Čím šťastněji lidé žijí, tím prostší je způsob, kterým se oblékají

28.11.2017 v Zajímavosti 12

Už jste také někdy slyšeli tvrzení, že čím vyšší má dívka podpatky, tím nešťastnější je její osobní život, zato dívka ve vyšlápnutých keckách a rozevláté košili je v pohodě – rozuměj: v osobním životě vše OK? My jsme si na tuto odvážnou teorii vzpomněli, když jsme se nedávno seznámili se zajímavou zprávou OSN.

Čím šťastněji lidé žijí, tím prostší je způsob, kterým se oblékají. Tak by se také dala shrnout každoroční zpráva OSN o úrovni štěstí v jednotlivých státech světa.

Výzkum světového štěstí je prováděn každoročně od roku 2011. Je to zcela seriózní záležitost. Vědečtí odborníci vypracovali příslušnou technologii a nyní se podle ní v jednotlivých zemích měří úroveň objektivního štěstí jejich obyvatel. Zkoumá se rovněž jejich vlastní subjektivní hodnocení toho, nakolik šťastný je jejich život. Ukazatele se pak porovnávají a podle úrovně štěstí obyvatel je sestaven rating jednotlivých zemí.


V roce 2017 vypadala první desítka šťastných zemí takto:

  1. Norsko
  2. Dánsko
  3. Island
  4. Švýcarsko
  5. Finsko
  6. Holandsko
  7. Kanada
  8. Nový Zéland
  9. Austrálie
  10. Švédsko

Stejné země byly v první desítce i v minulých letech, jenom si různě prohazovaly pořadí.

Víte, co tyhle země spojuje kromě velmi vysoké životní úrovně a skvělých sociálních standardů? Z pohledu módního blogera mají všechny společný především mimořádně jednoduchý, prostý a nerafinovaný přístup místních obyvatel k oblékání.

Takže země, určující světovou módu a styl; země, na jejichž ulicích street-styloví fotografové pořizují jeden za druhým ideální módní záběry; země, ve kterých každá druhá studentka vypadá jako ikona stylu, se potácejí někde ve čtvrté desítce světového ratingu štěstí.

Francie na 32. místě, Španělsko na 37. a Itálie, kde každý kojenec už od narození ví, jak si správně ohrnovat nohavice, dokonce na místě 50. ze 157 sledovaných zemí!!! Takže téměř ve třetině zemí světa žijí lidé šťastněji než Italové!

A jak je tomu ve šťastných zemích?

Tam si jednoduše nikdo nedělá starosti s tím, o kolik centimetrů si má ohrnout nohavice podle posledních pravidel časopisu VOGUE. Lidé nosí to, v čem se cítí pohodlně a nijak zvlášť si nelámou hlavu, jestli je to stylové nebo není. Džínsy/trička, kecky/tenisky, košile a parky. V takovém Dánsku nebo Holandsku jde před vámi dvojice a nemůžete si být zcela jisti, kdo je kdo podle pohlaví, nakolik podobně, ne-li stejně jsou oblečení.

Někteří muži by nejspíš prohlásili: «Není, na co se kouknout». Ovšem to by měli smůlu.

Ženy v první desítce šťastných zemí nejspíš nestrádají tím, že každé ráno nevyrážejí do práce v upnutých úzkých sukních na deseticentimetrových podpatcích, dokonale načesány a nalíčeny. A zdá se, že ani jejich mužské protějšky nechřadnou nedostatkem štěstí, že ženy nevyhlížejí jako exponáty na výstavě úspěchů světové „fashion-industry“.

Zdá se, že ke štěstí vůbec není tak nezbytné pilně sledovat módní trendy a pečlivě vybírat sukni, aby obtahovala vše, co má. Možná, že člověk opravdu může být šťastný v tričku, džínsách a teniskách. Možná, že když se člověk cítí šťastný, v bezpečí a míru, když nemusí každý den někomu dokazovat a ze všech sil demonstrovat svůj sociální status – ostatně často jen vybájený – je pro něj dokonce přirozené být šťastný v keckách. Ale možná je to jen unáhlený závěr blogera přes módu…

Pozn. Alue: Něco na tom asi bude, opakovaně jsem četla o podobném jevu, který podle účesu popisoval jak se pozná hysterka. Prý podle toho jak má složitý účes. Čím komplikovanější a naskládanější má drdoly, tím má v hlavě větší chaos a tím to má v hlavě složitější. (Jestli vás to zajímá, nejlíp vycházel volně spletený cop, takoví lidé jsou prý uvnitř v míru a velmi dbají na blaho ostatních. Volně rozpuštěné uvedeny nebyly, neboť fakticky to není účes, člověk je nemusí do ničeho tvarovat.)

