – k ničemu vám nakonec nebude. Sám pan doktor tento fakt v knize zdůrazňuje, ale ani ono zdůraznění pro neurotičtější typy prostě nemusí stačit. Programy k podávání výkonu jsou do většiny „slušných“ lidí v naší populaci „zažrané“ velmi hluboko.
Méně je často více
Krátkozrakost a dalekozrakost – a do jisté míry i další oční vady, které však kromě níže zmíněného mají své specifické „spouštěče“ – jsou tedy do velké míry o tlaku a stresu. Podaří-li se člověku uvolnit a zprůchodnit jak oči a okohybné svaly, nervovou soustavu a páteř, má napůl vyhráno. Cvičení je celá řada a lze je nalézt v několika dobrých příručkách, které vyšly na českém trhu, anebo třeba i na internetu. Pokud se nám k tomu ještě podaří detoxikovat játra, ledviny a střeva a rozhýbat v těle energii – což tedy většinou znamená začít zdravě jíst a začít se hýbat – máme vyhráno dokonce na tři čtvrtě. Je to relativně dlouhá (v řádu měsíců) a namáhavá práce, ke které většina z nás obvykle ještě potřebuje pomoc zkušeného průvodce (terapeuta, kouče – vyberte si, co libo..)
Každopádně je třeba si zvyknout na trochu jiný životní styl a styl čtení. Udržovat oči co nejvíce v pohybu. „Přilepenost u počítače“ nám totiž opravdu nepomáhá. Může být také jedním z důvodů, proč čelíme skutečně epidemii brýlatosti u dětí. Dal
ším je až přehnaně úzkostná péče rodičů. Milující pečovatelé totiž velmi často svému potomkovi při jakémkoli zhoršení zraku „dopřejí“ brýle – které je poté donutí nosit. Jisté „zhoupnutí“ je mimochodem třeba u pubescentů docela časté – a problém je na světě. Všichni učitelé, zabývající se zlepšováním zraku, se totiž shodují na jednom: čím častěji brýle nosíte, tím hůře pro vaše oči a dobré vidění.
Jak si zlepšit zrak a zbavit se brýlí – Oční strečink
https://www.youtube.com/watch?v=EHh3mmBj7Ng
Slunce budiž pochváleno
Přesto se však nemusí podařit dosáhnout kýženého cíle. Proč? Většina práce totiž není v těle, ale v hlavě. Vidění je také hodně o sebedůvěře a schopnosti a ochotě k nepříjemné praxi: vidět věci takové, jaké jsou. A to není samozřejmost. Podstatné pro oči je i sluníčko. Pravidelné oslunění (zavřených) očí a další práce se slunečním světlem nám může velmi pomoci.
Cesta ke zdravým očím a dobrému zraku je stejně individuální, jako cesta k uzdravení z jakékoli jiné nemoci.
Rozhodně je však jednodušší, než by nám průmysl kolem módních skel, do oken naší duše, laserových řezáků a kontaktních čoček, chtěl tvrdit.
Ano je to velka pravda. Tento clanek jsem cetla se smutkem v dusi protoze se tyka mych deti. Jeste na zakladni skoly brylovci a asi od 13-14 let majitele kontaktnich cocek. Jsem z toho hrozne nestastna. Maji uz oba pomalu pet dioptrii. Kazi si oci. Uplne jsem se ztotoznila s vetou ze kontaktni cocky neumoznuji zaostrovat. Co ja se do nich namluvila, ze musi odlozit bryle, chodit aspon doma bez bryli, ze maji zakrnele ocni svaly, hledala jsem jim clanky jak ocni svaly procvicovat. Ani nahodou, dnes nosi kontaktni cocky snad vsichni mladi lide, vsichni maji minimalni snahu s tim neco delat a bohuzel opet… vsichni cekaji az jim bude 21 let a daji si tzv. Lasic.. to je tady v usa slang pro osetreni oci laserem jak to popisuji clanku. Bohuzel. Navic presne mladi lide delaji prasarny popisovane v clanku, nedbaji na pravidelne meneni cocek, jsou cim dal vice a vice drazsi jedno baleni pred 5 lety stalo 31 dolaru nyni pres 70 dolaru coz berou jako argument ze museji na ten Lasic jit protoze se to preci vyplati… no trpim… dnesni generace je generaci reklamy, oni slibili ze budeme videt zase super tak pujdem a budeme bez starosti, ja uz davno pasla padesatku a bryle nepotrebuji ani na cteni. Jako dite jsem je nosila, v dobach hluboke totality a byly to odporne obroucky a kdo chtel kontaktni cocky no to byl horor, pul hodiny denne vyvarovat v kastrulku… to za to nestalo. Ale ocni cviky a snaha zaostrovat nenechat oci zlenivet se vyplatila. No s ocima mi to slo, ale jinak cvicit pro stihle telo…. to pisu abyste si nemysleli ze mam zeleznou vuli.Spis me ten clanek rozlitosnil kdyz si vzpomenu na deti jak se chovaji ke svemu zraku… a nejenom moje deti . vsichni jsou kolem me brylovci ale schovani za kontaktni cocky. Ted trochu polevila ta silena vlna barevnych kontaktnich cocek, to byl hit jak ze sebe udelat modroocku nebo zelenoocku jak mit oci jak modre z nebe… ted uz to videt neni. Uplne ta vlna opadla. Duvodem se lide nechlubi ale jednak to pusobilo hrozne neprirozene a dalsi duvod jak se pak priznala moje dcera neni to dobre na oci, sama to po pul roce vzdala, kdy ji to tak drazdilo oci ze ani nevidela
To je pecka, zajímaly by mě zkušenosti lidí kteří se samovolně uzdravili z očních vad. Sama občas cvičím oční cviky a musím říct že je to super relax, zvlášť v době kdy hodně sedím u počítače, pomáhá mi to na mozek a mám pak víc energie. Je to dobrá vzpruha.
[1]: Joj… :-/ Jestli tě to potěší, tak mně dali brýle v první třídě, řekli že je budu dva roky nosit, to mi spraví oči a pak už nebudu muset (panebože taková strašná hovadina, ta paní by měla vrátit diplomy)
D tak to se musim smat…clanek "na objednavku" D Neni tomu dlouho, co jsem si rikala, ze budu muset konecne zacit nejak cvicit sve oci, protoze kdyz jsem unavena, zacinam hur videt. Kdyz jsem rekla pani le-karce, ktera mi namerila pul dioptrie, ze jsem po dvouch nocnich, a až se zase normalne vyspim, tak to bude ok, tak na me koukala, jako na blazna (merili nam to v praci). A druha mi rekla, ze uz mam na to VEK ! abych mohla zacit nosit bryle DD No a co jsem chtela hlavne rict, ze vcera vecer jsem si objednala bylinkovy preparat na podporu dobreho videni a rekla si, ze musim jeste pohledat nejake cviky na oci. No a dnes stacilo otevrit stranky u Aluš : ) a cviky jsou tady!: )
[4]: Meliso, pardon za trapnou otázku, ale od kolika to je podle paní doktorky, ,,mít už věk na špatné oči"? Padesát? Míň? – já jenom jestli se mám jako taky začít chystat
Do svých 17 let jsem brýle nenosila, ale déle už jsem to nevydržela. Chtěla jsem, aby oči právě nezlenivěly a do dospělosti se mi uzdravily, ale nic. Brýle nosím rok a zrak se mi ani nezlepšil, ani nezhoršil, proto si myslím, že kazení očí kvůli brýlím nemusí sedět na každého. Mám 1,5 a 0,75 na dálku + astigmatismus oční cviky jsem dělala a rozdíl jsem nezaznamenala, já to budu mít nejspíš hlavně proto, že se na tenhle svět nechci dívat.. Zajímavé ale je, že jakmile jsem déle v přírodě, mám pocit zlepšení. Když se vrátím do Prahy, oči se pocitově zase zhoršují
Táta se zrakem bojuje už dlouho, bohužel se jedná o deformaci oční rohovky kdy nemá ideální kulovitý tvar. Pro člověka, který rád a hodně čte katastrofa. Poslední knížku musel odložit před dvěma roky, protože už mu to začalo být protivné. Brýle má samozřejmě nonstop. Ale s alternativami je to v naší rodině na tenkém ledě, když jsem ještě bydlela doma, dozvěděla jsem se o sobě (tak pár let nazpět), že prý jsem v sektě. To je pak těžké… ach jo.
Osobně jsem ráda, že moje oči jsou na tom více než dobře…je teda fakt, že si občas dělám oční cviky jen tak a dělám to takhle už pár let, aniž bych si to někde přečetla…prostě mě to baví. Navíc odjakživa nenosím sluneční brýle, jakože fakt vůbec a všichni se mě ptají, jak je možné, že pořád vidím dobře…proč asi
[9]: to je dobré jak sabotovat lékaře:)) nedá mi to musím se smát. Když některá žena nechce aby ji doktor prudil že podle výpočtů už má rodit, posune si datum poslední menstruace…a má pokoj, může si odrodit kdy chce.
[17]: Čtení fyzickýh knih je naopak odborníky doporučováno jako nejlepší a nejefetivnější cvičení pro oči, aby nezakrněly… mariáne, to jsi teď opravdu hodně přestřelil, nebo trolluješ a zkoušíš kdo ti na to skočí?
[18]: trolluješ a zkoušíš kdo ti na to skočí? – to by som to nedával pod starý článek ktorý už nikto nečíta. Bohužel, všímam si že všetci milovníci knih mají okuliare alebo šošovky. Myslel som že je to známá vec, už ako dieťatu mi vraveli že si nemám kaziť oči čítaním v šere. Písal som o tom už u jednej mladšej blogerky – milovnice knih, ktorá tiež má tento problém – má okuliare či šošovky a reakce na to boli samé negatívne, tak ani tu nečakám že tomu niekto bude veriť. Divím sa že si to nikto nespojil, čtení knih = brýle. Nechcel som to tu riešiť ale nedalo mi, každý to ignoruje, myslím že treba nato upozorniť. Ak sa náhodou mýlím tak len dobre, píšem len čo vidím.
[20]: Akorát – čistě teoreticky a logicky – proč by čtení za šera mělo kazit oči? Není to naopak o to lepší cvik oka, aby se snažilo a zaostřovalo i za zhoršených podmínek?
Jo, já mám bohužel 6 dioptrií (je mi 13), a ráda bych se brýlí zbavila. Divné mi přijde, že ačkoliv mě baví chodit bez brýlí (jasně, vidím při tom rozmazaně, ale mě to naopak přijde docela zábavné), všichni mi opakují, že bych bez nich chodit neměla, protože tím se oči musí víc napínat a ještě se zhoršují. Přijde mi to jako nesmysl, já vnímám nenošení brýlí jako docela dobrý druh cvičení.
Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac Teda ja neviem jak je to s tými…
-mariankosnac Otázka zda pomoci a nebo nechat chcípnout, tvrdě,…
-není Tak já jsem znal osobu, co měla takového…
-*****