Aspartam, strašný jed, který lidé milují…

2.9.2008 v Prevence 17

Jedna z nejstrašnějších věcí, se kterými se lze v potravě setkat, je umělé sladidlo ASPARTAM.

Následující řádky jsou převzaty z OSUDU.CZ:

,,Vidíme, že jsme udělali zveřejněným překladem trošku poprask a byla by škoda celé tohle téma „nedotáhnout“ do konce. Takže jsme opět navštívili stranu http://aspartamekills.com a velice podrobně ji prostudovali a zkusíme z tohoto vyvodit nějaký kloudný závěr.

V první řadě je třeba připomenout fakt, že , pokud Američané napíší, že něco bylo podrobeno vědeckému výzkumu, tak to byl doopravdy tvrdý vědecký výzkum. Z našeho pohledu na nás stránka „dýchla“ pocitem velké naléhavosti, protože jak je známo, pokud se v USA něco závažného provalí na světlo světa, tak je z toho veliký skandál, protože skandály v USA vždy byly závažné. Sama stránka má 1000 návštěv denně, jak píše webmaster. A pokud se něco doopravdy provalí, tak to musí být věc velmi závažná, protože kde jinde, než v zemi neomezených možností je byrokracie „obor“, který živí hodně lidí a má dostatečně dlouhé prsty na to, aby zastavila zárodky počínajícího skandálu. Zde evidentně nestačila. Jednu věc však nelze popřít. Pokud si tisíce lidí stěžují na sladidlo aspartam, tak přinejmenším na něm něco nemůže být v pořádku. A pokud několik univerzit a lékařů nezávisle na sobě dojde ke stejným výsledkům, potom na tomto již na sto procent něco v pořádku není. A pokud sama velká FDA zveřejnila zdokumentovaných 92 symptomů, které vyvolává aspartam, tak na tom již zcela jistě něco bude. Otázkou zůstává, proč bylo povoleno něco takového přidávat do potravin. Otázkou je, proč FDA schvaluje ročně léky, jejichž vedlejší účinky mohou být velmi nebezpečné… Mnohokrát se potvrdilo, že instituce FDA je institucí, jež slouží farmaceutickým a potravinářským lobby, které si za své úplatky mohou leccos dovolit. Typický příklad je aspartam. Ted‘ k otázce methanolu a formaldehydu. Co se týče samotného aspartamu, tak ten se rozkládá již při 30 stupních Celsia na jednotlivé složky. Tímto je urychlována absorpce methanolu. Toto je pouze počáteční stupeň jeho rozkladu, dále se totiž přeměňuje na kyselinu mravenčí formaldehyd. Formaldehyd je život ohrožující neurotoxin. EPA vydala následující stanovisko k methanolu v lidském těle.…“jeho maximální doporučená denní dávka je 7.8 miligramu denně…“ Jeden litr dietní limonády obsahuje okolo 56 miligramů methanolu. „Vyznavači“ aspartamu potom v průměru tímto přijmou více jako 250 miligramů methanolu denně, čili zhruba 32 x více jako limit EPA.Nejznámější následek požití methanolu jsou problémy se zrakem.

Formaldehyd je známý karcinogen, zapříčiňující mimo jiné poškození sítnice, ovlivňuje replikaci DNA a způsobuje porodní defekty. Lidé jsou mnohem více citlivější na methanol než zvířata. Proto testy aspartamu či methanolu na zvířatech ne vždy odpovídají toleranci člověka. Dr. Woodrow C. Monte, ředitel laboratoře pro výživu univerzity v Arizoně řekl: „Neexistují žádné studie na lidech či savcích ke stanovení možných mutagenních a teratogenních, či karcinogenních efektů methanolu.“ Roku 1993 FDA vydala nařízení, kde se muselo na etikety sladidla NutraSweet uvádět, že nesmí být vystaven teplotám nad 30 stupňů Celsia. (Jaká je tělesná teplota….). 0 tři roky později, 27. června roku 1996 bylo toto upozornění samotnou FDA zrušeno a aspartam se mohl používat do všech pokrmů, včetně zahřívaného zboží. Na tomto příkladu lze vidět, že za aférou aspartamu se skrývá obrovská korupce. FDA vydá 92 zdokumentovaných symptomů, které aspartam vyvolává a následně odstraní upozornění z aspartamu, že se nesmí tepelně zpracovat. Na zdůvodnění PROČ se naskýtá jediná odpověď: mocný koncern Monsanto Chemical, který má jistě dost prostředků na „umlčení“. I kdyby toto, co se v Americe o NutraSweetu píše, byla jen z poloviny pravda, rozhodně je NutraSweet dalece tomu, aby patřil do potravy lidí. Nezačalo to tak nějak podobně se Sacharinem? Neškodné sladidlo, u kterého se dnes požaduje na západě varování, že může zapříčinit nádory močového měchýře? Aspartam bude asi jen další smutnou kapitolou o úplatcích, zastírání pravd, podpláceni a klamání všech spotřebitelů mocnými potravinářskými lobby, které mají dost peněz na to podplatit i samotnou FDA, která je svým způsobem také zkorumpovaná… Co se týče našeho bílého zlata, (cukru) toto zlato je zlatem pro ty, kteří jej prodávají, nikoliv pro ty, co jej konzumují. Každý, kdo používá zdravý selský rozum si může uvědomit, že bílý cukr není nic jiného, než čistá sacharóza, která tělu nepřináší nic, jen bere vitamíny a minerály a narušuje hladinu: cukru v krvi. Jediné, co je na ní příjemné, je sladká chuť. Ovšem v porovnání s aspartamem je vlastně neškodný.

A co diabetici, kteří cukr nemohou a kterým američtí lékaři nedoporučují konzumovat NutraSweet, protože vyvolává mnoho diabetických komplikací? (Ostatně, ví toto Česká společnost diabetiků, která aspartam doporučuje?) Vždyť existuje ječmenný a rýžový slad, ovocný cukr a nakonec i med – velmi staré a dobré přírodní sladidlo, či rostlina Stevia, jež sladí několik set krát více než cukr, které mohou v malých množstvích používat. Drtivá většina lidí je zvyklá na příliš sladkou chuť a nahrazení cukru sladidlem není nic jiného než možnost dále „beztrestně“ mít ve stravě přespříliš sladkou chuť. Toto je bludný kruh. Zvykejme si na přirozeně sladkou chuť ovoce, vychutnávejme si chuť nejen ovocných, ale i zelených čajů bez cukru (koneckonců čaj Bancha – připravený z nefermentovaných, tříletých, lehce opražených lístků čajovníku se ani osladit nedá, má potom odpornou chuť, zato bez cukru je velmi lahodný) a zvyšujme svoji vnímavost k méně sladkým a přirozeně sladkým pokrmům, která je díky nadkonzumu cukru velmi snížená. Do sladkých jídel místo cpaní umělých sladidel je lepší ubrat množství cukru na únosnou mez – zpravidla zmenšit množství na polovinu, či třetinu, či je později připravovat s minimálním množství cukru, či bez něj – s použitím sladu. Nakonec, když se podíváte do receptu, kde se na půl kilogramu mouky přidává 30 dkg cukru, není to trošku moc? A vůbec, musíme do sebe denně lít litry těch barevných sladkých věcí, které se nazývají limonády? Určitě ne. Tato cesta myslíme je tou zlatou střední cestou a ne řešit své chutě na sladké těmi bílými a jak se dnes ukazuje, také velice škodlivými náhražkami. Jsme děti Přírody, používejme její dary, které zde rostly a snad budou ještě růst, pokud je genetická technologie nezpotvoří na něco nepředvídatelného a nenechme se manipulovat reklamou, která nás přesvědčuje o chemii, jako cestě nového tisíciletí. Tato investice se nám vrátí v podobě zdraví. A to nemůže vyrobit, podplatit ani nahradit žádný chemický koncern…“

Komentáře

Ikona diskutujiciho Vlaďka 2009-04-03 20:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No,a ANTRAX je ještě horší :-(

Ikona diskutujiciho saila 2009-05-24 22:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

no k tomu cukru a cajum bylo celkem zajimavy zjisteni driv jsem pila takovy ty klasicky ovocny pytlikovy caje no a pred nejakou dobou jsme presla na sypany ovocny caje kterej jsem defakto vubec nesladila mel krasnou plnou chut fakt vybornej konkretne babiccina zahradka…

Ikona diskutujiciho Fantan 2010-07-06 15:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Milé děvče, náhodně mi mailem přišel Tvůj článek o Aspartamu, k němuž mám pár výhrad. Jednak si myslím, že (bez ohledu na pravdivost čehokoli) není korektní použít kopii cizího textu, byť s uvedením pramene.

Ikona diskutujiciho Alue 2010-07-06 15:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]:: Ty jsi asi barvoslepý, tenhle článek má písmo pouze modré. OSUD.CZ je partnerský web a šéfredaktora znám osobně, takže do toho nemáš co mluvit.

Ikona diskutujiciho Farah 2011-01-19 10:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak musim rict, ze me telo ma zrejme nejake vnitrni obranne mechanismy. Driv jsem pila colu, limonadky, zvykacky, kysele okurky a pytlikove nebo dokonce granulovane caje.! Ale nejak jsem nastavena ci co, aj kdyz jsem byla driv rozumu mdleho a delala alkoholove experimenty (nez jsem prozrela a z presvedceni chlastat prestala), tak mi nikdy nebylo blbe, jenom jednou a to jsem davala tzv. RumColu. Des. 🙁

Ikona diskutujiciho kao 2011-10-15 19:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

článek je snůškou hloupostí a mícháním jablek s hruškami dohromady. Aspartam se nerozkládá při 30°C, ale až při 196°C. Žádný produkt rozkladu není sladký, takže pokud neztratí nápoj nebo jiná potravina sladkost, nedošlo k rozkladu aspartamu. U methanolu není stanovena žádná doporučená denní dávka ale pouze maximální přípustná, a to je mnohonásobně vyšší. Zdravotní problémy vykazují až dávky kolem 5000 mg za den. Jeden litr dietní limonády obsahuje přibližně 200 mg aspartamu (a to už je limonáda nepřirozeně sladká), spíše méně. Z uvedených 200 mg aspartamu může vzniknout maximálně 21 mg methanolu. Jen pro zajímavost, 1 litr jablečného džusu nebo jakékoliv šťávy připravené z ovoce obsahuje zcela přirozeně kolem 150 až 200 mg methanolu. Navíc lidské tělo zcela běžně pracuje s množstvím asi 300 až 600 mg denně aniž by to způsobilo nějaké zdravotní problémy. Těch hloupostí je v tom článku ale podstatně více.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-04-26 01:18:18
Ikona diskutujiciho
sipka

K rozkladu ale dochází až V TOBĚ. Asi logicky. On se rozkládá i při 30°C, jen pomaleji. Jako neříkám… Podle mě když si to dáš občas, tolik se toho nestane(jen teda z Monsteru mám furt špatný pocit. Ty tři šestky na tom mě prostě silně odpuzují. Bez ohledu na to, jestli to tak bylo myšlené – haha, jakože určite bylo – tak je to stejné a rezonance furt stejná. Je jedno, že to tak nemyslíš, jaksi ve Vesmíru a speciálně zde v Matrixu jsou symboly DANÉ). Ale chlastat dietní Colu na litry NENÍ DOBŘE a všichni to víme, píše se o tom i na „nealternativních“ webech. Může to způsobit všemožné zdravotní problémy, od menších po větší a myslim, že nikdo nechceme ani jeden z nich. – Říkám jako člověk co si musí držet postavu a je věčně v redukční dietě, co bych dala za něco calorie free z čeho zároveň nebudu mít pocit, že mě to pomaličku tráví. Díkynevímčemu za těstoviny z kořene konjak. Jen 8 kcal! 😃 💪 Jestli mi někdo řekne, že je konjak škodlivý, tak fakt snad půjdu zkoncovat se životem 🙄🙃 Pokud vím, je to velice zásaditá potravina, takže dobrý. Pro mě malý zázrak, mají spoustu výhod.

Mimoto.
Zní to nepodloženě, ale tak nějak nadneseně musím poznamenat, že když originální knížky o Harrym Potterovi můžou způsobovat bolení hlavy a v klipu Thunder od I. D. se nakrucují reptiliáni, proč by nemohl aspartam způsobovat zdravotní problémy. To je spíš metafora k zamyšlení. A kdyby tam ID dali reptoše jen kvůli publicitě, byli by to fakt hovada 😁 (což tak asi není, ten klip byl děsivě symbolický celý a nechápu, že to tolik lidí nevidí) – nicméně oni už dřív měli klipy plný symboliky, jako kdyby se k tomu někde upsali. Kéž by bylo možný ukazovat lidem skrz hudební klipy pravdu jinak, konstruktivně, jako bych to chtěla já. Jako moc by pak člověku asi šlo o krk, kdyby se mu to fakt dařilo?…

Ikona diskutujiciho Petr 2011-11-27 18:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Víte, že z jednoho zkonzumovaného jablka se vytvoří v těle tolik metanolu, jako z aspartamu obsaženého v 6 litrech nekalorické limonády? Našel jsem výborný článek o aspartamu (http://galenus.cz/aditiva-aspartam.php), který mě otevřel oči. Po jeho přečtení se mně jeví výše uvedený článek jako velice účelově napsané pojednání s cílem za každou cenu být na momentální populistické vlně.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-04-25 16:51:10
Ikona diskutujiciho
sipka

Hah, jo. Ale tímhle tvrzením ses nechal utahat na vařené nudli. Z jablek se uvolňuje taky ETHANOL – což je „protijed“ k menthanolu (: takže se menthanolu následně vstřebá do těla jen naprosto minimální množství. Fakt myslíš, že by na stromech rostlo něco, co by ti škodilo? Kdyby příroda nebyla geniální a léčivá, nevyléčila by moje prababička bylinkami tolik lidí.

Jak se to vlastně s aspartamem má si fakt nejsem furt jistá. ALE když se o něčem vedou takovéhle diskuze, tak to smrdí – takže se tomu radši vyhnu nebo to konzumuju v minimálním množství. To ale člověk nesmí být takový „rýpal“ jako já, že se neustále pídíte po tom, kde je pravda 🙃

K cukru… „Konspiračních teorií“ netřeba, že je cukr velice návykový se ví. A lidi ho dál jedí. Však pročpak je asi skoro ve všem. Že při smažení vznikají karcinogenní látky se taky ví a lidi na to taky kašlou. meh.

Ikona diskutujiciho Kecal 2012-01-06 17:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Osobně jsem dřív před pár lety hodně žvýkal, po tomhle zjištění neberu žvýkačky vůbec. Cukr je hroznej jed jak pro tělo, tak pro zuby – kdyby ho měli testovat a znovu schválit, tak by neprošel, aspartam a jiný umělý sladidla to samý.

Ikona diskutujiciho Ahyliahn 2012-01-11 13:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Tomáš 2012-07-23 19:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Při vší úctě tento článek mi přijde silně zaujatý a sugestivní… osobně jsem tuto problematiku konzultoval s předním českým odborníkem na výživu doplňky a podobně, docentem medicíny, a studie co prokazovaly karcinogenezi aspartamu byly provedeny na myších v absolutně nesrovnatelných dávkách než které jsou doporučené pro lidi, a žádné riziko v dávkách běžně užívaných prokázáno nikdy nebylo… připojte tedy zdroje a odkazy na dané studie, ať má tento článěk alespon nějakou hodnotu… Děkuji Tomáš Trejbal

Ikona diskutujiciho Mike 2013-01-02 12:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Víte že aspartam měla Americká armád původně na seznamu bojových látek? A teď to dávaj do potravi. Humáč

Ikona diskutujiciho Zbyšek Bureš 2014-01-26 19:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Protože já sám toto umělé sladidlo používám, rozhodl jsem se být v obraze. Nepodceňuji skutečnost, že po určité době se zdánlivě neškodná látka může projevit jako velmi nebezpečná. Jako inženýr chemie a člověk zdravého rozumu však tvrdím, že finální produkt aspartam  nemůže methanol obsahovat, protože metanol má bod varu 64,7 °C, tedy mnohem nižší  než voda. Logicky proto by se již při skladování musel velmi rychle odpařit. Nicméně, pro mne, jako vědeckého pracovníka v oblasti chemie jsou důležitá fakta a proto jsem sáhl po patřičné literatuře. Takže: aspartam se rozpadne na výchozí složky při teplotách nad 196 °C. Ty můžou být i toxické – hlavně methanol, který zcela vytěká. Tím aspartam ovšem ztratí svou sladkou chuť. Při teplotě 30 °C se rozkládá jen pomalu, při vyšších teplotách rychleji. Například coca-cola uchovávaná při teplotě 40 °C (!) obsahuje po 8–10 týdnech jen 40 % původního množství aspartamu. Při teplotě 30 °C je třeba k dosažení stejného efektu doby asi 20 týdnů. Samozřejmě, co se týká nebezpečí pro osoby trpící fenylketonurií, tak tam je fenylalanin (složka aspartamu) nebezpečný! Také netvrdím, že neproběhly studie, které ve výsledku nepotvrdily absolutní bezpečnost aspartamu – ale to nelze vyloučit prakticky u většiny látek, včetně léčiv. Samozřejmě se vše odvíjí od konzumovaného množství. Také souhlasím s tím, že med je nesporně zdravější. Také tvrdím, že většina lidí ani netuší, kolik methanolu denně zkonzumují v pivu, ve víně (vzniká zcela přirozeně jako vedlejší produkt kvašení vedle ethanolu), o dalších (značkových) alkoholických nápojích nemluvě, dokonce i v ovocných výrobcích (aniž by ho tam někdo přidával).

Ikona diskutujiciho Leannka 2014-04-24 06:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Článok o daľších hrozných účinkoch aspartamu:

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek