Artyčok (Cynara scolymus – Artyčok kardový)

13.7.2008 v Nezařazené 0

Artyčok

(Cynara scolymus – Artyčok kardový)

Popis rostliny:
Jde o vytrvalou, až 1,5m vysokou bylinu s velkými listy. Kvete modře v červenci a srpnu. Patří do čeledi hvězdicovité. Artyčok neroste planě, často se vyskytují v zahradách, především v jižní Evropě. U nás je podnebí méně vhodné, ale přesto se u nás pěstuje. Je ale nutné jeho kořeny v zimě dobře zakrýt vzdušnou izolační vrstvou.

Užívaná část
Z artyčoku se používá pouze list. Obsahuje hlavně hořčin cynarin, což je aktivní a vysoce účinná látka. Dále obsahuje třísloviny, vitamin A, enzymy.

Použití
Pozitivní účinky artyčoku již zdokumentoval Aristotelův žák ve 4.stol př. Kr. Ve starém Římě byly artyčoky důležitým jídlem při hostinách pro dobrý účinek na trávení.
Vnitřní užití: V roce 1933 vědecký výzkum potvrdil, že artyčok zvyšuje produkci žluči v játrech a podporuje její vylučování do dvanáctníku. Tohoto účinku se využívá při léčbě poruch trávení. Artyčok se proto využívá jako cholagogum, při zánětech žlučníku a žlučových cest, diuretikum a chorobách ledvin. Lze jej použít také v kombinaci s jinými bylinkami k detoxikaci organismu, při artritidě a revmatismu. Pomáhá také proti stařecké cukrovce.

Komentáře

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek