Na světě žijí dva typy lidí: Ti, kteří perou ložní prádlo svědomitě, a ti, kteří na to kašlou. Pokud patříte do první skupiny, gratulujeme vám.
Pokud jste však ve skupině, která pere ložní prádlo podle lunárního cyklu, nejste v tom zdaleka sami. Podle průzkumu provedeného na vzorku jednoho tisíce respondentů, si průměrný člověk vypere ložní prádlo asi jednou za 3 týdny.
Pokud vám to nepřipadá jako problém, zamyslete se nad tímto: Ve své posteli a přikrývkách trávíte 49 až 63 hodin týdně, což poskytuje spoustu času na hromadění potu, mastnoty, špíny, odumřelé kůže, choroboplodných zárodků a bakterií.
Pokud pro vložení prádla do pračky potřebujete více motivace, přečtěte si důvody, proč je časté praní ložního prádla neodmyslitelné pro vaše zdraví.
Roztoči
Možná si to ani neuvědomujete, ale odumřelých kožních buněk se zbavujete pořád, po celý den. Během nočního převalování v posteli se zbavujete tisíců drobných buněk, které se vám hromadí v ložním prádle. Těmito buňkami, vlhkostí a prachem v přikrývkách, se rádi krmí prachoví roztoči. Drobouncí živočichové, kteří jsou pouhým okem neviditelní. Mohou způsobovat alergie, spouštět astma, a dokonce vyvolat ekzém. Když své ložní prádlo nebudete prát důsledně, tito malí roztoči se budou stále množit, dokud se nevzbudíte se svěděním po celém těle.
Seznamte se: Dermatophagoides pteronyssinus, váš malý kamarád z postele
Srst zvířat
Obzvláště obezřetní musíte být tehdy, kdy spíte se svým domácím mazlíčkem. Srst, která zůstane po vašem psovi nebo kočce, učiní vaše ložní prádlo ještě přitažlivější pro roztoče. Kromě toho mohou domácí mazlíčci přenášet i jiné škodlivé organismy, které se vám doslova zavrtají pod kůži, nebo houbovou infekci vlasové pokožky zvanou trichofycie.
Bakterie a viry
Vzpomínáte si na všechny ty odumřelé kožní buňky, pot a sliny, o kterých jsme se již zmínili? Nuže, tato celonoční směs na ložním prádle se nejenže hromadí, ale dělá z vaší postele i dokonalý domov pro množící se bakterie.
Jedna studie zjistila, že neprané povlečení na polštář obsahovalo již po jednom týdnu 500 – 800 000 CFU (jednotek formujících se do kolonií) na centimetr čtvereční.
Po čtyřech týdnech toto číslo vzrostlo na 3,2 milionů. Polštářové povlečení mělo po jednom týdnu 17000krát více bakterií než záchodové prkénko.
Ještě důležitější je dát ložní prádlo prát v případě, že jste vy nebo váš partner byli nemocní. Chřipkové viry přežívají na měkkém povrchu obvykle patnáct minut, některé choroboplodné zárodky však mohou přežívat až čtyři hodiny.
Akné
Pokud si všimnete, že vaše pleť začíná vypadat hůř, je čas vyměnit povlečení na polštáři. Na jeho povrchu se mohou hromadit odumřelé kožní buňky, bakterie, špína a ucpávat póry, což vede k tvorbě akné.
Pokud máte pokožku, která je obzvlášť náchylná k tvorbě akné, možná byste měli měnit povlak na polštář vícekrát za týden.
Štěnice, Cimex lectularius
Štěnice
Štěnice domácí je hmyz, který se živí krví a kouše i lidi. Štěnice neláká vaše ložní prádlo, ale spíše vy a z tohoto důvodu je obtížnější se jich zbavit. Do vašeho domova se mohou dostat i z jiných míst, jako třeba z hotelových pokojů a kolejí. Že je máte, zjistíte podle toho, že se vzbudíte se svědícími stopami po kousnutí. Pokud se ocitnou ve vaší posteli, účinný způsob jejich likvidace je vyvařit všechno v čem spíte, koupit novou matračku a objednat domů dezinsekci.
Jak udržovat ložní prádlo v čistotě
Zde je několik způsobů, jak udržet v čistotě a bez parazitů své ložní prádlo, abyste mohli každou noc klidně odpočívat:
a) Perte polštáře. Přestože je časté praní vašeho povlečení na polštář moc důležité, je potřebné vyprat i právě používaný polštář (pokud to jeho složení dovoluje). Dobrým pravidlem je vyprat polštář alespoň dvakrát za rok. Jen si dejte pozor, abyste dodrželi pokyny na jeho visačce. Totéž platí pro peřiny a jiné přikrývky, které máte na posteli.
b) Své ložní prádlo měňte častěji, pokud: spíte se svými dětmi či domácím mazlíčkem, pokud se v noci hodně potíte, pokud jíte v posteli nebo spíte nazí.
c) Postel si neustelte ihned. Možná je to v rozporu s tím, co vám říkala máma, ale když převrátíte přikrývky a necháte po dobu několika minut schnout vlhkost nahromaděnou během noci, vaše postel bude méně přitažlivá pro bakterie a viry.
Jak správně prát ložní prádlo
Prádlo vyvařte alespoň jednou týdně, podle toho co vám dovoluje štítek. Pro dezinfekci je lepší horká voda, než teplá. Nebo si pomožte speciálním přípravkem na dezinfekci prádla. Povlaky na polštáře obraťte potiskem nebo barvou dovnitř, aby nevybledly. Peřiny a polštáře by se měly prát jednou za tři až šest měsíců a dobrý nápad je alespoň párkrát ročně vysávat matrace.
Zvládat všechno praní vám možná připadá těžké, ale pokud chcete, aby vaše postel byla příjemným místem k relaxaci a odpočinku, a nikoli bezpečným útočištěm pro bakterie, uděláte moudře, pokud se budete řídit těmito pokyny.
připravila Aluška.org, www.aluska.org / 2020 / podle zdroje
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac Teda ja neviem jak je to s tými…
-mariankosnac Otázka zda pomoci a nebo nechat chcípnout, tvrdě,…
-není Tak já jsem znal osobu, co měla takového…
-*****