Chytré televizory od Samsungu mohou odposlouchávat diváky

23.2.2015 v Zprávy 18

Pozn.Alue: Nemám televizi a vůbec mi nechybí. Chvilku to trvá, než si zvyknete, ale pak zjistíte, že najednou máte spoustu času navíc. Neznáte reklamy, tak nemáte pamět zbytečně zanešenou nesmyslama, které vás díky tomu neovlivňují. Ani při nákupech. – Co chcete vidět a vědět, najdete jednoduše na internetu.

Zkrátka: Co dalšího ještě musí přijít, než všichni vyhodíme televize? Opravdu je nepotřebujeme.

Když jsem o tom v minulosti diskutovala s lidmi a dávala najevo své znepokojení z ,,BigBrothera přes televizi“, koukali podivně a říkali, že to přece není možné… Inu teď to tady máme černé na bílém.

Chytré televizory od Samsungu mohou odposlouchávat diváky

Televizory jsou rok od roku chytřejší. S tím, jak roste nabídka jejich funkcí, se ale zároveň zvyšují také bezpečnostní rizika. Server BBC upozornil například na to, že chytré televizory od Samsungu mohou odposlouchávat diváky před obrazovkou. Samotný výrobce dokonce před tím varuje v informacích o používání chytrého televizoru.

Zjednodušeně řečeno všechno, co řeknete před plochou obrazovkou, mohou slyšet také lidé v Samsungu nebo tato data sdílet se „třetí stranou“, píše BBC. Řeč totiž může být zaznamenávána a shromažďována, jak koneckonců uvádí i jihokorejský elektronický gigant na svých internetových stránkách.

„Samsung může shromažďovat a váš přístroj zaznamenávat hlasové příkazy a související texty, díky čemuž jsme vám schopni poskytnout funkci rozpoznávání hlasu, hodnotit ji a dále zlepšovat. Mějte prosím na paměti, že pokud vaše mluvené slovo obsahuje osobní či jiné citlivé informace, mohou tyto informace patřit do údajů získaných a předaných třetí straně,“ stojí v informacích o používání chytrého televizoru.


,,Kdybych byl zákazník, rád bych přesně věděl, kdo je ta třetí osoba.“ právník Corynne McSherry

Třetí stranou jihokorejský elektronický gigant myslí společnost Nuance, která se stará o vývoj softwaru pro rozpoznávání hlasu, jak uvedli zástupci podniku pro BBC. To ale není v podmínkách používání nijak specifikováno, což vzbuzuje řadu otázek.

„Kdybych byl zákazník, rád bych přesně věděl, kdo je ta třetí osoba. A také bych určitě rád věděl, jestli moje slova byla přenášena v zabezpečené podobě,“ uvedl pro server Daily Beast Corynne McSherry, právník Electronic Frontier Foundation, která bojuje za „digitální svobodu“.

Poukázal tak na další znepokojující fakt celé kauzy. Společnost Samsung svým zákazníkům nijak negarantuje, že jejich zaznamenaná řeč je z televizoru na servery jihokorejského elektronického giganta dopravována v zabezpečené podobě a že se k ní nikdo neoprávněný skutečně nedostane.

Samsung: Funkci mohou lidé vypnout

Na celou kauzu již reagovali i zástupci Samsungu. V prohlášení uvedli, že zásady ochrany osobních údajů musí být transparentní a že soukromí spotřebitelů berou velmi vážně. Zároveň zdůraznili, že televizor je schopen zaznamenávat hlas pouze ve chvíli, kdy uživatel tuto funkci aktivuje na dálkovém ovladači televizoru. Diváci tak vždy vidí, že je jejich hlas zachycován, protože je na obrazovce je zobrazována ikona mikrofonu.

„Rozpoznávání hlasu je funkce televizorů Samsung, kterou mohou uživatelé sami aktivovat nebo deaktivovat. Majitel televizoru jej také může zcela odpojit od internetové sítě,“ reagovali zástupci jihokorejského elektronického gigantu.

Odposlouchávat mohou diváky tedy pouze televizory, které je možné ovládat pomocí hlasových příkazů. I když tato funkce může znít futuristicky, netýká se pouze drahých přístrojů. Na českém trhu je více než deset různých modelů televizorů od Samsungu, jež nabízejí ovládání hlasem. Jejich ceny přitom startují už na 15 000 Kč. U dražších přístrojů je pak ovládání hlasem již možné považovat prakticky za samozřejmost.

Samsung není jediný

Jak připomíná BBC, problematika práce s osobními daty u chytrých televizorů se netýká pouze společnosti Samsung. Například v roce 2013 britský bezpečnostní konzultant zjistil, že jeho chytrý televizor od LG získává informace o jeho prohlížecích návycích.

Na publicitu této kauzy následně LG reagovalo vydáním aktualizace firmwaru (ovládacího softwaru televizoru). Po její instalaci se uživatelé mohli rozhodnout, zda chtějí svá data s firmou sdílet či nikoliv.

Zdroj článku: http://www.novinky.cz/internet-a-pc/bezpecnost/361279-chytre-televizory-od-samsungu-mohou-odposlouchavat-divaky.html

P.S. Samozřejmě že mobilem jste také odposlouchávaní nonstop, i když ho vypnete. Má v sobě zabudovaný čip, který i když z mobilu vydolujete a zahodíte ho, ještě cca dva roky jede a poslouchá.

Pokud si myslíte, že jsem blázen, počkejte s předčasným soudem, protože za pár roků vám to beztak taky napíšou někam na internet, jako s chytrými televizory dneska.

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Ze světa“ – Zde

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

.

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho Alek 2015-02-23 07:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To jak vyhodit čip z mobilu by mě celkem zajímalo. Nevíš o tom něco víc?

Ikona diskutujiciho Spiiiidy 2015-02-23 08:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nedělám si iluze, že jakejkoliv notebook nebo počítač s webkou a systémem Windows tohle neumí :-) a ty, co nemají webku, aspoň čile odesílají jiná data o uživatelích a jejich činnosti.

Ikona diskutujiciho Iveta 2015-02-23 08:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak myslím, že není problém,když mi to vadí prostě si nepořizovat tzv "chytré" přístroje. Chytré mobily bojkotuju odjakživa a televizi mám taky starou. Jinak možná hloupý dotaz: ale co třeba děláváš po večerech v zimě? Už jsem tak nějak naučená, už od mala, že prostě večer si zalezu na gauč a dívám se na film v TV, v létě tolik ne, to jsem hodně venku, ale přes zimu, když je brzo tma, je to tak každý den. Začíná mě to štvát, že jsme tak naučení a jen dřepět před TV, ale zároveň je obtížné to jen tak změnit, večer zkrátka nemám náladu už nic dělat, chci si už jen lehnout a vypnout a nevím co dělat, tak mě zajímá jak trávíš večery.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-02-23 09:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Pracuju, píšu knížky, nebo koukám na filmy.

Ikona diskutujiciho Peťulka 2015-02-23 09:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Odposlouchávají i přes počítač, ne? Někdy by to mohli udělat i přes kameru.

Ikona diskutujiciho BE 2015-02-23 10:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: nemám telku asi 10 rokov, a žijem. Kukám viac do seba… to je kino !

Ikona diskutujiciho BE 2015-02-23 10:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Nemyslím, že majú stále rovnaké praktiky – len ich tak prezentujú aby užívateľ spal ďalej, že vocogo …, to potrebujú.

Ikona diskutujiciho Amálka 2015-02-23 10:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ó nee, my máme doma zrovna Smart Samsung :-(

Ikona diskutujiciho Mára 2015-02-23 11:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslím si že s tím odposloucháváním mobilem při vypnutém stavu přeháníš. Dle mého názoru odposlouhávají jen telefonáty a sms.

Ikona diskutujiciho Karloon 2015-02-23 14:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslím si že stačí ty "chytré" věci odpojit od netu, nebo vypnnout ty chytré funkce a je po problému. Bohužel zdejší systém elit se snaží využít internet pro zběr dat o svých ovčanech, a bude toho víc, přijdou chytré ledničky, chytrá auta a další chytré věci které budou zbírat data a pracovat s nimy po síti, takže s chytrejma věcma připojenejma na NET bude soukromí vždy v ohrožení a snadno dostupné lidem chránící

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2015-02-23 15:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nech si odpočúvajú, bežný ľudia aj tak len kecajú blbosti a nemajú čo skrývať. Juhokorejci to zrejme potrebujú k vývoji toho hlasového ovládania, takže je normálne že potrebujú hlasové vzorky rôznych ľudí. I keď ktovie k akej tretej strane sa to môže dostať.

Ikona diskutujiciho BE 2015-02-23 17:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Počujte, to máte jedno, ani za Vás vyhlásia aj tak čo chcú, a ako to obhájite ? Nijak .

Ikona diskutujiciho Marťa 2015-02-23 21:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Doma televizi máme a štve mě to. Taťka má neustále nějaké nutkání kupovat větší a modernější televize, i když mu za to doma všichni nadáváme. Otravuje nás to. Nechápu co to má za smysl, on je uplný televizní skřítek, furt je u toho vylepený a furt nám to doma jede. Už jsme z toho všichni na nervy. Já naštěstí trávím většinu času na koleji, takže jsem doma jen o víkendech. Na koleji televizi nemáme a jsem za to ráda. Na co se chci podívat, na to se podívám normálně na notebooku, nepotřebuju k tomu bednu. Nevidím smysl v tom, sedět u televize, mám práce dost a když už mám volnou chvíli, raději ji věnuji mému příteli a něco společně podnikneme. Až mi bude 70, tak tu televizi asi ocením, abych se mohla dívat na mé oblíbené seriály typu Námořní vyšetřovací služba, Sběratelé kostí, Vraždy v Midsomeru, Walker Texas Ranger a podobně. Jinak mě to ale nezajímá, stejně se to všechno dá v dnešní době zařídit i jinak :).

Ikona diskutujiciho slamagarden 2015-02-24 09:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pokrok nelze zastavit, za chvíli si člověk nezajde ani na toaletu bez chytrého telefonu. Na druhou stranu pokud cestujete oceníte GPS v mobilu.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2015-02-26 12:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Android je horší, smartfón či tablet má skoro každý.

Ikona diskutujiciho Ailin 2015-02-26 13:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Můj taťka si nedávno koupil novou televizi. Nevím přesně, od jakého výrobce, ale rozhodně nebude ,,dobrá". Ale když jsem taťkovi říkala, že televize odposlouchávají, nedbal na mě. Někteří lidé jsou občas příliš tvrdohlaví.

Ikona diskutujiciho Martin 2015-11-13 23:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Osobně, na vzdory svému oboru, moc nefandím smart přístrojům. Čím víc nesmyslů, tím větší šance na zneužití osobních dat a o poruchovosti škoda mluvit. Doma nemám TV, ale pouze počítač s TV kartou a na smartphone jsem si nikdy nezvykl a ani to nechci měnit. Špiclování ale nejlépe dotáhl Microsoft se svým Windows 10 a postupným vnucováním aktualizací i na starších systémech Windows. Je toho plnej internet, např. zde http://pctuning.tyden.cz/software/ladeni-windows/37003-takhle-to-nechceme-microsofte

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek