Milí čtenáři, dnes se koná soutěž o nejrychlejší správnou odpověď na soutěžní otázku.
Prvních pět soutěžících vyhrává 2 vstupy zdarma do saunového centra Saunie! Výhru si tak můžete vybrat i s vaší kamarádkou, nebo partnerem a udělat si krásný den…..
SOUTĚŽ: Vyzkoušejte saunování v létě!
Venku je vedro k zalknutí, tak proč ještě chodit do sauny? Možná vám to přijde zvláštní, ale pravidelný pobyt v této „potní lázni“ vám prospěje i v létě. Jak?
Žhnoucí teplo sauny oceníte, pokud máte namožené svaly ze sportu (třeba z kola), ale je skvělé i jako prevence proti různým neduhům, jako je třeba nadměrné pocení, infekce, dýchací problémy, revma či deprese. Při pobytu v sauně se totiž vaše tělo čistí od toxinů a stáváte se tak odolnější vůči různým nemocem. A navíc sauna zrychluje metabolizmus a odvodňuje, takže je ideálním doplňkem třeba při hubnutí. Chcete ji vyzkoušet?
Jak se na saunování připravit…
Ještě, než vkročíte do saunového světa, ujistěte se, že nemáte chřipku, vysoký tlak, nebo jakékoliv kožní či zánětlivé onemocnění, protože v těchto případech by vám mohl pobyt v potírně přitížit. Jste zdraví jako rybičky? Pak je ten správný čas si saunové teplo pořádně užít! Ve většině saunových světů dostanete při vstupu ručník, prostěradlo a klíček od šatny. Když svléknete svršky, pořádně se osprchujte a umyjte mýdlem. A pozor: nezapomeňte se dosucha utřít! Proč? Zbylé krůpěje vody totiž můžou vaši kůži ochlazovat a zpomalily by se tak léčebné účinky pocení. Pak už stačí, abyste se nazí zabalili do prostěradla a s ručníkem v ruce (slouží jako hygienická podložka) se rozhlédli po optimální sauně.
Jaký rozdíl v teplotě a vlhkosti vzduchu?
Začátečníka může v saunovém světě zaskočit pár věcí. Třeba rozdíl mezi saunou a párou…
Vy to ale rozeznáte snadno – sauna je vždycky místnost vyložená dřevem, kde se zatápí v kamnech. A pára? Ta je celá okachličkovaná a zdrojem tepla je výparník – zásobník páry. „Podstatná je ale vlhkost vzduchu – zatímco v páře je 90 – 100 %, v saunách, kde je klima sušší, se vlhkost pohybuje jen od 10 – 60 %,“ vysvětluje saunový expert Jan Holeček z pražského saunového světa Saunia, a dodává že pára v porovnání s klasickou saunou není tak horká (má jen 40-50 °C ) a pro některé lidi může být vlhčí vzduch příjemnější.
Začněte bylinkami a solí…
Pro začátek vyzkoušejte sauny, kde je teplota nižší. Třeba bylinkovou (herbal) saunu, kde se klima pohybuje kolem 40 – 50 °C. Místnost má příjemnou atmosféru a je provoněná bylinkami, jako třeba mátou, heřmánkem, nebo hřebíčkem. Stačí, abyste se položili na vyhřívané keramické lavice a můžete deset až třicet minut nerušeně relaxovat. Mezi jemnější druhy saun, které vám vyhladí šrámy na duši, patří i solná sauna. I tady je mírnější klima 40 – 55 °C a vy se můžete na 10 – 25 minut natáhnout na lavici a pozorovat prosvětlenou zeď ze solných cihel, nebo jen přivřít oči a nasávat poklidnou meditační atmosféru.
Užijte si tropy
Chcete se více zapotit? Vyrazte do tropické sauny, které je oblíbená hlavně u žen. Proč?
Teplota vzduchu je sice 65-75 °C, ale díky velké vlhkosti jí „vydýchají“ i začátečníci. „Jde o jemnější typ saunování. Vzduch není tak horký a tělo prohřívá postupně. To je důvod, proč spousta lidí v tropické sauně vydrží déle a nedělá jim to problémy,“ vysvětluje saunový expert Holeček.
Tento vlhčí typ sauny vám krásně zhydratuje pokožku a zároveň příznivě působí na dýchací cesty a proto je vhodný i pro astmatiky! Doporučená doba saunování v improvizovaném tropickém klimatu se pohybuje od 10-25 minut.
Mějte páru…
Vlhčí vzduch najdete i v parní lázni, kterou odborníci doporučují jako skvělou rekonvalescenci pro sportovce, protože uvolňuje svalstvo a redukuje bolestivost kloubů. Horká pára působí zároveň i jako salón krásy, protože čistí póry a hydratuje pokožku. Pobyt v potírně by vám neměl způsobovat potíže a bude skvělé, když se vám podaří vydržet třeba 10 – 20 minut.
Finsko – pro otrlejší
V této klasické finské sauně vás přejdou všechny migrény, deprese a navíc zocelíte svojí imunitu. Ale připravte se na to, že se budete potit jako v pekle! Vzduch je tu sušší, s teplotou kolem 85-95 °C. „Snažte se dýchat pouze ústy, protože dýchání nosem vysušuje sliznici a může způsobovat bolesti hlavy,“ radí saunér Holeček. Když přijdete do sauny, jsou tam terasovitě umístěné lavice a obvykle platí tato zásada: na nejspodnější pryčně je teplota o o 15 °C nižší, než na té úplně nahoře. Sedněte tam, kde vám to bude vyhovovat. Každý člověk ale snáší horkost jinak, proto se neřiďte jen předepsanou dobou saunování, ale dejte spíše na své tělo. Máte po pár minutách pocit, že je toho na vás příliš? Nedělejte si násilí, a běžte si dát studenou sprchu.
A na závěr ledová koupel
Po každém pobytu v sauně si nejdřív dejte studenou sprchu a pak i ledovou lázeň. Po koupeli se natáhněte na lehátko a 5 – 10 minut relaxujte. Tento proces zopakujte asi 3 – 4 krát po sobě.
Nezapomeňte při saunování doplňovat tekutiny, ideální je čistá voda, nebo neslazená minerálka (obojí koupíte v saunovém baru).
SOUTĚŽ: O 2 x 5 vstupenek do Saunie!
Stačí, když správně odpovíte na otázku: ,,V jakém městě se nachází saunové centrum Saunia?“
Nápovědu najdete na www.saunia.cz.
Vaši odpověď zašlete na e-mail [email protected] v tomto formátu:
Předmět zprávy: SOUTĚŽ
Jméno a Příjmení
Odpověď na otázku
Vaše adresa (poslouží pro zaslání poukázek v případě výhry)
Prvních pět šťastných z vás dostane dva poukazy do saunového světa, kde si bude moci vyzkoušet různé druhy saun.
__________________________________________________________________________________________
Aktuální stav: SOUTĚŽ JIŽ UZAVŘENA.
Výherci jsou:
Marťa B.
Lenka N.
Karolína N.
Denisa P.
Monika M.
Kateřina Z.
Všem ostatním děkuji za účast! 🙂
Poslední komentáře
-martin ****** Tak mně se toto naštěstí nikdy nestalo, příbuzní…
-Myšodlak Myslím že tornádo na Moravě a letní katastrofální…
-Magdalena Ty jo, oukej. Už jsem si myslela, že…
-Namasteen Jen málo konspirací je přitom dokázaných. Hrubá většina…
-Alue K. Loskotová