Média si velmi ráda dělají srandu z konspiračních teorií a z alternativy. Mnohokrát jste určitě viděli scénky, kdy se v televizním pořadu někdo zbláznil a tato postava pro zdůraznění své mentální lability začala na hlavě nosit čepičku z alobalu. V mysli diváka se tímto vytváří asociace: „používá alobal na svou ochranu=magor“.
Přirozeně vzniká otázka: Co je na těchto čepičkách tak zajímavé, že je média ráda používají ke ztvárnění blázna a může v tom být nějaký hlubší význam? A funguje to skutečně? Má smysl to vyrábět a nosit?
V dnešním článku se pokusíme prozkoumat původ tohoto zvláštního vynálezu, odpovědět na otázku jestli je alobalová čepička jen podivná fíčura, nebo jestli by skutečně mohla na něco pomáhat a jestli má smysl si ji vyrobit.
Vláda se snaží ovládnout a programovat vaši mysl? Nebo vás obtěžují Mimozemšťani? Když si na hlavu dáte klobouček z alobalu, údajně byste tím mohli zablokovat jejich signály. V masmédiích je proto čepička z alobalu (anglicky Tinfoil hat) znak člověka, který věří konspiračním teoriím a je paranoidní.
Jak se zrodila čepička z alobalu
Ve sci-fi povídce Juliana Huxleyho „Král tkáňové kultury“ z 20. let 20. století vystupovaly postavy, které nosily čepice z alobalu, aby se vyhnuly signálům způsobujícím ovládání mysli. Huxleyho alobalová pokrývka hlavy vysvětluje základní koncept alobalové čepice tak, že funguje jako Faradayova klec, která blokuje různé druhy elektromagnetických vln.
Konkrétní slovní spojení alobalová čepice najdeme v 80. letech 20. století, kdy už bylo otevřeně spojováno s jedinci, kteří je nosili v domnění, že je ochrání před zákeřnými paprsky, které je chtěly sledovat, vymývat jim mozek nebo je jinak ovlivňovat. V 80.-90. letech 20. století se z aluminiové čepičky stal symbol konspiračních teoretiků, kteří například pochybovali o tom jak to bylo se smrtí J.F.Kennedyho, s přistáním na Měsíci a později konspirovali o 11. září.
V 80.-90. letech 20. století se pro konspirační teoretiky vžilo označení „tinfoil hat“, neboli alobalový klobouk. Mezi lety 1990-2000 se v populárních médiích stal alobalový klobouk plnohodnotným přirovnáním k bláznovi.
V epizodě seriálu Simpsonovi z roku 1999 se z Barta stane paranoidní konspirační teoretik, který nosí alobalovou čepici, protože se obává, že Major League Baseball všechny špehuje: (A měl pravdu.)
Ve filmu Signs (Znamení) z roku 2002 si postava Mela Gibsona a jeho rodina nasadí alobalové čepice, aby jim mimozemšťané nemohli číst myšlenky:
Také v kresleném seriálu Futurama se objevilo téma alobalových čepiček, kde sloužily k ochraně proti čtení myšlenek:
Stigma Alobalových klobouků
Pojem „Tinfoil hat“ se běžně používá jako urážka pro chování blázna nebo pro víru na nesmysly, nenormální nápady a konspirační teorie.
Někteří lidé, kteří trpí skutečnými duševními chorobami, jako je například schizofrenie, hovořili o tom, že při snaze vyřešit vtíravé myšlenky a halucinace nosí alobalové klobouky. Tím logicky vyvstává otázka: Nosili by to a mluvili by o tom, kdyby jim to nepomáhalo? A pokud jim to opravdu pomáhá, PROČ? Že by na těch zhoubných frekvencích ovládajících mysl nakonec bylo něco pravdy?
Jak to funguje
Řekněme, že nějaká zlovolná skupina – vláda, mocné korporace, mimozemšťané – se skutečně snaží číst a/nebo ovládat vaše myšlenky pomocí rádiových vln. Opravdu by oblíbená pokrývka hlavy paranoiků – alobalová helma – zabránila lidským i mimozemským vládcům v přístupu do našich mozků?
Vědecké zdůvodnění hliníkové čepice spočívá v tom, že funguje jako Faradayova klec, kdy kryt tvořený vodivým materiálem chrání svůj vnitřek před vnějšími elektrostatickými náboji a elektromagnetickým zářením tím, že je rozvádí po svém vnějším povrchu a rozptyluje je.
Někdy jsou tyto alobalové ochrany skutečnými faradayovými klecemi, mají mnoho podob a většina z nás se pravděpodobně setkala s tím či oním typem. Výtahy, skenovací místnosti v nichž jsou umístěny přístroje magnetické rezonance, stínící tašky, které někdy používají zloději v obchodech, aby obešli elektronické bezpečnostní brány, koaxiální kabely televizorů, mikrovlnná trouba v domácnosti, to vše poskytuje stínění na principu Faradayovy klece.
Základní koncept je sice dobrý, ale klasická alobalová čepice selhává v designu a nedokonalém provedení. Efektivní Faradayova klec zcela uzavírá to, co chrání, ale čepička zcela nezakrývá hlavu, tudíž ji úplně nechrání. Pokud je alobalová čepice nošena pouze na horní polovině hlavy jako klasický klobouk, může se radiofrekvenční elektromagnetické záření stále dostat zespodu nebo zboku.
V roce 2005 skupina studentů MIT, vedená touhou pohrát si s drahým vybavením, testovala účinnost čepiček z alobalu při blokování různých rádiových frekvencí. Pomocí dvou vrstev hliníkové fólie zkonstruovali tři přilby, které nazvali Klasická, Fez a Centurion. Poté sledovali sílu přenosů mezi generátorem radiofrekvenčního signálu a anténou přijímače umístěnou na různých částech holé hlavy a hlavy pokryté alobalovou přilbou.
Přilby skutečně chránily své uživatele před rádiovými vlnami ve většině testovaného spektra, ale překvapivě údajně zesilovaly některé frekvence: ty v pásmu 2,6 Ghz – určeném pro mobilní komunikaci a vysílání satelitů a 1,2 Ghz – určeném pro leteckou radionavigaci a satelity mezi Zemí a vesmírem… je ale otázka, jestli jejich tvrzení chcete věřit. Správný konspirační teoretik totiž pojme podezření, jestli to není zase snaha mainstreamu odradit nás od používání něčeho, co jim znesnadní práci 🙂 nezbývá tedy, než se přesvědčit na hlavní mozek… nebo na vlastní oční bulvy. Nebo si to změřit sám.
Experimenty a praxe ukazují, že to funguje
Na videu níže vidíte youtubera, který demonstruje, jak jednoduchá alobalová čepice chrání před elektromagnetickým zářením, které vydává jeho Wifi. Je však důležité zdůraznit, že alobal skutečně může chránit pouze před zářením, které jde shora. Pokud byste chtěli chránit svůj mozek před domácím Wifi signálem, museli byste si z alobalu uplácat plnohodnotnou přilbu.
Test s Kubešovým rezonátorem
Stvořila jsem malou alobalovou čepičku ze tří jednoduchých vrstev alobalu. Tuto malou čepičku jsem poté použila jako ochranu před klasickým elektrosmogem v pracovně. Protože nepoužíváme bezdrátový internet, našla jsem nejdříve Kubešovým rezonátorem nejhorší místo, což byla nepřekvapivě stolní LED stítilna. (Mimochodem: Celkově jsou stolní lampičky velmi silné zdroje elektrosmogu, je dobré nemít u nich hlavu na vzdálenost 50-70 cm, raději 70 když jsou zapnuté. Pokud máte úzkou postel a nemáte se kam odvalit na potřebnou vzdálenost, je lepší lampičku na noc vytahovat ze zásuvky, protože září i když je zrovna vypnutá. Je přitom jedno, jestli je LED, žárovková, nebo halogenová – všechny září stejně hrozně.) Kubešův rezonátor přímo u rozsvícené LED svítilny (bez alobalové krytky) hlásil velmi silné škodlivé pole. Když jsem před jeho snímač dala alobalovou čepičku a umístila zpět k zapnuté LED svítilně, rezonátor opět hlásil detekci škodlivého elektrosmogu, ale míra zatížení byla velice nízká, protože rezonátor měřil zátěž mého organismu ze svítilny, nikoli EMZ přímo. To znamená, že pouze umístit malou čepičku před zdroj EMZ způsobilo, že bylo ochráněno mé tělo z asi 90%. Alobalová čepička je tedy použitelná jako částečná ochrana proti běžnému elektromagnetickému záření v dománosti, není však samospásná a nepohltí všechno, to byste se museli obalit celí. Určitě bych také při jejím používání nedávala alobal přímo na holé tělo, ale dávala bych ho až jako další vrstvu, aby nebyl v přímém styku s kůží. Například na pletenou čepici alobal, nikoli alobal přímo na hlavu… V případě, kdy bych měla alobal na hlavě a seděla příliš blízko této lampy, mi ale alobal nepomůže, protože lampa není nad mou hlavou a zboku záření do mozku projde.
Zajímavé by bylo zkusit do alobalu umístit rádio a zkoumat jestli přijme signál a v jaké kvalitě, nebo udělat to samé s mobilem. Aktivní čtenář s nadbytkem alobalu se může těchto nápadů zhostit a případně v diskuzi poreferovat. Kubešův rezonátor sice už nekoupíte, ale dostupný Trifield splní účel podobně. Neměří však zátěž lidského organismu těmito poli, ale záření jako takové.
Nejfunkčnější aluminiový model chránící hlavu by měl napodobovat helmu gladiátora. Pouhý klobouček na vršku hlavy je užitečný jen proti frekvencím shora.
Moderní variace alobalové čepičky
Jsou mi známy dva druhy ochranných pokrývek hlavy, které plní zamýšlený účel alobalové čepičky. Je to šungitová čepice a čepice ze stříbrného vlákna.
Šungitová čepice se dá vyrobit doma tím, že se do klasické čepice zašijí menší kamínky šungitu. Ideálně nahusto. Taková čepice chrání před EMZ a také emituje velmi dobrou bioenergii, takže někdy může vyřešit bolesti hlavy, pesimismus, nebo špatnou náladu – toto máme odzkoušeno praxí. Kdo tomu nevěříte, vyrobte si ji a sami uvidíte.
Čepici ze stříbrného vlákna jsme nevyráběli, ale dostali jsme je k nákupu přístrojů Trifield. Samo se to nabízelo, takže jsem samozřejmě Trifieldem měřila, jestli nějaké signály nebo elektrosmog projdou skrz stříbrné vlákno. Výsledek byl ohromující, při použití stříbrné látky Trifield naměřil 0 i u původně silných zdrojů záření. Stříbrné vlákno perfektně odstřihne od signálu i zapnutý mobil.
Čepice ze stříbrného vlákna našla nejlepší uplatnění při projíždění městy, kde je velmi silné záření, které většinou pochází z budov, vysílačů a drátů, většina záření jde tedy shora a čepička má na takovém místě smysl. Tam, kde má normálně senzibil migrénu, s čepičkou na hlavě projede nezraněn. Samozřejmě, že dostane dávku do těla, když není do stříbrné látky oblečen celý, ale na záření je nejcitlivější právě mozek, konkrétněji epifýza.
Alobalová čepice: Ano nebo Ne?
ANO. Není sice dokonalá, ale funguje a částečně skutečně škodlivé frekvence odstíní. Pokud jste v nouzi, nebo nechcete investovat do stříbrného vlákna, je to levný způsob, jak si trochu pomoci při snaze ušetřit svůj mozek od různých druhů EMZ.
Silnější ochranu než hliník by vám poskytla čepička ze stříbra, zlata a nebo z mědi.
Otázka za milion: Skutečně to chrání uživatele před čtením myšlenek?
Toto je základní pointa, kterou se zabývají všechny pořady, které se v mainstreamu vysmívají „bláznům s hliníkovými čepicemi“. Na tuto otázku nám odpoví další youtuber. Na začátku experimentu ukazuje, jaké má k dispozici zařízení. Dokáže hrát mozkem jednoduchou hru na počítači a vlastní snímač mozkových vln.
Jako první si dá na hlavu jednu vrstvu hliníkové fólie a na ni umístí sken mozkových vln.
Na obrazovce se ukáže, že sken proběhl úspěšně, na grafu se však ukazuje zvětšiny nula a pouze ve třech místech malinký hrbolek. Poté, aby divák měl srovnání, odstraní hliník a skener si dá přímo na hlavu. Spustí znovu načítání a graf ukazuje pestré vlnění. Odpověď na tuto otázku tedy opět zní ANO. Kdyby vám někdo chtěl číst myšlenky, s alobalem dostane téměř nulová data.
Má smysl to vyrábět a nosit?
Pokud jste pročetli celý článek, pak odpověď znáte. Ano, má to smysl v několika specifických případech. Pokud jste citliví na elektrosmog a trpíte akutními projevy při styku s Wifi, 4G, 5G. Pokud chcete bezbolestně projít prozářeným městem. Nebo pokud máte psychické problémy a chcete zjistit, jestli vaše myšlenky pocházejí z vás, nebo jestli může být na vině umělý zdroj.
Nebo pokud se chcete pobavit a stvořit zajímavý gadget. Výhodou vlastní hliníkové přilby je, že máte na výběr z mnoha módních a šmrncovních typů, které plně závisí na vaší šikovnosti a schopnosti uplácat něco originálního. Můžete se proměnit v hliníkového Darth Vadera:
Nebo zvolit elegantní stylový klobouk:
© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2023
Poslední komentáře
-není Tak já jsem znal osobu, co měla takového…
-***** Moc pěkně a čtivě napsáno...
-Jana Byl už podvečer a stmívalo se, také jsem…
-není Já našel mimozemšťanku, nesmrděla a nic nejedla, žila…
-není