Co se stane, když pravidelně neperete své ložní prádlo

5.4.2020 v Prevence 16

Na světě žijí dva typy lidí: Ti, kteří perou ložní prádlo svědomitě, a ti, kteří na to kašlou. Pokud patříte do první skupiny, gratulujeme vám.

Pokud jste však ve skupině, která pere ložní prádlo podle lunárního cyklu, nejste v tom zdaleka sami. Podle průzkumu provedeného na vzorku jednoho tisíce respondentů, si průměrný člověk vypere ložní prádlo asi jednou za 3 týdny.



Pokud vám to nepřipadá jako problém, zamyslete se nad tímto: Ve své posteli a přikrývkách trávíte 49 až 63 hodin týdně, což poskytuje spoustu času na hromadění potu, mastnoty, špíny, odumřelé kůže, choroboplodných zárodků a bakterií.

Pokud pro vložení prádla do pračky potřebujete více motivace, přečtěte si důvody, proč je časté praní ložního prádla neodmyslitelné pro vaše zdraví.

Roztoči
Možná si to ani neuvědomujete, ale odumřelých kožních buněk se zbavujete pořád, po celý den. Během nočního převalování v posteli se zbavujete tisíců drobných buněk, které se vám hromadí v ložním prádle. Těmito buňkami, vlhkostí a prachem v přikrývkách, se rádi krmí prachoví roztoči. Drobouncí živočichové, kteří jsou pouhým okem neviditelní. Mohou způsobovat alergie, spouštět astma, a dokonce vyvolat ekzém. Když své ložní prádlo nebudete prát důsledně, tito malí roztoči se budou stále množit, dokud se nevzbudíte se svěděním po celém těle.

Seznamte se: Dermatophagoides pteronyssinus, váš malý kamarád z postele

Srst zvířat
Obzvláště obezřetní musíte být tehdy, kdy spíte se svým domácím mazlíčkem. Srst, která zůstane po vašem psovi nebo kočce, učiní vaše ložní prádlo ještě přitažlivější pro roztoče. Kromě toho mohou domácí mazlíčci přenášet i jiné škodlivé organismy, které se vám doslova zavrtají pod kůži, nebo houbovou infekci vlasové pokožky zvanou trichofycie.

Bakterie a viry
Vzpomínáte si na všechny ty odumřelé kožní buňky, pot a sliny, o kterých jsme se již zmínili? Nuže, tato celonoční směs na ložním prádle se nejenže hromadí, ale dělá z vaší postele i dokonalý domov pro množící se bakterie.

Jedna studie zjistila, že neprané povlečení na polštář obsahovalo již po jednom týdnu 500 – 800 000 CFU (jednotek formujících se do kolonií) na centimetr čtvereční.
Po čtyřech týdnech toto číslo vzrostlo na 3,2 milionů. Polštářové povlečení mělo po jednom týdnu 17000krát více bakterií než záchodové prkénko.
Ještě důležitější je dát ložní prádlo prát v případě, že jste vy nebo váš partner byli nemocní. Chřipkové viry přežívají na měkkém povrchu obvykle patnáct minut, některé choroboplodné zárodky však mohou přežívat až čtyři hodiny.

Akné
Pokud si všimnete, že vaše pleť začíná vypadat hůř, je čas vyměnit povlečení na polštáři. Na jeho povrchu se mohou hromadit odumřelé kožní buňky, bakterie, špína a ucpávat póry, což vede k tvorbě akné.
Pokud máte pokožku, která je obzvlášť náchylná k tvorbě akné, možná byste měli měnit povlak na polštář vícekrát za týden.

Štěnice, Cimex lectularius

Štěnice
Štěnice domácí je hmyz, který se živí krví a kouše i lidi. Štěnice neláká vaše ložní prádlo, ale spíše vy a z tohoto důvodu je obtížnější se jich zbavit. Do vašeho domova se mohou dostat i z jiných míst, jako třeba z hotelových pokojů a kolejí. Že je máte, zjistíte podle toho, že se vzbudíte se svědícími stopami po kousnutí. Pokud se ocitnou ve vaší posteli, účinný způsob jejich likvidace je vyvařit všechno v čem spíte, koupit novou matračku a objednat domů dezinsekci.

Jak udržovat ložní prádlo v čistotě
Zde je několik způsobů, jak udržet v čistotě a bez parazitů své ložní prádlo, abyste mohli každou noc klidně odpočívat:

a) Perte polštáře. Přestože je časté praní vašeho povlečení na polštář moc důležité, je potřebné vyprat i právě používaný polštář (pokud to jeho složení dovoluje). Dobrým pravidlem je vyprat polštář alespoň dvakrát za rok. Jen si dejte pozor, abyste dodrželi pokyny na jeho visačce. Totéž platí pro peřiny a jiné přikrývky, které máte na posteli.

b) Své ložní prádlo měňte častěji, pokud: spíte se svými dětmi či domácím mazlíčkem, pokud se v noci hodně potíte, pokud jíte v posteli nebo spíte nazí.

c) Postel si neustelte ihned. Možná je to v rozporu s tím, co vám říkala máma, ale když převrátíte přikrývky a necháte po dobu několika minut schnout vlhkost nahromaděnou během noci, vaše postel bude méně přitažlivá pro bakterie a viry.

Jak správně prát ložní prádlo
Prádlo vyvařte alespoň jednou týdně, podle toho co vám dovoluje štítek. Pro dezinfekci je lepší horká voda, než teplá. Nebo si pomožte speciálním přípravkem na dezinfekci prádla. Povlaky na polštáře obraťte potiskem nebo barvou dovnitř, aby nevybledly. Peřiny a polštáře by se měly prát jednou za tři až šest měsíců a dobrý nápad je alespoň párkrát ročně vysávat matrace.

Zvládat všechno praní vám možná připadá těžké, ale pokud chcete, aby vaše postel byla příjemným místem k relaxaci a odpočinku, a nikoli bezpečným útočištěm pro bakterie, uděláte moudře, pokud se budete řídit těmito pokyny.

připravila Aluška.org, www.aluska.org / 2020 / podle zdroje



Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-04-05 02:32:12 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

fuuuuuuuuuuj ! já absolutně nesnesu špinavou postel. prala bych nejradši denně, ale musím holt obden.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-04-05 02:37:03 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

a jestli máte domácí mazlíčky a spí s vámi v posteli, určitě ji musíte každý den dezinfikovat celou – polštáře hlavně a hlavně pořádně, z obou stran. používám na to tenhle sprej: https://www.zoohit.cz/shop/kocky/toalety_pece/deodoranty_osvezovace/183065

ničí bakterie i viry 🙂 to samé křesla atd… je to síla no.

Ikona diskutujiciho Emily 2020-04-05 12:29:04 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jdu si převlíct postel. 😀 Navíc, moje teta třeba vždycky nechává v zimě, kdy mrzne až praští, peřiny venku, aby vymrazila všechny ty breberky. A to s nestláním si, naopak rozkopáním těch peřin, je svatá pravda. Třeba větrat. 😀

Já ještě ráda používám heřmánkový hydrosol nebo doma vyrobený (z finlandie a pár kapek levandulového éterického oleje :D) levandulový sprej na polštář. To se potom usíná jedna báseň. 🙂 Nebo v sezóně pytlíčky s touto usušenou rostlinkou.

Alu, spíš v posteli s krystaly? Já si třeba jeden schovávám do rohu postele za hlavu, cítím se potom mnohem bezpečněji.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-04-05 13:29:23
Ikona diskutujiciho
sipka

Nevim jestli roztoč zdechne mrazem, u nás se zase dávaly peřiny na sluníčko, povídalo se že prý roztoč chcípne na slunku.

Spím s krystaly i s kartičkou tm. Kartičku dávám na sebe, krystaly do ruky. Na širší posteli do jde, nebojím se že mi spadnou.

Ikona diskutujiciho Blaf 2020-04-06 08:45:11
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky dávám větrat v mrazu. V létě jen ráno, dokud tolika slunce nepraží. Mě totiž zas vždy říkali, že by se neměly peřiny větrat na slunku, protože teplo je rájem pro množení breberek.

Ikona diskutujiciho ginze 2020-04-05 18:53:10 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Wtf, fakt někdo pere ložní prádlo jednou za 3 týdny? To už tam musí růst houby, ne? 😀 Je teda fakt, že je neperu obden, jako třeba Nirvana, ale tak jednou za 5-6 dní. Peřiny dávám ven na slunce (také se u nás tvrdilo, že sluníčko dezinfikuje…nevím, co je na tom pravdy, ale třeba moje deka je plně pratelná, takže, když chci, můžu jí i vyprat, ale nedělám to moc často, přece jen je pořád péřová a bojím se, aby se častým praním nezničila.
A stejně je nejlepší ten fajn pocit, když si člověk lehne do vypraného a vonavého 🙂 🙂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-04-05 19:31:27
Ikona diskutujiciho
sipka

Tyjo já mám dojem, že je spousta lidí co jsou jinak celkem čistotní, ale postel si převlíknou tak jednou za měsíc. Argumentují tím, že snad jdou spát umytí a v čistém pyžamu. – Což je vlastně správná úvaha, ale už nepočítá s tím mazem, kůží a potem co přes noc vylučují a je úplně jedno, že jdou do postele umytí a voňaví 🙂 Já miluju vůni čisté postele ve spojení s čerstvě uklizenou ložnicí, tak převlíkám často, mně se v tom nějak líp usíná. A taky ty moje mastné krémy se v noci parádně utírají do polštáře, ňami. 😀

Ikona diskutujiciho ginze 2020-04-06 11:14:31
Ikona diskutujiciho
sipka

No přesně. Jak člověk lehne do čistých, voňavých peřin, je to hned o něčem jiném. Někde jsem četla, že když člověk nemění dostatečně často povlak od polštáře, tak se můžou dotyčnému i víc mastit vlasy, protože si tam válí vlasy po látce, která za ty týdny nasaje kde co…kamarádka měla na koleji dokonce nějakou divnou vyrážku a ukázalo se, že je to z těch jejich peřin, které máš po dalších studentech, co tam bydleli předtím a nijak se to nedává prát nebo čistit, prostě si to máš povléct a nazdar bazar. Já bych si teda do nějakých peřin po někom nelehla, ale prý se to dozvěděla až časem, když si začala zjištovat, protože normálně člověk věří, že aspoň dbají na základní hygienu. Nejhorší, že se to netýká jen peřin, ale třeba i matrací, které už se jen tak po někom vyčistit nedají, max vyprav povlak.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-04-06 11:25:47
Ikona diskutujiciho
sipka

No jo, většina lidí kouká na povrch. Mají pocit, že když je na tom čistý povlečení, tak je automaticky čistej i ten vnitřek 🙂 Což přestane být pravda v první chvíli kdy se v tom spotíš. Matračku leda vysát a vyprat ten povlak, jinak se má každých 5 let kupovat nová.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-04-06 12:28:16
Ikona diskutujiciho
sipka

no, ginze, mně spí v posteli i 2 kočky a pes a oni hrozně nasviní, tak musim.

Ikona diskutujiciho ginze 2020-04-06 13:11:08
Ikona diskutujiciho
sipka

To je jasný, chápu. Ke mně si kocour přijde občas lehnout, ale jen tak na krajíček postele, není to zrovna typ, který by poléhával na posteli.
Psa bych si do postele asi nevzala, i když záleží na rase, takový malý je jak kočka, ale se svým 40kg německým ovčákem bych se do té postele ani nevešla 😀 Navíc mi přijde, že po psovi je vše cítit takovým tím psím pachem, což u kočky neshledávám. Ale doma jsme měli vždy jen velké rasy, menší jsem neočuchávala, tak ty třeba tak cítit nejsou.
My máme doma hlavně přípavky na praní a na podlahu přímo určená pro ty, co mají zvířátka a to je taky super. S těmi zvířaty se holt musí člověk o vše starat, ale co bychom pro ně neudělali 🙂

Ikona diskutujiciho Ivan 2020-04-05 22:21:17 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

dekujeme za pripomenutí ríkám si práve doopravdy na to budeme myslet víc. Není nic uzitecnejsího na svete nez si pripomenout dulezité veci na které se pozapomíná.

Ikona diskutujiciho Petra 2020-04-05 22:45:57 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zítra prevleknu všem doma 🙂 Levandulový sprej je úžasná věc.

Ikona diskutujiciho Dagmar Macounova 2020-04-06 07:29:35 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já si někdy připadám, jak nemocná, převlíkám určitě dvakrát týdně, prosteradlo obden,ale je fakt,že spím se psem.ale fakt nově povlečené je boží.

Ikona diskutujiciho Petra 2020-04-06 09:36:27 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Povlak z polštáře peru každý týden, povlečení jednou za 14 dní a přikrývku + polštář dvakrát do roka. Jinak žádné vůně si tam nedávám, špatně se mi dýchá a nějaká vůně by vyvolávala kašel a to by mě vystěhoval manžel 😂

Ikona diskutujiciho Izairi 2020-04-06 16:17:28 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V roce 2012 jsem ještě jako katolík byla na pouti v Porugalské Fatimě
a po cestě jsme spali ve Francii,pak ta Fatima a ještě
Španělsko.A je to
fakt blbý pocit když
nevíte kdo v té posteli spal před vámi a jestli pokojské vůbec převlékly.Jo někde se to prý dělá,že když host spal jen 1noc,tak to jen urovnají,fujtajbl.
Nirvano a vejdeš se do postele? Já totiž na nějakém webu o kočkách četla komentář paní,co
spala s kocourem,a on se tak roztahoval,že jí vždycky vytlačil až
na krajíček. Tak koupila širší postel,
a kocour se roztahoval víc :).
ginze, nejlepší je
navlhlý pes :).fujky.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek