Co s vámi dokáže udělat jediný šálek zeleného čaje? To budete mrkat

14.10.2019 v Prevence 25

Zelený čaj je lidstvu znám po celá staletí a zvláště v Asii se jako lék používá již velmi dlouho. V současnosti proběhlo v západních zemích hodně výzkumů, které odhalily jeho úžasný vliv na zdraví. Bez nadsázky by se dalo říci, že zelený čaj patří mezi nejzdravější nápoje naší planety.



Rozdíly mezi jednotlivými druhy čaje
Podobně jako černý, žlutý, oolong nebo bílý čaj, i listy zeleného čaje se sbírají z téhož druhu rostlinky zvané Čajovník čínský (Camellia sinensis). Původem je z Jižní, Jihovýchodní a Východní Asie, ale dnes se pěstuje téměř na celém světě v tropickém a subtropickém pásmu.

Co tedy dělá zelený čaj odlišným od ostatních druhů? Hlavní rozdíl je v tom, že listy se při zeleném čaji nejméně zpracovávají. To u něj zajišťuje nejvyšší obsah antioxidantů. Právě ty jsou zodpovědné za většinu jeho zdravotních přínosů. Zelený čaj se suší, zatímco ostatní druhy podléhají oxidačním procesům, které v lístcích ničí ty nejužitečnější látky.

8 skvělých účinků zeleného čaje:

1. Snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění
Antioxidanty, nacházející se v zeleném čaji, pomáhají blokovat oxidaci „špatného“ LDL cholesterolu a zvyšují hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu. Má také blahodárné účinky na vaše cévy. Snižuje vysoký krevní tlak a brání vzniku krevních sraženin. Ty jsou nejčastější příčinou srdečního infarktu a mozkové mrtvice.

2. Zrychluje metabolismus a spaluje tuky
Katechiny, vyskytující se v zeleném čaji, jsou zodpovědné za zrychlování tělesného metabolismu a také pomáhají rychlejšímu spalování tuků, zejména v oblasti boků a břicha. Ačkoliv samotný zelený čaj není zázrak na hubnutí, bez pochyb je při hubnutí skvělým pomocníkem.

3. Má protirakovinové účinky
Antioxidanty hrají hlavní roli ve snižování rizika u všech druhů rakoviny. Jejich ochranný účinek spočívá v tom, že neutralizují volné radikály v těle. Tyto volné radikály jsou zodpovědné za oxidační poškození, které zvyšují riziko rozvoje rakoviny. Výzkum ukazuje, že polyfenoly mají nejen preventivní účinek, ale že dokonce rakovinu i zabíjejí a zpomalují její další růst.

4. Zlepšuje mozkové funkce
Zelený čaj obsahuje tein. Ten stimuluje mozek podobně, jako je to v případě kávy. Blokováním adenosinu zvyšuje tein koncentraci dopaminu a norepinefrinu, což vede k lepší činnosti mozku. Další substance vyskytující se v zeleném čaji, nazývaná EGCG, zvyšuje schopnost učení a paměti prostřednictvím produkce neuronových progenitorových buněk.

5. Snižuje riziko Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby
Zelený čaj nám nepomáhá s pamětí jen z krátkodobého hlediska. Ochraňuje nás dokonce i před chronickými degenerativními onemocněními jako Alzheimerova či Parkinsonova choroba. Studie ukazují, že účinné katechiny chrání naše mozkové buňky před smrtí a umí dokonce i opravit poškození těchto buněk.

6. Předchází cukrovce druhého typu
Zelený čaj se používá v tradiční lidové medicíně celé věky na kontrolu krevního cukru. Nedávná studie ukázala, že EGCG zlepšuje intoleranci na glukózu a citlivost na inzulín. Zelený čaj zabraňuje prudkým výkyvům krevního cukru tím, že zlepšuje využití inzulínu.

7. Má antivirové a antibakteriální účinky
Katechiny ze zeleného čaje zpomalují růst a dokonce i zabíjí bakterie a viry. Tyto účinky jsou obzvláště přínosné pro vaše zuby. Zelený čaj totiž omezuje růst ústních bakterií a usmrcuje ty bakterie, které jsou zodpovědné za vznik zubního plaku, zubních kazů a zápachu z úst.

8. Péče o pokožku a oddalování stárnutí
Poměrně často můžeme vidět, že je zelený čaj uváděn jako ingredience v mnoha kosmetických přípravcích. Důvodem jsou opět volné radikály, zodpovědné v tomto případě za předčasné stárnutí pokožky, kdy berou z buněk kyslík a ničí kolagen. Kolagen je nezbytná látka pro udržování zdravě a mladě vypadající pokožky. Kvůli vysokému obsahu Oligomerických proantosyanidů (OPC), dalšího velmi silného antioxidantu, oddaluje zelený čaj proces stárnutí.

Celkově nás zelený čaj chrání před:
poškozením pokožky ze slunce
rakovinou kůže
mimickými vráskami
hlubokými vráskami

Jak správně připravit a pít zelený čaj
I přesto, že zelený čaj obsahuje méně teinu (kofeinu) než káva, neměli byste ho pít více než 5 šálků denně. Vyhnete se tak možným vedlejším účinkům. Je třeba také upozornit na to, že zelený čaj nízké kvality často obsahuje škodlivý fluor. Takový čaj obvykle mívá hořkou nebo travní příchuť. I tehdy však jeho přínosy převažují nad možným rizikem.

Další důvod, proč mnozí lidé nemají rádi chuť zeleného čaje, je jeho nesprávné vylouhování. Pokud ho budete louhovat příliš dlouho, bude mít hořkou chuť. Stačí pár minut. Někteří lidé do čaje pro vylepšení jeho chuti přidávají i cukr a mléko. To však není moc dobrý nápad, zejména v případě mléka, které snižuje sílu působení antioxidantů.

připravila Aluška.org © www.aluska.org 2019



Komentáře

Ikona diskutujiciho Choco 2019-10-14 01:11:28 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ah miluju čaj a všechno kolem něj. Kdysi jsem i pracovala v čajovně. Člověk se tam cítil jak v ráji (až na ty dýmky… fuj). Ale osobně si dám radši kávu. 😀 Je rychleji udělaná, ale zase nemá takový ten… básnický feeling 😀

Ikona diskutujiciho Niravana 2019-10-14 13:24:25
Ikona diskutujiciho
sipka

dýmky jsou zas moje úchylka.. 😅 kdyby to nebylo tak nezdravý, jedu to furt 😀 první (tehdy jahodovou) vodnici jsem měla v jedenácti u tety, to bylo žrádlo… a teď radši přestanu psát než si tu zkazím ještě pořád snad jakš takš dobrou, nevinnou pověst 😀

ps: tady maj dobrý čaje a ještě lepší dýmky, muhehe. http://black-well.cz/

Ikona diskutujiciho Choco 2019-10-15 12:55:54
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak na dýmkách mi vadí to kouření samotné, jinak to, že je tam tabák se dá vyřešit třeba kamínkama. Ale na druhou stranu, kdybych se náhodou ocitla na nějaké pochybné párty, tak můžu machrovat, že umím připravit dýmku xD

Ikona diskutujiciho Ceneon 2019-10-14 02:58:32 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji, tak to si ten čaj alespoň občas dám, zelený byl můj nejoblíbenější, už jsem neměl čaj dlouho.

Pro správné vyluhování se hodí tyto automatické konvice:
https://rychlovarne-konvice.heureka.cz/sage-stm700/specifikace/
https://rychlovarne-konvice.heureka.cz/sage-btm800/specifikace/

Ikona diskutujiciho Ilona 2019-10-17 23:12:45
Ikona diskutujiciho
sipka

Kriste, 4500,- za konvici, to je neco..To radsi investuju ty tisice do dobrych caju a na vareni vody mi staci obycejna sklenena konvice na sporaku se zavesenym teplomerem 😀 Nevadi mi si to pohlidat, jak vodu tak louhovani, na caj se tesim a nebavila by me takova automatizace.

Ikona diskutujiciho Kája 2019-10-14 09:00:50 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Těch pět šálků, to není jednoznačné. Spíše by se nemělo pít tolik prvních nálevů. 🙂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-10-14 09:53:59
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám konvičku 750ml a vypiju dvě… to je 1,5 litru čaje jenom ráno. Jeden šálek může být kolik… 250 ml? Takže jich vypiju 6? 😀 No a dobrý, zatím žiju!

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-10-14 11:40:29
Ikona diskutujiciho
sipka

😀

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-10-14 09:38:48 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ten pocit když přijdeš po dlouhým dni domů, poklidíš, vyvenčíš štěňuli a pak KONEČNĚ sedneš do křesla s dekou a hrnkem čaje. joo.
a když ještě k tomu vim, že je ten čaj pro člověka i prospěšný… no neber to. jen škoda s tím mlékem, to já ráda. někdy si dělám černý čaj + cukr + mléko a jako ňam.

Ikona diskutujiciho Renata 2019-10-14 11:56:15
Ikona diskutujiciho
sipka

V článku je o kombinaci zelený a mléko, černý a mléko by snad mohl být cajk.
Ačkoliv matcha a mlíko je teda taky mňamka a popravdě, matchu jinak nepozřu než hoooodně smetanovou…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-10-14 11:58:05
Ikona diskutujiciho
sipka

U černého je to jedno, je už stejně fermentovaný a antioxidanty v něm tudíž nejsou, do něj klidně hektolitr mlíka… Znám matcha čaj smíchaný s ananasovým nebo mangovým džusem a to je jízda :O Dělají to v Dobré čajovně v Brně, ale když si to dáš několikrát, tak budeš zčajovaná a bude ti blbě, musí se to něčím zajídat 😀

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-10-14 13:14:10
Ikona diskutujiciho
sipka

jojo, já vím, že to bylo o zeleném, ale tenhle, tak trochu zlozvyk s přidáváním mléka, mi to připomnělo.. 😅 jinak matcha s mangovým džusem zní úžasně 🔥 já taky matchu sama nerada, dřív jsem to pila před/po cvičení jen ve vodě a bez cukru, pak jsem s tím přestala protože se to nedalo 😀 blivajz. ale hodně oslazený to jde.

Ikona diskutujiciho armag 2019-10-14 17:26:55
Ikona diskutujiciho
sipka

alue: černý čaj obsahuje také antioxidanty, to nevadí, že je fermentovaný.

Léčivé účinky černého čaje
Silný antioxidant
Černý čaj je opravdu silný antioxidant. Pitím černého čaje se zbavujeme volných radikálů v našem těle, které můžou poškozovat naše buňky. Mezi antioxidanty černého čaje patří například polyfenoly, včetně katechinů, theaflavinů a karubinů. Přidáním mléka do čaje ztrácí tento nápoj některé ze svých antioxidačních vlastností.

Ikona diskutujiciho Iri 2019-10-14 11:36:56 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

K tomu, aby naše tělo nebylo dehydrováno, je třeba pít především vodu: viz. článek https://www.cestyksobe.cz/dr-batmanghelidj-m-adams-lecba-vodou/4418

Ikona diskutujiciho Renata 2019-10-14 11:52:13 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alu, a jaký čaj používáš?
Kromě sypaných dárkových Whittard, jsem zatím nenašla běžně dostupný zelený, který by byl jemný a kvalitní. Všecko divný komromisy i přes správnou přípravu 🙁

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-10-14 11:54:53
Ikona diskutujiciho
sipka

China jasmin dragon phoenix pearls bílý, kupuju na ebay. Prodávají i zelený, je o tisícovku na kilo levnější, taky dobrý i hezky voní, ale bílý je lepší. Jinak se zelenými čaji nemám problém, chutná mi i obyčejný sypaný gunpowder z tesco.

Ikona diskutujiciho Kateřina 2019-10-14 18:53:52 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zelený čaj miluji a piji ho (doslova) po litrech. Snažím se ho trochu nahrazovat vodou, vypiji kolem 2,5 – 3 litru denně a převážně je to čaj a hlavně zelený. Jde to ale ztuha, jsem na něm asi docela závislá 😀

Ikona diskutujiciho Ilona 2019-10-15 21:00:05 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo jo neni nad caj, neumim si bez caje predstavit ani den 🙂 Nejsem kafar, ja nejraději caj. Rano miluju odjakživa cerny, trochu slazeny a s citronem. Je to taky zachrana na podzim a pokzd na cliveka neco leze. Cerne caje teda nedokazu pit bez trosky cukru a citronu. Ted ujizdim na Darjeelingu, specialne ze zahrady Goomtee ma vybornou příchuť 🙂 A neni tak cerny, spis jemny zlatavy. Ovocny „caj“ nesnasim. A v zelenych uz jsem se propila pred lety od tech aromatizovanych (s ruznymi primesmi, ted blee) k tem cistym. Jasminove perly vyborne 🙂 Dalsi je Genmaicha, s prazenou ryzi, vyborne v zime. Vynikajici a trvale oblibeny je Milk oolong, kupovala jsem v Oxalisu, ale ted mam nivy zdroj, mnohem lepsi! Eshop www.gringostea.cz, jejich milk oolong je senzacni 🙂
Dalsi oblibenec, a treba by chutnal Alusce, je Rose oolong, obsahuje listky ruzi 😉
A a bsolutni topka je caj s takzvanou umami chuti, to jak jednou ochutnate…Loni ho mel oxalis a jmenoval se Shincha Kaori bio a je luxusni! 🙂 Jehlicky caje se musi zalit nejprve 60st vodou, dalsi nakev uz o par stupinku vic. Ta teplita hraje obri roli u zelenych caju, no a taky kvalita vody, ale to ti, co ho piji a rozlisi vic druhu, a ne jen zeleny pytlíkovy, uz vi 😉 🙂

Ikona diskutujiciho df 2019-10-16 14:50:24 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Po zeleném čaji mi bývalo kdysi zima a tak už sem ho asi 20let nepil, vyzkouším. Z černých mám rád ceylon pro jeho trpkou a svíravou chuť (sypaný), doma čaj a vodu v práci vodu. S vodou 1,5 – 2 citrony denně.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2019-10-17 16:17:12 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To mi pripomenulo že mám ešte skoro plnú krabičku zeleného sypaného povodom z číny, bol v akcii v Lidli tak dúfam to nebude ten menej kvalitný, ale každý čaj lepší ako žiadny. I keď na čaje moc niesom, nechce sa mi ich robiť a ešte čakať kým vychladnú. Sú lepšie ,,sáčkové“ alebo sypané?

Ikona diskutujiciho Ilona 2019-10-17 21:15:41
Ikona diskutujiciho
sipka

Sackove v zadnem pripade! Je v nich odpad, ktery smetou v tovarnach. Nejsou v nem listky, ale drt/smeti. To neni caj. Jedine sypany a to z kvalitního zdroje 🙂 Nekupovala bych ani v supermarketu. Ta ebay nevim, tam neni moznost overit, zda neni caj z nejake plantaze, kde se pouzivaji pesticidy. A to je problem, nedavno zavhytila ČOI prave caj plny pesticidu :/ Ted so nevzpomenu na dovozce. Nakupuju u Oxalisu, to je jakaz takaz zaruka kvality, ale uz mam i novy zdroj. Opravdu kvalitni a chutny caj neni v supermarketu 😉

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-10-17 21:50:54
Ikona diskutujiciho
sipka

Tesco finest nabízí na výběr celou řadu výborných lístkových čajů v pyramidkách. Zelený s jasmínem je opravdu výborný… a je to přitom supík.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-10-17 21:52:03
Ikona diskutujiciho
sipka

je fakt dobrej, stojí za zkoušku, ale bývá často vykoupenej https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/51Dl905abRL._SX425_.jpg

Ikona diskutujiciho Ilona 2019-10-17 23:01:05
Ikona diskutujiciho
sipka

Zrovna o tech pyramidkach jsem cetla, ze obsahuji mikroplasty :/ Jsou o tom uz clanky.Navic listky by mely mit dost prostoru na rozvinuti. Pokud Alusko pijes jasminovy perlovy, tak ty kulicky se rozvinou opravdu hoooodne, mivam ho taky obcas. A urcite jsou o dost lepsi nez ten pyramidkovy ne? 🙂 Jako jo no, spouste lidem můžou pytlikove chutnat, ono je to pohodlne. Se zelenym cajem je celkem dost prace, zvlast pri pouzivani ritualu Gong fu cha. Spravne by to pry melo byt takto, vice caje, malinka plna konvicka, a az 8 nalevu (samo na to je zreba kvalitni vicenalevove caje) 😀 Zacina se treba jen 60st a par vteřinami…no, zatim jsem mela moznost parkrat . To uz je fakt pro fajnsmekry. Prijde mi, ze se vyplytva moc caje. Zatim jedu po svem..doporucene teploty, pocet nalevu a na 3/4l konvicku primerene caje, aby nebyl moc silny.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-10-18 09:03:07
Ikona diskutujiciho
sipka

mnohonálev jsem zkoušela, bylo to slabé a byla jsem přepitá.. mám ráda dva nálevy, hodně silný a s medem.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek