Ako obnoviť hormonálnu rovnováhu: Vybrali sme 8 prírodných spôsobov

28.9.2015 v Zdravověda 4

Keď dôjde na zdravie, hormóny a črevná mikroflóra majú na neho oveľa väčší vplyv, ako si mnoho ľudí myslí. V skutočnosti, tieto dva faktory vedia zdravie poškodiť aj keď je všetko ostatné optimalizované (strava, doplnky výživy a podobne).

Platí to aj naopak… Ak si v tele napravíte hormonálnu nerovnováhu a zároveň obnovíte črevnú mikroflóru, potom to samé dokáže pozdvihnúť vaše zdravie aj v prípade, keď ostatné faktory nie sú ideálne. Existujú dokonca príklady štúdii skúmajúcich ako hormóny dokážu napomáhať pri liečbe traumatických mozgových úrazov.

Ak máte pochybnosti o náramnej sile hormónov na váš stav, počnúc náladou, cez váhu až po zdravie zažívacieho traktu, skúste sa opýtať najbližšej tehotnej ženy, či si všimla rozdiel v týchto oblastiach od doby kedy otehotnela. Alebo sa opýtajte 13 ročného dievčaťa… avšak opatrne.

Trpíte príznakmi akými sú únava, kožné problémy, priberanie na váhe, tuk na bruchu a páse, problémy so spánkom, ospalosť, postmenštuačný syndróm, endometriáza, neplodnosť a mnoho ďalších potiaži? Potom je veľká pravdepodobnosť, že sa u vás vyskytujú poruchy v nastoľovaní hormonálnej rovnováhy.


Čo sú hormóny?

Hormóny sú telesnými poslami správ. Cestujú vašim krvným obehom do tkanív a orgánov. Pracujú pomaly, počas určitej doby a ovplyvňujú rôzne telesné procesy, akými sú napríklad:

  • Rast a vývoj
  • Metabolizmus
  • Funkcie pohlavných orgánov
  • Reprodukcia
  • Nálada

Endokrinné žľazy, ktoré sú špeciálnymi zoskupeniami buniek, sa podieľajú na produkcii hormónov. Hlavnými endokrinnými žľazami sú hypofýza, epifýza, týmus, štítna žľaza, nadobličky a pankreas. K tomu ešte navyše produkujú muži hormóny v semenníkoch a ženy vo vaječníkoch.

Hormóny sa tvoria z tukov a cholesterolu. Preto nedostatok jednej alebo druhej dôležitej zložky stravy môže spôsobiť hormonálne problémy. Dôvodom je prostý fakt, že telo nemá stavebné prvky na ich tvorbu. Tiež sú problematické toxíny, ktoré napodobňujú či už tieto stavebné prvky alebo hormóny samotné. Vtedy často dochádza k tomu, že telo využíva uvedené toxíny na produkciu hormónov. Počuli ste už o zmutovanom estrogéne?

Endokrinný systém je veľmi zložitý a zrejme ho nikdy dokonale nepochopíme. Existuje však zopár základných vecí, ktoré môžete urobiť pre posilnenie schopnosti vášho tela zabezpečiť hormonálnu rovnováhu.

1. Vyhýbajte sa vysokému množstvu omega 6 polynenasýtených tukov

Ľudské telo nie je stvorené na konzumáciou týchto ľuďmi umelo vyrobených tukov, nachádzajúcich sa prevažne v niektorých rastlinných olejoch.

Tuto je citát z jedného článku: „Z tukov nachádzajúcich sa v ľudskom tele je približne 97% saturovaných a monosaturovaných a len 3% polynenasýtených. Polovica z tých 3% sú omega-3 mastné kyseliny. A tento pomer je potrebné zachovať.“

Rastlinné oleje obsahujú vysoký podiel polynenasýtených tukov. Tieto od 50-tych rokov minulého storočia v našej strave nahradili nasýtené tuky. Organizmus potrebuje tuky na obnovu buniek a tvorbu hormónov a na to využíva také stavebné prvky, aké mu dodáme. Ak mu dodáme vysokú koncentráciu polynenasýtených tukov, tak potom nemá na výber – musí ich použiť na tvorbu nových a opravu poškodených buniek.

Problémom tu je, že polynenasýtené tuky sú vysoko nestabilné a ľahko v tele oxidujú (ak teda nezoxidovali už počas ich spracovaní, prípadne po vystavení svetlu počas doby keď sedeli na pulte v obchodoch). Tieto zoxidované tuky potom spôsobujú zápaly a mutácie v bunkách. V arteriálnych cievach uvedené prejavy potom zapríčiňujú zápaly a ich upchávanie.

Ak sa polynenasýtené tuky zakomponujú do kožných buniek, ich mutácie vyvolávajú rakovinu kože. Preto sa u ľudí zvyknú objaviť najagresívnejšie formy rakoviny kože v miestach, ktoré nikdy nemali vystavené slnku (to je ale téma pre samostatný článok). Ak sa dané tuky dostanú do buniek reprodukčných orgánov, následkom býva endometrióza.

V krátkosti – telo je vybudované zo saturovaných a monostaturovaných tukov a tieto aj potrebuje pre optimálne zdravie.

Preto nekonzumujte oleje akými sú rastlinné oleje typu arašidový olej, repkový olej, sójový olej, margaríny, rastlinné nátierky a iné, chemicky upravené tuky.

Vyberte si radšej kokosový olej, maslo, olivový olej (neprihrievajte!) alebo živočíšne oleje ako loj či bravčová masť zo zdravých zvierat a tiež konzumujte dostatok rýb bohatých na omega-3 mastné kyseliny.

2. Obmedzte kofeín

Kofeín je u ľudí veľmi obľúbený. Pravdou však je, že jeho prílišné množstvo dokáže rozhádzať váš endokrinný systém. To platí obzvlášť za súčasnej prítomnosti ďalších stresových hormónov, počas tehotenstva, výskytu toxínov v organizme, nerovnováhy tukov a pri strese vo všeobecnosti. Preto ak môžete, obmedzte kofeín alebo ho nahraďte prospešnými bylinkami.

Ak nedokážete alebo nechcete obmedziť kávu, aspoň ju využite ako príležitosť na prepašovanie zopár prospešných tukov pridaním 1 lyžičky kokosového oleja do každej šálky. Pridajte k tomu trocha emulzie na jeho rozpustenie. Výsledkom bude káva podobná latte, avšak so zdravými tukmi!

3. Vyhýbajte sa toxínom

Toxíny nachádzajúce sa v pesticídoch, plastoch, domácich chemikáliách a dokonca i v matracoch obsahujú látky narúšajúce alebo napodobňujúce hormóny. Tie zabraňujú tvorbe vlastných hormónov. Fungujú na tom istom princípe ako napríklad hormonálna antikoncepcia.

Ak máte hormonálnu nerovnováhu, prípadne ťažkosti s otehotnením, vyhýbanie sa týmto toxínom je veľmi dôležité.

Varte v sklenených alebo kovových hrncoch bez povlakov proti prilepeniu sa jedla či potiahnuté teflónom. Tiež sa vyhýbajte zohrievaniu (v mikrovlnke) alebo uskladňovaniu jedla v plastových nádobách.

Zadovážte si bio zeleninu a bio mäso, nepoužívajte chemické pesticídy ani čistiace prostriedky. Existujú recepty pre výrobu domácich čistiacich prostriedkov, ktoré nie sú toxické.

4. Spánok

Tento bod si zaslúži obzvlášť pozornosť. Ak nemáte dostatok spánku, vaše hormóny jednoducho nedosiahnu stavu rovnováhy. Bodka… Spánok vám nielen prispeje k hormonálnej rovnováhe, ale zrejme aj predĺži život, nehovoriac o zmenšení šancí pre ďalšie ochorenia či ľahšie udržanie optimálnej váhy.

5. Užívanie doplnkov

V perfektnom svete by sme ráno vstávali a večer išli spať spolu so slnkom, získavali z neho všetok potrebný vitamín D a horčík z oceánov. A popri tom relaxovali a cvičili v rovnovážnom a bezstresovom svete. Avšak obávam sa, že tento popis nesedí na nikoho z nás. Preto užívanie vitamínových doplnkov je ideálne na vyplnenie medzier.

Tuto je zopár špecifických doplnkov výživy, ktoré je rozumné (s mierou) užívať:

  • Maca – ide o zeleninu z radu reďkovkovitých, ktorá sa ukázala veľmi účinnou pri podpore produkcie hormónov a zvyšovaní libida. Veľa žien pociťuje menšie príznaky post-menštruačného syndrómu, zvýšenú fertilitu a zlepšenie stavu pokožky. Na druhej strane, u mužov sa prejavuje zvýšenou produkciou spermií, zlepšením libida a lepším spánkom. Maca tiež obsahuje veľa minerálov a esenciálnych mastných kyselín, čo ju robí ideálnou pre hormóny.
  • Horčík – podporuje stovky rôznych chemických reakcií v tele a často prispieva k lepšiemu spánku (čo je opäť pre hormóny vynikajúce). Existuje niekoľko efektívnych foriem horčíka, napríklad vo forme prášku (vhodné pre postupne zvyšovanie dávky) alebo vo forme iónovej tekutiny (tá je ideálna pre pridávanie do jedál a nápojov a tiež sa ľahko dávkuje).
  • Vitamín D – najlepšie je ho prijímať zo slnka. V prípade nedostatku slnka alebo v zimných mesiacoch je vhodné ho dopĺňať doplnkami vo forme vitamínu D3 alebo vo fermentovanom oleji z tresčej pečene.
  • Fermentovaný olej z tresčej pečene – poskytuje mnoho potrebných stavebných prvkov pre produkciu hormónov, vrátane vitamínu A, D a K. Je tiež vynikajúcim zdrojom omega-3 mastných kyselín a ďalších prospešných tukov.
  • Želatína – je výborným zdrojom vápnika, horčíka a fosfátu. Podporuje produkciu hormónov a zdravý zažívací trakt. Má tiež protizápalové účinky, špeciálne v kĺboch. Je dobré používať želatínu vyrobenej zo zvierat kŕmených čerstvou trávou, najlepšie v bio kvalite. Takéto zvieratá sú bohatšie na živiny.

6. Cvičte s mierou

Ak trpíte hormonálnou nerovnováhou, vytrvalostné alebo namáhavé cvičenie môže problém ešte viac zhoršiť, minimálne v krátkodobom horizonte. Spánok je počas fázy vyrovnávania hladiny hormónov dôležitejší, preto sa sústreďte na relaxačné cvičenia, akými sú chôdza či plávanie.

Aspoň dočasne sa vyhýbajte vytrvalostnému behu, kardio, aerobiku a podobným cvičeniam nadmieru zaťažujúcim vaše srdce.

7. Zdvíhanie ťažkých váh

Kým vytrvalostné kardio môže uškodiť, krátke a intenzívne zdvíhanie činiek, pružín či posilňovacích strojov môže mať priaznivé účinky. O uvedenom spôsobe cvičenia sme viac písali v článku o vplyve vytrvalostných športov na srdce.

Priaznivé účinky vyplývajú z toho, že ich vykonávaním sa spúšťa kaskáda priaznivých hormonálnych reakcií.

Snažte sa tieto cviky vykonávať v 5 až 7 setoch s váhou, ktorá vám dá naozaj zabrať.

Nájdite si ale odbornú pomoc s formou a štruktúrou tréningu, ak ste niečo podobné ešte predtým nerobili. Zlá forma totiž môže uškodiť.

8. Konzumujte kokosový olej

Kokosový olej je úžasný pre zdravie. Poskytuje vám potrebné stavebné bloky pre produkciu hormónov, asistuje s chudnutím, znižuje zápaly a dokonca má i antibakteriálny účinok.

Ak naozaj potrebujete súrnu pomoc pri poruchách s hormónmi, snažte sa skonzumovať 1/4 pohára kokosového oleja denne. Obľúbeným spôsobom je tiež pridať si ho do kávy alebo čaju. Predstavivosti sa ale medze nekladú a môžete si ho primiešať do takmer každého jedla, či už do polievky, šalátov alebo jogurtu.

překlad: http://www.badatel.net/riesenia-na-hormonalnu-nerovnovahu/

zdroj: http://wellnessmama.com/5425/balance-hormones/

Kam dál:

• Kontakt: [email protected]

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

http://alueshop.webnode.cz/

Komentáře

Ikona diskutujiciho all-is-magic 2015-09-28 08:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já ještě připojím, že výborné jé taky kvalitní kakaové máslo, dá se z něj vyrobit pravá domácí čokoláda, která se nevyrovná té kupované 🙂

Ikona diskutujiciho Fellien 2015-09-28 12:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No co se týče toho kofeinu, tak já teda piju hlavně zelený čaj a ten obsahuje víc kofeinu než káva… Ale nevzdám se ho :). Jinak arašídový olej, o tom jsem snad ještě ani neslyšela, já všude liju ve velkém olivový. Vědci se pořád dohadují, které oleje jsou dobré a které špatné, dokonce je to prý i odlišné podle národností, nicméně olivový je nejlepší, protože to je jistota. Vědci debatují o prospěšnosti řepkové, ale i kokosového a dalších, ale u olivového mají vždy všichni jasno, že je zdraví prospěšný :).

Ikona diskutujiciho iriska 2015-09-28 21:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Připojím ještě tipy na bylinky, pro hormonální rovnováhu se mi osvědčil drmek – zvl. pro úpravu ženských hormonů, napomáhá zdravé ovulaci a je super když se snažíte otěhotnět 🙂 a dobré je kombinovat drmek s kotvičníkem.

Ikona diskutujiciho Farah 2015-09-30 20:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Slunko zhasíná a přichází zima, tu v baráku je lezavo a klepu kosu. CO s tím? Dám si místo kafe čaj z čerstvého zázvoru, nas…aně mlátím sekerou na špalky, ideálně tou největší…abych se zbavila té depky, kterou jinak mám prakticky každý měsíc, co je méně slunka a ta jinak trvá týden než přijdou mé dny. Ten popis na mě totálně sedí, připočteme k tomu vlastní úlekové reakce z nečekaných situací, tak za volantem jsem jak pod vlivem a k lidem se raději moc nepřibližuju, neboť je vnímám jako velmi nepřátelské a nevlídné bytosti a modlím se, až tento stav pomine, abych lidi nemusela odhánět. Hlavně se snažím zevnitř zahřát!!! Aby aspoň uvnitř mě bylo vlídněji. Ti z vás, kteří jsou menšího vzrůstu (menší bytůstky rychleji ztrácí teplo)- hodně teplých nápojů- bylinek a klidně i jen teplou vodu, ať do sebe nedáváte cukry, které zahřejí pouze na chvilku. Chce to rozproudit lymfu. Pak se lépe využije energie a tělo nepanikaří na zimu a nejde tolik ukládat tuky. Měla jsem v loni lymfu sama dost na štíru, tuk se mi hodně ukládal do končetin, takže to je náběh na křečové žíly a obecně oběh je horší (nízký krevní tlak, kosa furt a PMS). PMS skoro úplně zmizel s příchodem jara a nastolenou dietou. Ta spočívala v úpravě pitného režimu. Abych neměla chuť na tu krásně horkou kávu s cukříkem a mlíčkem, věděla jsem už, že ji navozuje právě stav zimy-podchlazení. Takže do sebe peru čaje bylinkové a teplou vodu, hřeju si ruce o hrnek, abych ten pud s chutí na kávu utlumila. Jinak mi káva nechybí. 🙂 Akorát blbý je, že si sice teď uvědomuju, jak jsem z toho na šrot, za týden mě totiž bude mrzet, že jsem sama nebyla k okolí vlídnější, ale budu si to uvědomovat právě když mi bude lépe. A tak je to pořád dokola.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek