Černobylské divoké krávy překvapují vědce svým chováním

1.4.2021 v Zajímavosti 3

Zaměstnanci černobylské radiačně-ekologické biosférické rezervace již několik let sledují stádo divokých krav a to, co pozorují, je velmi překvapuje. Chování hospodářských zvířat je úplně odlišné a nyní se více podobá chování divokých zvířat.



Bývalé domácí krávy a býci už nejsou zvířaty, jak je známe. Nyní vypadají jako jejich vzdálení předkové. V první řadě vědci zmiňují, že je zarážející, že se drží ve stádě a nepohybují se moc daleko od sebe, což umožňuje stádu neztrácet jednotlivce. Stádo funguje jako jeden organismus, dobře koordinovaný a disciplinovaný.
Starší jedinci chrání mladé, kteří se drží uprostřed stáda, kde je téměř nemožné, aby se k nim dostal predátor.

Dobytek se řídí přísnou hierarchií. Vůdcem stáda je býk a jeho dominanci nezpochybňují jiní býkové, kteří musí plnit hlavní úlohu – chránit telata před predátory.

Fotografie divokého stáda vyhotovila skupina vědců, když připravovali dokument o neobydlené zóně. Pozorování vědci prováděli tři a půl roku (začali v roce 2017). Dobytek zůstal bez majitelů a sjednotil se do stáda.

Dobytek předtím chovali obyvatelé vesnice Lubjanka, nikdo však už nezůstal naživu. Krávy a býci nyní obsadili rozsáhlé území západní části černobylské zóny podél řeky Ilja.

Odborníci se neomezili pouze na fotografie, ale sledovali zdraví dospělých a mladých zvířat. Ukázalo se, že všichni jedinci se cítí dobře a úspěšně snášejí silné mrazy. Pouze dominantní býk má menší problémy s pravým okem.

Vědecké pozorování pomáhá objasnit procesy reintegrace domestikovaných zvířat zpět do volné přírody. Kromě toho bylo možné objasnit, jaké byly zvyky dávných předků domácích krav – Turu. Genetické změny, které se projevily u těchto hospodářských zvířat, nám umožňují dospět k závěru, že divoké krávy byly docela přátelské a společensky organizované.
Pokud stádo drželo pohromadě, mohlo odporovat téměř každému predátorovi.

Divoké krávy v okolí Černobylu

Návrat býložravců, i když v tak malém počtu, do jejich přirozeného prostředí ukázal, že hrají velmi důležitou roli při udržování rovnováhy ekosystému. Stejným způsobem jako kdysi, se divoké krávy živí jednoletou vegetací. Zachovává se tak přirozená rovnováha: les je zbaven plevele a půda je hnojena exkrementy dobytka. Divoký tur bohužel v Evropě vymizel velmi dávno, už v 16. století, proto je ekosystém už dlouho zbavený důležitého článku v potravinovém řetězci.

připravila © www.aluska.org 2021 / všechny použité zdroje: -1.-, -2.-,-3.-,-4.-,

 



Komentáře

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2021-04-03 14:07:36 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Že vôbec prežily, nekde som počul že kravy keby ostali bez ľudí a prestali ich pravidelne dojiť tak skapú kvoli tým plným vemenám. Snáď sa ludia do černobylu tak skoro nevrátia je to zaujímavé také mesto bez riadenia všetkého ľudmi.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-04-03 21:14:13
Ikona diskutujiciho
sipka

neskapaly… ztratily by prostě mlíko. kráva dojí jenom když má telata a pak jí mlíko zajde, stejný jak u ženských. to neustálé dojení pro ně vůbec není přirozené
že kráva potřebuje podojit je z toho důvodu, že jí telátko majitelé vzali, za normálních okolností normálně živí svoje mládě které odebírá mlíko přirozeně a od lidí dojit fakt nepotřebuje

Ikona diskutujiciho kiana 2021-04-05 22:53:24 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

dobrej článek

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek