Stres, zejména ten chronický, mění fungování a biochemii v našem organismu. Někdy se intenzivně spustí a pak zmizí, takže si myslíme, že ho už nemáme. Je pro nás běžné stres ignorovat, potlačovat ho, přitom jen manévrujeme na hromadě každodenního nezvládnutého stresu.
Pro zvládání stresu jsou klíčově důležité nadledvinky. Po emocionální, fyzické i duchovní stránce jsou našimi malými čističkami, které se starají o to, abychom stres zvládali a zůstali „v provozu“ i přes různé těžkosti.
Pomáhají nám usměrňovat stres, když ho skutečně potřebujeme: Jsme třeba v nebezpečí a stresová reakce vyslaná do nadledvinek je to, co vyplaví hromady adrenalinu do krve a nakopne nás, abychom se s fenomenální schopností a silou vypořádali s hrozbou. Skutečný problém ale nastává ve chvíli, kdy žijeme trvale ve stresu, s pocitem ohrožení. Tehdy nadledvinky zažívají opravdové peklo spolu s námi, protože se nemůžeme dostat z reakce „bojuj nebo uteč“ a nemůžeme vypnout, regenerovat. Přesně tohle způsobuje nechvalně známou únavu nadledvinek.
Nenechte se vyšťavit
Žít na vlně adrenalinu může být až téměř návykové. Naše tělo si „zvykne“ na vysoké a nízké hladiny adrenalinu a kompenzuje je špatnými stravovacími návyky, výkyvy nálad a hormonální nerovnováhou. Opakovaná aktivace stresové reakce „útěk nebo boj“, si časem vybírá daň na těle.
Výzkumy ukazují, že chronický stres přispívá k vysokému krevnímu tlaku, podporuje tvorbu usazenin ucpávajících tepny a způsobuje změny v mozku, které mohou přispívat ke vzniku úzkosti, deprese a závislosti. Další předběžné výzkumy naznačují, že chronický stres může také přispívat k obezitě, a to jak přímými mechanismy (způsobuje, že lidé více jedí aby zajedli stres), tak i nepřímo (ubírá spánek a snižuje míru pohybu).
Máte vyčerpané nadledvinky z přemíry chronického stresu?
Pokud se poznáváte v následujících bodech, bohužel to pravděpodobně může být váš případ.
Pocit únavy bez zjevné příčiny.
Problémy se vstáváním z postele, i když jste se pořádně vyspali.
Neustále se cítíte přetížení a úzkostní
Už nejste schopní zvládat stres, který je ve vašem životě všudypřítomný a pořád vás bez přestávky drtí.
Máte nízké libido, nebo nulový sexuální apetit.
Máte sníženou imunitu. Nedokážete se zotavit po nemoci v normální době, tak jako by to zvládl zdravý člověk.
Máte intenzivní chuť na sladké nebo slané pochutiny.
Máte potřebu nadměrně užívat stimulanty, jako je kofein, cukr, tabák.
Tloustnete a nevíte proč.
Máte často zamlžené myšlení, cítíte nedostatek kreativity, nedokážete se pořádně soustředit.
Nadledviny (nadledvinky, latinsky glandulae suprarenales) jsou párové endokrinní žlázy obratlovců, přiložené k ledvinám.
Naše žlázy uvolňují během stresových období vysoké hladiny kortizolu, což je nejdůležitější hormon, který pomáhá tělu stres zvládat. Dlouhodobý stres je naším největším nepřítelem. Když jsou tyto žlázy přetížené a nemohou si odpočinout ani regenerovat, nestačí už našim nárokům a v podstatě se vyčerpají. V důsledku toho už naše tělo nedokáže odpovídajícím způsobem reagovat ani na stres a přestane ho zvládat.
Adaptogeny vám pomůžou
Adaptogeny jsou skupinou bylin (nebo hub), obsahující přírodní sloučeniny známé jako imunomodulátory. Ty se již po tisíce let používají v tradiční východní medicíně (čínská medicína, taoistická, ájurvédská atd.) Zjednodušeně řečeno, vycházejí vstříc vašemu tělu a srovnávají ho do normálu tam, kde má problém. Navracejí organismus do celkové rovnováhy.
Někdy náš imunitní systém pracuje příliš tvrdě (autoimunitní choroby, chronický zánět nebo velmi vysoká hladina kortizolu, kdy je tělo v neustálém režimu „bojuj nebo uteč“) a někdy naše tělo nevysílá signály, které imunitní systém potřebuje, aby se aktivoval (jako v případě únavy nadledvinek a velmi nízkých výstupů kortizolu).
Imunomodulátory a adaptogeny pomáhají navrátit tělo do homeostázy (rovnováhy) tím, že řídí signály tělesných poslíčků (v případě únavy nadledvinek na ose hypotalamus-hypofýza-nadledvinky-štítná žláza) tak, aby buď podpořily určitou činnost, nebo ji zklidnily.
Tyto rostliny mají přirozenou inteligenci. Vědí, co přesně potřebujete a řeší to přímo. Tato kategorie rostlin (a medicinálních hub) působí nespecificky, což znamená, že mohou pomoci více funkcím v těle, a to jak fyzicky, tak i psychicky a biologicky.
Adaptogeny a hypotalamus
Hypotalamus je řídící centrum mozku. Tato oblast mozku komunikuje se zbytkem těla prostřednictvím autonomního nervového systému. Spouští reakci „bojuj, nebo uteč“ a dodává tělu příval energie, aby mohlo reagovat na vnímané nebezpečí. Hlavní úloha hypotalamu a hypofýzy (tzv. osa HPA) je expanzivní, jejich hlavní funkce souvisí s tím, jak reagujeme na stres.
V první fázi stresové reakce uvolňuje hypotalamus hormon, který dává hypofýze signál, aby aktivovala nadledviny k uvolňování kortizolu. Uvolňování kortizolu je normální a zdravou reakcí na normální úroveň stresu. To rozhodně platí pro akutní stres. Avšak chronické vystavení stresu, jako je některý z výše uvedených, zvyšuje produkci kortizolu. Zdá se, že chronický stres je charakteristickým znakem moderního života a může způsobit dysfunkci osy HPA i vzorců vylučování kortizolu. Dlouhodobá reakce na stres může destruktivně ovlivnit jeden z nejdůležitějších orgánů v těle, mozek. V důsledku toho se u jedince mohou projevit snížené kognitivní funkce, úzkosti a nízký duševní výkon.
Bioaktivní látky obsažené v adaptogenech mohou pomoci tím, že fungují jako protijed na stres. Snižují přehnanou reakci na stresor tím, že pomáhají udržovat zdravou hladinu kortizolu. Jsou zaměřeny na více orgánů a systémů, jejich společným jmenovatelem je však přímá práce s osou HPA (hypotalamus + hypofýza), což je v podstatě kůra nadledvinek, amygdala (kde zpracováváme emoce) a zbytek hormonálního systému. Regulují stres fyzicky, emočně i psychicky.
Adaptogeny vhodné při léčbě unavených nadledvinek:
Ašvaganda – Patří k tradičním ájurvédským bylinám. Podporuje duševní a kognitivní činnost, energii, vitalitu, svaly a výdrž, spánek a chrání před stresem. Patří mezi antioxidanty.
Čaga – Patří k přírodním pokladům využívaným lidovými léčiteli od dob Mezopotámie po současnost. Její konzumací lze příznivě ovlivnit imunitu, srdce, cévy i trávení. Na Sibiři ji používají šamani.
Cordyceps – Housenice čínská patří mezi nejvzácnější z tzv. chytrých hub. V minulosti patřila mezi základní přípravky tradiční čínské medicíny a vzhledem k tomu, jak vzácná byla, se užívala údajně výhradně v císařském paláci.
Reishi – Vyživuje srdce a uklidňuje ducha, zastavuje kašel a vyrovnává dušnost, přeměňuje hleny, posiluje esenci ledvin jing (kořen života), doplňuje čchi a vyživuje krev. Reishi se využívá v tradiční čínské medicíně již více než 4000 let.
Rhodiola – Používá se k podpoře nervového systému při únavě vyvolané napětím. Napomáhá kognitivní a duševní výkonnosti. Podporuje fyzický výkon a kondici. Užívání přípravku Rhodiola je doporučováno zejména během stresového období.
Suma – Často označována názvem brazilský ženšen. Používá se k posílení mentální výkonnosti, posílení paměti a podpoření organismu vůči stresu.
Tulsi – Neboli bazalka posvátná (obr.dole). Můžete si ji i pěstovat a pít z ní čaj. Tulsi má svou velkou váhu jako jeden z nejlepších dostupných adaptogenů. Tulsi pomáhá tělu vyrovnávat se s každodenními stresy. Pomáhá zklidnit se a zvýšit vaši vitalitu, pomáhá zvrátit účinky stresu a podporuje schopnost těla regenerovat.
© aluska.org 2022
Poslední komentáře
-asdf proto byly ty kameny zničeny. Brzy se odehrají…
-armag Chemtrails se používají hlavně k řízení počasí, zastínění…
-martin ****** Zajímat se o fungování světa je potřeba, ale…
-martin ****** Tak to rozhodně.
-Alue K. Loskotová