Lidé kteří se necítí uvnitř dobře, to možná snahou o dokonalý vzhled kamuflují, protože se domnívají, že když budou dokonale vypadat, nikdo na nich jejich neštěstí nepozná.

A shoduje se to i s ještě jedním poznatkem, obvykle ti kteří nejvíce usilují o dokonalost, mají veliké komplexy méněcennosti, protože se strašně bojí udělat něco blbě nebo nepatřičně, aby neztratili hodnotu i v očích těch ostatních lidí… Tahle vnitřní nejistota se ukazuje na oblečení, účesu, chování, nebo dokonce plastikách ve velmi nízkém věku.

Tím vás však nenavádím, abyste chodili nemytí v triku jako by bylo právě vytažené krávě z úst, abyste se báli nosit šatičky, nebo abyste se báli vyzkoušet nějaký zajímavý účes. Všeho s mírou. 🙂 Hlavní pointa je asi o tom, umět se cítit dobře, bezpečně a plnohodnotně, ať už je člověk vyfešákovaný i nahastrošený halabala.

zdroj: https://www.pronaladu.cz/jak-spolu-souviseji-index-stesti-a-zpusob-oblekani/

Komentáře

Ikona diskutujiciho aves passeri 2017-11-28 08:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak to budu strašně šťastná, protože oblečení je to poslední, co řeším :-) A vlasy stále ještě nosím rozpuštěné, i když čím víc si je poslední dobou opět nechávám narůst, tím větší mám tendenci je dávat alespoň do culíku. Ale miluju dávat svým vlasům volnost a rozčepýřenost. Divokost :-) Někdy mám dojem, že když mám chuť je nějak svázat, i v sobě se cítím taková víc usebranější :-) K těm vlasům, tuším, že tu před časem také byl článek o tom, že je lepší mít dlouhé vlasy. Já musím po několika letech, kdy jsem byla tak napůl (zepředu delší, zezadu vystříhané), vnímám, že pro ženu jsou delší vlasy super věc, protože nás neustále hladí na krku a zádech :-)))(Možná to měl být další z bodů v článku, co potřebujeme (ženy) víc, než partnera – delší hladící vlasy :-)) Já mám s oblečením ale největší problém v tom, že mi móda moc nevyhovuje, a v obchodech, i kdybych si něco chtěla koupit, si prostě většinou nevyberu. Kdysi na Srí Lance jsem si naopak přišla jak v ráji, protože místní barevnost a střihy mi vyhovovaly. Také ceny mi tam nepřišly tak přehnané. (Nákup značkového oblečení třeba moc nechápu.) A nejlíp bych se asi cítila prostě v šatech nebo v sárí, na které je mi tady většinou příliš zima. S čímž možná i souvisí onen žebříček – všimli jste si, že snad s výjimkou NZ a AU jsou to hodně severské země?? Co já třeba vím od paní, jejíž dcera se vyvdala do Dánska, tak je tam i v létě zima, že je asi nejlepší neřešit co mám na sobě, hlavně že mě to zahřeje :-)

Ikona diskutujiciho Verča 2017-11-28 09:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

tak tohle zamyšlení mě zvedlo ze židle. Jo jasně . logicky to tak je – přirozenost a nenucenost vyjadřuje, že se sebou nemáte problém a jste se sebou spokojení.

Ikona diskutujiciho Daisy 2017-11-28 10:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak nevím,v jednom videu Lillia Khousnoutdinová mluví o tom,že nejšťastnější lidé žijí v Bhútánu,kde se údajně nepočítá hrubý domácí produkt,ale hrubé domácí štěstí :-)A pokud jde o unisex oblékání,tak osobně se mně nelíbí,když ženy zapomínají i  na svou ženskost.Takže dávám přednost šatům, sukním a botám na pohodlném podpatku. :-)

Ikona diskutujiciho Daisy 2017-11-28 11:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Mně se líbá, že sem Alue ten článek dala-aspoň jsou témata k diskuzi pestrá!Někdy bereme všechno moc vážně :-)Řekla bych,že třeba tantry bylo na nějakou dobu až až, tak proč to neodlehčit tématem o oblékání :-)

Ikona diskutujiciho Ayeri 2017-11-28 14:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mezi svými známými nevidím mezi svými známými žádnou spojitost mezi štěstím a stylem oblékání. Ta střídmost ve "šťastných" zemích je podle mě daná hlavně tím, že je tam docela extrémní počasí, takže lidé řeší v první řadě pohodlí 🙂 Osobně to mám tak, že se cítím dobře, když mám na sobě něco, co se mi líbí. Což může být pěkné tričko i elegantní šaty. Prostě být dobře oblečená podle svého stylu mi dodává mnohem větší sebejistotu a naopak když mám na sobě něco nevhodného, nebo se mi to nelíbí, necítím se pohodlně a jsem pak zakřiklejší :D

Ikona diskutujiciho Stefan 2017-11-28 20:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ako chlap by som rad povedal, ze najviac sa mi pacia prirodzene zeny – nezmalovane, nevyobliekane = jednoducho same sebou. Tym sa vsak nemysli neupravene. Starostlivost o seba je to co chcem vidiet, masku a prehnanu starostlivost nie, pretoze taka zena nieco zakryva.

Ikona diskutujiciho Elli 2017-11-28 23:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nejak zabudli okrem toho beztvarého oblečenia doplniť, že v tej prvej trojici najšťastnejších zemí nosí 90% ľudí prevažne čiernu farbu. Nejak pozitívne to na mňa nepôsobí. Všetci blond, bledí a od hlavy po päty v čiernom

Ikona diskutujiciho BED 2017-11-29 16:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: súvisí to s vývojovým obdobím Saturna.

Ikona diskutujiciho sasanka 2017-11-29 19:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Opravdu nevím,je to zvláštní,ale já mám tyhle severní země (norsko,finsko,švédsko atd.)zafixované opačně.Je to už delší doba,možná 5-6let,nevím přesně,kdy jsem četla výsledky průzkumu,podle kterých je nejvíce lidí s depresemi a následnými sklony k sebevraždám právě v těchto zemích.Navíc podle zkušenosti manžela,který se ve finsku pohyboval nějakou dobu pracovně,jsou finové lidé převážně tvrdí a nepřístupní.Takže těžko posoudit,nakolik je zdroj článku objektivní.Osobně se přikláním k osobním zkušenostem zcestovalých lidí a podle nich jsou to ti nejprostší lidé,např.obyvatelé Bali nebo domorodci a indiáni.

Ikona diskutujiciho Luz 2017-11-29 22:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No nejsem úplně přesvědčená, že je mezi tím nějaká úměrnost.

Ikona diskutujiciho Ananas 2017-12-02 13:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

S tím souhlasím. Čím větší komplexy jsem měla ohledně sebe a svého vzhledu, tím více jsem se stresovala s oblékáním, účesy a podobně, každý outfit na každý den jsem musela mít pečlivě promyšlený a dokonalý, aby na mě náhodou nebyla jediná věc ke zkritizování. Vlastně jsem se tím chtěla vyhnout povrchnímu posměchu lidí, jejichž komentáře měly za následek tyto mé komplexy.

Ikona diskutujiciho :) 2017-12-03 14:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nemyslim si, ja modu zboznuju, bavi me se hezky oblect hlavne tehdy kdy jsem spokojena, jakmile se o sebe nestaram a nemam o to zajem a naladu, je to znamka toho, ze je neco spatne…a kdyz je nekomu jedno jak vypada muze jit take o znamku nizkeho sebevedomi, sebehodnoty, deprese apod. Vyjimkou jsou podle me jen mnisi, osviceni guruove, Dalajlama, Budha apod…

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek